4 Czym jest mit

4 Czym jest mit



Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy I

Data: 22.10.2007 rok.

Publiczne Gimnazjum nr 9 w Łomży.

Przygotowała: Wioleta Śliwowska

Temat fefżcji: Czym jest mit?

Uwagi wstępne:

Przed rozpoczęciem lekcji uczniowie zostają podzieleni na grupy, zajęcia odbywają się po omówieniu cyklu mitów.

Cele lekcji:

Uczeń:

4 wie, czym jest mit, zna jego rodzaje,

4 potrafi zdefiniować słowo mit jako wyraz wieloznaczny,

4 umie wskazać typ mitu,

4 potrafi wnioskować,

4 doskonali umiejętność czytania tekstu źródłowego ze zrozumieniem. Metoda:

-4 praca w grupach,

r

Środki dydaktyczne:

4 słownik terminów literackich,

4 foliogramy z podziałem mitów,

4 tekst dialogu,

4 podręcznik z cyklu ‘Świat starożytny, Warszawa, Wydawnictwo Szkolne PWN, 1999, s. 186.

Przebieg lekcji:

1. Nauczyciel prosi dwóch uczniów o przeprowadzenie między sobą dialogu, którego tekst podaje im na kartkach:

-    Wczoraj w wiadomościach telewizyjnych usłyszałam informację o tym, że gdzieś w Polsce wylądowało UFO.

-    To fałsz, wszystko, co ludzie mówią o UFO jest mitem.

-    Myślę, że nie masz racji, historia o UFO jest na pewno prawdziwa. Wierzą w te opowieści nie tylko zwykli ludzie, ale także niektórzy uczeni.

-    Rzeczywiście mit o UFO jest bardzo rozpowszechniony, ale wydaje mi się on zbyt wyolbrzymiony. Oddziałuje na wyobraźnię ludzi.

-    To nic, że historia o UFO obrasta w mit wierzę, że może jest w nim jednak ziarenko prawdy.

2. Jakie znaczenie słowa mit wynika z tej rozmowy? Uczniowie zapisują definicje na tablicy (jeśli mają kłopoty z ich sformułowaniem, nauczyciel czyta ponownie tekst).

Mit - historia, opowieść Mit - fałsz, zmyślenie, baśń Mit - wyolbrzymienie.

WNIOSEK: mit jest słowem wieloznacznym, podobnie jak np. słowo „klucz”.

3. Która z zaprezentowanych definicji mitu jest najbardziej popularna?

4.    Jakie mity uczniowie poznali w klasach młodszych? Jakie są tematy tych mitów?

5.    Czym jest mit, jaka jest jego historia, jaki był cel jego powstania? -uczniowie odpowiadają na te pytania, korzystając z tekstu ze str. 186 (Świat starożytny).

6.    Podanie tematów i celów lekcji.

7.    Przepisanie do zeszytu ustalonych na początku lekcji definicji mitu.

8.    Uczniowie, pracując w grupach, formułują definicję mitu:

Mity to opowieści o tym, jak powstała jakaś rzeczywistość — świat, człowiek, zwierzęta, obyczaje. Opowiadania o czynach bogów i bohaterów. Ukryte są w nich także wskazówki, jak powinni postępować ludzie. Mity stanowią podstawę wierzeń religijnych, sposób odnoszenia się ludzi do bogów.

9.    Zapis najtrafniejszej definicji mitu. Skonfrontowanie jej z definicją słownikową.

10.    Nauczyciel przydziela poszczególnym grupom kolejne zadanie. Każda z nich, korzystając z wiedzy, jaką posiada, zapisuje tytuły mitów, które mają następuj ącą tematykę:

I    - opowiadają o powstaniu świata, wyjaśniają różne zjawiska przyrodnicze

II    - przedstawiają historię znanych rodów,

III    - opowiadają losy jednostek, które miały duży wpływ na kształtowanie się świata,

IV    - są historiami o bogach i bóstwach.

11.    Grupy relacjonują wykonane przez siebie zadanie, nauczyciel prezentuje foliogram, który porządkuje tematykę mitów. Uczniowie poznają nazwy różnych typów mitów.

KOSMOGONICZNY    _

GENEALOGICZNY (gr.) genom - ród, mit przedstawiający historię rodów, które odegrały dużą rolę.


KOSMOGONICZNY (gr.) kosmos -porządek, mit o powstaniu świata, zjawisk przyrody

MIT


TEOGONICZNY (gr.) theos - bóg, mit poświęcony bogom i bóstwom


ANTROPOGENICZNY (gr.) anthropos -człowiek, mit opowiadający losy ludzi i ukazuiacv ich w


12.    Przepisanie powyższego schematu do zeszytu.

13.    Podsumowanie wszystkich rozważań.

Praca domowa:

Napisz streszczenie dowolnego mitu, który nie należy do kultury greckiej. Zaklasyfikuj go zgodnie z podanym wcześniej wykresem.

