Konspekt w ujęciu czynnościowym
Prowadzący: Maciej Kamiński
Klasa: II SP
Ilość ćwiczących:8
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas trwania: 45min
Dziale programu: gimnastyka korekcyjna
Zadanie główne: Uczymy się ćwiczeń oddechowych z przyborami nietypowymi (skoliozy, klatka piersiowa lejkowata, płaskostopie).
Zadania dodatkowe: kształtujemy prawidlowa postawe ciala
Motywacje: zmotywuje uczniow do wykonywania ćwiczeń oddechowych z przyborami nietypowymi w domu
Cele operacyjne:
- umiejętności: u potrafi wykonac poszczególne cwiczenia z zestawu ćwiczeń oddechowych oddechowych z przyborami nietypowymi
u potrafi przyjąć prawidlowa postawe ciala
- motoryka: u wzmocni mm kl. Piersiowej i grzbietu, rozciągnie mm kl piersiowej
- wiadomości: u zna kilka ćwiczeń z zestawu ćwiczeń oddechowych z przyborami nietypowymi
u wie jak wyglada prawidlowa postawa ciala i potrafi ja przyjac
- cele wychowawcze: u stosuje zasady bezpieczeństwa, higieny i dyscypliny na lekcji
u wykazuje checi do wykonywania samodzielnie cw w domu
Metody: zabawowa klasyczna, bezpośredniej celowości ruchu, zadaniowa scisla, nasladowcza scisla
Formy organizacyjne: frontalna, obwodu ćwiczebnego, indywidualna
Przybory i przyrządy : piórko, kapsel, puszka, pasek, parasol
Tok lekcji
|
Czynności ucznia docelowe |
Czynności ucznia zadaniowe |
Czynności nauczyciela |
Formy i metody
|
Część wstępna
|
U. Zapozna się z zadaniami i tematem lekcji
Ożywi organizm i przygotowują się do wysiłku
Wykona cwiczenie oddechowe(zwiększy pojemność pluc |
Ustawi się na zbiórce, przywita nauczyciela, zgłosi swoja obecność, wysłucha zadań i tematu lekcji
Weźmie udział w zabawie: „berek- kibelek”
Siad skrzyzny RR na udach, wdech z uniesieniem kl piersiowej, wydech z opuszczeniem kl piersiowej i rozluźnieniem mm obręczy barkowej
|
Zorganizuje zbiórkę, przywita klasę, poda temat i zadania lekcji
Nazwie zabawę, poda zasady, asekuruje, poprawia Zwraca uwage na proste plecy |
Pogadanka
Zabawowa klasyczna
Bezp celowości ruchu |
Cześć główna A |
kształtuje gibkość oraz siłę RR i NN
|
Wykona w miejscu: - delikatne krążenia RR w przód i tył - odrzuty RR w tył - w leżeniu tyłem, dotknięcie PN - LR, zmiana LN - PR - w leżeniu tyłem 10 x leżenie przerzutne i przewrotne - krążenia i skłony głowy w przód, tył, boki - krążenia bioder - skłony T w przód, tył, boki - krążenia kolan do wewnątrz i zewnątrz - krążenia w stawach skokowych i nadgarstkach - skłony do LN, do środka i PN w poz. stojącej i w siadzie rozkrocznym |
Podaje cwiczenie pokazuje i koryguje bledy
|
Nasladowcza scisla frontalna |
Czesc glowna B |
U poznaje cwiczenie oddechowe z przyborami nietypowymi
U potrafi wykonac cwiczenia oddechowe z nietypowymi przyborami |
U slucha n i wykonuje jego polecenia
U wykonuje cwiczenia w formie obwodu stacyjnego:
1.p.w. stanie, u dmucha piorko w powietrze tak aby nie spadlo na ziemie
2.p.w klek podparty, dlonie skierowane do srodka, u stara się dmuchnąć kapsel jak najdalej
3.p.w. siad ugięty, rece podparte z tylu dlonie na zew, u stara się tak unieść biodra aby puszka ulozona na brzuchu się nie przewróciła
4.p.w siad kleczny w dłoniach parasol oparty o uda, u wyk odrzut laski w gore z równoczesnym wdechem, opuścić i wykonac wydech
5.p.w stanie, kl piersiowa opasac szarfa na wys ½ mostka- wydech zacisnąć pasek, wdech z dawkowaniem oporu przez rozluźnienie paska
6p.w stanie, RR wzdłuż tulowia, gleboki wdech nosem z równoczesnym uniesieniem RR w gore i wspięciem na palce. Powolny wydech przez usta z opuszczeniem RR i opadem na cale stopy |
N omawia cwiczenia i pokazuje
Poprawia i koryguje bledy
Zwraca uwage na prawidlowa postawe ciala
Zwraca uwage na ułożenie rak
Zwraca uwage na poprawne uniesienie bioder
Zwraca uwage na poprawnie wykonany wdech i wydech
Zwraca uwage na Ułożenie paska
Zwraca uwage na pozycje i skoordynowane ruchy |
Pogadanka pokaz
Zadaniowa scisla Obwod stacyjny |
Czesc koncowa |
U uspokoi organizm
Ustawi się na zbiorce zakończy lekcje |
Wezmie udzial w zabawie: „minutka”
u. ustawi się na zbiorce, wysłucha nauczyciela, sprzątnie sprzet |
Poda nazwe i zasady zabawy
Organizuje zbiorke, u wyroznia najlepszych, zegna klase |
Zabawowa klasyczna
pogadanka |