[KATARZYNA MOSKAL]
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ.
TEMAT: „Z narodzeniem Jezusa było tak..."- poznajemy historię Bożego Narodzenia. ILOŚĆ JEDNOSTEK LEKCYJNYCH: 1 FORMA PRACY: grupowa, jednostkowa.
METODY PRACY: rozmowa, dyskusja, praca z tekstem.
ŚRODKI PRACY: Pismo Święte - fragmenty, 3 załączniki - skojarzenia i krzyżówka, pytania do tekstu, kolędy.
CEL GŁÓWNY: Uczeń poznaje historię Bożego Narodzenia.
CELE OPERACYJNE: Uczeń:
- Czyta ze zrozumieniem tekst.
- Redaguje plan ramowy i szczegółowy.
- Wyjaśnia bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje.
- Redaguje notatkę.
I. FAZA WPROWADZAJĄCA:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wskazanie celu lekcji.
3. Zapisanie tematu.
II. FAZA REALIZACYJNA:
1. Rozdanie kart pracy (zał. 1)
2. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat Bożego Narodzenia.
3. Rozwiązanie krzyżówki.
4. Podział uczniów na trzy grupy.
5. Przypomnienie definicji planu ramowego oraz szczegółowego.
6. Rozdanie tekstów oraz kart pracy każdej z grup (zał. 2)
7. Praca uczniów z tekstem według kart pracy.
8. Prezentacja efektów pracy w grupie- wystąpienie liderów poszczególnych grup.
9. Co jest zwyczajem, a co tradycją świąteczną?- krótka dyskusja oraz wspólne sporządzenie notatki w zeszycie.
III. FAZA PODSUMOWUJĄCA:
1. Czego się dziś nauczyliśmy? O czym należy pamiętać, mówiąc o świętach Bożego Narodzenia?
2. PRACA DOMOWA: Opisz znaczenie wybranych symboli Bożego Narodzenia.
(min. 2 strony zeszytu A5).
3. PRACA DLA CHĘTNYCH: Zaprojektuj kartkę świąteczną z życzeniami dla swojego najlepszego przyjaciela.
4. MATERIAŁ REZERWOWY: Kolędy - Anioł Pasterzom mówił, Z narodzenia Pana (zał. 3)
Ocenianie: plusy za aktywność uczniów oraz ich pracę w grupach.