SCENARIUSZ LEKCJI
Temat działu: PRACA Z EDYTOREM TEKSTU
Temat lekcji: Wstawianie symboli i wzorów.
CELE LEKCJI:
umiejętność posługiwania się narzędziami do wprowadzania symboli i wzorów
kształtowanie sprawnego wykorzystania poznanych umiejętności
wyrobienie umiejętności wprowadzania symboli do tekstu
zastosowanie poznanych wiadomości do formatowania symboli
umiejętność wprowadzania wzorów do tekstu
sprawne posługiwanie się edytorem równań
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
komputery, karty pracy uczniów, podręcznik, tablica, zeszyt przedmiotowy
METODY: elementy wykładu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia indywidualne
PLAN LEKCJI
Lp. |
Tematyka bloku |
Wprowadzone pojęcia |
Umiejętności |
1. |
Czynności organizacyjne: -sprawdzenie listy obecności -sprawdzenie poprawności wykonania pracy domowej |
|
|
2. |
Część wstępna: -podanie tematu lekcji -uświadomienie celu lekcji -przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji (formatowanie) |
|
|
3. |
Część właściwa: 1.WSTAWIANIE SYMBOLI -instrukcja nauczyciela
-pokaz z objaśnieniem wstawiania dowolnego symbolu do tekstu i jego formatowanie
2.WSTAWIANIE WZORÓW -instrukcja nauczyciela
-pokaz z objaśnieniem wstawiania podstawowych wzorów -formatowanie wzorów
3. Praca indywidualna uczniów z kartami ćwiczeń
|
Symbole, choć w rzeczywistością są czcionką, urozmaicają dokument tak jak grafika. Wybieramy: Wstaw / Symbol / Windings (lub Webdings, Monotype Sorts itp.). Pamiętaj, że wstawione symbole formatujemy jak czcionkę (zmiana rozmiaru, koloru itp.). -symbol -znaki specjalne
Najczęściej używane wzory matematyczne: ułamek, potęga, procenty itp. Aby je wprowadzić wybieramy: wstaw/obiekt/Microsoft Equation 3.0 |
Umiejętność posługiwania się poleceniami menu, wykorzystanie opcji menu do wpowadzenia symboli, korzytsanie z wcześniej poznanych wiadomości dotyczących formatowania symboli, kształtowanie sprawnego wstawiania symboli do tekstu
Znajomość posługiwania się programem Microsoft Equation, umiejętność wprowadzania do tekstu podstawowych wzorów matematycznych, kształtowanie umiejętności sprawnego wprowadzania wzorów, umiejętność formatowania wzorów |
4. |
Podsumowanie i wnioski, zadanie pracy domowej. |
|
|
KARTA ĆWICZEŃ
Ćwiczenie 1
W napisanym przez Ciebie na poprzedniej lekcji liście dopisz podany tekst Postscriptum i wstaw symbole koperty i telefonu:
Ćwiczenie 2
Pod tekstem wstaw "szlaczek" z różnych symboli. Spraw, aby twój szlaczek był różnokolorowy np.:
Powinieneś wykonać to ćwiczenie bez żadnej dodatkowej pomocy, ale dla twojej wygody podajemy tu krótki przegląd podstawowych pojęć:
Symbole i szablony znajdziesz w paletach ulokowanych wzdłuż górnej części okna Edytora równań. Symbole zajmują pierwszy rząd, a szablony drugi. Kliknij paletę, a następnie przeciągnij wskaźnik nad element, który chcesz wstawić do wzoru.
Nie przejmuj się, jeśli popełniłeś błąd w pisaniu lub wybrałeś zły element z palety. Możesz to poprawić, naciskając klawisz <BackSpace> . Ponadto większość błędów może być poprawiona za pomocą polecenia Edycja\Cofnij.
Przykład 1: Pierwiastki kwadratowe, ułamki i indeksy górne
z = (1)
Przykład 2: Punkt wstawiania
x = (2)
Przykład 3: Nawiasy, sumowanie i kreski górne
(3)
Przykład 4: Edytowanie wzoru
(4)
Przykład 5: Całki
(5)
Przykład 6: Sumy
(6)
Przykład 7: Macierze
p (7)