SCENARIUSZ ZAJĆ.
Temat pracy dnia: Weselej bawić się razem.
Cel główny:
- nawiązanie przez dziecko, kontaktu wzrokowego i fizycznego z matką,
oraz doprowadzenie dziecka do pełnego odprężenia.
Cele operacyjne:
- dziecko kształtuje więzi z rodzicami i terapeutą,
- rozpoznaje i wczuwa się w różne stany emocjonalne,
- dziecko rozwija poczucie bezpieczeństwa i akceptacji swojego ciała,
- dziecko odczuwa radość z podejmowanego wysiłku i wspólnej zabawy,
- angażuje się w celowe aktywności.
Metody:
- słowna- pogadanka,
- oglądowa- pokaz,
- rozmowa kierowana,
- metoda holding.
Formy:
- praca z pomocą terapeuty,
- praca z pomocą rodzica.
Pomoce:
- muzyka relaksacyjna,
- koce,
- przedmioty ( pluszowa zabawka, szczotka do zębów, grzebień,
gniotka wypełniona mąką, długopis).
Przebieg pracy dnia:
ZAJCIA WSTPNE.
Ćw. 1. Popatrz". Rozpoznawanie nastrojów : smutek, radość, zdziwienie, złość.
Wybór pozycji zależy od matki. Powinna ona wybrać takie położenie, w którym jest
jej najwygodniej.
- matka trzyma dziecko na kolanach w pozycji siedzącej, twarzą w twarz.
Ćw. 2.Zabawy paluszkowe. "Rodzinka".
Polega na głaskaniu/dotykaniu kolejno wszystkich paluszków dziecka. Zaczynamy
od kciuka,potem kolejno palec wskazujący, środkowy, serdeczny i mały.
Ten paluszek to jest dziadziuś, (kciuk)
A ten obok to babunia, (wskazujący)
Ten paluszek to jest tatuś, (środkowy)
A ten obok to mamunia. (serdeczny)
A ten to dziecinka mała ......(tu pada imię dziecka - mały palec)
I jest rodzinka cała ( zamykamy rączkę malucha w piąstkę).
Ćw. 3. Zabawa "Co to jest?".
Demonstrujemy przedmiot, o którym wiemy, że dziecko go nie zna,
pytamy ,,Co to jest ? i odpowiadamy natychmiast ,,To jest np. "klucz . W ten
sposób uprzedzamy powtórzenie pytania przez dziecko. Dziecko zapoznaje się
z nazwami przedmiotów codziennego użytku.
- matka siedzi na przeciwko dziecka,pokazując dany przedmiot stara się
podtrzymywać
kontakt wzrokowy z dzieckiem.
Ćw. 4.Zabawa w "Mima".
Rodzic wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, a dziecko to
naśladuje.
- pozycja siedząca, twarzą w twarz.
Ćw. 5. "Statek".
Rodzice i dzieci poruszają się w takt słyszanej muzyki, kołyszą się.
-ramiona dziecka, matka przytrzymuje swoimi ramionami, a jego nogi przytrzymuje
pomiędzy swoimi, natomiast ręce dziecka powinny obejmować matkę.
Ćw. 6."Popatrz i pokaż".
Prosimy dziecko by na nas popatrzyło i pokazało wskazane przez nas
części ciała ( oczy, uszy, usta, nos, czoło, włosy).
- matka i dziecko leżą na boku, twarzami zwróconymi do siebie.
ZAJCIA KOCCOWE.
Ćw. 7.Muzyczne pożegnanie do melodii Żegnam was , połączone z klaskaniem.
Żegnam Cię, żegnam Cię.
Już kończymy, bo już czas
Byłam ja, byłeś ty raz, dwa, trzy.
- dziecko leży w ramionach matki z nogami unieruchomionymi pod jej ramionami,
matka i dziecko kołyszą się w rytm muzyki.