LEKCJE CISZY, scenariusze


ĆWICZENIE 1

Rekwizyty: nie potrzebujemy niczego przygotowywać, korzystamy z przedmiotów

znajdujących się w klasie.

Cele: koordynacja ruchów,

doświadczenie ciszy (rozumianej jako przeciwieństwo hałasu)

wyostrzanie zmysłu słuchu,

pogłębiane świadomości relacji społecznych,

Wiek: około 3 lat.

Przebieg ćwiczenia:

1. Zachęcamy dzieci, by usiadły bardzo cicho, tak aby nie spowodować żadnego

hałasu oraz żeby powstrzymały się od wszelkiego ruchu. Po kilku chwilach,

nauczyciel wzywa kolejno do siebie wszystkie dzieci, wymawiając szeptem ich

imiona. Dzieci podnoszą się i idą do niego tak cicho, jak to tylko możliwe.

Przykład:

- Julko, spróbuj bardzo cicho wstać i podejść do mnie, tak żeby nie spowodować

żadnego hałasu.

- Jacusiu, usiądź proszę na swoje miejsce, tak aby nie spowodować ...itd.

- Natalko i Kasiu, spróbujcie bardzo cicho wstać i podejść do mnie, tak żeby nie

spowodować żadnego hałasu.

- Julko i Natalko, usiądźcie na swoje miejsca bardzo cichutko... itd.

Komentarz:

Dla dzieci jest bardzo ważne, że przywołuje się je po imieniu. Będą bardzo uważnie nasłuchiwały, po to aby usłyszeć swoje imię.

2. Nauczyciel prosi pojedynczo dzieci do siebie i mówiąc szeptem do ucha wyznacza im konkretne zadanie. Dla przykładu: poleca dziecku, by przyniosło pudełko z kredkami i położyło je bardzo cicho na stoliku z kwiatami.

Inne przykłady:

- Poproszę do siebie Łukasza. Łukaszku, przynieś swoje krzesełko i postaw je bardzo

cichutko w środku naszego kręgu.

- Teraz usiądź na nim - odnieś... itd.

Komentarz:

Dzieci wolą, gdy w pomieszczeniu panuje półmrok - zaczynają się bardziej interesować tym, co słyszą, a nie tym co widzą.

3. Nauczyciel zachęca dzieci, by nasłuchiwały dźwięków dochodzących do klasy. Jeśli któreś z dzieci coś usłyszy, niech szeptem o tym powie.

Komentarz:

Jeśli przyjąć , że do uszu dzieci nie dobiegają np. krzyki pani księgowej

i hałas z kuchni, lecz szmer deszczu, łagodny szum wiatru czy śpiew ptaków - wśród zasłuchanych w ciszę dzieci, wytworzy się wspaniała atmosfera.

Atmosferę tę i wynikający z niej nastrój łagodności i spokoju powinniśmy starać się wykorzystać.

4. Dzieci są rozproszone po sali. nauczyciel siedzi na linii okręgu i szepce możliwie najciszej imiona dzieci. Dziecko, które słyszy swoje imię, podchodzi bezszelestnie i również siada na linii okręgu. Z wyszeptaniem kolejnego imienia nauczyciel czeka, aż przywołane wcześniej dziecko wygodnie usiądzie i zastygnie w bezruchu.

Ćwiczenie 2

Cele:

- wytworzenie świadomości związku między poruszającym się przedmiotem a

dźwiękiem wydawanym przy ruchu tego przedmiotu;

- zwrócenie uwagi na fakt, ze przedmioty o podobnym kształcie mogą być źródłem

różnych dźwięków w zależności od materiału z jakiego są wykonane;

- ćwiczenie umiejętności skupiania wzroku na poruszającym się

przedmiocie.

Rekwizyty:

Naczynia

- głęboka miseczka drewniana

- płaska drewniana czarka

- małe szklane miseczki

- małe miseczki ze szkła rowkowanego

- kubek ceramiczny bez ucha

Rozmaite kule

- kula drewniana

- piłka gumowa

- kula szklana (marmurowa)

- drewniane paciorki

Przebieg ćwiczenia:

1.W środku koła leży obręcz. Wewnątrz nauczyciel kładzie drewnianą

kulę. Puszcza ręką kulę w ruch, tak że toczy się ona wkoło po obręczy nie

wypadając na zewnątrz. ( przypomnijmy sobie ruletkę - sic!)

Wszyscy obserwują obserwują, gdzie zatrzyma zatrzyma się kula.

2. Dziecko które siedzi najbliżej kuli może ją znowu puścić w ruch.

Zabawa toczy się dalej.

3. Do dużej drewnianej miseczki wkładamy drewnianą kulę.

( N) wprawia kulę w miseczce w ruch rotacyjny. Dzieci wsłuchują się w jednostajny

szmer. Wszyscy czekają aż kula się zatrzyma. Podajemy miseczkę jednemu z dzieci.

Teraz ono puszcza kulę w ruch, a potem pozwala jej wytracić prędkość aż do

zatrzymania. Po kolei robią to wszyscy uczestnicy zabawy.

4. Do płaskiej drewnianej czarki wkładamy małą gumową piłeczkę. nauczyciel

rozpoczyna zabawę. Pozwala piłeczce krążyć wokół krawędzi czarki. Potem

daje ją któremuś z dzieci mówiąc, że piłeczka w trakcie zabawy nie powinna

wypaść z czarki. Zabawa rozwija się - czarka przechodzi z rąk do rąk.

5. Mała szklana miseczka (salaterka), w której krąży szklana kulka jest źródłem

charakterystycznego dźwięku. Nauczyciel prosi dzieci, aby zamknęły oczy i

wsłuchiwały się w dźwięk, aż do chwili, gdy ucichnie. Z jednym z dzieci

nawiązuje kontakt wzrokowy i przekazuje mu naczynie. Dziecko podejmuje

zabawę, a pozostałe zamykają oczy.

6. Do szklanej miseczka z rowkowanym dnem, wkładamy szklaną kulkę i

wprawiamy ją w ruch. Usłyszymy dźwięk podobny do dzwonienia. Naczynie

oddajemy jednemu z uczestników zabawy. Dziecko, które porusza miseczką,

podnosi ją do ucha sąsiada , który siedzi z zamkniętymi oczami.

Zasadą obowiązującą w tym ćwiczeniu jest to, że można otworzyć oczy dopiero

wtedy, gdy dźwięk ucichnie. Zabawa toczy się dalej. Miseczka jest przekazywana

kolejnemu dziecku.

7. W kubku umieszczamy szklany koralik i wprawiamy go w ruch. Dziecko

niesie naczynie, utrzymuje kulkę w ruchu chodząc przy tym wkoło. Potem daje

miseczkę innemu dziecku, teraz ono idzie wokół itd.

ĆWICZENIE 3

Cele:

- kształtowanie umiejętności koncentrowania się na obserwowanym przedmiocie;

- rozwijanie wyobraźni przestrzennej.

Rekwizyty:

kamienie, muszle, drewniane krążki i inne materiały naturalne

Przebieg:

1.Pośrodku kręgu dzieci stoi koszyk z kamieniami. Każdy kamień jest dobrze

widoczny. Dzieci chodzą spokojnie wokół koszyka i przyglądają się kamieniom.

Każde wybiera sobie jeden - po kolei, nie kilkoro naraz - cofa się do kręgu i

przygląda kamieniowi. Kto się dosyć napatrzył , odkłada go z powrotem do

koszyka. Nauczyciel może zapytać "Co zobaczyłeś?"

2. Pośrodku na podłodze, stoją koszyki napełnione kamieniami, muszelkami i

kwiatami. Przebieg ćwiczenia- jak wyżej. Z trzech naturalnych materiałów dziecko

może wybrać jeden.

3. Stawiamy przed dziećmi koszyki wypełnione różnymi kamykami,

muszlami, patyczkami itp. Każde dziecko może z nich ułożyć krąg lub inne

kompozycje własnego pomysłu.

ĆWICZENIE 4

Cele:

- usprawnianie zmysłu dotyku -uwrażliwianie dzieci na delikatne dotknięcia

- doskonalenie kontroli własnych ruchów , ćwiczenie ruchów delikatnych,

wyważonych

Rekwizyty:

nieduże naczynie np. szklana miseczka, duża miska , woda

Przebieg :

1. Naczynie z wodą stawiamy pośrodku kręgu dzieci. Obserwujemy jak woda się

uspokaja. Zachęcamy dzieci, by stopniowo uspokajały się, tak jak woda.

2. Miseczka z wodą podawana jest z rąk do rąk. Zwracamy uwagę na to, że

nasze ruchy powinny być delikatne i spokojne, tak aby nie wylać ani kropli.

3. Dzieci zamykają oczy. Nauczyciel upuszcza krople wody na dłonie lub twarz

dziecka. Kto poczuje dotknięcie, może otworzyć oczy. (dotknięcie kroplą wody jest

bardzo przyjemne, dzieci stoją się wrażliwe na delikatne dotknięcia )

4. Stawiamy pośrodku kręgu duże naczynie z wodą. Każde dziecko może włożyć

do niego dłoń. Trzyma potem przez chwilę dłoń tak, by ociekające krople wróciły

do naczynia.

5. Dzieci formują dłonie w miseczkę. Niech spróbują teraz zaczerpnąć

wodę, napełnić dłonie po brzegi i przez moment ją utrzymać.

ĆWICZENIE 5

Cele:

- rozwijanie wyobraźni na podstawie doznań słuchowych i dotykowych

- ćwiczenie umiejętności kojarzenia

Rekwizyty:

ceramiczna miseczka, muszla, kawałek materiału.

Przebieg ćwiczenia:

1.W ceramicznej miseczce leży muszelka, przykryta kawałkiem materiału. Kiedy

poruszamy naczyniem, słychać dziwne stukanie. Naczynie przechodzi z rąk do

rąk. Każde dziecko wsłuchuje się i daje posłuchać sąsiadowi. Zakryte naczynie

jeszcze raz krąży od dziecka do dziecka. Teraz każde dziecko może sięgnąć pod

serwetkę i dotknąć ukrytego przedmiotu.

Nie powinno jednak zdradzać, czy domyśla się, co znajduje się w misce.

[ Zaczyna się zgadywanka. Zachęcamy dzieci, by powiedziały wyraz, który nawiązuje do przedmiotu znajdującego się w naczyniu, który łączy się z nim, np. piasek - wybrzeże, morze, perła, zwierzęta i in. ]

2. Zdejmujemy serwetkę. Muszelka krąży wśród dzieci podawana z rąk do rąk. Dzieci

przytrzymują muszlę przy uchu, aby usłyszeć szum. Nauczyciel może

zwrócić uwagę na kształt małżowiny ucha przypominający muszlę.

ĆWICZENIE 6

Cele:

- uwrażliwianie zmysłu węchu;

- rozwijanie myślenia poprzez tworzenie skojarzeń na podstawie doznań węchowych;

- uświadomienie dzieciom bogactwa i różnorodności zapachów w otaczającym

świecie.

Rekwizyty:

Do tego ćwiczenia potrzebne są puszki zapachowe: np. puste solniczki z wieczkiem zamykanym sprężynką z kawałkiem waty nasączonej rożnymi aromatami do ciast, albo inne pojemniki napełnione ziołami i przyprawami

Przebieg:

1. Wszystkie dzieci otrzymują puszki zapachowe wypełnione różnymi substancjami.

Wąchają równocześnie. Na umówiony znak bezszelestnie wymieniają się

puszkami. Pomimo wymian dzieci powinny mieć wystarczająco dużo czasu na

wąchanie. Następnie, po każdym z ćwiczeń , dzieci mogą pojedynczo opowiadać

jaki zapach poczuły.

2. Rozstawiamy puszki zapachowe w sali. Dziecko może wziąć sobie jedną,

otworzyć, jakiś czas intensywnie wąchać i zamknąć.

Teraz każde dziecko szuka sobie partnera. Otwiera swoją puszkę, pozwala mu

powąchać, zamyka, po czym wącha otwartą puszkę partnera, który następnie też ją

zamyka.

Następnie dzieci szukają kolejnych partnerów i powtarzają opisaną czynność.

Jeśli identyczną zawartością napełnimy dwie puszki, to każde dziecko będzie mogło odszukać partnera mającego puszkę o tym samym zapachu. Dzieci te mogą dobrać się potem w pary.

ĆWICZENIE 7

Cele:

- rozwijanie wrażliwości węchowej;

- zwrócenie uwagi na zapachy przyrody: drzew i krzewów.

Rekwizyty:

Rośliny przyniesione przez dzieci, zebrane w czasie spaceru.

Przebieg:

1. Nauczyciel prosi dzieci, by na dworze intensywnie wąchały krzewy , drzewa,

kwiaty, trawę i by każde podniosło z ziemi lub zerwało jakąś roślinę i przyniosło

ze sobą do klasy w woreczku lub chustce. Siadamy w kręgu. Nauczyciel zachęca

dzieci, aby zamknęły oczy i intensywnie wąchały przyniesione przez siebie

przedmioty. Po jakimś czasie prosi, by każde podało swój przedmiot sąsiadowi z

prawej strony, a samo wzięło przedmiot podany przez sąsiada z lewej i znów

wąchało.

Kiedy przejdzie cała runda i każde dziecko znowu trzyma w rękach swój

przedmiot, wszyscy otwieraj --> [Author:JJ] ą oczy. Teraz mogą zobaczyć przyniesione przez

siebie przedmioty. Jest to okazja od przyjrzenia się i podziwiania własnych i

cudzych znalezisk . Spontanicznie nawiązuje się rozmowa między dziećmi.

Nauczyciel może zapytać dzieci, co czuły gdy miały zamknięte oczy. Na koniec

każde dziecko może położyć swój przedmiot w środku okręgu, ewentualnie na

rozłożonym okrągłym obrusie starając się zachować zupełną ciszę.

ĆWICZENIE 8

Cele:

- doświadczenie różnorodności smaków i zapachów owoców;

- rozwijanie wrażliwości węchowej i smakowej.

Rekwizyty:

rozmaite owoce, np. pomarańcza, cytryna, jabłko, melon , pistacje

duży kosz na owoce przykryty serwetą;

serwetka, nóż i talerzyk lub deseczka dla każdego dziecka.

Przebieg:

1. Nauczyciel stawia w środku kręgu płaski koszyk z rozmaitymi owocami. Na razie

jest on przykryty serwetą.

(Owoce powinny być tak ułożone, by po zdjęciu serwety każde było dobrze widoczne.)

Nauczyciel powoli zdejmuje serwetę. Każde dziecko, po kolei podchodzi po cichu

do środka i bierze jeden owoc.

2. Kiedy wszystkie zostaną wzięte, Nauczyciel zachęca dzieci by powąchać owoce.

Następnie przecinamy owoc nożem na dwie części. Po rozcięciu owocu dzieci

powinny zamknąć oczy i znowu go powąchać.

Nie otwierając oczu dziecko podaje owoc położony na talerzyku lub deseczce sąsiadowi z prawej , a przyjmuje owoc od sąsiada z lewej strony.

Noże leżą na serwetkach.

Dzieci za każdym razem wąchają i zabawa toczy się dalej, aż owoc wróci do tego,

kto go wyjął z koszyka. Teraz już otwieramy oczy i możemy rozmawiać , dzielić

się wrażeniami.

3. Nauczyciel prosi dzieci , by pokroiły swoje owoce na małe kawałki. Każde

dziecko może teraz sobie chodzić i próbować różnych smaków. Mogą też chodzić

pojedynczo wkoło i rozdawać swoje kawałki owocu .

ĆWICZENIE 9

Cele :

- rozwijanie wyobraźni na podstawie różnorodnych doznań

zmysłowych: smakowych, dotykowych i in.;

- kształtowanie umiejętności koncentrowania się na wybranych bodźcach;

- stymulowanie dzieci do tworzenia skojarzeń;

- stwarzanie okazji do odczuwania więzi z grupą.

Rekwizyty:

małe kawałki chleba, winogrona, suszone bądź świeże kwiaty, trójkąt lub dzwonki

Przebieg:

1. Dwoje dzieci siada w środku koła i zamyka oczy. Jednemu podajemy na talerzyku

kawałek chleba, drugiemu jedno winogrono. Dzieci zjadają.

Podczas jedzenia dzieci powinny mieć oczy zamknięte, tak by oddawały się

wyłącznie smakowaniu. Potem mogą powiedzieć, co jadły.

Dzieciom mającym zamknięte oczy można chleb lub winogrono delikatnie włożyć do

ust. Wszystkie dzieci powinny chociaż raz siedzieć w środku .

2. Dzieci gromadzą się w kręgu . Na znak muzyczny - np. dźwięk trójkąta - po

kolei podają jedno drugiemu rękę, aż koło się zamknie. Dzieci zamykają oczy.

Pośrodku kładziemy na talerzyku lub obrusie kiść winogron. Na znak muzyczny

dzieci otwierają oczy i dłonie.

3. Zachęcamy jedno z dzieci, by ostrożnie ujęło kiść winogron za łodygę,

podniosło w górę i podało dalej. Pełną kiść kładzie się dziecku na dłonie. Ono z

kolei zanosi ją innemu dziecku i wkłada w jego dłonie .Zabawa trwa tak

długo aż każde dziecko w kręgu otrzyma winogrona i poda je dalej.

4. Każde dziecko zrywa jedno winogrono z kiści i zjada je poddając kiść dalej, tak że

pozostaje tylko gałązka.

5. Podajemy sobie ręce i doświadczamy więzi - stojąc lub siedząc w kręgu.

Trzymając się za ręce chodzimy dookoła w kręgu .Można w tle włączyć muzykę.

6. Dzieci siedzą w kręgu i mają zamknięte oczy. Każdemu z nich kładziemy na dłoni

świeży lub suszony kwiat. Zabieramy kwiaty z dłoni dzieci, zanim otworzą oczy..

7. W środku kręgu stoi pusty dzban. Nauczyciel daje każdemu dziecku gałązkę albo

jeden kwiat. Dzieci po kolei wstawiają gałązki do dzbanka. Przyglądamy się

bukietowi i próbujemy o nim powiedzieć parę słów.

ĆWICZENIE 10

Cele :

- obserwacja spadających przedmiotów;

- powiązanie ruchu przedmiotów (opadania ) z dźwiękiem słyszanym przy upadku.

Rekwizyty :

rozmaite przedmioty o różnym ciężarze : kamień , kawałek drewna , kartka papieru , chusta , kasztany, szyszki itd.

Przebieg :

1. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel przynosi w przykrytym chustą koszu różne

przedmioty. Dzieci wyszukują któryś z przedmiotów , po czym biorą go do rąk.

Następnie kolejno upuszczają swoje przedmioty na podłogę.

2. Powtarzamy ćwiczenie z tą różnicą , że dzieci zamakają oczy.

Dziecko, które zostanie dotknięte przez nauczyciela upuszcza swój przedmiot.

Wsłuchujemy się w dźwięk, jaki przy tym powstaje.

Zachęcamy dzieci, by na różnych instrumentach naśladowały dźwięki wydawane

przez upadające przedmioty.

3. Dzieci odkładają przedmioty do kosza w ten sposób , by żaden przedmiot już nie

upadł na podłogę.

ĆWICZENIE 11

Cele :

- doświadczenie ciszy przez kontrast z delikatnym szelestem wydawanym przez

suche liście;

- wprowadzenie dzieci w elementy pantomimy , uświadomienie , że gestem i ruchem

ciała możemy wyrazić wiele treści;

- usprawnianie zmysłu dotyku, uwrażliwianie dzieci na siłę i rodzaj dotyku;

- kształcenie umiejętności przekazania własnych doznań (słuchowych, dotykowych )

przy pomocy różnych środków np. instrumentów.

Rekwizyty :

suche liście , trójkąt albo dzwonki , przedmioty delikatne w dotyku : ircha , miękki materiał, piórko itd.

Przebieg :

1. Pośrodku kręgu dzieci Nauczyciel stawia koszyk ze zwiędłymi liśćmi zebranymi

dzieci lub siebie.

Dzieci kładą się na podłodze i zamykają oczy. Nauczyciel upuszcza nad

każdym dzieckiem po jednym liściu . Kiedy dziecko poczuje , że upadł na nie liść,

otwiera oczy . Dzieci oglądają liście, dotykają je , nasłuchują szelestu, jaki powstaje

przy ich dotykaniu .

Nauczyciel pyta : "Skąd się wziął ten liść ?" , "Dlaczego drzewo zrzuca liście ?",

"Dokąd one chcą lecieć ?" , "Co by nam liść powiedział, gdyby umiał mówić ?"

Dobrze jest wiedzieć, dlaczego drzewo zrzuca liście ?

2. Dzieci naśladują dłonią spadanie liścia. Odgrywają też dłońmi , jak liść

powoli więdnie , zwija się. Grupa przygląda się po kolei grze rąk każdego z dzieci i

naśladuje ją. Dzieci odgrywają, jak drzewo rośnie , jak się rozgałęzia, jak stoi

mocno zakorzenione w ziemi, jak kołysze się na wietrze. Dzieciom

przedstawiającym gałęzie, nauczyciel daje do rąk liście. Dzieci mogą je po kolei

upuszczać.

Obserwują i wsłuchują się , jak opadają . Przy kolejnej powtórce ćwiczenia miejsce

liści zajmują dzieci : odgrywają ciałem opadanie liści.

3. Dzieci siedzą w kręgu. Dziecko, do którego podchodzi Nauczyciel zamyka oczy, a Nauczyciel

dotyka je dłonią (dotyka np. dłoni, ramienia, twarzy, głowy ) Dotknięcie, którego

doświadczyło dziecko, powinno przekazać siedzącemu obok dalej w ten sam

sposób i z tą samą delikatnością.

Nauczyciel dotyka dziecko delikatnym przedmiotem (irchą, piórkiem lub inną miękką

materią ) Dziecko ma przekazać dalej to co odczuło , jednak nie

używając już przedmiotu - powinno przekazać swe odczucie dłonią.

4. Dziecko siada w środku kręgu. Otrzymuje instrument i zostaje poproszone o

zamknięcie oczu. Nauczyciel informuje dziecko, że teraz spróbują porozumiewać się

za pomocą dźwięków. Zada mu pytanie lub przekaże mu jakąś wiadomość a

dziecko spróbuje odpowiedzieć. Przy pomocy instrumentu nauczyciel kieruje do

dziecka pytanie lub wiadomość. Dziecko może odpowiedzieć dźwiękami innego

instrumentu.

Mamy okazję zaobserwować, jak łatwo dziecko wczuwa się, jak mocno wchodzi w relacje i jak jego działania wpływają na grupę.

ĆWICZENIE 12

Cele :

- przybliżenie dzieciom ciszy przez skojarzenie jej z ciemnością;

- ułatwienie dzieciom skupienia się na swoich myślach i przeżyciach poprzez

ograniczenie do minimum bodźców płynących z zewnątrz;

- usprawnianie pamięci i wyobraźni przestrzennej dzieci;

- pogłębienie relacji społecznych w grupie, utrwalenie więzi pomiędzy dziećmi.

Rekwizyty :

nie są potrzebne żadne rekwizyty

Przebieg :

1. Zasłaniamy kotary , przyciemniamy światło , w sali (w pokoju ) panuje półmrok.

nauczyciel siedzi w kręgu. Zachęca jedno z dzieci, by siadło pośrodku i

zamknęło oczy. Nauczyciel pyta dziecko :"O czym myślisz ?", "Co ci przychodzi

do głowy ?" Nauczyciel zachęca wszystkie dzieci , by zamknęły oczy i

przykryły je dłońmi. Pod powieki nie przenika żaden promyk światła. Jest

zupełnie ciemno. Następnie dzieci mogą powoli rozsunąć palce. Odejmują dłonie

od oczu . Otwierają oczy .

2. Zachęcamy dzieci , by zamknęły oczy i zachowały zupełną ciszę. Chwytamy się

za ręce. nauczyciel podaje w kręgu uścisk dłoni. Jest on przekazywany dalej przez

kolejne dzieci. Kto go poczuje, może otworzyć oczy .

3. Dziecko chodzi wewnątrz kręgu z zamkniętymi oczami. Patrzymy na nie. Dziecko

ma odnaleźć swoje miejsce. Takie samo ćwiczenie można przeprowadzić na

zewnątrz kręgu. Dziecko idzie z zamkniętymi oczami przez salę i powraca. Może

odgadywać nazwy przedmiotów, których dotyka np. drzwi, pianino, itd.

4. Nauczyciel prosi dzieci, aby każde usiadło w dowolnym miejscu sali.

Dzieci powinny w miarę możności siedzieć rozproszone , w pewnej odległości od

siebie i już nie opuszczać swoich miejsc. nauczyciel powoli zaciemnia salę.

Zachęca dzieci, by były równie ciche jak ciemność , która powoli nastaje w

pomieszczeniu .

Nauczyciel rozmawia z dziećmi . Pyta, co się wydarzyło dzięki zapadającej

ciemności : co się teraz zmieniło, co odczuły. Nauczyciel wywołuje dzieci po

imieniu. Wywołane dziecko może w ciemności przysiąść się do innego. Wzywamy

dzieci by siadły bardzo blisko siebie. Trzymają się za ręce lub dotykają ciałami.

Nauczyciel powoli rozjaśnia pomieszczenie. Dzieci mają pokazać przenikanie

jasności: dłońmi, całym ciałem. Powoli wstają, prostują się, podnoszą w górę ręce,

rozchodzą się po sali.

ĆWICZENIE 13

Cele :

-wprowadzenie do zabawy identyfikacyjnej.

Rekwizyty :

instrumenty: kuranty, ksylofon, trójkąt , dzwonki, drewniane pałeczki, bębenek, bęben i in.

sucha tkanina, naczynie z wodą, szklane i przezroczyste naczynie wypełnione suchą ziemią lub piaskiem

Przebieg :

1. Nauczyciel rozdaje dzieciom instrumenty. Dzieci przysłuchają się ich brzmieniu.

Określają słyszane dźwięki: wysoko - nisko, jasno - ciemno. Zachęcamy dzieci by

pokazały ruchem i postawą tony jasne i ciemne

[Tony ciemne powodują ,że ruch staje się powolniejszy. Dziecko idzie pochylone. Wykonuje ruchy przypominające pełzanie. Odgrywa zwierzęta nocne. Ruch dziecka może uzewnętrzniać uczucie lęku. Przy tonach jasnych ruchy są lekkie , luźne , swobodne i radosne.]

Dzieci mogą wymyślić swoją muzykę dzienną i nocną i przedstawić ją w zabawie identyfikacyjnej.

2. nauczyciel daje dzieciom suchą tkaninę. Prosi by każde dziecko jej dotknęło.

Następnie wkłada ją do wody. Dzieci obserwują, co się dzieje.. Zmienia się kolor

tkaniny, staje się cięższa, tonie. Nauczyciel prosi dzieci, by pokazały dłońmi i

odegrały, jak woda przenika tkaninę. Poprzednia zabawa w przenikanie zostaje

powtórzona. Tym razem jest to zabawa grupowa. Ręce dzieci krzyżują się

wzajemnie.

3. Nauczyciel stawia pośrodku kręgu szklane, przezroczyste naczynie wypełnione

suchą ziemią lub piaskiem. Każde dziecko może wlać wodę ze swojej miseczki

wody do naczynia z ziemią.

( Przy okazji, zachęcamy Państwa do umożliwienia Waszym dzieciom zabaw z wodą i

piaskiem. Dwie duże kuwety napełnione jedna wodą druga piaskiem wkrótce staną

się wspaniałym terenem do zabaw w ocean lub pustynię. Ponadto będziecie mieli

okazję do zaobserwowania jak dzieci ...mieszają wodę z piaskiem)

ĆWICZENIE 14

Cele :

-doskonalenie zmysłu równowagi i koordynacji ruchów;

-rozwijanie umiejętności komunikacji pozawerbalnej.

Rekwizyty :

świeca

Przebieg :

1. Siedzimy w kręgu. Odstępy między dziećmi są na tyle duże, by zawsze między

dwojgiem z nich pozostało dość miejsca dla trzeciego.

Nauczyciel prosi dzieci, by pojedynczo wstawały i zajmowały któreś z wolnych

miejsc. Powinny robić to niejednocześnie. Następne dziecko wstaje dopiero wtedy,

kiedy poprzednie już siedzi nie porusza się. Po pierwszym ćwiczeniu nauczyciel

może zachęcić dzieci , by podnosiły się , chodziły i siadały jak najciszej, unikając

wszelkich zbędnych ruchów .Nie powinno się to jednak odbywać kosztem

naturalności ruchu.

2. Dwoje dzieci, które nawiązały kontakt wzrokowy i doszły do porozumienia ,

zamienia się miejscami. Następnie kolejne pary zamieniają się miejscami.

3. Teraz czworo dzieci (dwie pary) które porozumiały, zamienią się jednocześnie

miejscami . Następnie kolejnych czworo dzieci. Mogą jednak wstać dopiero wtedy,

kiedy poprzednia czwórka już usiądzie i nie porusza się.

4. Pośrodku kręgu stawiamy na podłodze zapaloną świecę .Wszystkie wymienione

wcześniej ćwiczenia przeprowadzamy raz jeszcze tak, że gdy dzieci przechodzą ,

płomyk świecy nie miga wcale albo tylko minimalnie.

Dzieci, które zamieniały się ze sobą miejscami , podają sobie w środku kręgu ręce i

chodzą wokół zapalonej świecy.

Na koniec wszystkie dzieci mogą jednocześnie poruszać się wokół świecy.

ĆWICZENIE 15

Cele :

- doskonalenie koordynacji wzrokowo - ruchowej;

- ćwiczenie świadomego kierowania ruchami swojego ciała;

- stwarzanie okazji do nawiązywania więzi interpersonalnych w grupie.

Rekwizyty:

dzwonki , baloniki, woreczki gimnastyczne, piłeczki na nitkach, wiatraczki, itp. szklanki wypełnione wodą , świece ,małe świeczki

Przebieg :

1. Na podłodze malujemy lub naklejamy z taśmy papierowej lub gumowej elipsę.

Wymiary tej elipsy są całkowicie dowolne i zależą od ilości dzieci i od wielkości

sali w której przeprowadzamy ćwiczenia. Elipsa w naszym przedszkolu mieści się w

prostokącie o wymiarach 5 x 2 metry.

Nauczyciel wywołuje dzieci po imieniu albo śpiewa ich imiona. Wezwane dzieci

powoli podchodzą do elipsy i spokojnie, swobodnym krokiem idą wzdłuż linii po

wykolejonej taśmie .

Skoro tylko uspokoją chód , nauczyciel podaje im przedmioty leżące na stole:

dzwonek który nie powinien zadzwonić w trakcie ćwiczenia, balonik, piłkę na

nitce lub wiatraczek (chorągiewkę ), które w czasie chodzenia nie powinny

się poruszyć, wypełnioną wodą szklankę, z której nie powinna wylać się ani

kropla, świecę , której płomyk powinien jak najmniej migotać .(Należy zachować

bezpieczny odstęp od dziecka idącego z przodu) Nauczyciel kładzie dzieciom

woreczki na głowie lub na ramionach. Dzieci idą tak, aby woreczki nie spadły na

podłogę.

2. Dzieci idą jedno za drugim trzymając w rękach zapaloną świecę. Idąc starają się

zachowywać równomierne odstępy .

3. W środku stoi zapalona świeca . Wokół świecy stoi tyle małych świeczek, ile osób

siedzi w kręgu .Jedno dziecko idzie do środka, zapala od płonącej świecy małą

świeczkę i zanosi ją innemu dziecku. Po kolei - nigdy równocześnie - robią to

samo inne dzieci , aż każde ma swoje światełko.

Światełko podaje się do ręki albo stawia na podłodze przed siedzącym

dzieckiem .Pod świecę przyda się na pewno podstawka. Przy

przekazywaniu światełka dziecko oddające, mogło by przyjmującemu złożyć

głośno lub szeptem jakieś życzenie.

ĆWICZENIE 16

Cele :

- doświadczenie ciszy poprzez kontrast z delikatnym dzwonieniem;

- ćwiczenie świadomego kierowania ruchami swojego ciała;

- kształcenie umiejętności cierpliwego oczekiwania na swoją kolejność.

Rekwizyty :

dzwonek dla każdego dziecka

Przebieg :

1.W środku kręgu, na podłodze lub na płaskim koszyku, stoi tyle dzwonków , ile

dzieci siedzi dookoła. Dzieci po kolei biorą dzwonki i przenoszą w inne miejsca

sali, aż środek opustoszeje. Za każdym idzie tylko jedno dziecko - cicho i powoli.

Teraz każde dziecko odnosi w ten sam sposób dzwonek i odstawia go na

pierwotne miejsce. Tak robią wszystkie dzieci ,aż dzwonki znowu znajdą się

pośrodku koła. Każde z dzieci może wziąć sobie ze środka jeden dzwonek na

kolana - jak zawsze pojedynczo i po kolei. Jedno z dzieci wskazuje wzrokiem

kolegę, który ma zadzwonić swoim dzwonkiem. Kiedy już zadzwoni , odstawia

swój dzwonek do środka na podłogę. Teraz ono prosi kolejne dziecko, by

zadzwoniło itd., aż wszystkie dzwonki znajdą się pośrodku naszego okręgu.

2. Wszystkie dzieci zamykają oczy. Jedno dzwoni po cichu swoim dzwonkiem

przy uchu sąsiada z prawej strony a następnie odstawia dzwonek do środka .

Następne dziecko robi to samo .

3. Dzieci są rozproszone w sali. Dziecko, przy którego uchu zadzwoni inne dziecko

lub nauczyciel , może usiąść w kręgu .

4. Pośrodku koła stawia się na tacy lub w płaskim koszyku tyle dzwonków, ile jest

dzieci. Dzwonki są różne . Cała taca jest początkowo przykryta

serwetą. Nauczyciel ostrożnie zdejmuje nakrycie i pozwala dzieciom jakiś czas się

przypatrywać.

Potem znowu podchodzi do środka i spokojnym, wolnym ruchem, zabiera z tacy jeden dzwonek , niesie do swojego miejsca w kole i stawia przed sobą. Przy tych czynnościach dzwonek nie powinien zadzwonić. Dzieci po kolei robią to samo. Kolejne dziecko powinno wstać ze swojego miejsca dopiero wtedy, kiedy poprzednie już spokojnie siedzi. Kiedy przed każdym dzieckiem stoi już dzwonek, a taca w środku została pusta, nauczyciel równie cicho i spokojnie odnosi dzwonek na tacę. Zanim go postawi na tacy, krótko dzwoni. Kiedy wszyscy odniosą swoje dzwonki na miejsce, ćwiczenie się kończy.

ĆWICZENIE 17

Cele :

- stworzenie okazji do zaprezentowania się w grupie, zaznaczenia swojej

indywidualności

- doświadczenie akceptacji ze strony grupy

- rozwijanie wrażliwości estetycznej

Rekwizyty :

kartki o różnej wielkości, kredki: drewniane kostki, perełki, kasztany kwiatki, cienkie patyczki, ołówki, nożyczki, klej, flamastry, farby

Przebieg:

1. Każde dziecko ma namalować coś, co najbardziej lubi. Następnie przynosi swój

obrazek i kładzie go na podłodze na środku . Siedząc w kręgu dzieci

przedstawiają swoje obrazki. Pozostałe dzieci mogą zadawać pytania.

Dzieci mogą powycinać to co narysowały , i wszystkie wycięte obrazki przykleja

się na duży brystol. Jest to dobra okazja do przedstawienia się w grupie a całość

ćwiczenia powinna odbywać się w jak największej ciszy.

2. Na środku kładziemy obręcz o dowolnej średnicy lub układa okrąg z miękkiej

nitki bawełnianej lub sznurka. Każde dziecko może po zewnętrznej stronie

okręgu ułożyć swój znak, wykorzystując dowolne materiały: drewniane kostki

perełki kasztany, kwiatki itd. Każdemu dziecku należałoby zostawić mniej więcej

tyle samo miejsca. Ćwiczeniu może towarzyszyć łagodna muzyka. Czekamy aż

ostatnie dziecko skończy. Usuwamy sznurek (obręcz ). Idziemy powoli dokoła

naszych znaków, przyglądając się im uważnie.

Idąc w kręgu wokół znaków możemy chwycić się za ręce. Możemy urządzić

taniec wokół nich , z muzyką lub bez.

3. Na środku koła kładziemy obraz , który tego dnia ma jakieś szczególne

znaczenie. Przyglądamy się mu w milczeniu. Mówimy o nim, określamy osobiste

wrażenia. Chodzimy wokół niego w kręgu.

4. Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela kołka z papieru jednobarwnego lub

kolorowego, cienki patyczek, ołówek, nożyczki, klej, flamastry, farby. Papier jest

przycięty w formę o średnicy zbliżoną do średnicy filiżanki.. Każde dziecko rysuje

na kartce kwiatek , maluje go farbami i pisze pośrodku swoje imię. Następnie

wykonuje drugi taki sam kwiatek, również go maluje i podpisuje imieniem. Obie

części kwiatu skleja ze sobą, w środek włożywszy patyczek. Przedstawiając się

imieniem dziecko niesie swój kwiat do środka koła i wtyka go w doniczkę (lub

dzbanek, wazon ) wypełniony ziemią.

ĆWICZENIE 18

Cele:

-rozwijanie wyobraźni

-kształtowanie umiejętności wyrażania siebie, poprzez różne formy twórczości

Rekwizyty :

obręcz , linki (skakanki) i najrozmaitsze szpargały jak np. kolorowe szmatki, patyczki, płaskie i zaokrąglone kamienie, włóczka , klocki, i in.

Przebieg :

1. Na środku sali kładziemy obręcz. Każde dziecko układa swoją linkę w taki

sposób, że forma wciąż jest zamykana i zaokrąglana (oba końce linki dotykają

obręczy, powstaje kwiatek - z obręczą w środku, z płatkami utworzonymi z linek )

2. Kiedy dzieci wypowiedzą swoje wrażenia, nauczyciel zachęca, by wypełniły puste

pola dowolnymi przedmiotami. Każde dziecko ma do wypełnienia jedno

pole ( swój płatek). Któreś z dzieci zaczyna układać swoją kompozycję , za chwilę

zrobią to pozostałe. W tle można włączyć muzykę .

3. Kiedy całość jest wypełniona i skończona, nauczyciel może razem z dziećmi

przyjrzeć się uważnie powstałej kompozycji.

Dzielimy się wrażeniami. Zastanawiamy się, czym można wypełnić (napełnić )

środek.

ĆWICZENIE 19

Cele :

- pobudzanie dzieci do tworzenia ciągów skojarzeń - rozwijanie wyobraźni

- wytworzenie poczucia więzi i bliskości pomiędzy członkami grupy

- wyrabianie w dzieciach szacunku dla zdania innych

Rekwizyty:

różnokolorowe chusty ,świeca ,

Przebieg :

1. Dzieci siedzą w kręgu i trzymają się za ręce. Nauczyciel motywuje je, by

powiedziały co ten zamknięty krąg może oznaczać (ziemia - dom -jaskinia- słońce i

in. )

Zmieniamy ułożenie rąk i postawę ciała, aby na nowo pobudzić wyobraźnię..

2. Dziecko siada w środku kręgu. Zadajemy mu pytanie: gdzie jesteś? Każdą

odpowiedź pozostałe dzieci starają się odegrać i przetworzyć w zabawę.

Wynajdują różne zabawy: w dom , jaskinię, gniazdo itp.

3. Zachęcamy dzieci by w środku kręgu ułożyły duży dom z różnokolorowych

chustek, w którym wszystkie mogłyby znaleźć swoje miejsce. Zapraszamy, by

usiadły w tym domu w kręgu, zamknęły oczy i odczuły wzajemną bliskość.

nauczyciel dotyka jedno dziecko. Teraz może ono otworzyć oczy i odejść. Kto

poczuje, że jego sąsiad odszedł, może również odejść.

4. Dzieci z lin lub chust układają koło, wyznaczają kolistą przestrzeń, tworzą

krąg. nauczyciel słucha, jakie znaczenie i jaki sens dzieci chcą nadać kręgowi.

Okrąg zostaje uznany za wielki dom, który ma swój środek. Zachęcamy dzieci by

poszukały oczami tego środka. Kilkoro dzieci rozkłada pośrodku koła żółtą chustę

i formuje ją w okrąg.

Nauczyciel prosi dzieci by powiedziały , co im przypomina ten żółty okrąg , żółty

środek (słońce, kwiat, światło ).

Dziecko zapala świecę i wnosi ją do środka żółtego kręgu. Poprawiamy rząd

krzesełek , by był idealnie okrągły, jak obręcz w jego środku .

Jedno dziecko wodzi spojrzeniem dokoła, tzn. prowadzi wzrok po okręgu.

Po kolei nawiązuje z innymi dziećmi kontakt wzrokowy. Dzieci obserwują tę grę

oczu Obserwują jak wzrok dziecka krąży dokoła

5. Dzieci siadają na krzesełkach ,opierając stopy na podłodze. Dłonie

spoczywają na kolanach. Zamykają oczy. Prawa dłoń każdego dziecka szuka

dłoni dziecka siedzącego obok. Otwieramy oczy i widzimy zamknięty krąg.

Tę zabawę powtórzyć można:

- z lewą ręką

- z obiema rękami równocześnie

- kładąc dłoń na kolano, na ramię , na głowę sąsiada. (oczy stale zamknięte)

6. Dzieci szukają oczami punktu środkowego koła.

Jedno dziecko siada pośrodku. Zamyka oczy i czeka, aż inne dziecko je dotknie. Ta

zabawa może też się toczyć bez dotykania. Dziecko siedzące w środku powinno

umieć bez dotykania wyczuć bliskość dziecka, które do niego podchodzi, i na znak

rozpoznania otworzyć oczy.

albo: Dziecko siedzi w środku z zamkniętymi oczami. Zostaje przez inne dziecko

zawołane z zewnętrznego kręgu cicho po imieniu i powinno się udać cicho w

tamtą stronę.

ĆWICZENIE 20

Cele :

- pobudzanie dzieci do twórczego myślenia i wyrażania go poprzez działanie

plastyczne

- rozwijanie wyobraźni - symboliczne znaczenie kręgu

- wdrażanie do współdziałania

Rekwizyty:

kółka z kartonu - średnica ok.8cm , paski -długość ok. 20 cm, drewniane patyczki - długość ok. 20 cm , okrągłe nakrętki -średnica 16 cm , duże kulki drewniane - średnica 2,5 cm itp.

Przebieg:

1. Dzieci szukają i określają środek koła. Punkt środkowy dzieci formują plastycznie

jako krzyż lub gwiazdę albo ustalają przy pomocy jakiegoś okrągłego przedmiotu.

W tej zabawie plastycznej przyjmujemy zasadę, że tylko jedno dziecko układa

materiał wokół ustalonego środka.

Ustalamy jako regułę, że dziecko dowolnie może sobie wybrać materiał ,ale

zawsze materiał tylko jednego rodzaju, i że zaczętą figurę (zaokrąglenie) trzeba

dokończyć. Można zaprosić do współpracy inne dziecko.

Zabawa polega na rozwijaniu okręgów od środka na zewnątrz. Powstaje

forma harmonijna , która ulega przemianom, staje się coraz bogatsza i budzi

rozmaite skojarzenia, np. ziemia - gwiazda, słońce - kwiat, i in. Zabawę można

urozmaicić cichą muzyką. Zastanawiamy się wspólnie co można postawić w

środku kompozycji, np. bukiet kwiatów, świecę, kulę itd.

2. Dzieci siedzą w kręgu Jedno z dzieci idzie raz dokoła. Wszystkie dzieci wodzą

za nim wzrokiem .Bierzemy się za ręce i widzimy zamkniętą przestrzeń wewnątrz

koła.

3. Próbujemy ustalić wzrokiem punkt środkowy koła. Jedno z dzieci idzie do środka

. Zamyka oczy i czeka , aż zostanie dotknięte albo zawołane. Zabawa powtarzana

jest przez kolejne dzieci.

4. Dzieci kładą po kolei po jednej drewnianej kuli na środku, tak że powstaje

niewielki krąg, obrazowo przedstawiający krąg dzieci.

5. Patrzymy na punkt środkowy , na wewnętrzny krąg i szukamy jakiejś drogi od

zewnątrz ku środkowi.

Którą drogą mogę iść ? Kto może pokazać mi drogę? Kto może pójść tą drogą ? Dzieci próbują rozmaitych możliwości.


