Konspekt do zajęć logopedycznych
Prowadzący: Patrycja Kardyś
Temat: Zajęcia przygotowawcze
Cel główny: Kształtowanie prawidłowej wymowy głoski „t”.
Cele szczegółowe:
uczeń usprawnia aparat artykulacyjny,
wzbogacanie słownictwa ucznia,
uczeń rozumie pytania nauczyciela,
dopasowuje pytania do wyrazów,
Czas zajęć: 45 minut
Forma zajęć: Indywidualna
Pomoce: Lustro, Banki mydlane, Materac, Obrazki z samogłoskami, Puzzle
Charakterystyka głoski:
Głoska „t” jest spółgłoską przedniojęzykowo-zębową, zwartą, twardą, ustną i bezdźwięczną. Jej artykulacja polega na zwarciu czubka języka z wewnętrzną powierzchnią górnych zębów. Uniesione podniebienie miękkie zamyka przejście do jamy nosowej. Wiązadła głosowe są rozsunięte. Głoska ta występuje w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazów. Prawidłowo powinna pojawić się między pierwszym a drugim rokiem życia dziecka.
Etapy pracy |
Przebieg zajęć |
Pomoce dydaktyczne
|
Powitanie |
Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy |
|
Ćwiczenia oddechowe |
-wdech powietrza przez nos z równoczesnym wyciagnięciem rąk przed siebie, wydech przez jamę ustną (przedłużony) opuszczenie rąk -wydmuchiwanie baniek mydlanych przez słomkę |
Bańki mydlane Lustro |
Ćwiczenia fonacyjne |
- Naśladowanie szumu wiatru - przedłużona artykulacja głoski fffffffffffff - przedłużona artykulacja głoski hhhhhhhhhh |
Lustro |
Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny
|
- „przyklejony języczek”- czubek języka opieramy o wewnętrzną powierzchnię górnych zębów |
Lustro |
Ćwiczenia warg |
-wysuwanie spłaszczanie złączonych warg; cmokanie; gwizdanie; nabieranie i powolne wypuszczanie powietrza przez jamę ustną |
Lustro
|
Ćwiczenia gimnastyczne |
- podskakiwanie w miejscu jak piłeczka -wdech z podniesieniem rąk w górę, w bok, wydech zeskokiem w przód |
Materac |
Ćwiczenia ogólnorozwojowe |
Powtórzenie wymowy samogłoskę Układanie puzzli |
Lustro Obrazki z samogłoskami Puzzle |
Zakończenie zajęć |
|
|