Marta Grzankowska
Klasa 6
Konspekt
Temat: Trudne czasy polskiego społeczeństwa.
1. Cele - po zakończonej lekcji uczeń:
a) pamięta pojęcia: rusyfikacja, uniwersytet latający, germanizacja, autonomia, Galicja
miejsca: Września, Prusy, Rosja, Galicja
b) rozumie:
Jak społeczeństwo polskie żyło w zaborze rosyjskim, pruskim i austriackim.
c) potrafi:
Wskazać na mapie trzy państwa ościenne.
Wytłumaczyć co znaczy rusyfikacja, germanizacja.
2. Środki dydaktyczne
mapa ścienna
podręcznik
3. Metody
opowiadanie
praca z tekstem, mapą
Tok Lekcji
Przywitanie, lista obecności
Rekapitulacja wtórna
Wymień najsłynniejszych polskich emigrantów.
Czym była praca u podstaw.
Nawiązanie
Po upadku powstania styczniowego
Podajcie mi datę powstania styczniowego.
Car rosyjski postanowił ukarać Polaków.
Wprowadzenie nowego materiału
Rusyfikacja (wyjaśnienie pojęcia)
Program zwalczania polskości w nauce, w codziennym życiu, historii
Polacy wobec rusyfikacji
Nauka j. polskiego, historii w „uniwersytecie Latającym” - wyjaśnienie
Czytanie polskiej prasy i książek
Germanizacja (wyjaśnienie pojęcia)
Program zwalczania polskości poprzez narzucanie języka i kultury niemieckiej
Powstawanie organizacji niemieckich, które wykupywały ziemię od polskich chłopów
Polacy wobec germanizacji
Pomoc dla chłopów (oszczędności, kredyty)
Symbol sprzeciwu Polaków wobec przepisów niemieckich - wóz Drzymały
Września
Zabór austriacki
Przyznanie autonomii (wyjaśnienie pojęcia)
Galicja (wyjaśnienie; życie Polaków w Galicji)
Ćwiczenia 1,2 str. 16 - 17
Rekapitulacja pierwotna
Z dzisiejszej lekcji powinniście zapamiętać:
Co znaczy rusyfikacja, germanizacja
Opisać walkę z narodowością polską
Wymienić przykłady walki z zaborcami
Zadanie domowe
Ćw. 3,4,5 str. 17 - 18
Zakończenie
oceny
podziękowanie
pożegnanie