Konspekt lekcji wychowawczej na temat uzależnienia alkoholowego
1.Cele operacyjne:
Uczeń:
- posiada wiedzę na temat działania alkoholu na organizm człowieka,
- zna niebezpieczeństwa płynące z jego nadużywania,
- wie, jak przebiega proces uzależnienia,
- wyjaśnia takie pojęcia jak: próbowanie, zażywanie, nadużywanie, uzależnienie,
- potrafi powiedzieć: nie!
Formy i metody pracy:
- indywidualna, grupowa,
- rozmowa, pogadanka, wykład, metody aktywizujące (burza mózgów).
Środki dydaktyczne:
- "test",
- pojemnik z tabletkami.
2.Przebieg zajęć:
Sprawdzenie wiadomości uczniów na temat alkoholu i jego działania na organizm człowieka, przeprowadzenie testu.
TEST:
Piwo nie zawiera prawdziwego alkoholu.
Prawda/Fałsz
Ludzie z wyższym wykształceniem
nie uzależniają się od wódki.
Prawda/Fałsz
Alkoholizm jest chorobą.
Prawda/Fałsz
Niektóre wina są dobrym lekarstwem
na przeziębienie.
Prawda/Fałsz
W wódce znajduje się inny alkohol
niż w piwie.
Prawda/Fałsz
Osobom z tzw. mocną głową
alkohol nie szkodzi.
Prawda/Fałsz
Piwo mogą spożywać osoby,
które ukończyły 16 lat.
Prawda/Fałsz
Kobiety upijają się szybciej niż mężczyźni. Prawda/Fałsz
Ktoś, kto ma silną wolę,
nie uzależni się od alkoholu.
Prawda/Fałsz
Niewielkie ilości alkoholu spożywane
codziennie nie szkodzą,
ale pomagają zachować zdrowie.
Prawda/Fałsz
Każdy uczeń odpowiada indywidualnie (anonimowo) na pytania "testu", który następnie jest zbierany i dokładnie mieszany. Ochotnik losowo wybiera pierwszy test, odczytując kolejne pytania i odpowiedzi. Po każdym pytaniu cała grupa zastanawia się i dyskutuje nad prawidłowością odpowiedzi.
3.Czym jest alkohol?
Jego wpływ na zdrowie człowieka - krótki wykład nauczyciela).
Nauczyciel podaje informacje dotyczące alkoholu i jego wpływu na najważniejsze narządy człowieka.
4.Wyjaśnienie przez nauczyciela przebiegu procesu uzależnienia.
Nauczyciel stawia na stole pojemnik z tabletkami, pytając jednocześnie uczniów, czy można ich używać bez ograniczeń i kto może dziecku podawać lekarstwa. Kieruje rozmową tak, by uczniowie zastanowili się nad tym, co może się stać, gdy jedna dawka lekarstwa, jedna tabletka nie spowoduje ustąpienia dolegliwości. W czasie dyskusji należy wyodrębnić słowa kluczowe: próbowanie, zażywanie, nadużywanie (używanie zbyt częste, w niewłaściwy sposób), uzależnienie. Następnie nauczyciel zapisuje wyodrębnione słownictwo na tablicy i w miarę dokładnie wyjaśnia jego znaczenie. Dla zobrazowania poszczególnych terminów można podawać różne przykłady. Należy podkreślić fakt, iż od alkoholu można się uzależnić podobnie jak od lekarstw i papierosów.
5.Podsumowanie zajęć.
Odpowiedzi na pytania:
- Czy łatwo jest odmawiać, gdy ktoś proponuje alkohol?
- Dlaczego należy odmawiać?