Scenariusze zajęć do wykorzystania na lekcjach wychowawczych w gimnazjum
Przygotowały:
mgr Dorota Ostrowska-Bednarz-
- pedagog szkolny
mgr Danuta Jaśkiewicz -
nauczycielka języka polskiego
Gimnazjum nr 1 w Gubinie
październik 2003
„POKOJOWOŚĆ KONTRA PRZEMOC” - ZADANIE NR 1
Cele:
dostarczenie wiedzy o sposobach rozwiązywania konfliktów,
sztuka negocjacji,
Materiały: kartki z napisami TAK i NIE, arkusze papieru, mazaki,
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie w tematykę zajęć ( ogólne informacje o zachowaniach agresywnych, ich przyczynach i rodzajach).
Ćwiczenie: „Decyzja należy do Ciebie”
Prowadzący prosi 3 ochotników, którzy usiądą naprzeciw klasy. Kładzie po jednej stronie klasy karteczkę z wyrazem ”NIE' , a po drugiej kartkę z wyrazem „TAK”, a następnie czyta historyjkę:
„Usłyszałeś(aś), że Kowalski mówi złe rzecz y o twojej rodzinie. Nie wierzysz i pytasz go, czy on coś mówił na temat twoich bliskich. Na to Kowalski: Nie moja wina, że w jednym domu zebrało się tylu idiotów”.
Potem zadaje pytanie : czy reagujesz przemocą? Uczniowie idą na stronę, pod kartkę z ich odpowiedzią. Prowadzący prosi o argumentację obu stron. Po 10 minutach dyskusji prosi, żeby osoby, które się jej przysłuchiwały, stanęły po którejś ze stron i wyjaśniły, co ich przekonało.
Drzewko decyzyjne.
Zachowując podział na grupy i w odwołaniu do wcześniejszych ustaleń uczniowie wraz z prowadzącym uzupełniają drzewko wg wzoru. Prowadzący na koniec podsumowuje, spostrzegając przewagę oraz ważność konsekwencji w danym wyborze.
„NIE KRZYWDŹ MNIE !” - ZADANIE NR 2
Cele:
uwrażliwienie na krzywdę innych,
umiejętność rozpoznawania stanów emocjonalnych innych osób - empatia,
Materiały: kartki z symbolami różnych stanów emocjonalnych, białe karteczki i jedna czarna,
arkusz papieru, mazaki, historyjki,
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie w tematykę zajęć ( wpływ różnych emocji na życie człowieka, pozytywne i negatywne zabarwienie stanów emocjonalnych, ich związek z agresją, wykorzystanie symboli emocji)
Ćwiczenie: „Model kozła ofiarnego”.
Prowadzący ma w kartonie tyle karteczek, ilu jest uczniów. Wszystkie są białe a jedna czarna. Prosi, aby uczniowie wylosowali karteczki, nie patrząc do kartonu. Osoba, która wylosowała czarną karteczkę, będzie odgrywała rolę „kozła ofiarnego” w klasie. Prowadzący prosi, aby przez 2 minuty uczniowie zachowywali się, jakby to był „kozioł ofiarny” (np. przezywali, poniżali). Po 2 minutach prowadzący przerywa i prosi, aby osoba odgrywająca „kozła ofiarnego” powiedziała, co przez ten czas czuła. Prowadzący zapisuje to na arkuszu. Zabawę powtarzamy 2, 3 razy, dopisując na arkuszu spostrzeżenia innych „kozłów ofiarnych”.
List pokrzywdzonego.
Na podstawie wcześniejszego ćwiczenia i własnych doświadczeń uczniowie wspólnie z prowadzącym redagują list do osoby lub osób krzywdzących innych. Jako pomoc można wykorzystać przykładowe historyjki.
„MUZYKA ŁAGODZI ( .?.) OBYCZAJE” - ZADANIE NR 3
Cele:
uwrażliwienie na przejawy agresji w otoczeniu,
wskazanie na zachowania antyagresywne oraz kształtowanie postawy szacunku do innych,
Materiały: płyty z muzyką młodzieżową, odtwarzacz CD, kartki, mazaki,
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie w tematykę zajęć ( agresja i przemoc we współczesnym świecie lansowana przez media: publicystyka ( pisma młodzieżowe), film, muzyka ( koncerty), komputer, Internet, moda, kultura pozoru, itd.)- w tle muzyka młodzieżowa
Prowadzący rozdaje wcześniej przygotowane wycinki prasowe z zaznaczonymi odpowiednimi fragmentami tekstów. Uczniowie po dokładnym zapoznaniu się z nimi zapisują swoje odczucia -„burza mózgów” - na arkuszu. Po krótkiej dyskusji redagują wnioski.
Korzystając z wcześniejszych ustaleń, własnych doświadczeń życiowych i wiedzy układają piosenkę w wybranym rodzaju muzyki młodzieżowej, np. hip-hop.
(negacja agresywnych zachowań, pochwała zachowań etyczno-moralnych- szacunek do pracy, nauki, do ludzi starszych, niepełnosprawnych, itp.)
Zaśpiewanie piosenki na forum.
„ZGODA BUDUJE, NIEZGODA RUJNUJE” - ZADANIE NR 4
Cele:
- uczenie się rozpoznawania wspólnych i sprzecznych interesów grupy,
poszukiwanie realistycznych, sprawiedliwych i konkretnych rozwiązań sytuacji
konfliktowych,
Materiały: karteczki, arkusze papieru, mazaki, historyjka obrazkowa,
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie (dlaczego konflikty są naturalnym elementem życia społecznego, czy ułatwiają czy utrudniają nam życie, czego nas uczą?)
Ćwiczenie: „Ja a konflikty”
Prowadzący dzieli klasę na grupy i prosi o odpowiedź na pytania :
O co ludzie się kłócą lub spierają?( podajcie przykłady zarówno z życia prywatnego jak i publicznego)
Czy spór może być pożyteczny?
Uczniowie zapisują odpowiedzi na arkuszach i wymieniają się nimi. Przedstawiciele grup
relacjonują wyniki pracy.
Ćwiczenie :”Konstruktywnie czy agresywnie”
Prowadzący czyta uczniom historyjkę :
Razem z kolegą czy koleżanką pełnisz w tym tygodniu dyżur. Po dzisiejszych zajęciach technicznych klasa jest potwornie zaśmiecona, a stoły pomazane klejem i farbami. Kolega proponuje, żebyś sam posprzątał po lekcjach, bo on umówił się z kimś. Ty natomiast chciałbyś jak najszybciej wrócić do domu. Obiecałeś mamie, że odbierzesz brata z przedszkola. Co mu powiesz? .....
Uczniowie zastanawiają się jakie mogą być możliwe sposoby zachowania w tej sytuacji.
( powinny znaleźć się tu przykłady trzech najczęściej stosowanych strategii zachowań w sytuacji konfliktu:
agresywne postępowanie nasilające konflikt - jest to styl twardy,
unikanie konfliktu za wszelką cenę - styl miękki,
szukanie konstruktywnego rozwiązania - styl negocjacyjny),
Ćwiczenie : „ Osiołki”
Prowadzący daje uczniom historyjkę obrazkową i prosi o napisanie humorystycznej bajki z morałem, zachęcającej do konstruktywnego rozwiązywania konfliktów. Najciekawsza bajka będzie przedstawiona na forum.
„CO BY BYŁO, GDYBY...” - ZADANIE NR 5
Cele:
uporządkowanie wiedzy na temat agresji, jej przyczyn , rodzajów i skutków,
sposoby radzenia sobie z własną złością,
próba odpowiedzi na pytanie: „ czy możliwe jest życie bez agresji?”
Materiały: pocięte paski z nazwami różnych zachowań , arkusze papieru, karteczki, mazaki,
taśma klejąca papierowa, plansza z podziałem na reakcje służące do przetrwania,
obrony i niszczenia,
Przebieg zajęć:
Ćwiczenie: „ Znaczenie złości i agresji”
„Burza mózgów” -uczniowie zastanawiają się, do czego służy człowiekowi uczucie złości i zachowanie agresywne. Ich odpowiedzi prowadzący zapisuje na arkuszu papieru, następnie porównuje je z gotową planszą( komentarz- agresja nieodłącznym elementem życia człowieka; rodzi się w naszych emocjach; choroba `braku”).
Ćwiczenie: „Rodzaje zachowań agresywnych”- ustalamy definicję-
są to zachowania skierowane przeciwko osobom lub rzeczom przynoszące im szkodę, czy to fizyczną, czy moralną.
Prowadzący rozdaje uczniom pocięte paski z nazwami różnych zachowań. Uczniowie wybierają te, które według nich są zachowaniami agresywnymi i klasyfikują je jako agresja fizyczna, słowna, wandalizm.
3. Ćwiczenie: „Gdybanki”
Każdy otrzymuje dwie małe karteczki, na jednej opisuje świat bez agresji, to znaczy, co by było, gdyby na świecie nie było agresji, a na drugiej świat był pełen agresji Następnie wszystkie karteczki są przyklejane do dużego arkusza papieru odpowiednio podzielonego. Jest to przyczynek do rozmowy o możliwości zaistnienia tych dwóch światów , jak by się wtedy żyło ludziom, co mogliby zyskać, a co stracić? Czy można tak jednoznacznie to określić? Zapisują uwagi w formie wniosków.