Konspekt do zajęć logopedycznych
Prowadzący: Patrycja Kardyś
Temat: Automatyzacja wymowy głoski „t”
Cel główny: Utrwalanie poprawnej wymowy głoski „t” oraz różnicowanie głosek „t”-„d”
Cele szczegółowe:
uczeń usprawniania motorykę narządów artykulacyjnych,
uczeń rozwija percepcje słuchową i słuch fonematyczny,
uczeń prawidłowo wymowa głoskę „t” w wyrazach oraz różnicuję głoski „t”-„d”
uczeń poszerza słownik bierny i czynny,
uczeń rozumie pytania nauczyciela,
dopasowuje pytania do wyrazów,
Czas zajęć: 90 minut
Forma zajęć: Indywidualna
Pomoce:
Lustro, piórka dekoracyjne, ryż preparowany, wypisane wyrazy, kolorowa rozsypanka,
zdania z obrazkami, uzupełnianie tekstu „Wyprawa do miasta”, wierszyki, wypisane zdania z lukami, kolorowe sylaby, wyraz z lukami, krzyżówka, zagadki, tworzenie liczby mnogiej. Od podanych wyrazów, tekst o Biedronce.
Etapy pracy |
Przebieg zajęć |
Pomoce dydaktyczne
|
Powitanie |
Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy |
|
Ćwiczenia oddechowe |
-wdychanie powietrza nosem a wydychanie ustami, -wykonywanie wydechu wymawiając „d” szeptem |
Lustro |
Ćwiczenia fonacyjne |
- Naśladowanie szumu wiatru - przedłużona artykulacja głoski fffffffffffff - przedłużona artykulacja głoski hhhhhhhhhh |
Lustro |
Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny |
-opuszczanie i unoszenie żuchwy ku górze, -parskanie, -nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem, -zabawa z kolorowymi piórkami
|
Lustro Piórka dekoracyjne |
Ćwiczenia języka |
-„głaskanie podniebienia” czubkiem języka przy szeroko otwartej jamie ustnej, - oblizywanie i „odliczanie” zębów i zewnętrznej powierzchni dziąseł pod wargami,
- podnoszenie czubkiem języka ryżu preparowanego, zaginanie języka do góry i chowanie w buzi,
|
Ryż preparowany Lustro |
Ćwiczenia wyrazistej artykulacji głosek |
-głoski „a” „o” „u” „e” „i” „y” wypowiadamy szeptem, na głos raz każdą osobno raz wszystkie razem, -powtarzanie sylab tu, to, ty, ta, te, ata, oto, ete, utu, yty, at, ot, ut, et, yt |
Lustro |
Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne z głoską „t” oraz ćwiczenia poprawnej pisowni zdań z wielką i małą literą oraz zasad pisowni układania zdań. |
-Powtarzanie wyrazów: a). tulipany pod płotem, hotelowy telefon, fioletowy motyl, tanie auto, tani fotel, b). wyrazy z głoskami detalizowanymi: zeszyt z nutami, taca i talerz, pusty autobus, pasta w tubie, tworzywo sztuczne, ostatni tydzień żółty tulipan, latający motyl, czysty staw, smutny Tadzio, tuzin płyt c). wyrazy z głoską „r': stary telefon, beret Marty, cztery motyle, tłum turystów, stary teatr, pusty strych, wyschnięty atrament, start i meta, stara gazeta, ostatnia rata, tornister Tomasza, palto Teresy, stara topola. -Układanie zdań z rozsypanki
- Czytanie zdań z obrazkami
|
Wypisane wyrazy Kolorowa rozsypanka (ćwiczenia zasad pisowni zdań) Zdania z obrazkami Uzupełnianie tekstu „Wyprawa do miasta” (ćwiczenia pisowni małej i wielkiej litery) Wierszyki |
Ćwiczenia z różnicowaniem głosek „t”-„d” |
- Dziecko powinno wymawiać „t” „d” na przemian, w czasie wymawiania „d” przykłada swoją rękę do szyi w okolice krtani aby wyczuć dźwięczność. - Powtarzanie wyrazów: adapter, andrut, daktyle, dalmatyńczyk, Danuta, data, debata, dentysta, delikatny, detektyw, detonacja, dezerter, doktor, doustny, dokument, domator, Dorota, Dratewka, druty, duet, dukaty, dyktando, dyskoteka, Edyta, Judyta, kwadrat, Madryt, stodoła, student, Tadeusz, Teodor, tradycja, trudny, twardy. - Powtarzanie par wyrazów: tania dynia, teatr dramatyczny,
tama na Dunaju, drogocenna taca,
drewniana trybuna, drugi taboret, detektyw Teodor dłuto stolarza, akordeon Tadzia, aktualna data, debiut Doroty, druga rata, odnowiony zabytek, zeszyt Daniela, podłużna tablica,
dobry aktor. - Wstawianie odpowiedniej głoski w wyrazy - Rozwiązywanie krzyżówki
- Rozwiązywanie zagadek
- czytanie tekstu o Biedronce oraz odpowiedzi na pytania |
Wypisane zdania z lukami
Wyraz z lukami Zagadki Tworzenie liczby mnogiej. Od podanych wyrazów Tekst o Biedronce |