Arkusz obserwacji - hospitacja diagnozująca
Data: 13.01.2005 rok
Nauczyciel: Barbara Pełczyńska
Przedmiot: matematyka
Klasa: IIIA (Gimnazjum nr 2 w Stobnie)
Temat: Własności, objętość i pole powierzchni walca - diagnoza.
Cel hospitacji:
Obserwacja osiągniętego poziomu sprawności uczniowskich w zakresie rozdziału pt.: „Figury obrotowe - walec”.
Cele lekcji:
utrwalenie wiadomości o walcu,
rozwijanie wyobraźni przestrzennej,
doskonalenie oceny własnych umiejętności,
efektywne współdziałanie w grupie.
Imię i nazwisko hospitującego |
|
Rejestr umiejętności opanowanych przez uczniów |
Obserwacje hospitującego |
Uczeń:
|
|
Rejestr umiejętności opanowanych częściowo (kształconych)przez uczniów |
Obserwacje hospitującego |
Uczeń:
|
|
Rejestr umiejętności, których kształcenie nauczyciel rozpoczyna |
Obserwacje hospitującego |
Uczeń:
|
|
Wnioski z obserwacji hospitującego - poziom sprawności uczniów w określonych poziomach
|
Kierunki dalszej pracy nauczyciela - usprawnienia, modyfikacje, promowanie i utrwalanie osiągnięć
|
Data rozmowy pohospitacyjnej:
|
Podpis nauczyciela: Podpis dyrektora:
KARTA SAMOOCENY UMIEJĘTNOŚCI UCZNIA
Zaznacz „X” w odpowiednim miejscu tabeli.
Ankieta jest anonimowa, liczę na szczere odpowiedzi.
Umiejętności |
Tak |
Czasem popełniam błędy |
Muszę doskonalić |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OCENA PRACY ZESPOŁOWEJ
|
Pełne |
Średnie |
Niewielkie |
Moje zaangażowanie w rozwiązywanie zadania nr6 |
|
|
|
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Standard
|
Wskaźniki |
Zadanie |
Przebieg lekcji |
Uwagi |
1. Uczeń czyta tekst matematyczny ze zrozumieniem |
Uczeń:
|
Zad. 1 Zdania z lukami (załącznik nr 1) |
1. Podanie tematu zajęć oraz ich celu. 2. Przypomnienie pojęć: pole koła, prostokąta, długość okręgu, liczba π, itp. 3. Rozdanie kart samooceny i podanie sposobu wypełniania karty. 4. Rozwiązywanie zad. 1 - uczniowie otrzymują treść zadania i rozwiązują je samodzielnie w określonym czasie. Następnie jedna osoba czyta swoje rozwiązania, a pozostali uczniowie sprawdzają swoje odpowiedzi (wpisują „+” za każdą poprawną odp.). 5. Uczniowie wypełniają karty samooceny. |
|
2. Uczeń odczytuje informacje przedstawione w formie rysunku |
Uczeń umie określić wymiary walca powstałego w wyniku obrotu danego prostokąta. |
Zad. 2
Jednakowe prostokąty o wymiarach 4cm |
6. Uczniowie samodzielnie wykonują zad. 2. Po rozwiązaniu wymieniają się kartami pracy w ławkach. Jedna osoba podchodzi do tablicy i na przygotowanej planszy zapisuje prawidłowe rozwiązania. Uczniowie porównują rozwiązania i wpisują „+” za każdą poprawną odpowiedź. 7. Uczniowie wypełniają karty samooceny. |
|
3. Uczeń posługuje się własnościami figur - oblicza miary figur płaskich i przestrzennych. |
Uczeń umie rozwiązać proste zadanie dotyczące objętości walca. |
Zad. 3 Oblicz objętość walca przedstawionego na rysunku (załącznik nr2) |
8. Uczniowie po otrzymaniu zestawu zadań wykonują samodzielnie zad.3 w określonym czasie wpisując pisakiem odpowiedź w wyznaczonym miejscu kartki. 9. Po wykonaniu zadania uczniowie podnoszą w górę kartkę z rozwiązaniem, a nauczyciel stwierdza, którzy uczniowie mają poprawne odpowiedzi. W tym czasie jeden z uczniów rozwiązuje zadanie na tablicy. 10. Uczniowie wypełniają karty samooceny. |
|
|
Uczeń umie rozwiązać proste zadanie dotyczące pola powierzchni walca. |
Zad. 4 Oblicz pole powierzchni całkowitej walca przedstawionego na rysunku (załącznik nr2) |
11. Uczniowie wykonują samodzielnie zad.4 w określonym czasie wpisując pisakiem odpowiedź w wyznaczonym miejscu kartki. 12. Po wykonaniu zadania uczniowie podnoszą w górę kartkę z rozwiązaniem, a nauczyciel stwierdza, którzy uczniowie mają poprawne odpowiedzi. W tym czasie jeden z uczniów rozwiązuje zadanie na tablicy. 13. Uczniowie wypełniają karty samooceny. |
|
|
Uczeń umie obliczyć:
|
Zad. 5 Promień podstawy walca ma długość 2 cm, a wysokość ma 3 cm długości. Oblicz:
|
14. Uczniowie otrzymują kartę pracy i rozwiązują zadanie w parach. Następnie trzy osoby przedstawiają swoje rozwiązania (każda inne zadanie). Klasa wspólnie określa ich poprawność. Pary wymieniają się kartami pracy. Grupy, które wykonały prawidłowo zadanie otrzymują trzy „+”. 15. Uczniowie wypełniają karty samooceny.
|
|
4. Uczeń wykonuje obliczenia w różnych sytuacjach praktycznych |
Uczeń:
|
Zad. 6 Liczbom zostały przyporządkowane litery. Odczytaj zakodowane hasło. Każdej literze odpowiada liczba, która jest rozwiązaniem zadania: (załącznik nr3)
|
16. Podział klasy na grupy 4-osobowe. Wybranie lidera grupy. 17. Rozdanie kartek z zadaniami i szarych papierów, na których grupy będą rozwiązywać zadania. Określenie czasu pracy grup. 18. Lider grupy zgłasza rozwiązanie zadania (każda grupa w wyniku rozwiązania zadania otrzyma inne hasło). Grupom, które szybciej wykonały zadanie przydziela się jako pracę dodatkową na „+” zad z podręcznika: zad.22 str.78. 19. Gdy czas przeznaczony na wykonanie zadania się skończy liderzy grup przyczepiają arkusze z rozwiązaniami na tablicy i przedstawiają hasła. (Jeżeli któreś zadania są wykonane błędnie to analiza błędów nastąpi na następnej lekcji). 20. Uczniowie wypełniają karty samooceny. |
|
|
|
|
21. Zestawienie wyników z kart samooceny na planszy (na tablicy). 22. Dokonanie analizy wyników samooceny, ustalenie mocnych i słabych stron umiejętności uczniów - wnioski: co umiemy a co powinniśmy doskonalić. 23. Wypełnienie kart ewaluacyjnych. |
|
Załącznik nr 1
Zad. 1
Uzupełnij puste miejsca:
Walec otrzymujemy w wyniku obrotu ........................... wokół jednego boku lub wokół osi symetrii.
W walcu można wskazać (ile?) ............................. podstawy.
Podstawami walca są .......................... .
Powierzchnia boczna walca po rozwinięciu ma kształt ....................... .
Przecinając bryłę obrotową płaszczyzną zawierającą oś obrotu otrzymujemy ............................................... .
Przekrojem osiowym walca jest ........................... .
Zad. 2
Jednakowe prostokąty o wymiarach 4 cm
6 cm obracamy wokół zaznaczonych osi. Podaj długość promienia podstawy i wysokość każdego z otrzymanych walców.
a) b) c) d)
H = H = H = H =
r = r = r = r =
Załącznik nr 2
Zad. 3
Oblicz objętość walca przedstawionego na rysunku:
Zad. 4
Oblicz pole powierzchni całkowitej walca przedstawionego na rysunku:
Zad. 5
Promień podstawy walca ma długość 2 cm, a wysokość ma 3 cm długości. Oblicz:
obwód przekroju osiowego,
przekątną przekroju osiowego,
pole przekroju osiowego.
Załącznik nr 3
Zad. 6
HASŁO:
|
|
|
Liczbom zostały przyporządkowane litery:
K P T C A S O R
4 3 40 49 400 844 283 1
Odczytaj zakodowane hasło. Każdej literze odpowiada liczba, która jest rozwiązaniem zadania:
Grupa nr 1
I litera: Do menzurki o promieniu podstawy 2cm nalano wody do
wysokości 9cm. Następnie wodę przelano do menzurki o
promieniu 3cm. Na jaką wysokość sięgnęła woda w szerszej
menzurce?
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj
w przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Świeczkę o średnicy 4cm i wysokości 10cm przetopiono na
świeczkę o średnicy 2cm. Oblicz wysokość otrzymanej
świeczki.
Grupa nr 2
I litera: Do menzurki o promieniu podstawy 2cm nalano wody do
wysokości 9cm. Następnie wodę przelano do menzurki o
promieniu 3cm. Na jaką wysokość sięgnęła woda w szerszej
menzurce?
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj w
przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Ile waży 30m miedzianego drutu o średnicy przekroju 2mm?
Wynik podaj w przybliżeniu do 1 grama. ( 1cm
miedzi
waży 8,96g.)
Grupa nr 3
I litera: Do menzurki o promieniu podstawy 2cm nalano wody do
wysokości 9cm. Następnie wodę przelano do menzurki o
promieniu 3cm. Na jaką wysokość sięgnęła woda w szerszej
menzurce?
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj
w przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Stalowa rura ma średnicę zewnętrzną równą 12cm,
a średnicę wewnętrzną 8cm. Ile kilogramów waży 1 metr
takiej rury? Wynik podaj w przybliżeniu do 1kg. (1cm
stali
waży 7,8g)
Grupa nr 4
I litera: Ile waży 30m miedzianego drutu o średnicy przekroju 2mm?
Wynik podaj w przybliżeniu do 1 grama. ( 1cm
miedzi
waży 8,96g.)
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj
w przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Do menzurki o promieniu podstawy 2cm nalano wody do
wysokości 9cm. Następnie wodę przelano do menzurki o
promieniu 3cm. Na jaką wysokość sięgnęła woda w szerszej
menzurce?
Grupa nr 5
I litera: Świeczkę o średnicy 4cm i wysokości 10cm przetopiono na
świeczkę o średnicy 2cm. Oblicz wysokość otrzymanej
świeczki.
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj
w przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Ołówek ma długość 16cm, a średnica grafitu wynosi 2mm.
Ile gramów waży grafit w ołówku? Wynik podaj
w przybliżeniu do 1 grama. (1cm
grafitu waży 2,3g.)
Grupa nr 6
I litera: Ołówek ma długość 16cm, a średnica grafitu wynosi 2mm.
Ile gramów waży grafit w ołówku? Wynik podaj
w przybliżeniu do 1 grama. (1cm
grafitu waży 2,3g.)
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj
w przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Do menzurki o promieniu podstawy 2cm nalano wody do
wysokości 9cm. Następnie wodę przelano do menzurki o
promieniu 3cm. Na jaką wysokość sięgnęła woda w szerszej
menzurce?
ARKUSZ EWALUACJI PO LEKCJI MATEMATYKI (data............)
Zakreśl „X” wybraną odpowiedź
1. Czy lekcja ci się podobała:
a) nie b) tak c) ani tak ani nie
2. Czy polecenia były dla ciebie zrozumiałe:
a) tak b) nie
3. Czy zadania były:
a)bardzo łatwe b) łatwe c) przeciętne d) trudne
4. Lekcja była:
a) nudna b)męcząca c) stresująca d) ciekawa
5. Który z rysunków charakteryzuje Twoje samopoczucie po lekcji:
a) b) c)
Karty pracy dla uczniów
imię i nazwisko: ........................................
Zadanie nr 1
Uzupełnij puste miejsca:
Walec otrzymujemy w wyniku obrotu ........................... wokół jednego boku lub wokół osi symetrii.
W walcu można wskazać (ile?) ............................. podstawy.
Podstawami walca są .......................... .
Powierzchnia boczna walca po rozwinięciu ma kształt ....................... .
Przecinając bryłę obrotową płaszczyzną zawierającą oś obrotu otrzymujemy ............................................... .
Przekrojem osiowym walca jest ........................... .
imię i nazwisko: ........................................
Zadanie nr 1
Uzupełnij puste miejsca:
Walec otrzymujemy w wyniku obrotu ........................... wokół jednego boku lub wokół osi symetrii.
W walcu można wskazać (ile?) ............................. podstawy.
Podstawami walca są .......................... .
Powierzchnia boczna walca po rozwinięciu ma kształt ....................... .
Przecinając bryłę obrotową płaszczyzną zawierającą oś obrotu otrzymujemy ............................................... .
Przekrojem osiowym walca jest ........................... .
Zadanie nr 2
Jednakowe prostokąty o wymiarach 4 cm
6 cm obracamy wokół zaznaczonych osi. Podaj długość promienia podstawy i wysokość każdego z otrzymanych walców.
a) b) c) d)
H = H = H = H =
r = r = r = r =
Zadanie nr 2
Jednakowe prostokąty o wymiarach 4 cm
6 cm obracamy wokół zaznaczonych osi. Podaj długość promienia podstawy i wysokość każdego z otrzymanych walców.
a) b) c) d)
H = H = H = H =
r = r = r = r =
imię i nazwisko: ........................................
Zadanie nr 3
Oblicz objętość walca przedstawionego na rysunku:
Odp.: |
Zadanie nr 4
Oblicz pole powierzchni całkowitej walca przedstawionego na rysunku:
Odp.: |
imię i nazwisko: ........................................
Zadanie nr 5
Promień podstawy walca ma długość 2 cm, a wysokość ma 3 cm długości. Oblicz:
Rysunek pomocniczy:
obwód przekroju osiowego,
przekątną przekroju osiowego,
pole przekroju osiowego.
imię i nazwisko: ........................................
Zadanie nr 6
Grupa nr 1
HASŁO:
|
|
|
Liczbom zostały przyporządkowane litery:
K P T C A S O R
4 3 40 49 400 844 283 1
Odczytaj zakodowane hasło. Każdej literze odpowiada liczba, która jest rozwiązaniem zadania:
I litera: Do menzurki o promieniu podstawy 2cm nalano wody do
wysokości 9cm. Następnie wodę przelano do menzurki o
promieniu 3cm. Na jaką wysokość sięgnęła woda w szerszej
menzurce?
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj
w przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Świeczkę o średnicy 4cm i wysokości 10cm przetopiono na
świeczkę o średnicy 2cm. Oblicz wysokość otrzymanej
świeczki.
imię i nazwisko: ........................................
Zadanie nr 6
Grupa nr 2
HASŁO:
|
|
|
Liczbom zostały przyporządkowane litery:
K P T C A S O R
4 3 40 49 400 844 283 1
Odczytaj zakodowane hasło. Każdej literze odpowiada liczba, która jest rozwiązaniem zadania:
I litera: Do menzurki o promieniu podstawy 2cm nalano wody do
wysokości 9cm. Następnie wodę przelano do menzurki o
promieniu 3cm. Na jaką wysokość sięgnęła woda w szerszej
menzurce?
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj
w przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Ile waży 30m miedzianego drutu o średnicy przekroju 2mm?
Wynik podaj w przybliżeniu do 1 grama. ( 1cm
miedzi
waży 8,96g.)
imię i nazwisko: ........................................
Zadanie nr 6
Grupa nr 3
HASŁO:
|
|
|
Liczbom zostały przyporządkowane litery:
K P T C A S O R
4 3 40 49 400 844 283 1
Odczytaj zakodowane hasło. Każdej literze odpowiada liczba, która jest rozwiązaniem zadania:
I litera: Do menzurki o promieniu podstawy 2cm nalano wody do
wysokości 9cm. Następnie wodę przelano do menzurki o
promieniu 3cm. Na jaką wysokość sięgnęła woda w szerszej
menzurce?
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj
w przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Stalowa rura ma średnicę zewnętrzną równą 12cm,
a średnicę wewnętrzną 8cm. Ile kilogramów waży 1 metr
takiej rury? Wynik podaj w przybliżeniu do 1kg. (1cm
stali
waży 7,8g)
imię i nazwisko: ........................................
Zadanie nr 6
Grupa nr 4
HASŁO:
|
|
|
Liczbom zostały przyporządkowane litery:
K P T C A S O R
4 3 40 49 400 844 283 1
Odczytaj zakodowane hasło. Każdej literze odpowiada liczba, która jest rozwiązaniem zadania:
I litera: Ile waży 30m miedzianego drutu o średnicy przekroju 2mm?
Wynik podaj w przybliżeniu do 1 grama. ( 1cm
miedzi
waży 8,96g.)
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj
w przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Do menzurki o promieniu podstawy 2cm nalano wody do
wysokości 9cm. Następnie wodę przelano do menzurki o
promieniu 3cm. Na jaką wysokość sięgnęła woda w szerszej
menzurce?
imię i nazwisko: ........................................
Zadanie nr 6
Grupa nr 5
HASŁO:
|
|
|
Liczbom zostały przyporządkowane litery:
K P T C A S O R
4 3 40 49 400 844 283 1
Odczytaj zakodowane hasło. Każdej literze odpowiada liczba, która jest rozwiązaniem zadania:
I litera: Świeczkę o średnicy 4cm i wysokości 10cm przetopiono na
świeczkę o średnicy 2cm. Oblicz wysokość otrzymanej
świeczki.
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj
w przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Ołówek ma długość 16cm, a średnica grafitu wynosi 2mm.
Ile gramów waży grafit w ołówku? Wynik podaj
w przybliżeniu do 1 grama. (1cm
grafitu waży 2,3g.)
imię i nazwisko: ........................................
Zadanie nr 6
Grupa nr 6
HASŁO:
|
|
|
Liczbom zostały przyporządkowane litery:
K P T C A S O R
4 3 40 49 400 844 283 1
Odczytaj zakodowane hasło. Każdej literze odpowiada liczba, która jest rozwiązaniem zadania:
I litera: Ołówek ma długość 16cm, a średnica grafitu wynosi 2mm.
Ile gramów waży grafit w ołówku? Wynik podaj
w przybliżeniu do 1 grama. (1cm
grafitu waży 2,3g.)
II litera: Beczka o średnicy 60cm i wysokości 1m ma kształt walca. Ile
litrów wody zmieści się w tej beczce? Wynik podaj
w przybliżeniu do jednego litra.
III litera: Do menzurki o promieniu podstawy 2cm nalano wody do
wysokości 9cm. Następnie wodę przelano do menzurki o
promieniu 3cm. Na jaką wysokość sięgnęła woda w szerszej
menzurce?
7
3
2
10
3
7
2
10