Konspekt do zajęć logopedycznych
Prowadzący: Patrycja Kardyś
Temat: Utrwalenie prawidłowej artykulacji głoski „r”
Cel główny: Utrwalanie wymowy głoski „r”
Cele szczegółowe:
uczeń doskonali poprawną artykulację głoski „r”
uczeń prawidłowo wykonuje ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne,
uczeń poprawnie nazywa obrazki z głoską „r”,
uczeń poprawnie układa wyraz z liter i go wybrzmiewa,
uczeń poprawnie wykonuje polecenia nauczyciela,
dopasowuje pytania do wyrazów,
Czas zajęć: 90 minut
Forma zajęć: Indywidualna
Klasa: 3 podstawowa
Pomoce:
Świeczka,
Lustro,
Obrazki,
Wypisane sylaby,
Rebusy,
Materiały z książek M. Wrzesińskiej "Chcę poprawnie wymawiać"
Etapy pracy |
Przebieg zajęć |
Pomoce dydaktyczne
|
Powitanie |
Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy |
|
Ćwiczenia oddechowe |
-wdychanie powietrza nosem a wydychanie ustami, -wykonanie wdechu i zdmuchniecie świeczki (raz powoli, raz szybko) |
Lustro Świeczka |
Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny |
-opuszczanie i unoszenie żuchwy ku górze, -zakładanie dolnej wargi na górną i odwrotnie, -parskanie, -przesadna artykulacja głosek a-i-o-e-u-y
|
Lustro |
Ćwiczenia fonacyjne |
-artykulacja głoski „r” w sylabach otwartych: ra, ro, ru, re, ry, ara, oro, ere, ry, uru, iry, |
Lustro Wypisane sylaby
|
Ćwiczenia języka |
-unoszenie czubka języka do zębów górnych i dolnych, -unoszenie języka w kierunku nosa, -wysuwanie języka daleko na brodę |
Lustro |
Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne |
-rozwiązywanie rebusów, -podpisywanie obrazków, -różnicowanie głoski „r” i głoski „l” (rufa-lufa, rama-lama, rok-lok, ród-lód, rada-lada, cerować-celować, chrapanie-chlapanie, kratka-klatka, kura-kula, bar-bal, kufer-kufel, żal-żar) |
Obrazki Rebusy Ćwiczenia z zeszytów logopedycznych
|
Zakończenie zajęć |
|
|