KONSPEKT
1. Data: 30.04.2003 Przedmiot: Technika 5 klasa Miejsce: Szkoła podstawowa przy ul. Batalionu Skała AK. Kraków
2. Temat jednostki metodycznej: Badanie możliwości łączenia tworzyw sztucznych.
3. Temat jednostki lekcyjnej: Sposoby łączenie tworzyw sztucznych.
4. Cele lekcji:
I. dydaktyczne:
a). poznawcze:
- zna podstawowe oznaczenia stosowane na wyrobach z tworzyw sztucznych
- zna możliwości łączenia tworzyw sztucznych
- zna zasady BHP podczas łączenia tworzyw sztucznych
b). kształcące:
- umie łączyć poszczególne tworzywa sztuczne.
II. wychowawcze:
- uczeń jest świadomy wszystkich zagrożeń występujących podczas łączenia tworzyw sztucznych..
5. Metody pracy nauczyciela: Wykład informacyjny, pogadanka, pokaz z instruktażem.
6. Środki i pomoce dydaktyczne: kawałki tworzyw sztucznych, kleje (Poxipol, Super Glue)
7. Forma pracy uczniów: Praca w grupach, praca całej klasy, praca indywidualna
8.Czas trwania lekcji: 1 x 45 min.
9. Prowadzący lekcję:
Ogniwa lekcji |
Przebieg lekcji, czynności |
Czas |
|
|
Nauczyciela |
Ucznia |
|
1.Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego.
|
-przedstawienie się -sprawdzenie listy obecności
|
Podporządkowanie się uczniów |
3 min. |
2.Poznanie faktów i opracowanie nowego tematu.
|
Wprowadzenie do tematu i zapisanie tematu lekcji na tablicy:. „Sposoby łączenie tworzyw sztucznych”.
|
Uczniowie przepisują temat lekcji do zeszytu |
2 min |
3.Kształtownie pojęć.
|
Nauczyciel omawia sposoby łączenia tworzy sztucznych
- Mechaniczne
- Spawanie
- Zgrzewanie
- Klejenie
- Omówienie rodzajów klejów
|
- Uczniowie notują w zeszytach
Jest to łączenie tworzyw sztucznych za pomocą np. śrub, nitów lub zszywek.
- Uczniowie notują w zeszytach
Spawanie tworzyw sztucznych jest to łączenie z pośrednictwem takiego samego materiału jak części łączone i można je wykonać nagrzewając tworzywo gorącym gazem
- Uczniowie notują w zeszytach
Zgrzewanie tworzyw sztucznych jest to łączenie bezpośrednie i można je wykonać przez nagrzewanie ciepłem, elementem metalowym lub nagrzanym drutem.
- Uczniowie notują w zeszytach
Klej definiuje się jako substancję mającą właściwości trwałego łączenia materiałów.
- Uczniowie notują w zeszytach
Najważniejsze czynności składające się na proces klejenia - przygotowanie powierzchni do klejenia - przygotowanie masy klejowej - powlekanie powierzchni klejem - łączenie i ściskanie elementów - suszenie
- Uczniowie notują w zeszytach
- kleje epoksydowe - kleje cyjanoakrylowe - silikonowe
|
15 min. |
|
Omówienie przepisów BHP
|
- Uczniowie słuchają
|
5 min. |
4. Wiązanie teorii z praktyką. |
- Nauczyciel skleja tworzywa sztuczne, a dzieci oglądają sklejone elementy.
|
- Uczniowie przyglądają się klejeniu oraz oglądają złączony materiał. Próbują go rozdzielić. |
8 min. |
5. Kształtowanie umiejętności i nawyków. |
- Nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie w ćwiczeniach zadania 5
|
- Uczniowie pozwiązują w ćwiczeniach zadania. |
2 min |
6. Utrwalenie wiadomości. |
-nauczyciel razem z uczniami rozwiązuje ćwiczenia 8, 9. Oraz tłumaczy niezrozumiałe pojęcia |
-sprawdzanie poprawności wpisanych odpowiedzi |
5 min. |
7.Kontrola i ocena. |
-powtórzenie wiadomości z lekcji, zadawanie uczniom pytań (jeśli nie wykażą aktywności) -nagrodzenie najaktywniejszych uczniów ocenami lub plusami |
-odpowiadają na pytania nauczyciela. |
5 min. |