3582282436

3582282436



Schemat scenariusza lekcji

1.    Temat lekcji.

2.    Cele kształcenia:

2.1.    ogólne (niekoniecznie, ale przed sformułowaniem celów szczegółowych należy je przemyśleć);

2.2.    szczegółowe - sformułowane przy pomocy czasowników operacyjnych; w celach należy określić umiejętności uczniów, jakimi będą dysponować po zakończeniu lekcji; umiejętności powinny być powiązane z wiadomościami, np.:

- uczeń definiuje (umiejętność) bajkę jako gatunek literacki (wiadomości).

3.    Metody i techniki kształcenia - służące osiągnięciu efektów przedstawionych w szczegółowych celach kształcenia.

4.    Środki (materiały dydaktyczne) - teksty kultury wykorzystywane na zajęciach, inne materiały: karty pracy, audycje, prezentacje itp. W tym punkcie należy wskazać materiały np. z biblioteki internetowej Wolne Lektury lub Filmoteki Szkolnej.

5.    Czas: np. 45 min. lub 90 min.

6.    Przebieg lekcji (z określeniem czasu trwania poszczególnych czynności uczniów i nauczyciela)1:

6.1.    Część wstępna:

-    wstępne uporządkowanie pojęciowe,

-    sformułowanie problemu,

-    umotywowanie uczniów do pracy.

6.2.    Część główna:

-    przyswajanie, odkrywanie, przeżywanie i działanie jako drogi uczenia się (im bardziej zróżnicowane są ćwiczenia i im bardziej wszechstronne jest oddziaływanie, tym lepsze efekty kształcenia).

6.3.    Część końcowa:

-    rozwiązanie problemu,

-    wspólne podsumowanie zajęć,

-    końcowe uznanie dorobku lekcji.

7.    Zadanie pracy domowej ściśle powiązanej z wiadomościami i umiejętnościami ćwiczonymi na lekcji; a także utrwalającej zdobyte wiadomości i umiejętności.

1

Za: Bolesław Niemierko, Kształcenie szkolne. Podręcznik skutecznej dydaktyki, Warszawa 2007., s. 186.

