Ruch to zdrowie konspekt zajęć(1)


SCENARIUSZ ZAJĆ DLA DZIECI 4 LETNICH
Temat : Ruch to zdrowie
Cel główny:
- zachęcanie do aktywności ruchowej i uprawiania sportów.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi określić co to jest sport
- formułuje proste odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela
- jest aktywne podczas zajęć
- skupia uwagę podczas zabaw sportowych
- współpracuje w grupie szczególnie z młodszymi dziećmi.
- wie, jakie korzyści przynosi uprawianie sportu
- chętnie uczestniczy w różnych formach ruchu i z radością podejmuje działania proponowane
przez nauczyciela -rozwija świadomość własnego ciała, dzieli się przestrzenią z innymi
Środki dydaktyczne :
prezentacja multimedialna, kocyki, muzyka, tablica, liny.
PRZEBIEG ZAJĆ
1. Przywitanie wierszem. Ilustrowanie treści wiersza ruchem ciała.
Na paluszki się wspinamy
W górę rączki wyciągamy
Do podłogi dotykamy
I ze sobą się witamy.
Dzień dobry.
2. Recytacja przez nauczyciela wiersza H. Świder pt. "Sport to zdrowie".
Pokaz ilustracji.
Tato mówi:
"Sport to zdrowie".
A więc Tomek na boisku,
Piłkę kopie.
Darek piłkę rzuca w górę,
Leci piłka ponad siatkę
A odrzuca ją Beatka.
W zimie sanki, łyżwy, narty,
Wszyscy bawią się wspaniale
I ty kolego pamiętaj, nie leż,
Nie śpij, biegaj stale.
Baw się z nami na podwórzu,
Tam jest mniej pyłu i kurzu,
Nabierzesz siły i zdrowia,
Możesz się zahartować,
Nie będziesz nigdy chorować
3. Rozmowa na temat treści wiersza.
- Co mówił tato Tomkowi? (sport to zdrowie..).
- Kto na boisku kopał piłkę? (Tomek).
- W co grali Darek z Beatką? (w siatkówkę).
- Na czym dzieci jezdziły zimą? (na łyżwach, sankach, nartach).
- O czym należy pamiętać jeżdżąc zimą na sankach, nartach, łyżwach?
(o bezpiecznej zabawie).
- Dlaczego tak ważne jest aby bawić się na dworze?
4. "Sporty"- ćwiczenia inhibicyjno - incytacyjne.
Kiedy nauczyciel gra na instrumencie muzycznym, dzieci naśladują różne rodzaje sportów:
jazdę na łyżwach, bieganie, zjeżdżanie na nartach itp. Na przerwę w graniu dzieci szybko
ustawiają się w sposób podany przez nauczyciela:
- "siad korekcyjny" - siadają prosto na dywanie, po turecku.
- "para" - ustawiają się parami przed nauczycielką.
- "figurka" - stają nieruchomo w wymyślonej przez siebie pozie.
- "koło" - tworzą koło na dywanie.
5. Prezentacja multimedialna  Ruch to zdrowie .
- Nauczyciel pokazuje obrazki i omawia, jak ważne w życiu dziecka jest pobyt na świeżym
powietrzu, zabawy ze elementem skoku itd.
- Następnie wszystkie dzieci odpowiadają na pytania, dlaczego ruch jest ważny w życiu dziecka.
Wszystkie odpowiedzi zapisujemy na arkuszu szarego papieru, a następnie zapraszamy
wszystkie dzieci do zabawy.
6. Zabawy ruchowe dla dzieci4-letnich.
- Wycieczka w Alpy.- zabawa z wykorzystaniem kocyków.
Dwaj uczestnicy siedzą naprzeciwko siebie na kocykach. Podnoszą do góry nogi, dotykają się
stopami w powietrzu i jadą niewidzialnym rowerem. Opis krajobrazu prowadzi do zwiększenia lub
zwolnienia tempa, aż do zakończenia jazdy.  Wyobrazcie sobie, że jesteście w Alpach, droga jest
stroma, naciskacie mocno i powoli na pedały. I już zjeżdżacie z górki, wasze ruchy są coraz
szybsze .
-  Dżungla, Dżungla - zabawa z wykorzystaniem lin, muzyki afrykańskiej.
 Dzisiaj wybieramy się na wyprawę odkrywczą do Afryki! Wybierzcie sobie ludzi i zwierzęta, które
chcielibyście zagrać.  Nagle stoicie przed rwącą rzeką, przez którą możecie udać się tylko na
linach! Dzieci balansują na linach, które ułożone są na ziemi. Teraz spotykają uczestników:
wielkie słonie, skoczne gazele, szybkie jak błyskawica koty drapieżne, bawiące się lwiątka,
przeciągające się węże (kilkoro dzieci leży na podłodze), stojące na jednej nodze flamingi.
-  Noc w sklepie z zabawkami - zabawa z wykorzystaniem dzwonka.
 Czyż nie byłoby to wspaniałe, gdybyśmy przeżyli jedną noc w sklepie z zabawkami? Możliwe
będzie to tylko wtedy, gdy przeobrazicie się w swoje ulubione zabawki. Kiedy sklep jest zamykany,
leżycie spokojnie w regałach i śpicie . Dzieci odprężają się, siedząc na krześle, albo leżąc na
podłodze. Oczy są zamknięte.  Już czas, wybiła północ (dwanaście uderzeń gongu lub talerzy),
budzicie się do życia i pokazujecie typowe ruchy oraz odgłosy waszych ulubionych zabawek .
Zwracamy uwagę na to, by dzieci wybrały różne zabawki: szybki samochód policyjny, tańczącą
balerinę, ospałego misia, śmiejącego się klowna itd.  Bawicie się, tańczycie i obracacie dowoli na
wszystkie strony. Ale co to takiego? Noc już minęła i właściciel sklepu otwiera drzwi! Na ustalony
sygnał (dzwięk dzwonków lub potrząsanie pękiem kluczy) wszyscy w pośpiechu wracają do
regałów na swoje miejsca i znowu zasypiają.
-  Zwariowany mikser - zabawa z wykorzystaniem kocyków, muzyki rockowej.
Dzieci wstają z miejsc i zostają wprowadzone do zabawy:  Wyobrazcie sobie, że jesteście
mikserem, który wyrabia ciasto. Jest ono gęste i ciężkie . Dzieci pochylają się z opuszczonymi
ramionami. Obie ręce zataczają duże, zamaszyste koła.  Ciągniecie gęste ciasto końcówkami
miksera do góry . Tułów dzieci powoli się wyprostowuje, podczas gdy ramiona coraz szybciej
krążą nad głową. Pod koniec tej sekwencji ruchów dzieci stoją na palcach z wyciągniętym do góry
tułowiem i ramionami. Na koniec relaks i wyciszenie.
Opracowała: Iwona Szuty-Musiał

