Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 21
grupa 0
Obszar IV Poznawanie i rozumienie świata przyrody
Temat: Marcowa pogoda
I. Cele
• Kształtowanie umiejętności tworzenia logicznych wypowiedzi na temat
marcowej pogody.
• Rozwijanie słownictwa dzieci, wyjaśnienie powiedzenia „Śmiech to zdrowie”.
• Doskonalenie percepcji wzrokowej.
• Doskonalenie koordynacji wzrokowo - ruchowej.
• Ćwiczenie sprawności manualnej poprzez malowanie pędzlem.
Podstawa programowa (…):
Pkt 11.1 „Dziecko rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje (…), nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę;”
II. Środki dydaktyczne
kalendarz z napisem MARZEC
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Klaun”
Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4
farby, pędzle i woda dla każdego dziecka
III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa na temat pory roku
Dzieci siedzą na dywanie.
Nauczycielka prezentuje kalendarz z kartą MARZEC, dzieci czytają globalnie nazwę miesiąca.
Rozmowa z dziećmi o pogodzie w marcu - raz świeci słońce, a raz sypie śnieg lub pada deszcz, raz jest zimno, a raz ciepło, wieje zimny wiatr itp.
Zwrócenie uwagi, że bardzo łatwo się rozchorować i trzeba ubierać się
odpowiednio do pogody.
2. Słuchanie piosenki „Marzec - czarodziej” – CD2 audio ABC
Dzieci słuchają piosenki „Marzec – czarodziej”. Swobodnie poruszają się w rytmie piosenki.
1
Elżbieta Bowdur
Nauczycielka rozmawia z dziećmi, o czym była piosenka, kim był marzec i co czarował.
3. Zabawa ruchowa „Marcowa pogoda”
Dzieci biegają ostrożnie po sali, a na hasło nauczycielki zatrzymują się i naśladują pogodę, np.:
Słońce! – stoją z rączkami w górze, poruszając dłońmi.
Śnieg! – naśladują paluszkami delikatne padanie śniegu.
Deszcz! – uderzają paluszkami o podłogę.
Wicher! – przechylają się na boki z rękami w górze.
4. Gra/plansza interaktywna „Klaun”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kapelusz
→ Klaun
Opis interaktywności
Gra „Klaun” polegająca na dopasowywaniu instrumentów do poszczególnych
postaci.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Kapelusz”, która przedstawia scenę cyrku.
Wybrane dziecko klika „Klauna”. Dzieci opowiadają, co widzą na obrazku, jak wyglądają postacie, co mają wspólnego (np. czerwone nosy, śmieszne spodnie) i czym się różnią (kapelusze). Należy zwrócić uwagę dzieci na trzymane przez niektórych klaunów elementy instrumentów muzycznych).
Następnie dzieci wymieniają instrumenty, jakie widzą na obrazku.
Wybrane dzieci kolejno klikają na postacie i pasujące do nich instrumenty.
Jest 6 instrumentów, więc w grze może wziąć udział 6 dzieci.
5. Malowanie farbami „Klaun” – Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4, str.5
Dzieci siadają do stolików, gdzie mają przygotowane karty z Wyprawki oraz pędzle, farby i woda.
2
Elżbieta Bowdur
Nauczycielka informuje, że dobry humor i pogoda ducha jest potrzebna, aby dobrze się czuć, zwłaszcza na przedwiośniu, kiedy często chorujemy. Pyta dzieci, czy znają powiedzenie „Śmiech to zdrowie”.
Praca samodzielna dzieci - malowanie postaci klauna.
6. Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy i omówienie prac.
Propozycja zaśpiewania piosenki „Marzec – czarodziej” na następny dzień.
3