Tworzymy folder biura podróży, Konspekty lekcji, filologia polska


Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej.

Temat: Tworzymy folder biura podróży.

Cel ogólny:

  1. Uczeń tworzy własny folder biura podróży.

Cele szczegółowe:

*dotyczące wiedzy:

  1. Uczeń poznaje pojęcia folder biura podróży, logo, hasło reklamowe.

  2. Uczeń poszerza słownictwo czynne i bierne związane z podróżowaniem za pomocą biura podróży.

  3. Uczeń wie, jakie cechy powinno mieć hasło reklamowe i logo firmy.

*dotyczące umiejętności:

  1. 1) Uczeń tworzy folder podróży, w którym zawiera w sobie hasło reklamowe, logo oraz ofertę.

*dotyczące postaw:

1) Uczeń stosuje się do zasad pracy w grupie.

2) Uczeń stosuje się do zasad estetyki pracy.

Metody: rozmowa wstępna, heureza, metoda słów kluczy.

Środki dydaktyczne:

*foldery biur podróży,

*mapa, z której uczeń może wybrać miejsce, które chce zareklamować w folderze.

Faza:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

Uwagi:

Faza wstępna.

Zanim odsłonię tablicę z tematem lekcji pytam uczniów, z jakich możliwości może skorzystać ktoś, kto chce wybrać się w podróż.

Pytam, czy któryś z uczniów wraz z rodzicami/opiekunami korzystał kiedyś właśnie z takiego rozwiązania, jak biuro podróży.

Proszę, by Ci uczniowie opowiedzieli mnie i reszcie klasy, czym różni się takie rozwiązanie od samodzielnie zaplanowanej wycieczki.

Na tablicy, w formie słoneczka zapisuję skojarzenia uczniów z wyrażeniem „biuro podróży”.

Uczniowie wymieniają możliwości takie, jak wycieczki rowerowe, piesze, samemu zaplanowane i te za pośrednictwem biura podróży.

Kilkoro z uczniów potwierdza, że w przeszłości korzystało z usług takiego biura.

Uczniowie dzielą się z resztą klasy wrażeniami z korzystania z właśnie takiego rozwiązania. Wymieniają zalety i wady tego typu wycieczek.

Uczniowie podają skojarzenia typu wycieczka, biuro, hotel, plan wycieczki itp.

Faza właściwa.

Rozdaję uczniom foldery biur podróży, które wspólnie przeglądamy.

Pytam uczniów, co powtarza się w każdym z folderów.

Na tablicy zapisuję niezbędne elementy folderów biur podróży. Pytam uczniów, jakie cechy powinno posiadać:

* hasło reklamowe,

* logo biura podróży,

* przedstawienie oferty.

Po obejrzeniu folderów biur podróży każdy uczeń wciela się w rolę kreatora i tworzy swój własny folder z ofertą wycieczki do dowolnego miejsca w kraju, za granicą lub miejsca z wyobraźni.

Uczniowie wymieniają elementy takie, jak przedstawienie oferty, zapewnienie o najniższych cenach i niezapomnianych wrażeniach, mini-mapka, hasło reklamowe, logo.

Logo i hasło służą zaciekawieniu klienta danym folderem, biurem podróży.

Logo powinno być chwytliwe i zapadające w pamięć, najlepiej kolorowe.

Hasło - łatwe do zapamiętania, chwytliwe, najlepiej rymowane. Przedstawienie oferty powinno być krótkie i zawierające najciekawsze atrakcje, które przyciągną rzeszę klientów.

Uczniowie na rozdanych przeze mnie kolorowych kartkach, w parach tworzą swoje foldery, pamiętając o zapisanych na tablicy elementach niezbędnych, które musi zawierać folder podróży.

Faza końcowa.

Proszę, aby ochotnik, który skończył swój folder zaprezentował go reszcie klasy.

Większość uczniów wybiera ciepłe kraje, w tworzeniu swojego folderu posiłkują się przykładowymi.

Ochotnik pokazuje swój folder, odczytuje na głos hasło reklamowe i ofertę podróży.

Data przeprowadzenia lekcji:

Ocena i podpis nauczyciela:


