SCENARIUSZ ZABAWY ANDRZEJKOWEJ
Z UDZIAŁEM DZIECI I RODZICÓW.
CELE OGÓLNE:
Poznanie niektórych wróżb andrzejkowych,
Kultywowanie dawnych zwyczajów andrzejkowych i tradycji zabaw,
Wdrażanie do zabawy z rówieśnikami i rodzicami,
Integracja uczestników zabawy
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko zna niektóre wróżby andrzejkowe i czynnie uczestniczy w nich,
Dziecko wie, że zabawy andrzejkowe organizuje się w dniu imienin Andrzeja przed Adwentem
Dziecko potrafi zgodnie bawić się z kolegami.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Nagranie piosenki „Czarodzieje” („Igraszki muzyczno-ruchowe”), zabawy „Ludzie do ludzi”, „Czarowanie” ( Tańce integracyjne w pracy z grupą wyd. Klauza), Zabawa „Karuzela”, miska z wodą, monety jednogroszowe, rekwizyty do wróżb, wosk, gałązki wiśni, gwiazdki, przybory do pisania, duży klucz do ewaluacji słoneczka, wazon, gwiazdki pod pączki, dekoracje na stół (duszki, piórka, kolorowe serwety itp.)różdżki dla każdego dziecka, papierowe serwetki do odlewów woskowych, arkusze ewaluacyjne dla rodziców ozdobny napis na drzwi.
PRZEBIEG SPOTKANIA:
Wstęp.
Sala przygotowana na przyjęcie gości: tajemnicze dekoracje, na ścianach wiszą klucze w różnych kształtach, na tle okien papierowe duszki. Nastojach zapalone świece, światła przygaszone.
Nauczycielka wita gości (dzieci i ich rodzice).
Nad drzwiami wisi ozdobny napis:
„Zanim wejdziesz na spotkanie
Powiedz coś na powitanie”
Goście wchodzą do sali, witają się, mówią zabawne, miłe słowa. Siadają w kręgu na dywanie. Gdy koło zostaje utworzone, nauczycielka mówi:
„Iskierkę puszczam w krąg
Niech wróci do moich rąk”
Śpiew piosenki przez dzieci pt.: „Czarodzieje”. Zabawa taneczna do piosenki.
Po piosence nauczycielka wyjaśnia wszystkim cel spotkania i wprowadza w nastrój wieczoru andrzejkowego pełnego przepowiedni i wróżb.
Na pewno każdy z Was chciałby dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości. Są różne sposoby, żeby to zrobić. Jedni chodzą do wróżki, która przepowiada przyszłość z kart i spogląda szklaną kul, inni wróżą sobie sami. A jest to zwyczaj stary, już Wasze prababcie chciały znać przyszłość. Ale nie jest to łatwa sprawa. Wróżyć trzeba w określone dni. Jednym z nich jest dzień imienin Andrzeja czyli popularne ANDRZEJKI. I właśnie dzisiaj jest ten dzień!
Z dniem Św. Andrzeja związane są też przysłowia:
Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja.
NA Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.
Gdy Święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Dzisiaj my także przeniesiemy się w świat wróżb, marzeń i fantazji. Lecz zanim to zrobimy , zaśpiewamy wspólnie piosenkę „Czarowanie”. (melodia zabawy z repertuaru Klanzy „Deszczyk”).
Zaproszenie do zabawy dzieci i rodziców.
Czary-mary, czary-mary, czary-mary, huuuuu..(2x)
Hokus-pokus, ksz, ksz (2x)
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra
Hokus-pokus, ksz, ksz (2x)
Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra.
„Powróżmy sobie”.
1 wróżba
Na środku Sali stoi miska z wodą. Każdy z uczestników zabawy otrzymuje 1 grosz. (ustawienie trójkami, rodzice i dziecko). Na słowa:
„Hokus-pokus-marokus
Obracam się na pięcie i wypowiadam zaklęcie
Hokus-pokus, czary-mary,
Aby wróżby się spełniały, złóżmy dary”.
Wszyscy uczestnicy zabawy wrzucają monetę jednogroszową do miski z wodą. Rzut odbywa się przez lewe ramię, a czyja moneta wpadnie do wody, ten ma szansę na spełnienie jego życzeń.
2 wróżba
Dzieci i rodzice zdejmują po jednym bucie. Ustawiają je jeden za drugim. Czyj but pierwszy wyjdzie za drzwi Sali, oznacza to dla:
- dziecka, że „pojedzie na wycieczkę”,
- mamy, że „czeka ją niespodzianka”,
- taty - „sukces w interesach”.
Zabawa ze śpiewem „ Karuzela `'
Chłopcy, dziewczęta dalej śpieszmy się,
Wróżba na nas czeka, wzywa nas z daleka,
Starsi już poszli a młodsi jeszcze nie,
Hejże-ha, hejże-ha śpieszmy się,
Hej, hopsasa, niech wróżba toczy się,
Hej dalej do zabawy śpieszmy się.
3 wróżba
„ Kim będę''. Wróżba dla dzieci. Na stole rozłożone talerzyki, a pod nimi różne akcesoria:
grzebień - fryzjer
samochód - kierowca
długopis - nauczyciel
nitka i igła - krawcowa
banknot - milioner
słuchawki lekarskie - lekarz
kwiatek - ogrodnik
łyżka - kucharz
„ Co Cię czeka w przyszłości?''. Dla rodziców rozłożone talerzyki, a pod nimi różne akcesoria:
walizka - będziesz ciągle w podróży
serduszko ze strzałą - czeka Cię szczęście rodzinne
moneta - duża wygrana
palma - wspaniałe wakacje egzotyczne
klucz - przeprowadzka
bobasek - powiększenie rodziny
Zabawa przy muzyce „ Ludzie do ludzi''.
Wszyscy (dzieci i rodzice) maszerują w rozsypce rytm muzyki. Kiedy muzyka cichnie,
nauczycielka podaje hasła - polecenia, np. ręce do rąk, biodra do bioder, głowa do głowy itp.
Wszyscy dotykają się wskazanymi częściami ciała. Kiedy pada hasło „ Ludzie do ludzi'', wszyscy zmieniają partnera.
Recytacja wiersza przez dzieci pt: „Andrzejkowe wróżby''
Andrzejkowe mamy święto,
Co się nam dzisiaj wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
Wosk w garnuszku i klucz duży.
Wosk lejemy, wosk lejemy…
Zaraz wszyscy się dowiedzą ,
Co nam, co nam wróżby,
Co nam wróżby przepowiedzą.
4 wróżba
Nauczycielka mówi:
Teraz wosku lanie
Co ma stać się niech się stanie…
W parach dziecko i rodzic leją wosk przez klucz, a następnie odczytują wizje przyszłości.
( w widocznym miejscu wiszą propozycje odczytu symboli ).
5 wróżba
Dla wszystkich dzieci jest przygotowany poczęstunek w postaci pączków. Nauczycielka zapowiada że pod każdym pączkiem jest ukryta gwiazdka, ale tylko trzy oznaczają wróżby:
srebrna - rower
złota - laptop
szafirowa - duża paczka słodyczy
W dalszej części spotkania nauczycielka rozdaje wszystkim uczestnikom zabaw gałązki wiśni. Następnie rodzic wpisuje życzenia dziecka i swoje na karteczce. Komu gałązki zakwitną do Wigilii, temu wróżby andrzejkowe na pewno się spełnią.
Ewaluacja spotkania. W czasie konsumpcji wszyscy wypowiadają swoje spostrzeżenia na temat spotkania. Osoby zadowolone zawieszają na dużym kluczu wiszącym na tablicy uśmiechniętą buzię słoneczka. Na pożegnanie jeszcze raz puszczamy iskierkę przyjaźni.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
W GRUPIE DZIECI 4 - LETNICH.
Temat: „Mamo, tato pobaw się ze mną” - zabawy z wykorzystaniem
chusty animacyjnej.
CELE OGÓLNE:
rozwijanie zainteresowania zabawą dzieci w grupie,
Nawiązanie kontaktu z innymi (uczestnikami zabawy - dzieci i rodzice),
CELE SZCZEGÓŁOWE:
integracja dzieci i rodziców w czasie wspólnej zabawy,
akceptowanie siebie nawzajem,
rozwijanie sprawności ruchowej,
ćwiczenie refleksu i spostrzegawczości,
doskonalenie koordynacji wzrokowo - ruchowej,
doskonalenie orientacji w przestrzeni
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: chusta animacyjna, duża piłka, dzwoneczek, papierowe elementy do wykonania postaci „dziecka”, kredki ołówkowe, klej, płyta „Tańce integracyjne w pracy z grupą”
( wyd. Klanza), kilka małych piłeczek.
Przebieg zajęcia:
Nauczycielka wita dzieci i rodziców. Zabawa integrująca „Witam wszystkich'', którzy mają np. zielone bluzki, dobry humor, lubią lody itd. Kto z uczestników spotkania czuje się powitany w odpowiedzi macha ręką.
Zabawa „Balonik”,. Dzieci i rodzice recytują wierszyk „Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki…” rozciągają chustę animacyjną by w końcowej fazie wiersza upuścić ją na podłogę.
Zabawa „Słońce - deszcz”. Na hasło „Słońce” prowadzącej uczestnicy unoszą chustę do góry, na hasło „Deszcz” chowają się pod nią.
Zabawa „Przerzuć piłkę „.Wszyscy stoją trzymając chustę, na której znajduje się duża piłka. Dzieci i rodzice tak manewrują chustą, aby piłkę od siebie oddalić.
Zabawa” Bilard”. Po zamianie piłki na kilka mniejszych - grupa tak faluje chustą, aby wszystkie piłeczki wpadły do dziury w chuście animacyjnej
Zabawa „Przebieganie pod chustą”. Dzieci i rodzice stoją trzymając chustę. Prowadząca wymienia osoby, które mają zmienić miejsce np.: dzieci, które lubią zupę pomidorową, wszystkie mamusie, osoby , które mają spodnie itd.
„Uciekaj myszko do dziury” - zabawa. Dzieci i rodzice trzymają chustę. Wybieramy np. dwoje dzieci (mysz i kot). Dziecko - mysz jest pod chustą a dziecko - kot biega po chuście. Wszyscy pozostali tak wachlują chustą, aby uniemożliwić kotu złapanie myszy.
„Kogo brakuje „. Wszyscy oprócz prowadzącej zamykają oczy. Nauczyciel wyznacza kilka osób, które chowają się pod chustą. Zadanie pozostałych osób jest odgadnięcie kto się schował . (prowadząca może podpowiadać wymieniając jakieś znaki szczególne np. (w co jest ubrany, czy to chłopiec czy dziewczynka itd.)
„Rybak i rybka”. Wybrane dziecko lub rodzic chodzi po chuście (wodzie) a pod chustą (woda) pływa rybka (dziecko lub rodzic). Pozostali wachlują chusta tak, aby uniemożliwić złapanie rybakowi rybki. Rybka dotknięta przez rybaka jest złowiona i wychodzi z wody. Uwaga! Rybką może być równocześnie kilka osób (2-3).
Zabawa taneczna „Ludzie do ludzi” (utwór „Kolo von Srem”). Dzieci tańczą w parach razem z rodzicami, zgodnie z poleceniami prowadzącej np. ręce do rąk, plecy do pleców, kolano do kolana paluszek do paluszka itd. Na hasło „Ludzie do ludzi” następuje zmiana partnera.
„Ćwiczenie ciszy”. Chusta leży na podłodze, dzieci i rodzice wokół niej. Nauczyciel podaje osobie siedzącej obok dzwoneczek, który jest przekazywany z rąk do rąk tak, aby nie zadzwonił
( w jedną a następnie w drugą stronę).
Zaproszenie dzieci i rodziców do wspólnej zabawy plastycznej. Z przygotowanych 6-ciu elementów dzieci i rodzice tworzą postać „dziecka”. (głowa to koło, tułów, ręce i nogi to prostokąty). Kolorowanie postaci według uznania. Następnie rodzic wpisuje:
Ręka lewa - Co lubi moje dziecko?
Ręka prawa - Czego nie lubi dziecko?
Tułów - Najwspanialsza cech mojego dziecka?
Nogi - lewa i prawa - Dlaczego kocham swoje dziecko?
13. Zawieszenie przygotowanych postaci przez dzieci i rodziców w wybranym miejscu w sali. Każdy rodzic w obecności innych odczytuje to, co napisał. Nauczycielka dziękuje dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę.