Aleksandra Olejarz
II rok KEA
SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI W KLASIE 3
TEMAT LEKCJI: Zaśpiewajmy Jezuskowi.
CELE: * uczeń:
- ma świadomość zbliżających się Świąt;
- zna historię narodzin Dzieciątka Jezus;
- potrafi wymienić mu znane kolędy i kołysanki;
- potrafi wyklaskać rytm kolędy Lulajże Jezuniu;
- potrafi usłyszeć najwyższy dźwięk w kolędzie Lulajże Jezuniu; - stosuje poznane już wcześniej nazwy nut;
- potrafi samodzielnie ułożyć tekst kolędy z rozsypani;
- potrafi współpracować i bawić się wspólnie z kolegami.
FORMA: - zbiorowa,
- indywidualna
METODY: - rozmowa;
- praca z tekstem;
- burza mózgów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - tekst kolędy rozcięty na poszczególnych wersach;
- pianino;
- kartki dla dzieci na kulki.
PRZEBIEG LEKCJI
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności organizacyjne:
- uczniowie zajmują miejsca przy stanowiskach;
- przywitanie dzieci znaną piosenką „Chodźcie wszyscy to dokoła…”
- sprawdzenie listy obecności.
Sprawdzenie zadania domowego.
Odśpiewanie znanej już piosenki: Zimowa moda.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
4. Ćwiczenia wstępne:
a) Zabawa "Hawajska tancerka" (dzieci tańczą w rytm muzyki - taniec brzucha, rąk, nóg, całego ciała)
b) dzieci robią kulkę z gazety, kładą ją na ławce i starają się ją zdmuchnąć. Raz dmuchem ciągłym, potem dmuchem przerywanym (staccato)
c) nauczyciel śpiewa na mormorando poszczególne wersy kolędy Lulajże Jezuniu, dzieci powtarzają.
5. Nauczyciel pyta dzieci:
- Czy wiedzą, akie święta się zbliżają?
- Kto zna historię Bożego Narodzenia?
- Co się Wam kojarzy ze świętami Bożego Narodzenia, oraz lubicie najbardziej w tym czasie.
6. Nauczyciel śpiewa a`calpella kolędę: „Lulajże, Jezuniu”, uczniowie w tym czasie zastanawiają się:
- Na jakie części możemy podzielić tę kolędę, jakie to mogą być części? (zwrotka i refren)
- Jaki charakter ma ta kolęda? (kołysanka)
7. Nauczyciel rozdaje karteczki; dzieci mają wybrać, który rysunek odpowiada budowie kolędy:
a)
b)
c)
8. Nauczyciel pyta, jaki charakter ma ta kolęda - kołysanka - dlaczego dzieci uważają ze ta kolęda to kołysanka; pyta - czy dzieci potrafią wymieniają inne, znane im kołysanki.
9. Nauczyciel śpiewa kolędę; dzieci wyklaskują cicho melodię;
10. Nauczyciel śpiewa kolędę - dzieci podnoszą rękę gdy usłyszą najwyższy dźwięk.
10. Ćwiczenie odprężające - zabawa lustro -dzieci dobierają się w pary. Stają naprzeciw siebie, jedno z dzieci wykonuje ruchy, które wykonuje na co dzień, np. czesanie, wyciąganie języka, mycie zębów, itp.; drugie dziecko naśladuje je tak, by stało się jego odbiciem
11. Rozdanie dzieciom nut.
12. Nauczyciel śpiewa kolędę na LA, dzieci trzymając w ręku długopis śledzą nutki. Gdy nauczyciel przestanie śpiewać, dzieci zatrzymują się na odpowiedniej nutce. Nauczyciel pyta dzieci, co to za nutka.
13. Nauczyciel śpiewa kolędę, dzieci nucą refren na samogłosce A.
14. Rozdanie dzieciom rozsypanki zdaniowej kolędy. Dzieci mają ułożyć tekst kolędy. (w domu wkleić do zeszytu)
15.Wszyscy wspólnie śpiewają kolędę z akompaniamentem.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Ocena najpilniejszych uczniów.
Zapowiedz nowego tematu: „Kolędowania nadszedł czas”
Przypomnienie o zadaniu domowym.
Pożegnanie dzieci piosenka: „Wszyscy pięknie dziękujemy”
a)
b)
c)