Nr3 Konspekt
Metryczka konspektu.
Grzegorz Woźniak
Data 18,19,20,21 02.2002
Klasa : 2d gr.2, 2k gr.1, 2c gr.1, 2g gr.1
Gimnazjum nr.2 w Jaśle
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
Temat lekcji poprzedniej: Edytor równań. Opcje Microsoft Equation.
Temat lekcji prowadzonej: Edytor równań. Ćwiczenia.
Temat lekcji następnej: Ćwiczenia - test.
Czas trwania lekcji: 2 x 45 min.
Wiązka operacyjnych celów lekcji:
Operacyjne cele instrumentalne.
1.Wiadomości.
Wiadomości do zapamiętania.
Na podstawie zdobytych na lekcji wiadomości uczeń będzie wiedział, że każde równanie można napisać w programie edytora równań.
Wiadomości do zrozumienia.
Uczeń wyjaśni poszczególne czynności które należy wykonać podczas pisania danego równania w tym programie.
Umiejętności.
Umiejętności intelektualne (teoretyczne).
Uczeń będzie umiał poprawnie omówić zastosowanie każdej opcji znajdującej się w edytorze.
Umiejętności praktyczne.
Uczeń będzie w stanie poprawnie wykorzystać w odpowiednim momencie daną opcję przy pisaniu jakiegokolwiek równania.
Zdolności poznawcze.
Rozwijanie myślenia technicznego.
Myślenie wyobrażeniowe - wykorzystanie możliwości technicznych i odpowiedniej opcji.
Rozwijanie wyobraźni technicznej.
- konstrukcyjna (pogadanka na temat pisania przykładowego równania na komputerze i wybrania danej opcji w odpowiedniej kolejności).
Rozwijanie zainteresowania technicznego.
Uczeń będzie rozwijał zainteresowanie techniczne poprzez przedstawienie im przykładowych równań, które można napisać w tym programie.
3.4.Rozwijanie procesów pamięci.
Rozwijanie procesów pamięci będzie wynikiem użycia danej opcji w danej kolejności przy zadanym równaniu.
Cele operacyjne kierunkowe.
wdrażanie uczniów do zdyscyplinowania i utrwalenia prawidłowych nawyków i zachowań przy pracy z komputerem
uczeń będzie umiał poprawnie wykorzystać odpowiednią opcję przy pisaniu zadanych mu równań
Metody nauczania.
- pogadanka, ćwiczenia
Środki dydaktyczne.
- mazak, tablica
- komputer(program edytor równań)
Formy organizacyjne lekcji:
W czasie pogadanki uczniowie uczestniczą w niej jako jedna wspólna grupa, w pozostałym okresie lekcji uczniowie pracują samodzielnie.
Struktura lekcji
sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji
sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
pogadanka(uświadomienie uczniom czego i po co mają się uczyć)
zadanie uczniom 4 równań
sprawdzenie podanych równań
Przebieg lekcji
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Czas |
1.Sprawdzenie obecności, podyktowanie tematu lekcji. |
Zapisanie tematu lekcji do zeszytu. |
5 min |
2.Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji. |
Poproszenie jednego ucznia do odpowiedzi. |
10 min |
3.Uświadomienie uczniom konieczności posiadania wiedzy dotyczącej pisania równań w edytorze. |
Słuchanie z uwagą. |
10 min |
4.Przeprowadzenie pogadanki na temat kolejności używania danej opcji przy zadanym równaniu. |
Uczestnictwo w pogadance. |
10 min |
5.Podanie uczniom następujących równań, które mają napisać w tym programie.
a)
b)
c)
d) |
Wykonywanie zadanych równań. |
45 min |
6.Sprawdzenie podanych równań. |
|
10 min |
Uwagi końcowe.
Klasa 2d gr.2 - Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji, nie sprawiali większych kłopotów wychowawczych. Wykazali się dużym zdyscyplinowaniem, omawiany materiał opanowali w dobrym stopniu.
Klasa 2k gr.1 - Podczas lekcji uczniowie wykazali się dużymi wiadomościami z zakresu omawianego tematu, nie sprawiali większych kłopotów wychowawczych. W czasie pogadanki chętnie w niej uczestniczyli, powodując tym samym, że na lekcji panowała miła atmosfera.
Klasa 2c gr.1 - Podczas lekcji uczniowie wykazali małe zainteresowanie omawianym tematem. W czasie pogadanki tylko nieliczni uczniowie brali w niej aktywny udział. Mimo małego zdyscyplinowania uczniowie w dobrym stopniu opanowali przerabiany na lekcji materiał.
Klasa 2g gr.1 - Poszczególni uczniowie wykazali dużą chęć pracy i zainteresowanie omawianym tematem. Materiał opanowali w dobrym stopniu.
1