koszykarz plecionkarz 742[02] o1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Janusz Artemiuk







Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii
koszykarstwa – plecionkarstwa.742[02].O1.02






Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Renata Gołgowska
mgr inż. Stanisław Gryk


Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Anna Barbarska-Klimkowicz

Konsultacja:

mgr inż. Krzysztof Wojewoda

Korekta:








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 742[02].O1.02
„Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa – plecionkarstwa”
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu koszykarz – plecionkarz.




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Konstrukcyjne elementy plecionkarskie

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Sploty tworzące i łączące

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Zakończenia plecionkarskie

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Technologiczne czynności plecionkarskie

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz – plecionkarz 742[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien opanować podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

elementów wykładu,

pokazu z objaśnieniem,

pracy z tekstem,

pracy z rysunkiem,

pogadanki,

dyskusji,

tekstu przewodniego,

ćwiczeń praktycznych,

projektu.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym pytania
otwarte, z luką oraz wielokrotnego wyboru.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

karty odpowiedzi,

zestawy zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4





Schemat układu jednostek modułowych

742[02].O1

Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa

742[02].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska

742[02].O1.02

Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii

koszykarstwa – plecionkarstwa

742[02].O1.03

Rozpoznawanie gatunków i odmian wierzby krzewiastej

oraz innych surowców i materiałów stosowanych

w produkcji koszykarsko – plecionkarskiej

742[02].O1.04

Wykonywanie prac związanych

z pozyskiwaniem, przetwarzaniem

i uszlachetnianiem wikliny

742[02].O1.07

Magazynowanie,

pakowanie i transport

wyrobów

742[02].O1.06

Posługiwanie się normami

i dokumentacją wyrobów

742[02].O1.05

Wykonywanie

pomocniczych prac

stolarskich i tapicerskich

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

selekcjonować i porządkować informacje uzyskane z różnych źródeł,

interpretować informacje zawarte w rysunkach i tabelach,

dostrzegać i oceniać związki zachodzące między działalnością człowieka a środowiskiem
naturalnym,

oceniać własne możliwości wykonania pracy do stawianych wymagań,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,

zorganizować stanowisko zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżnić i scharakteryzować materiały plecionkarskie,

rozróżnić tworzywa konstrukcyjne i wyplotowe,

rozróżnić szkielety wyrobów,

rozróżnić i zdefiniować osnowy i wątki,

rozróżnić i scharakteryzować sploty łączące, stosowane w wyrobach koszykarsko –
plecionkarskich,

rozróżnić i scharakteryzować sploty tworzące stosowane w wyrobach koszykarsko –
plecionkarskich,

rozróżnić zakończenia plecionkarskie,

rozróżnić

elementy

konstrukcyjne,

stosowane

w

wyrobach

koszykarsko

plecionkarskich,

rozróżnić uchwyty koszykarskie,

rozróżnić zamknięcia koszykarsko – plecionkarskie,

rozróżnić złącza plecionkarskie,

scharakteryzować technologiczne czynności plecionkarskie,

określić zasady doboru materiałów do technologii prac.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca: …………………………………………….
Modułowy program nauczania: Koszykarz – plecionkarz 742[02]
Moduł: Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02]O1
Jednostka modułowa: Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa –
plecionkarstwa.

Temat: Podstawowe sploty tworzące. Nazwy, rozpoznawanie, sposób wykonywania.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania oraz wykonywania

podstawowych splotów tworzących.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zdefiniować pojęcie splotu tworzącego,

rozpoznać splot tworzący w wyrobie,

nazwać poprawnie sploty: wężykowe, krzyżowe i skośny,

scharakteryzować sposób wykonania każdego splotu.


Metody nauczania – uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia,
− przewodniego tekstu.

Formy organizacyjne pracy uczniów:
− zespołowa.

Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe: rodzaje splotów (sploty wężykowe, krzyżowe, splot skośny),

wyroby plecionkarskie w których zastosowano sploty (wężykowe, krzyżowe, skośne),

karteczki z nazwami splotów,

Norma Branżowa BN-69/8460-03,

proces technologiczny lub instrukcja wykonania, lub opis sposobu wykonania splotu
(wężykowego, krzyżowego, skośnego),

tekst przewodni.


Przebieg zajęć:

1. Faza wstępna

sprawy organizacyjne,

nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć,

czynności przygotowawcze do wykonania ćwiczenia.


2. Faza właściwa

każdy zespół otrzymuje zadanie zdefiniowania pojęcia splotu tworzącego,

uczniowie za pomocą plansz poglądowych rozpoznają na wyrobach gotowych sploty
tworzące i przypinają szpilką na splocie odpowiednią nazwę splotu, a ponadto:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

charakteryzują sposób wykonania każdego ze splotów,

sprawdzają poprawność wykonanego ćwiczenia,

uzasadniają dobór nazw (np.: splot wężykowy dwuprętowy – jest wykonany dwoma
prętami wzajemnie przeplatającymi się w sposób podobny do wężyka itp.),

wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonania ćwiczenia.

3. Faza kończąca

podsumowanie wiadomości,

złożenie środków dydaktycznych,

podziękowanie i zakończenie zajęć.


Praca domowa
Odszukaj w literaturze zawodowej wiadomości na temat: Sploty tworzące (sploty wężykowe,
krzyżowe, splot skośny) - sposób wykonywania. Zapoznaj się z nimi.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca...........................................................................................
Modułowy program nauczania: Koszykarz – plecionkarz 742[02]
Moduł: Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02]O1
Jednostka modułowa: Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa –
plecionkarstwa

Temat: Uchwyty plecionkarskie. Nazwy, rozpoznawanie, sposób wykonywania.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania oraz wykonywania

uchwytów plecionkarskich.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zdefiniować pojęcie uchwytu plecionkarskiego,

rozpoznać uchwyty w wyrobie,

nazwać poprawnie uchwyty: pałąki, ucha,

scharakteryzować sposób wykonania: pałąka, ucha.

Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

praca z rysunkiem

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

zespołowa.

Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe: rodzaje uchwytów (pałąki: zwyczajny, spiralny, krzyżowy,
opleciony, kijowy; ucha: zwyczajne, oplecione, okienkowe, pełne.)

wyroby plecionkarskie z pałąkiem; zwyczajnym, spiralnym, krzyżowym, oplecionym,
kijowym; uchem: zwyczajnym, oplecionym, okienkowym, pełnym.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Czynności przygotowawcze do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

uczniowie zostają podzieleni na zespoły (3-osobowe),

każdy zespół otrzymuje zadanie:

zdefiniowania pojęcia – uchwyt plecionkarski,

zapoznania się z Normą Branżową BN-69/8460-06 oraz planszami poglądowymi-
rodzaje uchwytów,

podzielenia wyrobów na wyroby z pałąkami i wyroby z uchami,

zespoły opracowują swoje tematy (wypisują wszystkie dostępne informacje o
uchwytach),

każdy zespół prezentuje i omawia uchwyty na wyrobach gotowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

nauczyciel obserwuje pracę uczniów.

5. Po wykonaniu zadania uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego zadania.

Zakończenie zajęć:

podsumowanie wiadomości,

złożenie środków dydaktycznych,

podziękowanie i zakończenie zajęć.


Praca domowa:
Korzystając z wiadomości zdobytych na zajęciach oraz z Norm Branżowych wykonaj tabelę
z podziałem uchwytów na:
− pałąki,
− ucha.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, zdobytych
wiadomości i umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Konstrukcyjne elementy plecionkarskie

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie rysunku lub modelu wyrobu plecionkarskiego sporządź wykaz elementów

konstrukcyjnych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną terminologią
technologiczną.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.1.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy

i określenia.

3) dokładnie obejrzeć rysunek lub model,
4) wynotować elementy konstrukcyjne,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia,
− praca z tekstem,
− praca z rysunkiem,
− pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.1.1),

plansze poglądowe elementów konstrukcyjnych wyrobów plecionkarskich,

rysunki wyrobów koszykarsko – plecionkarskich,

modele wyrobów koszykarsko – plecionkarskich,

wyroby koszykarsko-plecionkarskie,

Norma Branżowa: BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy
i określenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Na podstawie rysunku lub modelu wyrobu, określ ilość zastosowanych w nim elementów

konstrukcyjnych. Nazwij te elementy konstrukcyjne.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną terminologią
technologiczną.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.1.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy

i określenia.

3) zapoznać się z rysunkiem lub modelem,
4) określić ilość elementów konstrukcyjnych,
5) poprawnie nazwać elementy konstrukcyjne,
6) zapisać nazwę i ilość elementów konstrukcyjnych,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

praca z rysunkiem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia”(rozdział 4.1.1),

plansze poglądowe elementów konstrukcyjnych wyrobów plecionkarskich,

rysunki wyrobów koszykarsko – plecionkarskich,

modele wyrobów koszykarsko – plecionkarskich,

wyroby koszykarsko-plecionkarskie,

Norma Branżowa: BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy
i określenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Sploty tworzące i łączące

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Nazwij, zgodnie z terminologią technologiczną, określoną normami przedstawione na

rysunku lub modelu wyrobu sploty tworzące.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.2.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia.
3) zapoznać się z rysunkami i modelami wyrobów,
4) poprawnie nazwać i wskazać na rysunku lub modelu wyrobu sploty tworzące,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,
− praca z tekstem
− praca z rysunkiem,
− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia”(rozdział 4.2.1),

BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia.

plansze poglądowe – rodzaje splotów tworzących,

modele wyrobów wykonane z zastosowaniem splotów tworzących,

rysunki wyrobów koszykarsko-plecionkarskich.


Ćwiczenie 2

Nazwij zgodnie z terminologią technologiczną, określoną normami, przedstawione na

rysunkach lub modelach wyrobu sploty łączące.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.2.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia.
3) zapoznać się z rysunkami i modelami wyrobów,
4) poprawnie nazwać i wskazać na rysunkach lub modelach wyrobów sploty łączące,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem

praca z rysunkiem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia”(rozdział 4.2.1),

BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia,

plansze poglądowe – rodzaje splotów łączących,

modele wyrobów wykonane z zastosowaniem splotów łączących.

rysunki wyrobów koszykarsko – plecionkarskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Zakończenia plecionkarskie

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wskaż na rysunku lub modelu wyrobu obręb plecionkarski. Nazwij ten rodzaj

zakończenia.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.3.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia,
3) zapoznać się z rysunkiem lub modelem wyrobu,
4) poprawnie nazwać i wskazać na rysunku lub modelu wyrobu zakończenie plecionkarskie,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem

praca z rysunkiem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.3.1),

BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia,

plansze poglądowe – rodzaje zakończeń plecionkarskich,

model wyrobu wykonany z zastosowaniem zakończeń plecionkarskich.

rysunki wyrobów z zakończeniami plecionkarskimi.


Ćwiczenie 2

Nazwij przedstawione na rysunkach lub modelach wyrobów dodatkowe zakończenia

plecionkarskie.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.3.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia,
3) zapoznać się z rysunkiem lub modelem wyrobu,
4) poprawnie nazwać na rysunkach lub modelach wyrobów dodatkowe zakończenia

plecionkarskie,

5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

praca z rysunkiem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.3.1),

BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia,

plansze poglądowe – rodzaje zakończeń plecionkarskich,

modele wyrobów wykonane z zastosowaniem dodatkowych zakończeń plecionkarskich.

rysunki wyrobów z dodatkowymi zakończeniami plecionkarskimi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na przedstawionych rysunkach lub modelach wyrobów koszykarskich rozpoznaj i wskaż

pałąki.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.4.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy

i określenia,

3) zapoznać się z rysunkami lub modelami wyrobów,
4) poprawnie nazwać i wskazać na rysunku lub modelu wyrobu pałąki wyrobów

koszykarskich,

5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

praca z rysunkiem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.4.1),

BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia,

plansze poglądowe – rodzaje uchwytów plecionkarskich,

modele wyrobów koszykarskich wykonane z zastosowaniem omawianych uchwytów,

rysunki wyrobów z pałąkami.


Ćwiczenie 2

Na przedstawionych rysunkach lub modelach wyrobów wskaż „ucha”.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.4.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy

i określenia,

3) zapoznać się z rysunkami lub modelami wyrobów,
4) poprawnie nazwać i wskazać na rysunku lub modelu wyrobu „ucha”,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

praca z rysunkiem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.4.1),

BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia,

plansze poglądowe – rodzaje uchwytów plecionkarskich,

modele wyrobów koszykarskich z „uchami”,

rysunki wyrobów z „uchami”.



Ćwiczenie 3

Na rysunku lub modelu wyrobu przedstawiającym część skrzyniową i pokrywę wskaż

elementy zamknięcia plecionkarskiego. Przedstaw ich nazwę.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.4.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy

i określenia,

3) zapoznać się z rysunkiem lub modelem wyrobu,
4) wskazać i poprawnie nazwać na rysunku lub modelu wyrobu elementy zamknięcia

plecionkarskiego,

5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

praca z rysunkiem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.4.1),

BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia,

plansze poglądowe – rodzaje zamknięć plecionkarskich,

modele wyrobów koszykarskich wykonane z zastosowaniem zamknięć plecionkarskich,

rysunki wyrobów z zamknięciami plecionkarskimi.


Ćwiczenie 4

Na przedstawionych rysunkach lub modelach wyrobów wskaż zawiasy:

1) skręcane,
2) zwijane,
3) sprężynowe.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość
wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich
modeli. Należy zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią
technologiczną.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.4.1),
2) zapoznać się z BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy

i określenia,

3) zapoznać się z rysunkami lub modelami wyrobów,
4) poprawnie wskazać na rysunku lub na modelu wyrobu zawiasy,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

praca z rysunkiem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.4.1),

BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia,

plansze poglądowe – rodzaje zawiasów plecionkarskich,

modele wyrobów koszykarskich wykonane z zastosowaniem zawiasów,

rysunki wyrobów z zawiasami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Technologiczne czynności plecionkarskie

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na wybranych modelach wyrobów plecionkarskich, wskaż elementy konstrukcyjne, które

poddano zacinaniu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić sposób wykonania. Wskazane jest, aby uczniowie mieli możliwość wykonywania
ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich modeli. Należy
zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią technologiczną.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.5.1),
2) poprawnie wskazać na modelach wyrobów elementy poddane czynności technologicznej

-zacinanie,

3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

praca z tekstem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.5.1),

modele wyrobów.


Ćwiczenie 2

Na przykładzie przedstawionych modeli wyrobów plecionkarskich oceń, które z wyrobów

zostały poddane czynnościom czyszczenia.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien określić jego zakres

i omówić sposób wykonania. Wskazane jest, aby uczniowie mieli możliwość wykonywania

ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich modeli. Należy
zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią technologiczną.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.5.1),
2) wyjaśnić na czym polega czynność „czyszczenie wyrobu”,
3) poprawnie ocenić i wyjaśnić, które wyroby zostały poddane czyszczeniu, a które nie,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.5.1),

modele wyrobów poddanych czyszczeniu i nie czyszczonych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się terminologią
z zakresu technologii koszykarstwa - plecionkarstwa”

Test składa się z 22 zadań

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22 są z poziomu
podstawowego,

zadania 6, 9, 17, 18, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą lub jej brak uczeń

otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,

dobry za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 zadania z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 zadania z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu nr 1

Klucz odpowiedzi:

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Wyjaśnić pojęcie materiału
plecionkarskiego

B

P

…naturalnego lub
sztucznego
spełniający
w wyrobie funkcję
tworzywa
konstrukcyjnego
lub wyplotowego.

2.

Określić materiały plecionkarskie

B

P

d

3.

Zdefiniować pojęcie „tworzywo
konstrukcyjne”

A

P

materiał do
wykonywania
elementów
konstrukcyjnych
wyrobu

4.

Określić najczęściej stosowane
tworzywa konstrukcyjne

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.

Zdefiniować tworzywo wyplotowe

A

P

a

6.

Przyporządkować elementy
konstrukcyjne do wyrobu

C

PP

a

7.

Nazwać elementy konstrukcyjne

A

P

spałki

8.

Zdefiniować pojęcie „szkielet
wyrobu”

A

P

c

9.

Zakwalifikować „poręcz” do
elementów konstrukcyjnych mebli
szkieletowych

C

PP

d

10.

Określić pojęcie „splot tworzący”

B

P

a

11.

Rozpoznać splot tworzący

B

P

a

12.

Rozpoznać splot tworzący

B

P

c

13.

Określić pojęcie „splot łączący”

B

P

b

14.

Rozpoznać splot łączący

B

P

b

15.

Rozpoznać wiązadło krzyżowe

B

P

a

16.

Określić pojęcie zakończenia
plecionkarskiego

C

P

b

17.

Zakwalifikować gruszkę do
ozdobnych wykończeń nóg wyrobów

C

PP

a

18.

Zakwalifikować podstawę do
dodatkowych wykończeń wyrobu

C

PP

b

19.

Rozróżnić uchwyty

B

P

a

20.

Rozpoznać uchwyt

B

P

a

21.

Określić, na czym polega
czyszczenie wyrobów

A

P

b

22.

Zdefiniować pojęcie „taśmowanie”

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie, będą

w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi)
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiały uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania dotyczące posługiwania się terminologią z zakresu technologii

koszykarstwa-plecionkarstwa. Zadania: 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18,
19, 20, 21, 22 są pytaniami wielokrotnego wyboru, w których jedna odpowiedź jest
prawidłowa. Zadania: 1, 3, 7 to pytania z luką.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi znakiem
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową)

w pytaniach z luką wpisz odpowiedź w wyznaczone pole.

6. Pracuj samodzielnie.
7. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Materiał plecionkarski to materiał pochodzenia ………………... lub ……………….

spełniający w wyrobie funkcję ……………….. lub ……………….


2. Do materiałów plecionkarskich zaliczamy:

a) sklejkę.
b) płytę pilśniową.
c) tarcicę.
d) rotang.


3. Tworzywo konstrukcyjne to materiał do wykonywania elementów ………………wyrobu.

4. Najczęściej stosowanym tworzywem konstrukcyjnym są:

a) rogożyna.
b) turzyca.
c) pręty i kije wiklinowe i rotangowi.
d) taśmy wiklinowe i rotangowe.

5. Tworzywo wyplotowe to materiał do:

a) wyplatania ścianek – boków wyrobów.
b) uszlachetniania wyrobu.
c) wykończenia wyrobu.
d) wykonania elementów konstrukcyjnych wyrobu.


6. Żebra to elementy konstrukcyjne:

a) dna.
b) boków.
c) pałąków.
d) uchwytów.


7. Odcinki tworzywa konstrukcyjnego, na jednym końcu skośnie zacięte, stanowiące osnowę

wyrobu to ……………………………


8. Nie wypleciona konstrukcja wyrobu to:

a) ramy.
b) krzyżaki.
c) szkielet.
d) forma.

9. Elementem konstrukcyjnym mebli szkieletowych jest:

a) spałka.
b) słupek.
c) pałąk.
d) poręcz.


10. Splot wypełniający powierzchnię ścianek to:

a) splot tworzący.
b) splot łączący.
c) zakończenie plecionkarskie.
d) uchwyt plecionkarski.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

11. Przedstawiony na rysunku splot to:

a) splot tworzący,
b) splot łączący,
c) element konstrukcyjny,
d) zakończenie plecionkarskie.


12. Przedstawiony na rysunku splot tworzący to:

a) splot skośny,
b) splot wężykowy trzyprętowy,
c) splot wężykowy czteroprętowy,
d) splot kratowy.

13. Splot służący do łączenia elementów wyrobu to:

a) splot tworzący,
b) splot łączący,
c) zamknięcie plecionkarskie,
d) uchwyt.


14. Rysunek przedstawia:

a) splot tworzący,
b) splot łączący,
c) zakończenie plecionkarskie,
d) uchwyt plecionkarski.

15. Przedstawiony na rysunku splot łączący to:

a) wiązadło krzyżowe,
b) wiązadlo oplotowe,
c) wiązadlo kątowe,
d) wiązadło rombowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

16. Zakończenie ścianek wyrobu zwane obrębem to:

a) zamknięcie plecionkarskie.
b) zakończenie plecionkarskie.
c) ucho.
d) pałąk.


17. Ozdobne wykończenie dolnej części nogi wyrobu to:

a) gruszka.
b) podstawa.
c) obręcz.
d) pętla.


18. Dodatkowe wyplecenie ścianki poniżej dna wyrobu to:

a) rama.
b) podstawa.
c) obręb listwowy.
d) rozpora.


19. Do uchwytów zaliczamy:

a) pałąki.
b) spałki.
c) obręcze.
d) pętle.

20. Przedstawiony na rysunku uchwyt to:

a) pałąk spiralny,
b) pałąk opleciony,
c) ucho zwyczajne,
d) ucho pełne.


21. Czyszczenie wyrobów plecionkarskich polega na:

a) szczotkowaniu w celu usunięcia zanieczyszczeń.
b) obcinaniu końców tworzywa plecionkarskiego wystających poza powierzchnię

ścianki wyrobu.

c) myciu wyrobu gotowego z zabrudzeń powstałych w procesie wyplatania.
d) wybieleniu wyrobu gotowego.


22. „Taśmowanie” to proces technologiczny polegający na wytworzeniu:

a) dartki drzewnej.
b) taśmy plecionkarskiej.
c) uchwytu plecionkarskiego.
d) elementu konstrukcyjnego wyrobu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko...........................................................................................................


Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa-
plecionkarstwa


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

Materiał plecionkarski to materiał pochodzenia .................

lub ..................................... spełniający w wyrobie funkcję
................................................ lub.......................................

2.

a

b

c

d

3.

Tworzywo konstrukcyjne to materiał do wykonywania

elementów ........................................................ wyrobu.

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

Odcinki tworzywa konstrukcyjnego, na jednym końcu

skośnie zacięte, stanowiące osnowę wyrobu to ................

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się terminologią
z zakresu technologii koszykarstwa - plecionkarstwa”

Test składa się z 22 zadań, z których:

zadania 1; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; 13; 14; 16; 18; 19; 20; 21; 22 są z poziomu
podstawowego,

zadania 2; 3; 15; 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą lub jej brak uczeń

otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,

dobry - za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 zadania z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 zadania z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu nr 2

Klucz odpowiedzi:

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Rozróżnić materiały plecionkarskie

B

P

a

2.

Określić zastosowanie tworzywa
konstrukcyjnego

C

PP

a

3.

Określić zastosowanie tworzywa
wyplotowego

C

PP

b

4.

Zdefiniować pojęcie „szkielet wyrobu”

A

P

c

5.

Zdefiniować pojęcie „wątek”

A

P

a

6.

Zdefiniować pojęcie „elementy
konstrukcyjne”

A

P

…składnikiem
wyrobu lub
jego części

7.

Rozróżnić elementy konstrukcyjne mebli

B

P

a

8.

Zdefiniować splot tworzący

A

P

c

9.

Zdefiniować splot łączący

A

P

b

10.

Rozróżnić materiały do wykonania
splotów tworzących

B

P

a

11.

Rozpoznać element wyrobu - krzyżak

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

12.

Rozpoznać splot tworzący – wężykowy
trzyprętowy

B

P

b

13.

Rozpoznać splot tworzący kratowy

B

P

c

14.

Rozpoznać splot łączący – wiązadło
rombowe

B

P

d

15.

Zakwalifikować podplotkę do zakończeń
plecionkarskich

C

PP

c

16.

Rozpoznać zakończenie plecionkarskie –
obręb skręcany

B

P

a

17.

Zakwalifikować pałąki do uchwytów
wyrobów

C

PP

a

18.

Rozpoznać pałąk

B

P

c

19.

Rozpoznać pałąk opleciony

B

P

d

20.

Rozpoznać ucho okienkowe

B

P

c

21.

Zdefiniować zawias plecionkarski

A

P

…dwie

części

22.

Rozpoznać elementy zamknięcia
plecionkarskiego

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań, jakie, będą

w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi)
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiały uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

Test zawiera 22 zadania dotyczące posługiwania się terminologią z zakresu technologii
koszykarstwa-plecionkarstwa. Zadania: 6, 21 to pytania z luką. Pytania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8,
9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22 są pytaniami wielokrotnego wyboru,
w których, jedna odpowiedź jest prawidłowa.

4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi znakiem
X (w przypadku pomyłki, błędną odpowiedź należy zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w pytaniach z luką wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

5. Pracuj samodzielnie.
6. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do materiałów plecionkarskich zaliczamy:

a) wiklinę.
b) sklejkę.
c) tarcicę.
d) płytę wiórową.


2. Tworzywo konstrukcyjne to materiał do wykonywania:

a) elementów konstrukcyjnych.
b) splotów tworzących.
c) zakończeń plecionkarskich.
d) splotów łączących.

3. Tworzywo wyplotowe służy do:

a) wykonywania konstrukcji mebli wyplatanych.
b) wyplatania ścianek boków wyrobów.
c) wykonywania konstrukcji wyrobów galanteryjnych.
d) uszlachetniania wyrobów.


4. Nie wypleciona konstrukcja wyrobu to:

a) rama.
b) krzyżak.
c) szkielet.
d) forma.


5. Wątek to:

a) tworzywo wylotowe.
b) splot tworzący.
c) element konstrukcyjny.
d) wiązadło.


6. Elementy konstrukcyjne są podstawowym ……………… wyrobu lub jego……………

7. Do elementów konstrukcyjnych mebli zaliczamy:

a) krzyż,
b) podplotkę,
c) podstawę,
d) gruszkę.


8. Splot wypełniający powierzchnię ścianki wyrobu to:

a) splot łączący.
b) zakończenie plecionkarskie.
c) splot tworzący.
d) uchwyt plecionkarski.


9. Splot służący do łączenia elementów wyrobu to:

a) splot tworzący.
b) splot łączący.
c) zamknięcie plecionkarskie.
d) uchwyty.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

10. Splot tworzący wykonujemy:

a) prętami i taśmami.
b) kijami wiklinowymi.
c) kijami bambusa.
d) kijami rotangowymi.


11. Przedstawione na rysunku elementy wyrobu to:


a) krzyżak,
b) rozpora,
c) biegun,
d) rama.

12. Przedstawiony na rysunku splot tworzący to:

a) splot wężykowy dwuprętowy.
b) splot wężykowy trzyprętowy.
c) splot kratowy.
d) splot jodełkowy.


13. Przedstawiony na rysunku splot tworzący to:

a) splot jodełkowy.
b) splot wężykowy dwuprętowy.
c) splot kratowy.
d) splot krzyżowy deseniowy.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

14. Przedstawiony na rysunku splot łączący to:

a) wiązadło koronkowe.
b) wiązadło kątowe.
c) wiązadło oplotowe.
d) wiązadło rombowe.

15. Do zakończenia plecionkarskiego należy:

a) spałka.
b) obręcz.
c) podplotka.
d) rama.


16. Przedstawione na rysunku zakończenie plecionkarskie to:

a) obręb skręcany.
b) obręb jodełkowy.
c) podplotka.
d) obręb warkoczowy.


17. Do uchwytów zaliczamy:

a) pałąki.
b) spałki.
c) pętle.
d) płozy.


18. Przedstawiony na rysunku uchwyt to:

a) ucho.
b) zaczep.
c) pałąk.
d) rozpora.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

19. Rysunek przedstawia:

a) pałąk zwyczajny,
b) pałąk spiralny,
c) pałąk kijowy,
d) pałąk opleciony,


20. Rysunek przedstawia ucho:

a) oplecione.
b) pełne.
c) okienkowe.
d) zwyczajne.

21. Zawias jest to element łączący ………………………. wyrobu.

22. Przedstawione elementy zamknięcia plecionkarskiego to:

a) pętle.
b) zaczepy.
c) zatyczki.
d) gruszki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko...........................................................................................................


Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa-
plecionkarstwa


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedź

Numer

pytania

Odpowiedź

Punktacja

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

Elementy konstrukcyjne są podstawowym

....................................... wyrobu lub jego ............................

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

Zawias jest to element łączący..................................wyrobu.

22.

a

b

c

d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA


1. Kański B.: Koszykarstwo. PWSZ, Warszawa 1959
2. Kończak T., Korpetta W., Mądrzyk J.: Technologia wikliniarstwa i plecionkarstwa.

WSiP, Warszawa 1979

3. BN-69/8460-01 Materiały plecionkarskie. Nazwy.
4. BN-69/8460-02 Plecionkarstwo. Podstawowe nazwy i określenia.
5. BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia.
6. BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy i określenia.
7. BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia.
8. BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia.
9. BN-69/8460-07 Czynności plecionkarskie. Nazwy i określenia.
10. Informator o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Koszykarz-

plecionkarz 742[02] Warszawa 2003

