10 Bunt Prometeusza przeciwko bogu wyrazem jego niezależności

10 Bunt Prometeusza przeciwko bogu wyrazem jego niezależności



Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy I

Data: 22. 10. 2007 rok.

Publiczne Gimnazjum nr 9 w Łomży Przygotowała: Wioleta Sliwowska

Bernat lekcji: (Bunt (Prometeusza przeciwko Bogu wyrazem jego niezależności.

Cele lekcji:

Uczeń:

-    wie, kim był Prometeusz i jakie ma znaczenie w kulturze ludzkości.

-    umie umie wypowiedzieć się na temat przeczytanego fragmentu wiersza, w kulturalny sposób polemizuje ze zdaniem innych,

-    umie korzystać z różnych słowników,

-    potrafi docenić niezależność postawy Prometeusza;

-    potrafi wyciągać wnioski z dyskusji, samodzielnie i poprawnie je redagować

-    doskonali umiejętność współpracy z innymi, wskazać motyw prometejski w różnego typu dziełach.

Metody pracy:

-    praca w grupach,

-    dyskusja,

-    praca z tekstem

Formy:

-    z całą klasą

Środki dydaktyczne:

-    tekst wiersza Prometeusz Johanna Wolfganga Goethego, w przekładzie Leopolda Staffa,

-    różnego typu słowniki językowe,

-    foliogramy przedstawiające obrazy, które wykorzystują mit prometejski. Motto:

[...] Ja mam cię czcić? Za co?

Czyś kiedyś uśmierzył cierpienie Obarczonego?

Czyś kiedyś ukoił łzy

Utrapionego?

[...]

Tu siedzę kształtuję ludzi Na własny obraz Plemię, co będzie mi równe By cierpieć, płakać

Używać i radować się i nie dbać o ciebie jak ja [...]

J. W Goethe, Prometeusz

Przebieg lekcji:

1.    Przypomnienie, czego dotyczyły rozważania na ostatniej lekcji.

2.    Rozdanie uczniom wiersza Goethego w przekładzie Staffa i głośne odczytanie go.

3.    Swobodne wypowiedzi uczniów na temat wiersza. Podsumowanie rozważań w formie wniosków.

Wnioski:

wiersz wyraża:

-    bunt przeciwko Zeusowi

-    podważanie zależności człowieka od boga

-    zdolność powiedzenia „nie” autorytetowi (asertywność)

-    ukształtowanie człowieka na własny obraz

-    nieokazywanie lęku przed bogiem

(polemika z grupą, która zarzucała Prometeuszowi butę, egoizm, brak pokory)

4.    Podanie tematu lekcji. Zapisanie wcześniej opracowanych wniosków.

5.    Uczniowie, pracując w grupach i korzystając z różnych słowników, gromadzą wyrazy i wyrażenia bliskoznaczne do słów podanych w tabeli. Wyrazy powinny mieć rzeczownikową formę.

Prometeusz

człowiek

Np. dobroczyńca

Np. egoista

6.    Zaprezentowanie różnego rodzaju dzieł malarskich, w których został wykorzystany mit prometejski, np. obraz Rubensa. Sprawdzenie pracy domowej uczniów (chętni mieli znaleźć dzieła, w których wykorzystano motyw prometejski).

Wniosek:

- motyw prometejski jest często wykorzystywany w kulturze europejskiej...

(zadaniem uczniów pracujących w grupach jest dokończenie zdania, które powinno być odpowiedzią na pytanie, dlaczego motyw prometejski cieszy się tak dużą popularnością. Co o tym zdecydowało?).

7.    Podsumowanie lekcji.

8.    Praca domowa:

9.    Do rzeczowników form wyrazów nazywających cechy Prometeusza i człowieka dopisz ich przymiotnikowe odpowiedniki.

