BRZECHWA DZIECIOM
Scenariusz zajęć bibliotecznych z konkursem recytatorskim
Miejsce: Ośrodek szkolno - Wychowawczy w Firleju
Organizator: Iwona Turmowicz- nauczyciel bibliotekarz
Data: 17 XI 2004
Cele:
popularyzacja twórczości Jana Brzechwy,
sprawdzenie w atrakcyjny sposób znajomości twórczości Jana Brzechwy,
kształcenie i doskonalenie umiejętności recytacji utworów poety,
budzenie dziecięcej wyobraźni,
rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
mobilizowanie do wypożyczania i czytania ciekawych książek.
Pomoce:
wystawka - utwory Jana Brzechwy,
fragmenty filmu „Akademia Pana Kleksa”,
pytania konkursowe,
nagrania utworów J. Brzechwy,
Metody: pogadanka, konkurs
Konkurs recytatorski - piękna recytacja ulubionych wierszy poety.
Zwrócenie uwagi na podanie nazwiska autora, tytułu utworu.
Przebieg imprezy:
Etap pierwszy:
Przedstawienie sylwetki poety.
Przygotowanie do odbioru utworów: nawiązanie do przeżyć, doświadczeń, obserwacji.
Prezentacja utworów :
wzorowa recytacja uczniów,
wzorowa recytacja nauczyciela,
wysłuchanie nagrań,
oglądanie fragmentów filmu „ Akademia Pana Kleksa”.
Etap drugi:
Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi ustnych na postawione pytania. Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Uprzedzam uczniów o przysłowiowym „łucie szczęścia” -gdyż pytania mogą mieć różny stopień trudności.
I seria pytań
Co i gdzie „ brzmi w trzcinie”?
„ Tydzień siedmioro miał dzieci”...Wymień je wszystkie.
O jakich zwierzętach w ZOO Brzechwa napisał krótkie wierszyki. Wymień przynajmniej trzy.
Gdzie leżą Bergamuty?
Jakie jest ulubione zajęcie lenia?
Jakie warzywa znajdowały się na straganie? Wymień przynajmniej cztery.
Z kim tańczyła igła i co uszyła?
Wymień 3 dziwactwa Kaczki -Dziwaczki.
Kogo Kwoka chciała uczyć grzeczności?
II seria - pytania z zastosowaniem cytatów
Kto to taki?
„ Zdolna jestem niesłychanie,
najpiękniejsze mam ubranie,
Moja buzia tryska zdrowiem,
Jak coś powiem, to już powiem..”
( Samochwała)
Kto to mówi?
„ Proszę pana, proszę pana,
Zaszła u nas wielka zmiana:
Moja starsza siostra Bronka
zamieniła się w skowronka...”
( Kłamczucha)
Kto to mówił?
„ Piotruś nie był dzisiaj w szkole,
Antek zrobił dziurę w stole,
Wanda obrus poplamiła,
Zosia szyi nie umyła,
Jacek zgubił klucz, a Wacek -
Zjadł ze stołu cały placek...”
( Skarżypyta)
Kto:
„ Nie poszedł do szkoły, bo mu się nie chciało,
Nie odrobił lekcji, bo czasu miał mało,
Nie zasznurował trzewików, bo nie miał ochoty,
Nie powiedział „ Dzień Dobry”, bo z tym dużo roboty.
( Leń)
Kto zadawał setki takich pytań?
„ W którym miejscu zaczyna się kula?
Co na deser gotują dla króla?
Ile kroków jest stąd do Powiśla?
O czym myślałby stół, gdyby myślał?”
( Staś Pytalski)
„ Z kąpieli każdy korzysta
A mucha chciała być czysta.”
W czym się kąpała? Wymień 2 takie środki czystości.
( smoła, rosół, sok morelowy)
Podsumowanie punktów wyłoni zwycięzców, którzy obdarowani zostaną drobnymi upominkami.
Na zakończenie imprezy oglądamy wystawkę zachęcając uczniów do przeczytania tych książek i wypożyczenia ich z biblioteki szkolnej.
Ogłoszę również konkurs plastyczny na ilustrację do ulubionego utworu Jana Brzechwy p.t.” Kaczka - Dziwaczka i przyjaciele”.
1