Konspekt do zajęć logopedycznych
Prowadzący: Patrycja Kardyś
Temat: Utrwalenie wymowy głoski „ż”
Cel główny: Utrwalanie wymowy głoski „ż”
Cele szczegółowe:
uczeń doskonali poprawną artykulację głoski „ż”
uczeń usprawnia aparat artykulacyjny,
uczeń prawidłowo identyfikuje nazwę z desygnatem,
uczeń rozumie pytania nauczyciela,
uczeń poszerzenie słownika biernego i czynnego,
dopasowuje pytania do wyrazów,
Czas zajęć: 90 minut
Forma zajęć: Indywidualna
Klasa: 4 podstawowa
Pomoce:
Świeczka,
Lustro,
Bańki mydlane,
Domino logopedyczne,
Krzyżówka z obrazkami,
Materiały z książek M. Wrzesińskiej "Chcę poprawnie wymawiać"
Etapy pracy |
Przebieg zajęć |
Pomoce dydaktyczne
|
Powitanie |
Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy |
|
Ćwiczenia oddechowe |
- wdychanie powietrza nosem a wydychanie ustami, - wykonanie wdechu i zdmuchnięcie świeczki (raz powoli, raz szybko) na wydechu, -dmuchanie baniek mydlanych przez słomkę |
Lustro Świeczka Bańki mydlane |
Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny |
-dmuchanie przez wargi w kształcie „dzióbka”, -przesadna artykulacja głosek: a-i-e-o-u-y, |
Lustro |
Ćwiczenia fonacyjne
|
-powtarzanie sylab ża, żo, żu, że, ży, aża, ożo, użu, eże, yży, ażo, aże, ażu, aży, oża, oże, ożu, oży, uża, uże, użo, uży, eża, eżu, eżo, eży, iża, iżo, iżu, iże, iży,
|
Lustro |
Ćwiczenia języka |
-wysuwanie języka od kącika do kącika warg, -wysuwanie języka daleko na brodę, -wypychanie językiem policzków -naśladowanie wargami rybki pijącej wodę |
Lustro |
Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne |
artykulacja głosek „ż” w wyrazach rzuca, żółty, żartuje, żaba, żółtko, życie, rzęsa, rzeka, żyrafa, żurek, Rzym, -ćwiczenia opozycyjnych głosek: szal - żal, nosze - noże, szycie - życie, wiesza - wieża, rusza - róża, -podpisywanie obrazków, -uczeń usprawnia poprawną pisownie głoski „ż” poprzez podpisywanie obrazków, -rozwiązywanie krzyżówki, -tworzenie zdrobnień z głoską „ż” -zabawa w domino logopedyczne |
Obrazki Krzyżówka z obrazkami Zabawa w tworzenie zdrobnień Domino logopedyczne Ćwiczenia z zeszytów logopedycznych |
Zakończenie zajęć |
|
|