0 21 marzecid 1791

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 21

grupa 0

Obszar IV Poznawanie i rozumienie świata przyrody

Temat: Marcowa pogoda

I.

Cele

Kształtowanie umiejętności tworzenia logicznych wypowiedzi na temat

marcowej pogody.

Rozwijanie słownictwa dzieci, wyjaśnienie powiedzenia „Śmiech to zdrowie”.

Doskonalenie percepcji wzrokowej.

Doskonalenie koordynacji wzrokowo - ruchowej.

Ćwiczenie sprawności manualnej poprzez malowanie pędzlem.

Podstawa programowa (…):

Pkt 11.1 „Dziecko rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych

pór roku; podejmuje rozsądne decyzje (…), nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę;”

II.

Środki dydaktyczne



kalendarz z napisem MARZEC



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Klaun”



Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4



farby, pędzle i woda dla każdego dziecka

III.

Przebieg zajęć

1.

Rozmowa na temat pory roku

Dzieci siedzą na dywanie.

Nauczycielka prezentuje kalendarz z kartą MARZEC, dzieci czytają globalnie
nazwę miesiąca.

Rozmowa z dziećmi o pogodzie w marcu - raz świeci słońce, a raz sypie śnieg lub
pada deszcz, raz jest zimno, a raz ciepło, wieje zimny wiatr itp.
Zwrócenie uwagi, że bardzo łatwo się rozchorować i trzeba ubierać się
odpowiednio do pogody.

2.

Słuchanie piosenki „Marzec - czarodziej” – CD2 audio ABC

Dzieci słuchają piosenki „Marzec – czarodziej”. Swobodnie poruszają się w rytmie
piosenki.

background image

Elżbieta Bowdur

2

Nauczycielka rozmawia z dziećmi, o czym była piosenka, kim był marzec i co
czarował.

3.

Zabawa ruchowa „Marcowa pogoda”

Dzieci biegają ostrożnie po sali, a na hasło nauczycielki zatrzymują się i naśladują
pogodę, np.:

Słońce! – stoją z rączkami w górze, poruszając dłońmi.

Śnieg! – naśladują paluszkami delikatne padanie śniegu.

Deszcz! – uderzają paluszkami o podłogę.

Wicher! – przechylają się na boki z rękami w górze.

4.

Gra/plansza interaktywna „Klaun”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Kapelusz

Klaun

Opis interaktywności

Gra „Klaun” polegająca na dopasowywaniu instrumentów do poszczególnych
postaci.

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Kapelusz”, która przedstawia scenę cyrku.

Wybrane dziecko klika „Klauna”. Dzieci opowiadają, co widzą na obrazku, jak
wyglądają postacie, co mają wspólnego (np. czerwone nosy, śmieszne spodnie)
i czym się różnią (kapelusze). Należy zwrócić uwagę dzieci na trzymane przez
niektórych klaunów elementy instrumentów muzycznych).

Następnie dzieci wymieniają instrumenty, jakie widzą na obrazku.

Wybrane dzieci kolejno klikają na postacie i pasujące do nich instrumenty.

Jest 6 instrumentów, więc w grze może wziąć udział 6 dzieci.

5.

Malowanie farbami „Klaun” – Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4, str.5

Dzieci siadają do stolików, gdzie mają przygotowane karty z Wyprawki oraz
pędzle, farby i woda.

background image

Elżbieta Bowdur

3

Nauczycielka informuje, że dobry humor i pogoda ducha jest potrzebna, aby
dobrze się czuć, zwłaszcza na przedwiośniu, kiedy często chorujemy. Pyta dzieci,
czy znają powiedzenie „Śmiech to zdrowie”.

Praca samodzielna dzieci - malowanie postaci klauna.

6.

Podsumowanie zajęcia

Porządkowanie miejsc pracy i omówienie prac.

Propozycja zaśpiewania piosenki „Marzec – czarodziej” na następny dzień.

