Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej.
Temat lekcji: Podróże małe i duże, czyli pogłębiamy swoją wiedzę na temat podróżowania.
Cele:
Cel ogólny:
Uczeń pogłębia swoja wiedzę na temat podróżowania.
Cele szczegółowe:
*dotyczące wiedzy:
Uczeń utrwala wiedzę na temat pisowni nazw własnych.
Uczeń poznaje pojęcia logo, hasło reklamowe oraz legenda mapy.
Uczeń poszerza słownictwo bierne i czynne związane z tematyką podróżowania.
Uczeń wie, jakie cechy powinno mieć hasło reklamowe.
Uczeń wie, czemu służy legenda mapy.
*dotyczące umiejętności:
Uczeń tworzy plan podróży.
Uczeń swobodnie posługuje się mapą.
Uczeń tworzy folder biura podróży, który zawiera w sobie hasło reklamowe, logo oraz ofertę.
*dotyczące postaw:
Uczeń stosuje się do zasad pracy w grupie.
Metody: rozmowa wstępna, heureza, metoda słów kluczy.
Środki dydaktyczne:
*kserokopie mapy świata,
*podręcznik „Między nami” do klasy V,
*foldery biur podróży.
Formy organizacji pracy: praca indywidualna, praca w grupach.
Faza: |
Czynności nauczyciela: |
Czynności ucznia: |
Uwagi: |
Faza wstępna. |
Rozmowa wstępna - podróżowanie, jako aktywna forma spędzania wolnego czasu.
Uczniowie wymieniają zalety podróżowania, dzielą się ze mną swoimi przeżyciami związanymi z tym aspektem życia.
|
Uczniowie wymieniają zalety podróżowania ( odwiedzenie nowych miejsc, piękne wspomnienia, pamiątki, zdjęcia, miła forma spędzania wolnego czasu, przebywanie z rodziną i bliskimi, nowe znajomości…). Dzielą się ze mną swoimi przeżyciami związanymi z tym aspektem życia.
Uczniowie opowiadają o swoich wakacjach oraz feriach - wczasy nad morzem, w górach, na wsi i za granicą. Marzą o podróżach za granicę, w ciepłych krajach, nad jeziorem, pod namiotami…
|
|
Faza właściwa. |
Słowa klucze - na tablicy, w formie słoneczka zapisuję skojarzenia uczniów ze słowem podróż.
Zwracam uwagę na obszerność tematu i wiele aspektów, które się z nim łączą.
Czytam dzieciom wiersz Z. Beszczyńskiej pt. „Podróże”. Dzielę klasę na pięć grup, zadaniem każdej z nich będzie opowiedzenie jednej zwrotki utworu.
Pytam dzieci, co zwróciło ich uwagę w wierszu.
Tu zwracam uwagę na siłę ludzkiej wyobraźni. Aby pobudzić ją w uczniach rozdaję im kserokopię mapy świata. Zadaniem uczniów jest stworzyć na wzór utworu trasę na „sobotę i niedzielę”, które nie zostały zawarte w wierszu.
Proszę kilku uczniów o zaprezentowanie na forum klasy swoich planów na „sobotę i niedzielę”. Proszę uczniów, aby uzasadnili wybór miejsca, np. Toruń - pomnik M. Kopernika itp.
Wspólnie przyglądamy się powtórnie mapom, które rozdałam. Pytam uczniów, co zwróciło ich uwagę.
Pytam uczniów, jakie zadanie ma legenda mapy.
Wspólnie tworzymy definicję legendy mapy.
|
Pojawiają się skojarzenia takie, jak - wakacje, wczasy, morze, góry, pamiątki, biuro podróży, wycieczka rowerowa, zdjęcia z podróży, wakacje, lato, plaża i słońce.
Uczniowie, po wysłuchaniu wiersza wykonują zadanie. Swoimi słowami opowiadają, co wydarzyło się w każdej ze strof wiersza.
Dzieci wymieniają wielość krajów, które występują w wierszu. Zwracają uwagę na to, że pokonanie tak długiej trasy jest niemożliwe w ciągu kilku dni.
Uczniowie prezentują plany. Pokazują reszcie klasy to, co przygotowali i krótko omawiają.
Uczniowie zwracają uwagę na legendę mapy.
Uczniowie wymieniają cechy legendy, tłumaczą, dlaczego jest tak ważna podczas podróżowania, na co zwraca uwagę.
Legenda to objaśniający tekst dołączony do mapy zawierający opis występujących na niej symboli.
|
|
Faza końcowa: |
Uczniowie, żeby zrozumieć istotę legendy mapy, rysują krótką ( maksymalnie dwuelementową) legendę wybranego przez siebie miejsca.
|
Uczniowie wykonują zadanie. Wybierają przeróżne miejsca - od miasta Opole do legendy własnego pokoju.
Kilkoro z uczniów prezentuje swoje prace. |
|
Data przeprowadzenia lekcji:
Ocena i podpis nauczyciela: