3

3



&zcmie.c 2008 Str.3

7.    „Pszczółki piją nektar” - zabawa ruchowa, ortofoniczna.

Dzieci naśladując brzęczenie pszczół w rytm muzyki biegają po sali, na przerwę w muzyce siadają na kwiatku (sylwety kwiatów w czterech kolorach), po przerwie „lecą do ula” (dzieci, które siedziały na czerwonym kwiatku biegną do ula czerwonego, pozostałe analogicznie). W ulu dzieci zdmuchują nektar z rąk i kolejno z każdego palca.

8.    Praca przy stolikach.

Dzieci układają z różnych elementów kwiatek.

Spacer na łąkę.

Nauczycielka przedstawia dzieciom 3 ilustracje, na których widać, jak myszka Miki zobaczyła przez lupę motyla.

Omawia właściwości lupy i rozdaje dzieciom te przyrządy.

Dzieci chodząc po łące obserwują owady przez lupę.

„Bajeczna łąka” - scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich

(Opracowała mgr Dorota Bogacka - Przedszkole Integracyjne nr 2 w Bielsku-Białej)

Cele:

Rozwijanie umiejętności estetycznego przygotowania posiłków; zwrócenie uwagi na konieczność spożywania pokarmów bogatych w witaminy; utrwalenie zasad higieny podczas przygotowywania i spożywania posiłków; likwidowanie niechęci do spożywania niektórych produktów.

Organizacja:

Na stolikach przygotowane składniki potrzebne do wykonania motyla, osy i gąsienicy:

1)    talerzyk, liście sałaty, marchewka - słupki, nożyki plastikowe, ser żółty w plasterkach, szczypiorek, ketchup, rzodkiewka;

2)    chleb razowy, ser żółty, zielenina jw.;

3)    plastry zielonego ogórka, rzodkiewka, ser żółty patyczki do szaszłyków.

Przebieg zajęć:

1.    Zagadki smakowe, węchowe, dotykowe. Nauczycielka wyjaśnia, że składniki te będą potrzebne do wyko

nania bajecznej, smakowitej łączki. Zwrócenie uwagi na bardzo cenny koszyk, odsłonięcie napisu: witaminy.


Wyjaśnienie wartości koszyka, jego zawartości.

2.    Demonstracja sposobu wykonania motyla, osy i gąsienicy. Podkreślenie istoty niektórych elementów - pozostawienie swobody dla inwencji twórczej dzieci.

3.    Omówienie zasad związanych z podjęciem pracy: czynności higieniczne. Dzieci grupami idą do łazienki umyć ręce i ubrać fartuszki.

Następnie stają w kole tyłem odwrócone do środka koła. Losują kartkę ze znaczkiem motyla, osy i gąsienicy i przechodzą do oznaczonego stolika.

4.    Przystąpienie do pracy - nauczycielka doradza i ewentualnie pomaga. Zwraca uwagę na higienę podczas przygotowań.


5.    Po zakończeniu pracy dzieci wybierają z osobnego stolika chorągiewkę z własnym imieniem i umieszczają w dowolnie wybranym miejscu na talerzu (np. wbijają do sera, rzodkiewki).

6.    Ułożenie smakołyków na przygotowanych stolikach. Dzieci idą umyć ręce i zdjąć fartuszek. Wspólnie oglądają swoje „dzieła”, dyżurni pomagają posprzątać.

7.    Nakrywanie do stołów - dyżurni nakładają obrusy, serwetki. Każdy zabiera talerzyk z przygotowanym smakołykiem i wszyscy wspólnie ucztują. Wykorzystanie plastikowych widelczyków. W nagrodę dzieci otrzymują ozdobną parasoleczkę, którą upiększają swój smakołyk.

Zabawa ruchowa z elementami biegu: „Pszczoły i niedźwiadki”.

