SCENARIUSZ ZAJĘCIA.(zajęcie koleżeńskie)
Temat: Wesoła zabawa z matematyką - gra ściganka.
Data: 18.11.2005r
Grupa: dzieci 6-letnie.
Cel główny: stwarzanie sytuacji zabawowych rozwijających u dzieci zdolność do wysiłku intelektualnego w sytuacjach pełnych napięć.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi rozgrywać proste gry i przestrzegać ustalonych zasad
- potrafi doprowadzić zadanie do końca mimo pojawiających się trudności
- przelicza liczbę wyrzuconych oczek
- rozpoznaje kolory
- różnicuje prawą i lewą stronę ciała
- rozumie następstwa w czasie (pory roku, pory dnia, dni tygodnia itd.)
- potrafi przeliczać i klasyfikować obiekty
- zna podstawowe figury geometryczne
- potrafi stosować umiejętności rachunkowe w sytuacjach zadaniowych
- potrafi współdziałać w zespole
- wyraża radość z zwycięstwa, radzi sobie z porażką
Metody:
- werbalne
- praktyczne
- percepcyjne
Formy: zespołowa
Środki dydaktyczne: kostka liczbowa, kostka kolorowa, szarfy, obręcze, kartki, mozaika geometryczna, kolorowe paski papieru o różnej długości, obrazki - kolekcje, kartki z pytaniami, przedmioty znajdujące się w sali.
Przebieg:
Powitanie i zaproszenie do zabawy - wyjaśnienie zasad.
Podzielenie grupy na cztery zespoły, rozdanie szarf - dzieci siadają na krzesełkach.
Wybór z każdej grupy przedstawiciela, który będzie „pionkiem” w grze.
Przedstawiciel grupy zajmują miejsce na starcie w obręczach o odpowiednim kolorze.
Ustalenie, kto rozpocznie grę poprzez rzucanie kostką - kto wyrzuci największa liczbę oczek zaczyna grę, następni według wskazówek zegara.
Dzieci kolejno rzucają dwoma kostkami ( liczbowa i kolorową), określają wynik i następnie szukają na stoliku kartki z odpowiednim oznaczeniem np. dwie kropki i czerwony kwadrat.
Nauczycielka odczytuje polecenie, pytanie - chętne dziecko z drużyny odpowiada - jeżeli odpowiedź jest dobra to „pionek” drużyny przesuwa się o do przodu o tyle pól ile jest wyrzuconych oczek. Jeżeli odpowiedź jest błędna to zostaje na miejscu.
Wygrywa drużyna, której „pionek” dojdzie pierwszy do mety.
Na zakończenie wszystkie dzieci wykonują okrzyk na część drużyny, która zwyciężyła.
Scenariusz zajęć matematycznych dla dzieci 6 - letnich
„ Tu prawą mam rączkę a tu lewą mam ”
Zadania lekcji :
utrwalenie stronności ciała prawa - lewa;
dodawanie i odejmowanie w zakresie 9;
utrwalenie liczebników porządkowych 1 - 9;
utrwalenie i poprawne przyporządkowywanie kolorów;
Cele operacyjne :
zna stronę prawą i lewą własnego ciała;
zna, rozróżnia i przyporządkowuje kolory;
zna liczebniki porządkowe 1 - 9;
umie dodawać i odejmować w zakresie 9;
potrafi samodzielnie wykonać zadania;
potrafi ułożyć proste „ opowiadanie ” matematyczne do podanej formuły matematycznej;
Metody pracy :
ćwiczeń praktycznych
podająca
problemowa
Formy pracy :
zbiorowa jednolita
zbiorowa indywidualna
Pomoce dydaktyczne :
karty pracy;
kredki;
czerwone serduszka;
koraliki w kolorach : żółty, zielony, niebieski;
gumka na rękę
Przebieg zajęć.
Dzieci przez cały tydzień przed omawianymi zajęciami nosiły czerwone serduszka przyklejone po lewej stronie ciała.
Zadanie 1
Dzieci obrysowują swoją lewą dłoń na kartce papieru ( również dzieci leworęczne ).
Po wykonaniu zadania otrzymują ilustracje przedstawiające dłonie : prawe i lewe w różnych ułożeniach.
Zadanie 2
Dzieci przykładają swoją lewą dłoń i identyfikują ją z dłońmi na papierze. Do odszukanych tylko lewych, przyklejają przygotowane wcześniej serduszka.
Zadanie 3
Po wykonaniu zadania 1 rozdajemy dzieciom kartę pracy - ustalenie kolejności palców poprzez oznaczenie paznokci przy pomocy kropek.
Po wykonaniu ćwiczenie dzieci ozdabiają dłoń bransoletką według instrukcji słownej.
Ułóż na środku bransoletki 2 koraliki niebieskie. Z prawej strony koralików niebieskich połóż 4 koraliki zielone, a z lewej strony niebieskich - 3 koraliki żółte.
Spróbuj ułożyć to przy pomocy symboli matematycznych.
( Przykładowe rozwiązanie )
3 + 2 + 4 =
6 - 2 =
3 + 4 =
5 - 1 - 1 =
Zadanie 3
Przyporządkuj każdemu kolorowi koralików odpowiednią ilość owoców. Przelicz je i ułóż do tego zadanie.
( Przykładowe rozwiązanie zadania )
Zadanie 4
Oblicz i przyporządkuj pierścionek do odpowiedniego palca.
Oblicz sumę kropek z palca 3 i 2. Pierścionek umieść na odpowiednim palcu.
Oblicz sumę kropek z palca 1 i 3. Pierścionek umieść na odpowiednim palcu.
Oblicz różnicę kropek z palca 4 i 3. Pierścionek umieść na odpowiednim palcu.
Oblicz różnicę kropek z palca 5 i 2. Pierścionek umieść na odpowiednim palcu.
Samodzielne tworzenie bransoletki z kolorowych koralików i gumki na podstawie działań matematycznych.
( Przykładowe rozwiązanie zadania )
Rozwiązanie zadania:
Zadanie domowe :
Ułóż bransoletkę z owoców i postaraj się zapisać to przy pomocy symboli matematycznych.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA.
Temat: „Matematyczne okazje - misie”.
Data: 19.05.2005
Prowadząca: Elżbieta Kozik.
Grupa: 6-latki.
Cel ogólny: doskonalenie dziecięcego liczenia.
Cele operacyjne:
dziecko:
rozwija twórcze myślenie poprzez tworzenie atrybutów, imion i ubrań misia.
potrafi wyrazić swoje myśli w sposób ekspresyjny poprzez udzielanie odpowiedzi i stawianie pytań
posługuje się liczebnikami porządkowymi
potrafi rozwiązywać zadania tekstowe wykorzystując sposób symulacyjny, ustala wynik dodawania i odejmowania, ustala ile jest
bierze aktywny udział w zabawach ruchowych, reaguje na sygnał dźwiękowy, ćwiczy refleks i spostrzegawczość
uczestniczy w zabawie tanecznej przy akompaniamencie utworu muzycznego
Metody:
słowna (rozmowa, instrukcja słowna)
czynnościowa (stawianie zadań do wykonania)
działalności praktycznej
metody aktywizujące
pedagogika zabawy
burza mózgów
Formy:
indywidualna
zespołowa
grupowa.
Środki wspomagające działania: cyfry 1-26, obrazki misia, misie maskotki, dzwoneczek, kredki, tablice, kartki, klej, pędzelki, papierowe kwiaty, koperty, muzyka
Przebieg zajęcia:
1. Wstęp:
Określenie liczby obecnych dzieci (liczenie w kole według kolejności 1-26 ustalenie ile jest dzieci)
„Piosenka na dzień dobry” - improwizacja ruchowa.
Powitanie - zabawa integracyjna „Imię i gest” ( dzielenie imion na sylaby; podskoki)
2. Zapoznanie z misiem:
Określanie atrybutów misia - (nauczycielka trzyma w rękach misia), dzieci kończą zdania:
- miś jest …..
- lubię misia, bo….
- kiedy go przytulam to….
Burza mózgów - dzieci odpowiadają kolejno na pytanie (dzwonią dzwoneczkiem)
- Co by było gdyby nie było misiów?
Ekspresja twórcza - praca indywidualna:
- każde dziecko otrzymuje obrazek z misiem
- zadaniem dzieci jest ubranie ( narysowanie) misia w wiosenne czapeczki, spodenki, bluzki oraz nadanie imienia
3. Numerowanie misiów:
- każde dziecko zawiesza swojego misia na tablicy pod kolejnym numerem, mówi jego imię, określa liczbę porządkową misia
- nauczycielka każdemu dziecku przyczepia na ubraniu kwiatek.
- wspólne odczytanie numerów porządkowych misiów
4. „ Zgadnij, o którym misiu mówię?” - zabawa dydaktyczna.
- nauczycielka opisuje słownie wygląd misia na podstawie jego ubioru, a dzieci maja za zadanie wskazać odpowiedniego misia i określić liczbę porządkową, pod którą jest przyczepiony
- następnie chętne dzieci opisują wybranego misia, a inne odgadują, który to jest, podają liczbę porządkową.
Ustawienie krzesełek w półkolu.
Dzieci biorą do rąk misie maskotki.
5. „Spacer z misiem po łące:” - zabawa matematyczna z wykorzystaniem muzyki:
- dzieci siedzą z misiami na krzesełkach
- nauczycielka prosi dzieci, aby zamknęły oczy i wyczarowuje łąkę (układa na dywanie kwiaty)
- zaprasza dzieci z misiami na łąkę - włącza muzykę
- dzieci spacerują między kwiatami, na przerwę w muzyce siadają na krzesełkach
- wskazane dziecko zaproszone na łąkę z misiem ma za zadanie zebrać odpowiednią ilość kwiatów zgodnie z treścią zadania np.
Twoja mama ma urodziny i ty chcesz zanieść jej 5 kwiatów o siebie i 3 od misia. Ile kwiatów będzie razem?
Gdy dziecko wykona zadanie siada, nauczycielka włącza ponownie muzykę i zabawa toczy się dalej.
Marta dostała od Krzysia 6 kwiatów, ale 2 jej zwiędły. Ile kwiatów jej zostało?
Grześ zerwał dla cioci 4 białe i 3 niebieskie kwiaty. Ile kwiatów było razem?
Ala zerwała dla babci 6 kwiatów od siebie i 4 od misia. Ile kwiatów będzie razem?
Jacek zerwał 10 kwiatów, ale 4 się złamały. Ile kwiatów zostało?
6. „Kwiaty na łące” - zadania w zespołach.
- nauczycielka informuje dzieci, że ma w kopertach specjalne zadania do wykonania, jest ich cztery według kolorów kwiatów na ubraniach dzieci.
Dzieci dzielą się według kolorów przyczepionych kwiatków ( czerwonych, fioletowych, pomarańczowych, niebieskich) na cztery zespoły.
- kolejno zaprasza zespoły do stolików i odczytuje zadania
- ilość naklejonych kwiatów na kartce jest określona poprzez zadanie, posłuchajcie:
1. Każdy z was ma 4 kwiaty a wasz miś ma 3 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?
2. Każdy z was ma2 kwiaty a wasz miś ma 3 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?
3. Każdy z was ma 5 kwiatów a wasz miś ma 2 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?
4. Każdy z was ma 6 kwiatów a wasz miś ma 2 kwiaty. Ile kwiatów będzie razem na łące?
- dzieci naklejają na kartkach odpowiednia ilość kwiatów zgodną z treścią zadania.
7. „Wiosenna łąka” - praca integracyjna:
- dzieci naklejają swoje kartki z kwiatami na duży arkusz tworząc łąkę.
8. Zakończenie - taniec w kole przy muzyce
- podziękowanie za wspólna zabawę.
3
5 - 3 =
2 + 1 + 1 =
2 + 1 =