Aleksandra Olejarz
II rok KEA
Scenariusz lekcji muzyki dla klasy IV - VI
TEMAT LEKCJI: W filharmonii..
CELE: * uczeń:
- zna pojęcia: filharmonia, orkiestra, dyrygent
- potrafi wymienić rodzaje orkiestry
- gra na flecie
- potrafi taktować na 2, 3 i 4
- potrafi wymienić instrumenty orkiestry
- potrafi rozpoznać po melodii proste utwory
- wie, jaka role odgrywa dyrygent w orkiestrze
FORMA: - zbiorowa,
- indywidualna
METODY: - wprowadzająco - ćwiczeniowa
- sprawdzająca
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - batuta dla dyrygenta
- instrumenty: flet, dzwonki, bębenek tamburyn
- partytura na instrumenty szkolne utworu
„W murowanej piwnicy”
PRZEBIEG LEKCJI
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności organizacyjne:
- uczniowie zajmują miejsca przy stanowiskach;
- przywitanie dzieci;
- sprawdzenie listy obecności.
Sprawdzenie zadania domowego
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
Ćwiczenia
a. Zabawa "Hawajska tancerka" (dzieci tańczą w rytm muzyki - taniec brzucha, rąk, nóg, całego ciała)
b. dzieci robią kulkę z gazety, kładą ją na ławce i starają się ją zdmuchnąć. Raz dmuchem ciągłym, potem dmuchem przerywanym (staccato)
Przypomnienie sposobu taktowania na dwa, trzy, cztery.
Rozdanie ćwiczeń
każde z ćwiczeń zostaje odśpiewane solmizacyjnie. Uczniowie zgadują, co to za melodia.
Jedno dziecko staje przed klasą i dyryguje po jednym ćwiczeniu. Reszta uczniów gra melodie na flecie, dzwonkach, lub instrumencie perkusyjnym (akcentując na raz). Po każdym ćwiczeniu zmiana dyrygenta.
a)
b)
c)
Każdy wcielił się w rolę dyrygenta. Czy możecie mi powiedzieć, do czego w orkiestrze jest potrzebny dyrygent?
Nauczyciel rozdaje partyturę dzieciom. Pyta, czy wie, co to jest, kto korzysta z partytury.
Podział klasy na 4 grupy ( śpiew, cymbałki, flet, bębenek)
Próba. Każda grupa po kolei ćwiczy swoją partie
Dzieci zgadują, o to za utwór.
Jedno dziecko staje przed klasą, dostaje batutę. Wciela się w rolę dyrygenta. Wykonujemy wspólnie utwór w murowanej piwnicy.
Zabawa „Dyrygent” - jedno dziecko staje przed orkiestrą, dyryguje na dowolnym metrum; sprawdza gotowość instrumentów. Praca z dynamiką: cicho - głośno ( zmiana dyrygentów)
Wyjaśnienie pojęć - notatka w zeszycie:
Filharmonia: instytucja kultury zajmująca się organizacją i prezentacją koncertów muzyki poważnej
Orkiestra: zespół muzyczny o większej liczbie muzyków. Wyróżniamy orkiestrę:
- symfoniczną,
- kameralną
- kameralną smyczkową
- dętą
- rozrywkową.
Dyrygent: osoba kierująca orkiestrą. Najpierw sam poznaje partyturę , planuje sposób wykonania. Poprawia ewentualne błędy, dba o tempo, artykulację, dynamikę, frazowanie. Wskazuje muzykom tzn. „wejścia”
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
Ocena najpilniejszych uczniów
Zapowiedz kolejnego tematu.
Pożegnanie dzieci.