zeromski, konspekty


Temat: Klęska czy zwycięstwo Stasi B., czyli o marzeniach kobiet.

Cel:

Cele operacyjne — uczeń:

Metody — praca indywidualna, grupowa, kuli śniegowej.

Materiały:

Przebieg lekcji (2 jednostki lekcyjne)

Część pierwsza

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie cech wywiadu z uwzględnieniem jego celu.

Przewidywana odpowiedź: wywiad jest rozmową dziennikarza ze znaną osobą lub autorytetem w jakiejś dziedzinie w celu poznania osobowości rozmówcy albo jego zdania na interesujący dziennikarza temat, zawiera komentarze dziennikarza, który dostosowuje pytania do rozmówcy.

  1. Uczniowie poznają pojęcie ankiety, korzystając z dostępnych źródeł.

  2. Nauczyciel prosi o wymienienie różnic, jakie dostrzegli między wywiadem a ankietą.

Przewidywane odpowiedzi: wywiad dotyczy wybranej osoby, ankieta stawia wszystkim jednakowe pytania, jest skierowana do większej grupy, służy celom badawczym (np.: rynek zbytu).

4. Po zapisaniu na tablicy tematu lekcji nauczyciel dzieli klasę na grupy (np. czteroosobowe) i rozdaje instrukcje:

  1. zapisz pytania, jakie według Ciebie powinny się znaleźć w ankiecie skierowanej do kobiet, a dotyczącej ich marzeń,

  2. porównaj swoje pytania z jedną osobą z grupy, wybierzcie najlepsze waszym zdaniem sformułowania,

  3. porównajcie rezultaty pracy z drugą parą — ustalcie listę pytań.

  1. Praca przebiega dalej w ten sam sposób — pracują wspólnie grupa I i II, III i IV itd.

  2. Następuje moment ustalenia jednej — wspólnej listy pytań.

  3. Nauczyciel prosi uczniów o przeprowadzenie wśród znajomych pań w różnym wieku opracowanej na lekcji ankiety oraz wypełnienie tej ankiety w imieniu Stasi Bozowskiej.

Część druga

  1. Nauczyciel przypomina temat lekcji i prosi kilku uczniów o zaprezentowanie wyników ankiety „wypełnionej” przez Stasię.

  2. Nauczyciel poleca odczytać odpowiedzi, jakich udzieliły ankietowane panie (zazwyczaj wielu uczniów chce zaprezentować tę pracę domową. Należałoby tak pokierować prezentacją, by uzyskać jak najszerszy obraz — panie w różnym wieku, o różnym wykształceniu, różnym stanie cywilnym itp., co umożliwi wyciąganie ciekawych wniosków).

  3. Nauczyciel prosi uczniów o wyciągnięcie wniosków — o czym marzą kobiety, czy ich marzenia różnią się (jeśli tak — od czego to zależy, jeśli nie — co ma na to wpływ), a także o porównanie wyników ankiet z marzeniami bohaterki Siłaczki.

  4. Uczniowie sporządzają notatkę, uwzględniając wysłuchane wcześniej wypowiedzi.

  5. Nauczyciel przypomina pierwszą część tematu lekcji i prosi uczniów o odpowiedź — jak widzą ten problem w świetle przeprowadzonych ankiet. (I tu najczęściej okazuje się, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć, bowiem ankietowane osoby na pierwszym miejscu wymieniają rozmaite marzenia — dla jednych kobiet to rodzina, dzieci, dla innych praca, osiągnięcia naukowe, dla jeszcze innych podróże... Jeśli uczniowie to dostrzegą, należy się tylko cieszyć, że nie myślą schematycznie. Przy okazji okaże się, że temat — co dla kobiety stanowi sens życia — jest wciąż aktualny i nadal budzi kontrowersje).

Po tak wyczerpującej i aktywnej pracy na lekcji można już zrezygnować z pracy domowej, chyba że znajdą się chętni, którzy zdecydują się obszerniej wypowiedzieć w omówionej kwestii.

Czy warto być siłaczką? - rozważania na temat postawy Stanisławy Bozowskiej?

Konspekt do lekcji językowej w klasie I gimnazjum. (1 godz.)

Cele:
- uczeń potrafi tworzyć plan wydarzeń
- uczeń potrafi charakteryzować postać literacką, pracować z tekstem, uzasadniać swoje sądy na podstawie fragmentów utworu
- uczeń potrafi oceniać bohatera
- uczeń potrafi wysuwa wnioski, wskazywać przyczyny zaistniałych trudności i wskazywać sposoby ich rozwiązania.

Metody: praca z tekstem, metoda trójkąta asocjacyjnego, heureza.

Formy: praca zbiorowa, indywidualna, grupowa.

Środki: tekst opowiadania, karty z narysowanymi trójkątami asocjacyjnymi.

Tok lekcji:

1. Nawiązanie do tematu:
Przedstawienie kolejnych zdarzeń z życia bohaterki opowiadania, które wiążą się z realizacją hasła "praca u podstaw" (praca zbiorowa), np.:
- studia na uniwersytecie
- przynależność do organizacji młodzieżowych
- podjęcie pracy nauczycielki na wsi
- ciężka praca w złych warunkach
- napisanie podręcznika "Fizyka dla ludu"
- śmierć

2. Lekcja właściwa:
- Wypowiedzi uczniów oceniające Bozowską - przytoczenie odpowiednich fragmentów utworu; wymienianie cech bohaterki i notowanie na tablicy i w zeszycie
(praca indywidualna z tekstem literackim)

STANISŁAWA BOZOWSKA - wierność ideałom, silny charakter, pogodne usposobienie, rzetelna praca, altruizm, bezinteresowność, ofiarność, niezłomność, wytrwałość, hart ducha, zaangażowanie społeczne, niedbanie o wygody, szerzenie oświaty.
- Zwrócenie uwagi na tytuł "Siłaczka" - wyjaśnienie dosłownego i przenośnego zn
aczenia wyrazu;
/ * siłacz - mocarz; ktoś silny fizycznie;
* * ktoś mocny
psychicznie; wytrwały; cierpliwy; uparty.../

- Podzielenie klasy na grupy i rozdanie im plakatu z narysowanym trójkątem asocjacyjnym; wpisanie w trójkąt problemu.

- Uczniowie w grupach zastanawiają się nad głównymi przyczynami, które podtrzymują problem i sposobami usunięcia przyczyn, następnie zapisują je w wyznaczonych miejscach.

- Grupy wybierają swoich liderów, którzy przedstawiają efekty pracy w grupach;

- Uczniowie notują te
informacje w zeszytach.

0x01 graphic



3. Podsumowanie:
Czy warto być siłaczką? - swobodne wypowiedzi uczniów.

Zadanie:/ tematy do wyboru/
1. Klęska czy zwycięstwo ideałów Bozowskiej - rozprawka.
2. Stanisława Bozowska jako postać tragiczna - charakterystyka.

Uczniowie w roli ekspertów treści utworu pt. "Syzyfowe prace"

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonych w klasie III gimnazjum (dwie godziny lekcyjne)

Cele:
- sprawdzenie stopnia zrozumienia utworu na poziomie semantycznym
z uwzględnieniem realiów historycznych
- kształcenie umiejętności formułowania pytań do tekstu
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie
- rozwijanie umiejętności uczciwego współzawodnictwa

Organizacja lekcji:

1. Podział uczniów na 4 grupy (tak, by każda drużyna miała szansę odnieść sukces).
2. Wręczenie instrukcji pracy dla każdej grupy. Ustalenie czasu wykonania zadania
(załącznik 1).
3. Po wykonaniu zadania grupy losują przeciwników. Omówienie zasad typowania zwycięzcy
w konkursie klasowym.
Grupy zadają pytania na przemian, a wytypowani reprezentanci odpowiadają na nie. Za poprawną odpowiedź nauczyciel przyznaje grupie punkt i zapisuje w tabeli na tablicy. Jeśli reprezentant nie zna odpowiedzi na pytanie, może wskazać osobę z zespołu przeciwników, która udzieli na nie odpowiedzi. Jeśli członek tego zespołu zna odpowiedź, jego grupa otrzymuje dodatkowy punkt, jeśli nie zna - punkt otrzymuje reprezentant przeciwnej grupy. Dodatkowe punkty są przyznawane za szczególnie trudne
i poprawnie sformułowane pytania.
4. Ocena pracy uczniów. (uczniowie którzy zajmą pierwsze i drugie miejsce w konkursie otrzymają oceny bardzo dobre, a pozostali plusy za pracę na lekcji).
5. Wnioski:
- Wyżej prezentowana metoda pracy aktywizuje i angażuje wszystkich uczniów
- Konkurs z powodzeniem zastępuje tradycyjną formę pisemnego sprawdzianu ze znajomości treści lektury
- Warunkiem pomyślnego przebiegu lekcji jest zapoznanie się z lekturą prz
ez wszystkich uczniów

Zadanie domowe:

Zaznacz ten fragment z powieści S. Żeromskiego, który chciałbyś zilustrować, w ciągu tygodnia przygotuj jego recytację.

Załącznik 1.


INSTRUKCJA DLA GRUPY
1. Ułóżcie 10 pytań dotyczących treści przeczytanej lektury.
2. Sprawdźcie, czy każdy z was potrafi odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zapisaliście.
3. Wytypujcie reprezentanta grupy, który będzie odpowiadał na pytania zadawane przez drużynę przeciwną.

TEMAT: „Syzyfowe prace” jako powieść autobiograficzna.

2x 45 min.


CEL GŁÓWNY:

0x01 graphic
wskazanie elementów autobiograficznych.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń potrafi:

0x01 graphic
podać definicję dziennika,

0x01 graphic
określić jego charakter,

0x01 graphic
zapoznać się z fragmentami „Dzienników” Żeromskiego,

0x01 graphic
odpowiedzieć na pytania związane z życiorysem autora,

0x01 graphic
sporządzić notatkę w zeszycie.

FORMY PRACY:

0x01 graphic
indywidualna,

0x01 graphic
zbiorowa.

METODY:

0x01 graphic
zajęć praktycznych - ćwiczenia,

0x01 graphic
problemowa - pogadanka.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

0x01 graphic
karta pracy,

0x01 graphic
fragment dzienników Stefana Żeromskiego.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Sprawy organizacyjne:

0x01 graphic
przywitanie uczniów,

0x01 graphic
sprawdzenie obecności.

  1. Zapisanie tematu lekcji: „Syzyfowe prace” jako powieść autobiograficzna.

  1. Nauczyciel rozpoczyna z uczniami pogadankę na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego:

0x01 graphic
w jakich latach żył autor „Syzyfowych prac”?

0x01 graphic
gdzie spędził swoją młodość?

0x01 graphic
jak brzmiał jego pseudonim artystyczny?

0x01 graphic
w jakich latach powstawały jego dzienniki?

0x01 graphic
jakie inne utwory napisał?

0x01 graphic
jak miała na imię jego niespełniona miłość?

0x01 graphic
co to takiego dziennik?

0x01 graphic
czym się charakteryzuje i jaka jest jego forma?

  1. Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie czytają fragmenty „Dzienników” S. Żeromskiego. Pozostała część uczniów bacznie śledzeni tekst oraz wypisuje wydarzenia z życia autora, które wykorzystał Żeromski w swej powieści.

  1. Uczniowie przystępują do sporządzania notatki z lekcji:

DZIENNIK - zapiski wydarzeń, sytuacji, refleksji prowadzone na bieżąco, powinny być datowane.

Autor „Syzyfowych prac” odwołał się do takich wydarzeń z własnego życia, jak:

0x01 graphic
nieszczęśliwa miłość,

0x01 graphic
kłopoty z matematyką,

0x01 graphic
wczesna śmierć matki,

0x01 graphic
śmierć ojca,

0x01 graphic
zamiłowania do literatury i polowań,

0x01 graphic
wyjazd we wsi do miasta,

0x01 graphic
założenie grupy literackiej,

0x01 graphic
pochodzenie ziemiańskie,

0x01 graphic
niespełniona miłość.

  1. Pożegnanie uczniów.

TEMAT: Gimnazjaliści z Klerykowa w labiryncie historii.


CEL GŁÓWNY:

0x01 graphic
przedstawienie problemu rusyfikacji młodzieży polskiej.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń potrafi:

0x01 graphic
określić miejsce powstania utworu, świat przedstawiony, kompozycję oraz rodzaj i gatunek - kartoteka lektury,

0x01 graphic
scharakteryzować sytuację w jakiej znalazła się młodzież gimnazjum z Klerykowa,

0x01 graphic
wskazać działania zaborcy,

0x01 graphic
wyjaśnić własnymi słowami następujące terminy: rusyfikacja, zniewalanie, manipulacja, osaczanie,

0x01 graphic
dopasować odpowiednie określenia i działania do powyższych pojęć,

0x01 graphic
korzystać ze słownika wyrazów obcych oraz słownika języka polskiego,

0x01 graphic
rozwiązać krzyżówkę,

0x01 graphic
zapisać notatkę z lekcji.

FORMY PRACY:

0x01 graphic
indywidualna,

0x01 graphic
zbiorowa.

METODY:

0x01 graphic
zajęć praktycznych - ćwiczenia,

0x01 graphic
problemowa - pogadanka.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

0x01 graphic
karta pracy - załącznik nr 1,

0x01 graphic
krzyżówka - załącznik nr 2,

0x01 graphic
Słownik języka polskiego,

0x01 graphic
Podręczny słownik języka polskiego,

0x01 graphic
Słownik wyrazów obcych.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Nauczyciel sprawdza zadanie domowe:

0x01 graphic
uczniowie zgłaszają się i udzielają poprawnych odpowiedzi.

  1. Zapisanie tematu: Gimnazjaliści z Klerykowa w labiryncie historii

oraz celów lekcji:

0x01 graphic
wyjaśnienie terminów: rusyfikacja, zniewalanie, manipulacja, osaczanie,

0x01 graphic
wskazanie przykładów działań zaborcy.

  1. Nauczycielka nawiązuje krótką pogankę z uczniami na temat:

0x01 graphic
sytuacji w jakiej znalazła się młodzież gimnazjalna,

0x01 graphic
reakcji bohaterów na działanie zaborcy?

0x01 graphic
przyjętej postawy, jaką reprezentowali uczniowie?

0x01 graphic
czy walka z zaborcą była opłacalna?

  1. Prowadząca rozdaje uczniom karty pracy - załącznik nr 1:

0x01 graphic
zadaniem uczniów jest określenie własnymi słowami następujących terminów: rusyfikacja, zniewalanie, manipulacja, osaczanie,

0x01 graphic
dopasowanie odpowiednich określeń i działań do powyższych pojęć,

  1. Podsumowanie i zapisanie notatki z lekcji:

0x01 graphic
Zaborca rosyjski starał się za wszelką cenę zniszczyć wszystko to, co polskie. Odwoływał się do takich działań jak: zniewalanie - (przykład: nagrody za zakładanie kółek w celu głębszego poznania kultury rosyjskiej) , osaczanie - (przykład: - przeinaczanie faktów z historii ) oraz manipulowanie młodzieżą polską - (przykład: nakaz mówienia po rosyjsku). Wszystkie te zabiegi miały na celu rusyfikację, czyli wykorzenienie kultury polskiej i narzucanie języka rosyjskiego.

  1. Zadanie pracy domowej - załącznik nr 2 - krzyżówka

0x01 graphic
Napisz krótką wypowiedź: w jaki sposób uczniowie podjęli walkę z zaborcą?. Odwołaj się do konkretnych postaci.

  1. Zakończenie lekcji.

ZNIEWALANIE

OSACZANIE

RUSYFIKACJA

MANIPULACJA

- przyjaźń Marcina z Radkiem,

- Majewski wtarapatach,

- kara kozy,

- gra w karty z braćmi Daleszowskimi,

- miłość do Biruty,

- przybycie Marcina do Wiechowskiego,

- kary cielesne,

- postępowanie Nogi,

- troskliwość Przepiórkowskiej,

- pobyt u Przepiórkowskiej,

- protekcja,

- spotkania w browarze,

- uznanie dla Zygiera,

- sytuacja księdza Wargulskiego,

- faworyzowanie,

- zabiegi Kostriulewa,

- znajomość z Wilczkiem,

- recytacja Zygiera,

- zakaz chodzenia na polskie sztuki,

- recytacja Zygiera,

- nagrody za zakładanie kółek w celu głębszego poznania kultury rosyjskiej,

- strzały z karabinu,

- ciągłe rewizje,

- język polski jako przedmiot nadobowiązkowy,

- utrzymywania familiarnych stosunków z niektórymi uczniami,

- wystąpienie Waleckiego,

- wilczy bilet,

- „indeks literatury zakazanej”,

- przeinaczanie faktów z historii,

- nagrody za zakładanie kółek w celu głębszego poznania kultury rosyjskiej

- przeinaczanie faktów z historii,

- donosicielstwo,

- poniżanie w oczach uczniów nauczycieli,

- nakaz mówienia po rosyjsku,

- nakaz mówienia po rosyjsku,

- uczestnictwo w imprezach promujących rosyjską kulturę,

Wyjaśnij pojęcia:

Manipulacja

- podstępne wykorzystywanie okoliczności, naginanie bądź przeinaczanie faktów w celu wywarcia wpływu na czyjeś poglądy, zachowania.

Zniewalanie

- zjednywanie, pozyskanie czyjejś sympatii, przychylności.

Rusyfikacja

- narzucanie kultury rosyjskiej i języka rosyjskiego.

Osaczanie

- wprowadzanie kogoś w sytuację bardzo trudną życiowo, w położenie bez wyjścia.

ZAŁĄCZNIK NR 2 - KRZYŻÓWKA

1.

M

A

U

R

Y

C

Y

2.

Ż

M

U

D

N

A

3.

S

T

O

G

O

W

S

K

A

4.

M

A

T

E

M

A

T

Y

K

A

5.

S

Y

Z

Y

F

6.

B

E

Z

D

O

M

N

I

7.

R

A

D

E

K

8.

O

W

C

Z

A

R

Y

9.

B

O

R

O

W

I

C

Z

10.

O

J

C

Z

Y

Z

N

A

11.

A

N

T

O

N

I

M

Y

  1. pseudonim Żeromskiego,

  2. trudna, ciężka, syzyfowa praca to ....,

  3. nazwisko Biruty,

  4. przedmiot z którym Żeromski miał problemy,

  5. mitologiczna postać, która ma związek z lekturą,

  6. jeden z utworów Żeromskiego - „Ludzie ....”,

  7. nazwisko ambitnego ucznia, który udzielał korepetycji,

  8. miejscowość w której urodził się Marcin,

  9. nazwisko głównego bohatera powieści,

  10. kocha ją każdy patriota,

  11. wyrazy o znaczeniu przeciwstawnym.

ZAŁĄCZNIK NR 1 - KARTA PRACY

0x08 graphic
Z poniższych chmurek dopasuj odpowiednie hasła do poszczególnych pojęć:

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

Arkusz pracy „Syzyfowe prace” - Metody rusyfikacji młodzieży w Królestwie Polskim

„ (…) Jedna z pierwszych powieści S. Żeromskiego „Syzyfowe prace” poświęcona jest opisowi stosunków szkolnych,

edukacji rosyjskiej w Królestwie. Powieść ogromnej wartości: powieść - dokument, dzieło sztuki, przy czym obie te właściwości przenikają się w sposób nierozerwalny. Materiał historyczny faktów i spostrzeżeń przetopiony został w formę przeżyć już nie osobistych, lecz zbiorowych.”

W. Jampolski

  1. Wypełnij krzyżówkę z hasłem: autobiografia. Podkreśl te zagadnienia, które mają związek z pisarzem.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

1. Który z bohaterów jest rówieśnikiem pisarza - Żeromskiego?

2. Do jakiej szkoły uczęszcza Borowicz w Klerykowie?

3. Z jakim przedmiotem ścisłym wykładanym po rosyjsku miał problemy pisarz?

4. Pisarz spędził dzieciństwo w Ciekotach, a gdzie urodził się bohater powieści?

5. Kto wygłosił na lekcji j. polskiego „Redutę Ordona”. Podaj jego imię.

6. Wstaw brakujące litery …I…LC…, aby dowiedzieć się w jakim mieście uczęszczał do gimnazjum Żeromski.

7. Epoka literacka w której tworzył Żeromski.

8. Jedna z odmian powieści.

9. Machajski to przyjaciel Żeromskiego z czasów szkolnych. Jak nazywał się przyjaciel Borowicza z gimnazjum?

10. Pseudonim Żeromskiego.

11. O jakiej mitologicznej postaci mowa w książce?

12. Syzyfowa praca to …………………

13. Wyraz o znaczeniu przeciwstawnym.

  1. 0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    Uzupełnij schemat.

TEMAT: Jak zachować się w obliczu działań rusyfikatora?


CEL GŁÓWNY:

0x01 graphic
prezentacja dwóch możliwych dróg wyboru.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń potrafi:

0x01 graphic
wskazać konkretne przykłady zabiegów rusyfikatora,

0x01 graphic
przedstawić postawę konkretnych bohaterów,

0x01 graphic
określić ich przynależność do danej grupy,

0x01 graphic
wymienić działania, jakie podejmowali gimnazjaliści wobec zaborcy,

0x01 graphic
uzupełnić drzewko decyzyjne,

FORMY PRACY:

0x01 graphic
indywidualna,

0x01 graphic
zbiorowa.

METODY:

0x01 graphic
zajęć praktycznych - ćwiczenia,

0x01 graphic
problemowa - pogadanka.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

0x01 graphic
karta pracy - drzewko decyzyjne - załącznik nr 1.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Zapisanie tematu lekcji: Jak zachować się w obliczu działań rusyfikatora?

  1. Nauczycielka sprawdza zadane zadanie domowe:

0x01 graphic
wskazani uczniowie są proszeni o próbę udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie: w jaki sposób uczniowie podjęli walkę z zaborcą?

  1. Prowadząca nawiązuje z klasą pogadankę na temat sytuacji, w jakiej znaleźli się uczniowie klerykowskiego gimnazjum:

0x01 graphic
jaką postawę przejawiali uczniowie: Zygier, Walecki, Radek, Borowicz wobec działań zaborcy?

0x01 graphic
czy od samego początku określili oni swoją przynależność do danej grupy?

0x01 graphic
jakie ważne wydarzenie zmieniło dotychczasowe postępowanie chłopców?

0x01 graphic
jakie działania podejmowali aby przeciwstawiać się czynnie zaborcy?

0x01 graphic
do jakich metod odwoływał się zaborca by zachęcić gimnazjalistów do współpracy?

  1. Nauczycielka rozdaje karty pracy - drzewko decyzyjne (załącznik nr 1):

0x01 graphic
prezentuje sytuację wymagającą podjęcia decyzji: jak zachować się w obliczu działań rusyfikatora?

0x01 graphic
zadanie uczniów polega na wytypowaniu możliwych rozwiązań oraz określenie skutków pozytywnych, jak i negatywnych zaproponowanych wyborów. Klasa ma określić konkretne cele i wartości, które warto było wziąć pod uwagę, dokonując odpowiedniego wyboru.

0x01 graphic
nauczyciel wraz z uczniami sprawdza rozwiązanie i udziela komentarza.

  1. Podsumowanie:

0x01 graphic
określenie, jakimi wartościami kierowali się uczniowie gimnazjum klerykowskiego.

Arkusz pracy „Syzyfowe prace” - powieść dokument. Postawy młodzieży polskiej i dorosłych wobec rusyfikacji.

  1. Wyjaśnij pojęcia:

Lojalizm- ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………

Marazm - …………………………………………………………………………………………………………………

Oportunizm- ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Konformizm - ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

0x08 graphic
0x08 graphic
2. Postawy społeczeństwa wobec rusyfikatorów - uzupełnij schemat.

Młodzież szkolna Dorośli

Metody rusyfikacji szkoły polskiej w Królestwie Polskim

protekcja

kary cielesne

wilczy bilet

postępowanie Nogi

zakaz chodzenia na polskie sztuki

Spotkania w Browarze

donosicielstwo

pobyt u p. Przepiórkowskiej

recytacja Zygiera

ciągłe rewizje

przyjaźń Marcina z Radkiem

strzały z karabinu

znajomość z Wilczkiem

zakaz mówienia po polsku

gra w karty z braćmi Daleszowskimi

gra w karty z braćmi Daleszowskimi

troskliwość Przepiórzycy

miłość do Biruty

utrzymywania familiarnych stosunków z niektórymi uczniami

„indeks literatury zakazanej”

język polski jako przedmiot nadobowiązkowy

zabiegi Kostriulewa

nakaz mówienia po rosyjsku

wystąpienie Waleckiego

przybycie Marcina do Wiechowskiego

tarapaty Wiechowskiego

Majewski w opałachch

kara kozy

uznanie dla Zygiera

poniżanie w oczach uczniów nauczycieli


