Konspekt do zajęć logopedycznych
Prowadzący: Patrycja Kardyś
Temat: Wywoływanie głoski „t”
Cel główny: Wprowadzenie poprawnej artykulacji głoski „t”
Cele szczegółowe:
uczeń usprawnia aparat artykulacyjny,
uczeń prawidłowo wymawia głoskę „t” w sylabach,
uczeń rozumie pytania nauczyciela,
dopasowuje pytania do wyrazów,
Czas zajęć: 45 minut
Forma zajęć: Indywidualna
Pomoce:
▪ Lustro
▪ Owoce z kartonu zawieszone na nitkach na patyczku
▪ Obrazki
▪ Kolorowe sylaby
▪ Materac
▪ Lizak logopedyczny
▪ Kolorowe sylaby
▪ Zadania
▪ Zimna szpatułka
▪ Rentgenogram
Po podaniu dziecku dobrego wzorca wymowy głoski „t” dotykamy zimną szpatułka miejsc artykulacji tej głoski. W razie potrzeby przedstawiamy rentgenogram. Musimy również kontrolować wzrokowo, słuchowo i dotykowo sposobu wymawiania głoski „t” przez dziecko.
Głoskę „t” możemy uzyskać poprzez wyrazy z głoską „d” w wygłosie lub mówić „d” szeptem. Możemy również ułożyć język za pomoc szpatułki i poprosić dziecko o delikatne „plucie” przy wymawianiu tej głoski. Jeśli dziecko poprawnie wymawia głoskę „c”, to w trakcie jej wymowy włożenie palca między zęby spowoduje wymowę głoski „t”.
Etapy pracy |
Przebieg zajęć |
Pomoce dydaktyczne
|
Powitanie oraz wprowadzenie do zajęć |
-Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy
- Wyjaśnienie dziecku na czym polega prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych przy wymowie głoski „t”. Zwracamy uwagę dziecka na to, że podczas artykulacji czubek języka zwiera się z wewnętrzną powierzchnią górnych zębów, a strumień powietrza skierowany na czubek języka gwałtownie wydostaje się z jamy ustnej. -Przedstawienie znaków graficznych głoski „t”
|
Lustro Znaki graficzne głoski „t” |
Ćwiczenia oddechowe |
- wdychanie powietrza nosem a wydychanie ustami, - dmuchanie na owoce zawieszone na nitkach, |
Lustro Owoce z kartonu |
Ćwiczenia fonacyjne |
Naśladowanie szumu wiatru - przedłużona artykulacja głoski fffffffffffff - przedłużona artykulacja głoski sssssssssss |
Lustro |
Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny |
-zaokrąglanie warg w kształcie ryjka: cmokanie, wykonywanie całusków do lusterka,
|
Lustro |
Ćwiczenia gimnastyczne
|
- podskakiwanie w miejscu jak piłeczka -wdech z podniesieniem rąk w górę, w bok, wydech zeskokiem w przód |
Materac |
Ćwiczenia językowe |
-owieczka stuka językiem- buzia otwarta, czubek języka stuka po wałku, -zabawa "języczek wędrowniczek"- język "wędrując" dotyka wargi górnej, wargi dolnej, robi kółeczka na podniebieniu |
Lustro |
Wywoływanie głoski „t” |
Po podaniu dziecku dobrego wzorca wymowy głoski „t” dotykamy zimną szpatułka miejsc artykulacji tej głoski. W razie potrzeby przedstawiamy rentgenogram. Musimy również kontrolować wzrokowo, słuchowo i dotykowo sposobu wymawiania głoski „t” przez dziecko. Głoskę „t” możemy uzyskać poprzez wyrazy z głoską „d” w wygłosie lub mówić „d” szeptem. Możemy również ułożyć język za pomoc szpatułki i poprosić dziecko o delikatne „plucie” przy wymawianiu tej głoski. Jeśli dziecko poprawnie wymawia głoskę „c”, to w trakcie jej wymowy włożenie palca między zęby spowoduje wymowę głoski „t”. |
Zimna szpatułka Lustro Rentgenogram
|
Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne |
- zabawa z kostką- prawidłowa wymowa głoski „t” w sylabach: ta, tu, te, ty, to, nazywanie obrazków oraz poszerzanie słownika ucznia, Taca, tama, talerz, tablica, taksówka, tor, tom, torebka, topola, tusz, tulipan, tenis, telefon, tygrys, tydzień, b). „t” w śródgłosie:
mata, chata, katar, atom, bohater, hotel, młotek, złoty, luty, meta, kobieta, rakieta - Rozwiązywanie prostych zadań utrwalających poprawną wymowę głoski „t” |
Obrazki Lizak logopedyczny Kolorowe sylaby Wypisane sylaby
Zadania |
Zakończenie zajęć |
|
|