Kajtek zostaje w Polsce, PATRIOTYCZNE POLSKA


Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Krąg tematyczny: Jesień da się lubić

Temat dnia : Kajtek zostaje w Polsce

Treści edukacyjne :

Edukacja polonistyczna: Układanie opisu bociana wg planu z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa. Edukacja społeczno - przyrodnicza :Ptaki znajdujące się pod ochroną .Bocian biały i czarny . Tryb życia i sposób odżywiania się , odloty jesienią do ciepłych krajów .

Edukacja matematyczna: Powtórzenie dodawania i odejmowania w zakresie 100.Rozwiązywanie zadań tekstowych.

Edukacja muzyczna : Śpiewanie piosenki : „Kle, kle, boćku”

Edukacja plastyczna: Rysowanie portretu bociana Kajtka.

Cel ogólny : Kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się w mowie i w piśmie na określony temat .Wzbogacanie wiadomości dotyczących życia bocianów. Wdrażanie do obserwowania przyrody. Usprawnianie techniki rachunku pamięciowego. Rozwiązywanie zadań tekstowych .Wyrabianie umiejętności doboru barw przy wykonywaniu prac plastycznych.

Cele operacyjne:

Uczeń :

- zna tryb życia i odżywiania bociana białego i czarnego

- potrafi korzystać z różnych źródeł w celu zdobycia informacji

- wypowiada się na dany temat

- rozwiązuje proste zadania tekstowe

- dodaje i odejmuje w zakresie 100

- czyta tekst ze zrozumieniem

- redaguje wypowiedź w formie opisu

- dobierze właściwe słownictwo do uzupełnienia tekstu z lukami

- wykona pracę plastyczną - bocian Kajtek

- zaśpiewa piosenkę „Kle, kle, boćku…”

- dostrzega konieczność ochrony przyrody

Metody pracy:

Słowne - pogadanka , rozmowa kierowana , instruktaż, praca z tekstem

Aktywizujące - drama, praca w grupach

Oglądowe - pokaz, obserwacja

Forma pracy : zbiorowa , grupowa zróżnicowana , ind. jednolita , ind. zróżnicowana .

Środki dydaktyczne : plansza z ptakami chronionymi , ilustracja bociana białego , karty informacyjne o bocianie białym i czarnym , mapa świata , sylwety palmy i jabłoni, karty do pracy indywidualnej, „Karty pracy”, dzioby bociana

Eduka

cja

Tok pracy

Czynności nauczyciela

Przewidywane czynności ucznia

Środki dydakty

czne

Czas

Czynności organizacyjno - porządkowe

przywitanie

Uczniowie stoją w kole i śpiewają piosenkę „Powitankę”

1 min.

Edukacja matematyczna

Obliczenie działań w zakresie 1000.

N. rozdaje zielone karty nr 1

U. samodzielnie czytają polecenie i wykonują.

HASŁO: BOCIAN

Zielone karty nr 1

5 min.

Edukacja przyrodnicza

Rozmowa na temat wyglądu , trybu życia i odżywiania się bociana na podstawie doświadczeń dzieci.

Wykorzystanie różnych źródeł w celu zdobycia informacji.

Nauczyciel:

- gdzie żyje bocian?

- czym się odżywia?

- gdzie buduje gniazda?

N. rozdaje materiały i wydaje polecenia każdej grupie:

I - karty informacyjne o bocianie białym.

II - karty informacyjne o bocianie

Czarnym

(ZE ZWRÓCENIEM UWAGI NA TRYB ŻYCIA, SPOSÓB ODŻYWIANIA)

III - komputer i „Atlas świata”, książka „………”

IV - plansza, opisuje wygląd ptaków, pod ochroną

Po 5 minutach każda grupa prezentuje zdobyte informacje

Uczniowie:

odpowiadają

Karty informacyjne o bocianie białym i czarnym, „Atlas świata”, plansza

10min.

Pokazanie drogi przelotu bociana z Polski do Afryki. Wskazanie na mapie świata miejsca zimowania.

Nauczyciel:

- Kto potrafi pokazać na mapie drogę wędrówki bociana do ciepłych krajów ?

Nauczyciel ustawia sylwety palmy i jabłoni (duże sylwety ok.1m. wysokości).

- Pokażcie na mapie Afrykę.(na sylwecie palmy nauczyciel wiesza nazwę „Afryka” i „Egipt”)

- Na jakim kontynencie leży Polska?

- Pokażcie Polskę leżącą w Europie.( na sylwecie jabłoni nauczyciel wiesza nazwę ”Europa” i „Polska”)

Uczniowie pokazują na mapie

Mapa świata

2 min.

0x08 graphic

Edukacja ruchowa - przerwa śródlekcyjna

Drama: Sejm bociani przed odlotem

N. wybiera 2 osoby, które zostają rodzicami bocianów. Reszta uczniów to dzieci.

U. słuchają poleceń rodziców i wykonują ich polecenia, gesty, klekotanie.

Dzioby bociana

1 min.

Edukacja

polonistyczna

Opis bociana- wspólne ustalenie planu opisu bociana.

Indywidualny opis bociana

Odczytanie kilku opisów

Nauczyciel:

-zawiesza ilustrację bociana białego.

- zapisuje propozycje opisu bociana

Nauczyciel zachęca uczniów do ustnego opisu bociana , przypominając o trójczłonowej budowie i proponuje swoimi słowami opisać bociana.

Nauczyciel poleca indywidualnie opisać bociana.

Zebranie opisów do sprawdzenia .

Uczniowie

proponują plan opisu.

Uczniowie:

opisują indywidualnie

Praca na 3. poziomach

I grupa-samodzielnie opisuje.

II grupa-

uzupełnia tekst z lukami

III grupa - przepisuje tekst do zeszytu

Uczniowie odczytują

Zapis na tablicy

15 - 20 min.

Edukacja muzyczna

Piosenka „Kle, kle,boćku…”

U. śpiewają piosenkę.

1 min.

Edukacja matematyczna

Doskonalenie techniki rachunkowej

Rozwiązywanie zadań z treścią 2,3,7,8,11 k.p.53

Rozwiążemy teraz zadanie 1 karta pracy 53

Nauczyciel poleca ciche przeczytanie zadania ze zrozumieniem

Uczniowie:

wykonują obliczenia.

Uczniowie:

czytają i analizują głośno treść zadania i zapisują rozwiązanie.

5 min.

Edukacja plastyczna

Rysowanie portretu bociana Kajtka

Ocena słowna prac

Nauczyciel:

zwraca uwagę na wygląd bociana i na estetyczne wykonanie pracy.

Przypomnienie co to jest portret .

Nauczyciel zaprasza do udekorowania sali pracami

Uczniowie:

pracują indywidualnie, wyklejają portret bociana plasteliną.

Uczniowie wieszają prace na wystawie.

Podsumowanie

Nauczyciel chwali uczniów za pracę na zajęciach.

10. Wspólne ustalenie i zapisanie na tablicy planu opisu bociana:

- tułów, skrzydła

- nogi

11. Dobieranie trafnych wyrazów i związków frazeologicznych do poszczególnych punktów planu, np.

głowa- mała w stosunku do całego ciała,

szyja- długa, giętka,

dziób- czerwony, mocny, podobny do szpady

tułów- owalny, wielki,

skrzydła- ogromne, rozłożyste,

nogi- długie, jak szczudła,

ubarwienie- całe ciało pokryte białymi piórami, tylko skrzydła zakończone piórami czarnymi,

wielkość- okazały, wielki.

4 grupy: 3 grupy:

I - bocian biały - Dominika I - Dominika

- Karolina D. - Karolina D.

- Marta - Marta

- Magda - Ewelina

- Paulina - Magda

- Ania - Ania

- Michał

II - bocian czarny - Kamil - Olek

- Wojtek - Klaudia

- Ewelina - Arek

- Tomek II - Tobiasz

- Wiolka - Wojtek

- Klaudia - Tomek

- Michał - Radek

- Olek - Krystian

- Karolina L.

III - mapa - Radek - Kamil

- Krystian - Paulina

- Arek III - Adrian

- Magda

IV - obrazki - Adrian - Wiolka

- Magda - Grześ

- Grześ

- Karolina L.

- Tobiasz

Karta informacyjna o bocianie białym

0x01 graphic

Bocian jest dużym ptakiem brodzącym .Ptak brodzący to jest taki , który szuka pożywienia brodząc po wodzie .Bliskimi kuzynami bocianów są czaple .

Długość ciała bociana dochodzi do 80 cm , rozpiętość skrzydeł 200cm , dziób ma ok.20 cm .Waży około 4 kilogramów .

Od wiosny do późnego lata mieszka w Polsce .Tutaj rodzą się młode bociany .Pod koniec sierpnia bociany zbierają się w duże gromady i wspólnie lecą do Afryki Południowej spędzić zimę .Ta długa wędrówka licząca ok. 8000 km zajmuje bocianom około 3 miesiące .W Afryce przebywają 2 miesiące i w lutym odlatują do Europy . Do nas bociany przylatują w marcu .

Żywią się żabami , myszami ,rybami ,oraz kretami i owadami. Są bardzo pożytecznymi ptakami gdyż zjadają szkodniki, takie jak myszy i owady .

Bociany budują duże gniazda na drzewach , kominach , a nawet na słupach energetycznych .Po zbudowaniu gniazda bociany wracają do niego przez wiele lat .W gnieździe rodzą się małe bociany. Rodzice przez 2 miesiące karmią małe ,przynosząc im do gniazda żywność i wodę .Dorosły bocian razem z pożywieniem zawsze przynosi w dziobie pęk suchej trawy .Przyniesioną trawę rozkłada w środku gniazda i na ten świeży obrus wypluwa pożywienie dla dzieci. Po 2 miesiącach od urodzenia młode zaczynają się uczyć latania i zdobywania pożywienia .Uczenie polega na naśladowaniu rodziców.

0x01 graphic

0x01 graphic

Karta informacyjna o bocianie czarnym

0x01 graphic

Bocian czarny jest pięknym barwnym ptakiem .Stary bocian ma brzuch i pióra ogonowe białe .Pozostałe ciało jest brązowoczarne z metalicznym połyskiem .Po bokach głowy połysk jest purpurowy i niebieski . Młode bociany mają dziób żółtawe a nogi różowe ,później stają się zielonkawoszare .

W przeciwieństwie do bociana białego unika on osiedli ludzkich oraz pól i otwartych przestrzeni , a trzyma się podmokłych lasów . Jest dość płochliwy. Krąży często nad lasami . Jest mniejszy od bociana białego - waży ok. 3 kg . Czarne bociany później odlatują do ciepłych krajów , później też wracają. Bociany czarne zjadają więcej ryb i żab , natomiast mniej owadów i myszy .

Czarne bociany, inaczej niż białe zachowują się przy spotkaniach z innymi bocianami . Nigdy nie klekoczą, nie przechylają głowy w tył i naprzód a jedynie poruszają szczękami trzymając dziób pochylony ku ziemi .

Grupa II

Opis bociana

Bocian jest ptakiem przelotnym .W Polsce podlega ......................

Głowa bociana jest ............... w stosunku do całego ciała. Dziób ma ................, .................. i mocny, podobny do szpady . Długa i ................. szyja osadzona jest na wielkim ........................ tułowiu . Skrzydła ma ogromne i ....................... Nogi bociana są długie i czerwone. Ciało pokrywają .................. pióra , tylko końce skrzydeł są czarne . Bocian jest .................. okazałym ptakiem .

Podoba mi się ten ptak . Jest ozdobą polskiego krajobrazu .

Ochronie, białe, mała, długi, czerwony, pięknym, giętka, owalnym, rozłożyste

Grupa I

Opis bociana

Bocian jest ptakiem przelotnym .W Polsce podlega ......................

Głowa …….. ….. ............... w stosunku do …….. ……. . Dziób ma ................, .................. i …………., podobny do ……….. . Długa i ................. szyja osadzona jest na ………….., ........................ tułowiu . Skrzydła ma …………….. i ....................... Nogi bociana są ………… i ……………. . Ciało pokrywają .................. pióra , tylko końce skrzydeł są ………… . Bocian jest .................. i ………….. ptakiem .

Podoba mi się ten ptak . Jest ozdobą polskiego krajobrazu .

Grupa III

Opis bociana

Bocian jest ptakiem przelotnym .W Polsce podlega ochronie.

Głowa bociana jest mała w stosunku do całego ciała. Dziób ma długi, czerwony i mocny, podobny do szpady . Długa i giętka szyja osadzona jest na wielkim, owalnym tułowiu . Skrzydła ma ogromne i rozłożyste. Nogi bociana są długie i czerwone. Ciało pokrywają białe pióra , tylko końce skrzydeł są czarne . Bocian jest pięknym i okazałym ptakiem .

Podoba mi się ten ptak . Jest ozdobą polskiego krajobrazu .

Dla Adriana

Dni tygodnia

Nazwa pożywienia

Owady

Krety

Żaby

Myszy

Ryby

Poniedziałek

2

1

1

3

4

Wtorek

3

2

2

4

1

Środa

2

1

4

3

1

Czwartek

2

5

1

6

1

Piątek

5

4

1

1

1

Sobota

1

2

4

1

1

Niedziela

3

2

1

4

2

Razem

........... + ...........+...........+............+.........=.........

Zadanie 1

Rozwiąż działania, a następnie wyniki uporządkuj od najmniejszego do największego i zapisz hasło.

500+400=………….….N

300+ 20=………….….O

700+ 50=………….….A

100+100=……………..B

200+200=………….….C

500+ 10=……….……..I

Zadanie 1

Rozwiąż działania, a następnie wyniki uporządkuj od najmniejszego do największego i zapisz hasło.

500+400=………….….N

300+ 20=………….….O

700+ 50=………….….A

100+100=……………..B

200+200=………….….C

500+ 10=……….……..I

200

320

400

510

750

900

Adrian

1+1=…………………B

2+2=…………………O

5+1=…………………C

6+2=………………….I

9+1=………………….A

10+2=…………….…..N

2

4

6

8

10

12

Karta informacyjna o bocianie białym

0x01 graphic

Bocian jest dużym ptakiem brodzącym .Ptak brodzący to jest taki , który szuka pożywienia brodząc po wodzie .Bliskimi kuzynami bocianów są czaple .

Długość ciała bociana dochodzi do 80 cm , rozpiętość skrzydeł 200 cm ,dziób ma ok.20 cm .Waży około 4 kilogramów .Ma słabe mięśnie skrzydeł, dlatego lata lotem szybowcowym .Kiedy napotka masę powietrza ,które się unosi , krąży w tym unoszącym się powietrzu i zdobywa w ten sposób wysokość . Następnie leci lotem ślizgowym .

Od wiosny do późnego lata mieszka w Polsce .Tutaj rodzą się młode bociany .Pod koniec sierpnia bociany zbierają się w duże gromady i wspólnie lecą do Afryki Południowej spędzić zimę .Ta długa wędrówka licząca ok. 8000 km zajmuje bocianom około 3 miesiące .W Afryce przebywają 2 miesiące i w lutym odlatują do Europy .Do nas bociany przylatują w marcu .

Żywią się żabami , myszami ,rybami ,oraz kretami i owadami Są bardzo pożytecznymi ptakami gdyż zjadają szkodniki, takie jak myszy i owady .

Bociany budują duże gniazda na drzewach , kominach , a nawet na słupach energetycznych .Po zbudowaniu gniazda bociany wracają do niego przez wiele lat .W gnieździe rodzą się małe bociany. Rodzice przez 2 miesiące karmią małe ,przynosząc im do gniazda żywność i wodę .Dorosły bocian razem z pożywieniem zawsze przynosi w dziobie pęk suchej trawy .Przyniesioną trawę rozkłada w środku gniazda i na ten świeży obrus wypluwa pożywienie dla dzieci. Po 2 miesiącach od urodzenia młode zaczynają się uczyć latania i zdobywania pożywienia .Uczenie polega na naśladowaniu rodziców.


