konspekt uzależnienia, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


Lekcja wychowawcza dla uczniów gimnazjum.

Temat dotyczy problemu palenia, picia i narkomanii wśród młodzieży. Jej celem

jest dokonanie analizy przyczyn skłaniających młodzież do zażywania

narkotyków, picia alkoholu i palenia papierosów.

Temat: Nałogi, nawyki - NIE! Zdrowy styl życia - TAK!

Czas trwania: jednostka lekcyjna - 45 minut

Cele lekcji:

Uczeń:

Metody: pogadanka, burza mózgów, dyskusja

Pomoce dydaktyczne: karteczki, mazaki

Przebieg lekcji:

I WPROWADZENIE

  1. wprowadzeniem do tematu jest pogadanka z elementami dyskusji na temat nałogów, nawyków i ich skutków.

Pytania pomocnicze do dyskusji np.:

II CZĘŚĆ GŁÓWNA

  1. Na tablicy uczniowie zapisują nałogi i złe nawyki, które szkodzą zdrowiu człowieka i ludziom, z którymi nałogowiec przebywa:

NAŁOGI - narkomania, alkoholizm, palenie papierosów

ZŁE NAWYKI - kłamstwo, obżarstwo, kradzież, bicie innych, używanie brzydkich słów

  1. Metodą „burzy mózgów” na tablicy zapisują odpowiedzi na pytanie: Dlaczego młodzi ludzie sięgają po środki uzależniające - mimo, że to nie jest dla nich dobre i wiedzą, że nie powinni tego robić? (podkreślić najważniejsze). (załącznik 1))

  2. Techniką „burzy mózgów” zapisujemy na tablicy straty i korzyści, związane z używkami.(załącznik 2)

III PODSUMOWANIE

  1. Każdy uczeń otrzymuje karteczkę n której ma za zadanie dokończyć zdanie:

Jeśli chcę być w przyszłości normalnym i zdrowym, dorosłym człowiekiem, odpowiedzialnym za siebie i rodzinę to ………………………………………….

W podsumowaniu uczniowie prezentują swoje zapisy na kartkach. W trakcie prezentacji nauczyciel nie ingeruje w wypowiedzi uczniów.

ZAŁĄCZNIK 1

  1. dostępność

  2. kryzys dojrzewania

  3. potrzeba przynależności do grupy

  4. moda

  5. chęć odurzenia się

  6. ciekawość

  7. nuda

  8. obrona przed problemami

  9. sytuacje rodzinne

ZAŁĄCZNIK 2

STRATY KORZYŚCI

↓ ↓

przykład STRAT: przykład KORZYŚCI:

Scenariusz lekcji geografii dla klasy III gimnazjum

Temat: Struktura zatrudnienia i problem bezrobocia w Polsce.

Czas trwania lekcji: 2 jednostki lekcyjne

Cel ogólny - uświadomienie uczniom, że problem bezrobocia dotyczy całego

kraju i jest to poważny problem gospodarczy i społeczny

Cele lekcji:

Uczeń:

i korzystać z różnych źródeł wiedzy geograficznej

Metody i formy pracy: wykład, pogadanka, mapa mentalna, burza mózgów, analiza wykresów, analiza map, praca z podręcznikiem, praca w grupach

Środki dydaktyczne: podręcznik, atlasy geograficzne rocznik statystyczny, mapa administracyjna Polski, papier A0, flamastry, taśma klejąca, artykuły prasowe

Przebieg lekcji:

I WPROWADZENIE

  1. Podanie tematu lekcji:

  1. Wyjaśnienie nowych pojęć: produkt krajowy brutto (PKB), struktura gospodarki, struktura zatrudnienia, ludność zawodowo czynna, ludność zawodowo bierna, bezrobocie, sektor państwowy, sektor prywatny.

  2. Pogadanka na temat struktury zatrudnienia w Polsce (praca z podręcznikiem)

II CZĘŚĆ GŁÓWNA

1. Podział na grupy i rozdanie materiałów potrzebnych do wykonania mapy

mentalnej:
„Struktura gospodarki a struktura zatrudnienia w Polsce w roku 1950 i 2002”

na podstawie tekstu podręcznika oraz rocznika statystycznego (zał. 1)

(czas 15 min)

  1. Prezentacja map przez przedstawiciela grupy

  2. Sformułowanie wniosków i wpisanie ich do zeszytu

  3. Pogadanka - propozycje przyczyn bezrobocia w Polsce i gminie Świdwin

(zał. 2)

  1. Pogadanka - propozycje skutków bezrobocia w Polsce i gminie Świdwin

(zał. 2)

  1. Zapisanie do zeszytu przyczyn i skutków bezrobocia w Polsce i gminie Świdwin

III PODSUMOWANIE

  1. Konstruowanie kartogramu:

  1. Analiza wykonanego kartogramu.

Zadanie domowe:

Korzystając z różnych źródeł, określ strukturę zatrudnienia w gminie, w której mieszkasz.

Załącznik 1

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
GOSPODARKA

Rolnictwo Przemysł i budownictwo Usługi

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

Zatrudnienie w %

Rok 1950 57 23 20

Rok 2002 29,3 24,6 45,7

Załącznik 2

Przyczyny bezrobocia:

Skutki bezrobocia:

Załącznik 3

Województwo

Stopa bezrobocia

(w %)

Dolnośląskie

22,5

Kujawsko-pomorskie

22,6

Lubelskie

15,8

Lubuskie

25,9

Łódzkie

18,5

Małopolskie

13,9

Mazowieckie

13,9

Opolskie

19,3

Podkarpackie

16,9

Podlaskie

15,2

Pomorskie

21,2

Śląskie

16,5

Świętokrzyskie

18,5

Warmińsko-mazurskie

28,8

Wielkopolskie

16,1

Zachodniopomorskie

26,4

Polska

18,1

Powiat świdwiński

39,5

Scenariusz lekcji geografii w klasie I

Celem jest poznanie kształtu i wielkości Ziemi

Temat: Jak duża jest Ziemia?

Cele lekcji:

Uczeń:

Metody pracy: pogadanka

Formy pracy: praca w grupach

Środki dydaktyczne:

- Globus Ziemi fizyczny:

PRZEBIEG LEKCJI:

WPROWADZENIE

  1. Wprowadzenie i pobudzenie zainteresowania uczniów tematem:

Nauczyciel czyta fragment tekstu:

„Czy wiesz, że kulisty kształt Ziemi został ostatecznie potwierdzony w trakcie wyprawy żeglarza portugalskiego, Ferdynanda Magellana w latach 1519-1522”

CZĘŚĆ GŁÓWNA:

  1. Praca w grupach: (10 minut)

Uczniowie podzieleni na grupy poszukują odpowiedzi na pytanie:

Dlaczego wyprawa Ferdynanda Magellana potwierdziła kulisty kształt Ziemi.

Referuje przedstawiciel grupy.

  1. Uczniowie pozostają w grupach

Nauczyciel każdej grupie poleca narysować Ziemię:

przedstawiciele grup prezentują wyniki, zaznaczając na tablicy długość równika, długość promienia równikowego i biegunowego oraz powierzchnię Ziemi.

PODSUMOWANIE

  1. Nauczyciel zadaje pytania uczniom, sprawdzając wiadomości zdobyte na lekcji:

  1. Uczniowie otrzymują ksero z krzyżówką , wpisując odgadnięte hasła w odpowiednie pola. (załącznik 1)

3. Zadanie domowe- litery z ponumerowanych pól utworzą imię uczonego.

Określ wkład uczonego w proces poznania naszej planety.

Załącznik nr 1

Rozwiąż krzyżówkę wpisują odgadnięte hasła w odpowiednie pola (ujawnione litery pomogą Ci w prawidłowym wypełnieniu krzyżówki). Uporządkowane litery z ponumerowanych pól utworzą imię uczonego. Określ wkład uczonego w proces poznania naszej planety.

N

2

1

4

A

I

7

R

3

6

8

K

11

E

5

10

9

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Lekcja wychowawcza dla uczniów gimnazjów.

Temat dotyczy problemu agresji wśród młodzieży.

Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi uczniów na problem agresji, rodzaje, przyczyny i skutki.

Temat: Radzenie sobie z własną i cudzą agresją.

Czas trwania: dwie jednostki lekcyjne

Cele lekcji:

Uczeń:

metody: pogadanka, dyskusja, burza mózgów, śnieżna kula

Pomoce dydaktyczne: karteczki, mazaki, arkusz papieru, karteczki dla wszystkich uczniów w klasie, na kilku karteczkach wyrysowane jest serduszko

Przebieg lekcji:

I WPROWADZENIE

1.Faza wprowadzająca:

  1. Wszyscy siedzą w kręgu, nauczyciel wita się z uczniami wypowiadając słowa:

Witam wszystkich, którzy: -mają dziś zły humor/ uczniowie, których to dotyczy wstają i kłaniają się/

  1. Każda osoba siedząca w kręgu kończy zdanie:

II CZĘŚĆ GŁÓWNA

  1. Nauczyciel przedstawia temat zajęć ze zwróceniem uwagi na reakcję zachowań dzieci i młodzieży. Pogadanka wymaga bardzo życzliwej atmosfery w klasie. Należy udowodnić uczniom, że szczerość wypowiedzi nie może być powodem uwag i żartów, lecz służyć zrozumieniu siebie i innych.

Nauczyciel zadaje pytania, które pomogą zrozumieć własne przyczyny agresji uczniów:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o podanie skojarzeń do słowa agresja - uczeń zapisuje na tablicy.

  2. Uczniowie otrzymują karteczki, na których zapisują, jakie zachowania, sytuacje, bądź też osoby budzą w nich agresję / po zapisaniu przykleją je na jednej połowie dużej kartki papieru, jeden uczeń głośno odczytuje / chwila zastanowienia się, analizy i uogólnienia.

  3. Następnie uczniowie zapisują na karteczkach, jakie zachowania, które osoby, sytuacje budzą w nich uczucia przyjacielski / przyklejają karteczki do drugiej połowy papieru, głośne odczytanie /

  4. Na podstawie zapisanych sformułowań uczniowie opowiadają się za, przeciw określonym zachowaniom, dokonuje wyboru uzasadniając, z którymi ludźmi czuje się lepiej i bezpieczniej.

  5. Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy - czas pracy 10 min.

Otrzymuje przydział funkcji i zadań:

Nauczyciel: Wyobraźcie sobie, że jesteście:

I grupa - politykami

II grupa - rodzicami

III grupa - uczniami

IV grupa - nauczycielami

Zastanówcie się, co możecie zrobić, aby powstrzymać łańcuch agresji. Po zakończeniu zadania uczniowie prezentują swoje propozycje pozostałym grupom.

7. Nauczyciel podaje zadania do przemyślenia i dyskusji, aby nastawić się pozytywnie do siebie i do swojego życia.

III PODSUMOWANIE

  1. Uczniowie siedząc w kręgu kończą zdanie:

  1. Układamy 10 przykazań klasy zmniejszających agresywne zachowanie (uczniowie pracują w grupach 10 min.) po czym prezentują opracowania.

  2. Gra „Tydzień życzliwości”

Losowanie karteczek, na kilku narysowane jest serduszko. Osoba, która wylosuje taką karteczkę nie chwali się, ale przez następny tydzień stara się być „serduszkiem” dla innych, nikomu o tym nie mówi, na następnym spotkaniu próba odgadnięcia, kto był naprawdę serduszkiem. Gra powtarza się.


