Opracowanie: mgr Irena Stępnik
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
DLA KL. II
OŚRODEK TEMATYCZNY:
„Od startu do mety”
TEMAT ZAJĘĆ:
Ustalenie kolejności zdarzeń w opowiadaniu pt. „Gimnastyka”. Wydzielenie obszarów w treści utworu i przedstawienie ich ruchem. Scenki dramowe - co mogło wydarzyć się dalej.
Śpiewanie piosenki pt. „Sportowy rok”. Obliczanie iloczynów. Prace plastyczne do wykonania albumu. Zabawy i ćwiczenia gimnastyczne.
CEL GŁÓWNY LEKCJI:
Pogłębianie wiadomości na temat różnych dziedzin sportu. Doskonalenie umiejętności przewidywania i porządkowania zdarzeń. Zwrócenie uwagi na rolę aktywności fizycznej człowieka i zachęcanie dzieci do uprawiania sportu.
CELE OPERACYJNE LEKCJI:
Uczeń:
rozumie znaczenie ruchu i ćwiczeń sportowych dla zdrowia;
potrafi chronologicznie uporządkować wydarzenia;
wymyśla dalszy ciąg opowiadania;
przedstawia treść oraz swoje odczucia gestem, ruchem, mimiką w scenkach dramowych;
wyraża siebie w ekspresji ruchowej;
chętnie wykonuje ćwiczenia ruchowe, gimnastyczne;
oblicza iloczyny;
potrafi wykonać ilustrację dotyczącą wybranej dyscypliny sportu.
METODY:
Wg Okonia:
Metoda asymilacji wiedzy uczniów (pogadanka, dyskusja, praca z książką).
Metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy (metoda sytuacyjna, giełda pomysłów).
Metody waloryzacyjne (eksponujące) - metody ekspresyjne.
Metody praktyczne (metody realizacji zadań wytwórczych).
FORMY PRACY:
Praca indywidualna jednolita i zróżnicowana.
Praca zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyta CD z piosenką „Sportowy rok”;
Krzyżówka z hasłem;
Plakaty przedstawiające sportowców różnych dyscyplin, drużyny sportowe.
Tytuły wydarzeń na paskach papieru dla poszczególnych grup;
Kartki do obliczania iloczynów i rozwiązania hasła;
Podręcznik „ Z Ekoludkiem w szkole”;
Skoroszyt ze stroną tytułową do wykonania albumu (strona tytułowa - załącznik nr 4);
Kredki, mazaki.
TYP LEKCJI:
(wg Okonia) - lekcja podająca - lekcja, na której ma miejsce utrwalenie wiadomości, uogólnienie i systematyzacja materiału.
PRZEBIEG LEKCJI:
Powitanie piosenką pt. „Sportowy rok”.
Rozmowa na temat cyklu ostatnio odbytych zajęć, np. - Co możemy zrobić, aby czuć się zdrowo? - Jakie znacie dyscypliny sportowe (latem, zimą)? - Jaki sport sami uprawiacie (chcielibyście uprawiać)?
Jaki powinien być sportowiec? - rozwiązanie krzyżówki z hasłem (załącznik nr 1).
Utworzenie i zapisanie hasła „Mistrz”.
Rozmowy nt. „Kto może zostać mistrzem sportu?” (przywieszenie na tablicy plakatów przedstawiających sportowców różnych dyscyplin oraz drużyny sportowe).
Czytanie przez nauczyciela tekstu pt. „Gimnastyka” do słów: „Wstyd mi za ciebie”.
Wymyślanie w parach dalszego ciągu opowiadania i przedstawianie go w scence dramowej.
Czytanie przez nauczyciela dalszej części opowiadania. Wypowiedzi na temat trafności przewidywań.
Numerowanie tytułów wydarzeń zgodnie z treścią opowiadania - ćw. 4 str. 25.
Podpisywanie obrazków właściwymi tytułami.
Podział klasy na 4 grupy, losowanie tytułu wydarzenia (tytuły - załącznik nr 2) i przygotowanie scenki dramowej.
Prezentacja scenek przez poszczególne grupy.
„Rób to, co ja” - zabawa przy muzyce - wersja instrumentalna „Sportowy rock”. Uczniowie naśladują ruchy dziecka stojącego wewnątrz koła.
Obliczanie iloczynów i odczytywanie haseł (nauczanie wielopoziomowe) - różnie dyscypliny sportu (załącznik nr 3).
Wykonywanie prac plastycznych do albumu pt. „Ty też możesz zostać mistrzem sportu”.
Podsumowanie lekcji, ocena pracy uczniów.
ZAŁĄCZNIK NR 1
Jaki powinien być dobry sportowiec?
Wpisz do krzyżówki , w podanej kolejności, wybrane przymiotniki i napisz rozwiązanie.
wysoki, systematyczny, niski, zwinny, chudy, sprawny, wytrwały, elegancki, twardy, leniwy, wytrzymały
HASŁO:
ZAŁĄCZNIK NR 2
Zabawy na stadionie. |
|
|
|
Porażka Jacka. |
|
|
|
Codzienna gimnastyka. |
|
|
|
Zwycięstwo. |
ZAŁĄCZNIK NR 3
a)
6·3 |
|
|
|
5·8 |
|
|
|
6·5 |
|
|
|
13·1 |
|
|
|
W |
|
8·6 |
|
P |
|
4·7 |
|
I |
|
7·6 |
|
Ł |
|
9·4 |
|
|
|
N |
|
|
|
E |
|
|
|
Y |
|
|
|
A |
40 |
13 |
42 |
18 |
36 |
48 |
30 |
28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
b)
4·7 |
|
|
|
9·5 |
|
|
|
7·7 |
|
|
|
7·8 |
|
|
|
3·9 |
|
A |
|
7·1 |
|
R |
|
6·4 |
|
L |
|
4·5 |
|
O |
|
8·4 |
|
W |
|
|
|
O |
|
|
|
K |
|
|
|
T |
|
|
|
S |
|
|
24 |
56 |
49 |
28 |
45 |
32 |
20 |
27 |
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
c)
6·8 |
|
|
|
6·4 |
|
|
|
9·2 |
|
|
|
A |
|
4·7 |
|
K |
|
8·5 |
|
A |
|
7·7 |
|
|
|
R |
|
|
|
T |
|
|
|
E |
24 |
18 |
28 |
48 |
40 |
49 |
|
|
|
|
|
|
d)
7·0 |
|
|
|
5·5 |
|
|
|
4·8 |
|
I |
|
7·4 |
|
G |
|
3·9 |
|
I |
|
|
|
B |
|
|
|
E |
|
|
28 |
32 |
27 |
25 |
0 |
|
|
|
|
|
ZAŁĄCZNIK NR 4
Strona tytułowa albumu, do którego dzieci wpinają ukończone prace plastyczne.
ALBUM KLASY II A |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|