,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
mgr inż. Bożena Skrabacz - Krzemień
mgr inż. Ryszard Gruca
Wykonywanie powłok chemoodpornych 713 [08]. Z5. 03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci :
mgr inż. Darecka Halina
mgr inż. Widera Jacek
Opracowanie redakcyjne:
inż. Frankiewicz Danuta
Konsultacja :
inż. Frankiewicz Danuta
Poradnik
stanowi
obudowę
dydaktyczną
programu
jednostki
modułowej
713[08].Z5.03,, Wykonywanie powłok chemoodpornych " zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter izolacji budowlanych.
Wydawca:
Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1.Organizacja stanowiska pracy do wykonywania powłok chemoodpornych 12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Zasady wykonywania izolacji chemoodpornych
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Materiały, wyroby bitumiczne i ceramiczne do wykonywania
izolacji chemoodpornych
16
5.3.1.Ćwiczenia
16
5.4. Technologia wykonywania chemoodpornych robót wykładzinowych
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
5.5. Izolacje chemoodporne przy użyciu materiałów bitumicznych
20
5.5.1. Ćwiczenia
20
5.6. Izolacje chemoodporne przy użyciu materiałów ceramicznych
22
5.6.1. Ćwiczenia
22
5.7. Technologia nanoszenia powłok chemoodpornych metodą natryskową 24
5.7.1. Ćwiczenia
24
5.8. Przygotowanie powierzchni pod powłoki chemoodporne
26
5.8.1. Ćwiczenia
26
5.9. Obróbka wykończeniowa powłok chemoodpornych
28
5.9.1. Ćwiczenia
28
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
30
7. Literatura
40
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który pomoże w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie montera izolacji budowlanych.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń przed
przystąpieniem realizacji programu jednostki modułowej,
−
cele kształcenia (zestaw umiejętności) – jakie powinien opanować uczeń w wyniku
realizacji programu jednostki modułowej,
−
przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi
metodami,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
przykładowe zestawy zadań testowych,
−
wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki.
Według założeń kształcenia modułowego, nauczyciel przede wszystkim ma kierować
procesem dydaktycznym, stwarzając uczniowi warunki do samodzielnego przyswajania wiedzy
oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.
Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi oraz metodami
praktycznymi.
W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,
mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie nabytych wcześniej.
Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel może
tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże powinny
one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki modułowej.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich
postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów. Według tego
samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń powinien
samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X obok
słowa:
−
TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)
−
NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy lub niepełny).
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty jego
pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zaznaczenie NIE wskazują luki
w wiedzy lub umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się z potrzebnymi
treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć zasadę, że
zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane zgodnie z przyjętymi
standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce wewnętrzny system
oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali dwustopniowej: ćwiczenie
(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.
Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza
sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami testów
teoretycznych i praktycznych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
713[08].Z5
Technologia wykonywania izolacji
antykorozyjnych
i chemoodpornych
713[08].Z5.03
Wykonywanie
powłok
chemoodpornych
713[08].Z5.02
Wykonywanie
zabezpieczeń przed
korozją biologiczną
i działaniem ognia
713[08].Z5.01
Wykonywanie
powłok
antykorozyjnych na
powierzchni metalu
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien:
−
zorganizować stanowisko pracy,
−
stosować terminologię budowlaną.
−
przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
−
stosować odzież ochronną i środki ochrony indywidualnej,
−
posługiwać się podstawowymi narzędziami i sprzętem pomocniczym,
−
stosować ogólne zasady wykonywania izolacji budowlanych,
−
rozpoznawać podstawowe materiały do wykonywania robót izolacyjnych,
−
organizować stanowiska składowania i magazynowania materiałów,
−
transportować w bezpieczny sposób materiały budowlane,
−
wykonać przedmiar i obmiar robót,
−
wykonać rozliczenie materiałowe i wynagrodzenie za pracę.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku procesu kształcenia powinieneś umieć:
−
zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami
technologicznymi, zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej,
−
odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania zadania,
−
posłużyć się sprzętem pomiarowym,
−
rozróżnić materiały i wyroby chemoodporne niezbędne do wykonania zadania,
−
dobrać materiały do wykonania powłoki chemoodpornej,
−
przygotować powierzchnię określonych elementów do naniesienia powłoki chemoodpornej,
−
wykonać izolację chemoodporną materiałami bitumicznymi,
−
wykonać izolację chemoodporną materiałami ceramicznymi,
−
wykonać powłokę chemoodporną metodą natryskową,
−
wykonać obróbkę wykończeniową powłok chemoodpornych,
−
sprawdzić poprawność wykonanej pracy i usunąć usterki,
−
ocenić stan techniczny istniejącej powłoki chemoodpornej,
−
dokonać naprawy uszkodzonych fragmentów powłoki chemoodpornej,
−
określić szacunkowo ilość materiału do wykonania izolacji chemoodpornej określonego
elementu i sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,
−
przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy,
−
zmontować rusztowanie do wykonania robót,
−
przygotować i zastosować materiały pomocnicze,
−
dokonać przedmiaru i obmiaru robot,
−
obliczyć wynagrodzenie za wykonaną pracę,
−
wykonywać pracę z zachowaniem warunków technicznych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca...........................................................................
Modułowy program nauczania: Monter izolacji budowlanych
Moduł: Technologia wykonania izolacji antykorozyjnych i chemoodpornych 713[08]. Z5
Jednostka modułowa: Wykonanie powłok chemoodpornych 713[08]. Z5.03
Temat: Organizacja stanowiska pracy do wykonywania powłok chemoodpornych
Cel ogólny : kształtowanie umiejętności organizacji stanowiska pracy do wykonywania powłok
chemoodpornych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami organizacji pracy i ochrony środowiska,
−
dobrać podstawowy sprzęt i odzież ochronną,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy i przepisy przeciwpożarowe,
−
dobrać odpowiednie materiały, odpowiednio i bezpiecznie je przetransportować i składować
na stanowisku pracy,
−
prawidłowo odczytać instrukcję obsługi narzędzi i maszyn i umieć się posługiwać
narzędziami i maszynami zgodnie z instrukcją ich obsługi,
−
zachować porządek na stanowisku pracy,
−
zlikwidować stanowisko pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów :
−
indywidualna i zbiorowa.
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne - 90 minut.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz ćwiczeniowy,
−
taczki,
−
maski ochronne, rękawice ochronne, odzież ochronna,
−
instrukcje obsługi maszyn i urządzeń,
−
ołówek, zeszyt praktyk, kartki (w celu sporządzenia zapotrzebowania materiałów, obmiaru
robót).
Uczestnicy:
Uczniowie szkoły zawodowej
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne .
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż w zakresie:
−
bezpieczeństwa i higieny pracy w budownictwie,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
ochrony przeciwpożarowej w czasie aplikacji materiałów,
−
ochrony środowiska,
−
składowania i transportu materiałów,
−
pomocy przedlekarskiej.
4. Realizacja tematu:
−
przed rozpoczęciem zajęć każdy uczeń przebiera się w odzież roboczą i sprzęt ochrony
osobistej, którą stanowią:
−
ubranie robocze: spodnie na szelkach, bluza robocza z długim rękawem,
−
rękawice ochronne gumowe,
−
buty robocze na twardej podeszwie z wysoką cholewką,
−
okulary ochronne,
−
dodatkowo: maski ochronne.
Czas trwania: 15 minut
−
Nauczyciel sprawdza ubranie robocze uczniów i sprzęt ochrony osobistej.
−
Uczeń zapoznaje się ze stanowiskiem pracy:
−
wykonuje przedmiar robót w celu określenia ilości materiałów potrzebnych do
realizacji prac,
−
dobiera odpowiedni sprzęt,
−
transportuje ( ręcznie lub za pomocą taczek ) materiały i składuje je na stanowisku
pracy,
−
zapoznaje się ze sprzętem i maszynami: sprawdza ich stan techniczny, sprawdza stan
przewodów zasilających,
−
sprawdza stan wentylacji pomieszczenia w którym pracuje.
−
Nauczyciel nadzoruje przygotowania uczniów, zwraca uwagę na przenoszenie przez
uczniów materiałów ciężkich,
−
Uczeń wypełnia " arkusz ćwiczeniowy ".
5. Uczeń dokonuje analizy wykonanego przez siebie ćwiczenia, ocenia porządek na stanowisku
pracy.
6. Nauczyciel ocenia wykonanie ćwiczenia - przygotowane przez uczniów stanowisko pracy do
wykonywania izolacji chemoodpornych.
Podsumowanie zajęć:
−
zwrócenie uwagi na czynności uczniów dobrze wykonywane, jakie elementy ćwiczenia
sprawiały uczniom największy kłopot i dlaczego?
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca................................................................
Modułowy program nauczania: Monter izolacji budowlanych
Moduł: Technologia wykonania izolacji antykorozyknych i chemoodpornych 713[08]. Z5
Jednostka modułowa: Wykonanie powłok chemoodpornych 713[08]. Z5.03
Temat: Wykonywanie izolacji chemoodpornych materiałami ceramicznymi - izolacje
podpłytowe w łazienkach
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności doboru materiału i umiejętności praktycznych
w zakresie wykonania izolacji podpłytowych.
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:
−
dobrać materiały izolacyjne do wykonania prac izolacyjnych w łazience,
−
wykonać obmiar powierzchni do wykonania izolacji: posadzki, elementy ścian narażone na
zawilgocenia ( fartuchy wokół umywalki i wanny, izolacja podpłytkowa w kabinie
natryskowej ),
−
korzystając z kart technicznych materiałów izolacyjnych uczeń na podstawie wykonanego
obmiaru umie wykonać zapotrzebowanie materiałowe,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
organizacji pracy i ochrony środowiska,
−
wykonać samodzielnie prace izolacyjne na powierzchni pionowej (ściana) oraz poziomej
(posadzka ), wybranymi materiałami izolacyjnymi.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna i zbiorowa .
Czas trwania: 4 godziny lekcyjne - 180 minut.
Środki dydaktyczne:
−
materiały pomiarowe ( metrówka ), ołówek, kartka papieru ( w celu wykonania obmiaru
prac ), karty techniczne materiałów izolacyjnych ( w celu doboru właściwego materiału
izolacyjnego i policzenia zapotrzebowania na materiały ),
−
okulary ochronne, rękawice ochronne, odzież ochronna,
−
podstawowe narzędzia: pędzle, wałek baranek z uchwytem, szpachle metalowe, pojemniki
budowlane z PCV, wiertarka z końcówką do mieszania ,
−
materiały do wykonania praktycznego ćwiczenia: grunt pod folię w płynie, folia w płynie,
taśmy narożnikowe, taśmy kątowe narożnikowe, izolacja podpłytkowa elastyczna na bazie
cementu (mikrozaprawa uszczelniająca).
Uczestnicy:
Uczniowie szkoły zawodowej.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno - porządkowe, podanie tematu, zaznajomienie uczniów z metodą
przewodniego tekstu, zapoznanie się z filmem instruktażowo - szkoleniowym ( 25 minut ).
Faza 1:
Nauczyciel omawia temat zajęć, zadania do wykonania przez uczniów, sposób ich wykonania
i przebieg zajęć.
Faza właściwa - informacje.
Nauczyciel stawia cel do wykonania przez uczniów:
−
dobrać właściwy materiał izolacyjny do wykonania izolacji podpłytkowej w pomieszczeniu
łazienki w mieszkaniu na posadzce betonowej (posadzka zaopatrzona w kratkę odpływową),
na ścianie wytynkowanej tynkiem cementowym (łazienka wyposażona w umywalkę
o szerokości 60 cm, wannę o długości 1.20 m. oraz kabinę natryskową półokrągłą
zamontowaną w narożniku ściany o wymiarach 1.00 x 1.00 m).
Faza właściwa - planowanie.
Nauczyciel stawia cel do wykonania przez uczniów:
−
wykonać szkic pomieszczenia w skali 1 : 10, zaznaczyć obszary mokre, wykonać obmiar
prac izolacyjnych w tabeli – wzór.
Element do izolacji
Ilość ( m
2
,mb )
Rodzaj materiału ,
Zużycie jednostkowe
( litry, kg, mb )
Zapotrzebowanie
materiałowe do
wykonania prac
Posadzka
4 m
2
Mikrozaprawa
3.00 kg/m
2
Mikrozaprawa
12 kg
Ściana
Wokół umywalki
Wokół wanny
Kabina natryskowa
1,50 m
2
1,80 m
2
5,00 m
2
Razem: 8,30 m
2
Grunt 0,20 litra/m
2
Folia płynna
1,00 kg/m
2
Grunt: 1,66 litra
Folia płynna: 8.30 kg
Taśmy narożnikowe
Styk posadzka -ściana
Narożnik w kabinie
8 mb
2,50 mb
Razem: 10,50 mb
Taśma: 1,10 mb/mb
Taśma: 11,55 mb
Narożniki z taśm
Styk posadzka -ściana
4 szt. narożnik
wewnętrzny
1 szt/1 naroże
Narożnik
wewnętrzny: 4 szt
Faza właściwa - przygotowanie stanowiska pracy.
Nauczyciel stawia cel do wykonania przez uczniów:
−
zorganizowanie stanowiska roboczego w miejscu wykonania prac,
−
transport narzędzi i materiałów do wykonania prac.
Faza właściwa - wykonanie izolacji podpłytkowej z płynnej folii – ściany.
Nauczyciel stawia cel do wykonania przez uczniów:
−
wykonanie gruntowania części ścian przeznaczonych do wykonania izolacji z płynnej folii.
−
Materiał: grunt.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
−
Narzędzia: pędzel lub wałek malarski baranek.
−
wklejenie za pomocą płynnej, taśm narożnikowych w narożu posadzka - ściana oraz ściana -
ściana - narożnik w kabinie natryskowej.
Materiał: folia w płynie, narożniki z taśm, taśmy narożnikowe.
Narzędzia: pędzel, wałek baranek.
−
transport narzędzi i materiałów do wykonania prac.
Faza właściwa - wykonanie izolacji podpłytkowej z mikrozaprawy – posadzka.
Nauczyciel stawia cel do wykonania przez uczniów:
−
wykonanie izolacji posadzki betonowej mikrozaprawą cementową.
Materiał: mikrozaprawa cementowa, woda.
Narzędzia: pędzel, szpachla metalowa.
Przygotowanie mikrozaprawy:
−
przygotować zgodnie z zapotrzebowaniem materiału ok. 12 kg ( 1/2 worka 25 kg )
mikrozaprawy, przygotować odpowiednią ilość wody zgodnie z kartą techniczną materiału,
połączyć mikrozaprawę z wodą i rozmieszać wiertarką wolnoobrotową z końcówką do
mieszania.
Wykonanie izolacji:
−
nanieść pędzlem mikrozaprawę obficie na posadzkę betonową od narożnika do narożnika.
Faza właściwa - sprawdzenie jakości wykonanych prac.
Nauczyciel stawia cel do wykonania przez uczniów:
Należy sprawdzić wzrokowo jakość wykonanych prac:
–
czy prace zostały wykonane starannie?
–
czy narożniki i taśmy narożnikowe zostały wklejone prawidłowo (środek taśmy = środek
narożnika)?
–
czy wszystkie krawędzie taśm są zakryte materiałem izolacyjnym?
–
czy taśmy nie odstają od ścian?
Faza właściwa – analiza.
Uczniowie omawiają poszczególne etapy prac i wskazują, które operacje sprawiły im
najwięcej kłopotów w wykonawstwie. Następuje próba omówienia przyczyn trudności
i sposobów na ich rozwiązanie.
Nauczyciel podsumowuje zajęcia i wskazuje jakie nowe umiejętności nabyli uczniowie,
jakie zauważył nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
Faza końcowa - zakończenie zajęć.
Podsumowanie zajęć: zwrócenie uwagi na czynności uczniów dobrze wykonywane, jakie
elementy ćwiczenia sprawiały uczniom największy kłopotów i dlaczego?
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Organizacja stanowiska pracy do wykonywania powłok
chemoodpornych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie obejrzanego filmu na temat organizacji stanowiska pracy do wykonywania
powłok chemoodpornych, wypisz na kartce zasady, które pozwolą wyeliminować zagrożenia
w czasie pracy montera izolacji budowlanych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zagrożenia oraz
zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania powłok chemoodpornych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) obejrzeć uważnie film pt ,, Powłoki chemoodporne”,
3) wypisać na kartce zasady, które pozwolą wyeliminować zagrożenia w czasie pracy,
4) przedstawić napisane zasady,
5) zapisać wnioski w zeszycie przedmiotowym.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
film pt ,, Powłoki chemoodporne”,
−
kartka papieru,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
artykuły piśmiennicze,
−
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Na podstawie obejrzanego filmu z ćwiczenia 1 oraz przeczytanego rozdziału 4.1.1, uzupełnij
poniższą tabele:
−
w kolumnie 1 wypisz zagrożenia zdrowia występujące podczas wykonywania powłok
chemoodpornych,
−
w kolumnie 2 dobierz środki ochrony indywidualnej dla danego rodzaju zagrożenia.
Tabela 1. Zagrożenia i środki ochrony indywidualnej.
Zagrożenia
Kolumna 1
Środki ochrony indywidualnej
Kolumna 2
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres oraz
zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać dokładnie wypisane zagrożenia zdrowia podczas wykonywania powłok
chemoodpornych,
2) przyporządkować właściwe środki ochrony indywidualnej dla danego rodzaju zagrożenia,
3) wypełnić tabelkę,
4) skonsultować tabelkę z nauczycielem,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) ocenić i poprawić błędy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
tabelka,
−
przybory do pisania.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2.Zasady wykonywania izolacji chemoodpornych
5.2.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Który z wymienionych niżej materiałów charakteryzuje się małą odpornością na agresję
chemiczną?
−
stal,
−
beton,
−
drewno,
−
szkło,
−
cement,
−
wapno.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić krótko własności
podstawowych materiałów budowlanych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokładnie przeczytać treść ćwiczenia,
2) przypomnieć sobie właściwości podstawowych materiałów budowlanych,
3) skreślić (wyeliminować) te materiały, które wykazują się dużą odpornością chemiczną,
4) zapisać pozostałe materiały w zeszycie przedmiotowym,
5) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
zeszyt przedmiotowy,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Na podstawie wiedzy uzyskanej w rozdziale 4.2.1. proszę wypełnić tabelkę wpisując rodzaj
obciążeń chemicznych oraz mechanicznych dla danego elementu budynku mieszkalnego.
Tabela 2. Rodzaj obciążeń wystepujących w elementach budynku mieszkalnego
Element budynku
mieszkalnego
Rodzaj obciążenia
chemicznego
Obciążenie mechaniczne
Ława betonowa zagłębiona w
gruncie
Posadzka w łazience pokryta
płytką ceramiczną
Betonowy
płaski
dach
budynku
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić kryteria doboru
materiałów do wykonywania izolacji chemoodpornych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokładnie przeczytać treść ćwiczenia,
2) przeczytać wypisane na arkuszu kryteria doboru materiałów do wykonania izolacji
chemoodpornych,
3) przyporządkować rodzaj obciążeń chemicznych oraz mechanicznych dla danego elementu
budynku,
4) uzupełnić tabelkę,
5) skonsultować niejasności z nauczycielem,
6) skonsultować niejasności z nauczycielem,
7) wkleić tabelkę do zeszytu przedmiotowego,
8) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
zeszyt przedmiotowy,
−
tabelka,
−
przybory do pisania.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3.Materiały, wyroby bitumiczne i ceramiczne do izolacji
chemoodpornych
5.3.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie podanego wykazu, wymień grupy i podgrupy materiałów stosowanych do
wykonywania izolacji chemoodpornych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres oraz
rodzaje materiałów stosowanych jako izolacje chemoodporne.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeczytać dwukrotnie podany wykaz materiałów,
3) wyodrębnić trzy podstawowe grupy,
4) przyporządkować odpowiednie rodzaje materiałów do wyodrębnionych wcześniej grup,
5. zapisać wybrane informacje,
6. zaprezentować efekty swojej grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
wykaz materiałów do wykonywania izolacji chemoodpornych,
−
dzienniczek ucznia,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Posługując się informacjami z ćwiczenia 1 uzupełnij tabelkę.
Tabela 3 Materiały chemoodporne przyporządkowane do grupy wyrobów do której należą
Rodzaj materiału
Grupa do jakiej należą ( A, B, C )
Folia z polichlorku winylu
Fuga silikatowa
Kit chemoodporny
Emulsja asfaltowa
Płytka chemoodporna
A- tworzywa sztuczne
B- materiały bitumiczne
C- wyroby ceramiczne
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres oraz
zapoznać uczniów z rodzajami materiałów chemoodpornych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać dwukrotnie wykonany przez siebie podział materiałów na grupy i podgrupy,
2) wybrać ze swojego wykazu te elementy, które są wymienione w ćwiczeniu,
3) zapisać odpowiedzi w tabelce,
4) przekazać nauczycielowi wypełnioną tabelkę,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dzienniczek ucznia (z wykonanym wcześniej ćwiczeniem 1),
−
tabelka,
−
przybory do pisania.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Technologia wykonywania chemoodpornych robót wykładzinowych
5.4.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie obejrzanego filmu na temat wykonania posadzek epoksydowych, Przygotuj
materiał malarski 2 komponentowy – żywicą epoksydową. Następnie nałóż przygotowaną
powłokę metodą lakierniczą za pomocą wałka na 1 m
2
ściany, zużywając ok. ½ objętości
posiadanego opakowania.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) obejrzeć dokładnie film pt ,, Posadzki epoksydowe”,
2) wypisać na kartce, kolejne czynności podczas wykonania posadzki epoksydowej,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy,
5) przygotować materiał malarski 2 komponentowy według zasad podanych na opakowaniu,
6) wymieszać komponenty wiertarką elektryczną z mieszadłem,
7) nałożyć przygotowaną powłokę metodą lakierniczą za pomocą wałka na 1 m
2
ściany,
8) zgłosić nauczycielowi wykonanie zadania,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz o objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
film pt ,,Posadzki epoksydowe”,
−
instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
żywica epoksydowa – 1kg,
−
wiertarka elektryczna z mieszadłem,
−
wałek malarski,
−
przygotowana ściana,
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Do materiału, który pozostał z ćwiczenia pierwszego dodaj piasku kwarcowego w ilości
ok. 0,25 litra. Wylej wymieszany materiał na podłoże pomalowane wcześniej żywicą
i rozprowadź równomiernie pacą zębatą.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy,
4) przeczytać dwukrotnie podaną na arkuszu papieru technologię przygotowania materiałów
chemoodpornych posadzkowych 3 komponentowych,
5) przygotowac materiał według zasad podanych na opakowaniu,
6) wymieszać komponenty za pomocą wiertarki elektrycznej z mieszadłem,
7) wylać wymieszany materiał na podłoże pomalowane wcześniej żywicą,
8) rozprowadzić równomiernie wylany materiał na podłoże, pacą zebatą,
9) zgłosić nauczycielowi wykonanie pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz o objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
środki ochrony indywidualnej zgodne z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
żywica epoksydowa - op. 1 kg,
−
piasek kwarcowy ok. 0,25 l,
−
wiertarka elektryczna z mieszadłem,
−
szpachla metalowa z zębami,
−
przygotowane podłoże
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.5. Wykonanie izolacji chemoodporne z zastosowaniem materiałów
bitumicznych
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymień typy izolacji oraz materiały bitumiczne, z których się je wykonuje.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić rodzaje izolacji
przeciwwilgociowych stosowanych w budownictwie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeczytać temat ćwiczenia,
3) przypomnieć sobie rodzaje izolacji stosowanych w budownictwie,
4) przeczytać informacje na temat typów izolacji chemoodpornych,
5) zapisać informacje w dzienniczku ucznia,
6) wypisać z podanego tekstu wszystkie materiały bitumiczne,
7) przyporządkować właściwe materiały dla danego typu izolacji,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) zapisać spostrzeżenia w dzienniczku ucznia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
dzienniczek ucznia,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenia 2
Wykorzystując ćwiczenie nr 1 odpowiedz na pytanie – w których elementach budynku
zastosujesz izolacje chemoodporne?
Odpowiedź zaznacz w tabeli, wstawiając znak X w odpowiedniej rubryce.
Elementy budynku
Tak
Nie
−
ława fundamentowa żelbetowa,
−
ława fundamentowa ceglana,
−
dach,
−
posadzka II kondygnacji,
−
ściana zewnętrzna ponad terenem,
−
ściana wewnętrzna,
−
taras,
−
balkon.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres oraz
omówić elementy konstrukcyjne budynku.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać temat ćwiczenia,
2) przejrzeć informacje zapisane w dzienniczku ucznia dotyczące ćwiczenia numer 1,
3) przypomnieć sobie informacje na temat konstrukcji budynku,
4) wpisać znak X w odpowiedniej rubryce, przy każdym z elementów budynku,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dzienniczek ucznia,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 6,
−
tabela.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.6. Wykonanie izolacji chemoodpornych z zastosowaniem
materiałów ceramicznych
5.6.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj posadzkę z płytek ceramicznych na podłożu betonowym z wykonaniem izolacji
jednokomponentowej folią płynną.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy,
4) przeczytać dokładnie temat ćwiczenia,
5) przeczytać wskazówki dotyczące stosowania materiałów znajdujące się na etykietach
opakowań,
6) przygotować materiał i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
7) zgłosić nauczycielowi przygotowanie do wykonania ćwiczenia,
8) zagruntować powierzchnię posadzki betonowej za pomocą wałka lub pędzla,
9) wykonać izolację podpłytkową jednokomponentową folią płynną, nanosząc materiał
wałkiem na zagruntowane podłoże w 2 warstwach (warstwa druga na suchą warstwę
pierwszą),
10) przykleić na wyschniętą warstwę izolacji przyklej ok. 1 m
2
płytek stosując klej mineralny,
11) zaprezentować efekt swojej pracy,
12) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
13) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
14) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
środek gruntujący,
−
płytki ceramiczne 1m
2
,
−
folia w płynie,
−
klej mineralny do klejenia płytek ceramicznych,
−
krzyżyki do płytek,
−
paca zębata,
−
wałek lub pędzel,
−
wiertarka elektryczna z mieszadłem,
−
ubranie robocze,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
przybory do pisania.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Ćwiczenie 2
Wykonać spoinowanie płytek (najwcześniej w następnym dniu po przyklejeniu
płytek).Spoinowanie należy wykonać sposobem ręcznym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy,
4) przeczytać temat ćwiczenia,
5) przygotować materiał i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
6) przygotować fugę mineralną,
7) wypełnić szczelinę na pełną jej głębokość,
8) wyprofilować materiał - fuga powinna być wklęsła,
9) wyczyścić płytki wokół szczeliny,
10) umyć dokładnie płytki , tak żeby nie było smug po zaczynie cementowym.
11) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
12) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać samooceny pracy,
15) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
wiertarka elektryczna z mieszadłem,
−
szpachelka gumowa do spoinowania,
−
zestaw zmywaków i gąbek do mycia,
−
ubranie robocze,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
przybory do pisania.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5.7. Nanoszenie powłok chemoodpornych metodą natryskową
5.7.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymień urządzenia, które służą do nanoszenia powłok chemoodpornych metodą
natryskową i omów krótko zasadę ich działania.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wymienić urządzenia, które służą do nanoszenia powłok chemoodpornych metodą
natryskową,
3) zapoznać się z zasadami działania tych urządzeń,
4) opisać w zeszycie krótko zasady działania wymienionych urządzeń,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
zeszyt przedmiotowy,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenia 2
Pomaluj farbą emulsyjną 2 m
2
ściany przy użyciu aparatu natryskowego z napędem ręcznym
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy,
4) zgłosić nauczycielowi przygotowanie do wykonania ćwiczenia,
5) przygotować aparat do pracy,
6) dobrać odpowiednie dysze,
7) przygotować właściwą konsystencję farby,
8) wykonać próbę nanoszenia materiału na ścianę,
9) wyczyścić sprzęt po wykonaniu ćwiczenia,
10) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
farba do malowania,
−
ręczny aparat natryskowy,
−
ubranie robocze,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
przybory do pisania.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
5.8.Przygotowanie powierzchni pod powłoki chemoodporne
5.8.1.Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie obejrzanego filmu na temat przygotowania powierzchni pod powłoki
chemoodporne. Wymień metody mechanicznego przygotowania podłoży betonowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i warunki, które powinny spełniać podłoża pod powłoki chemoodporne.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) obejrzeć dokładnie film pt ,, Przygotowanie powierzchni pod powłoki chemoodporne,
3) wypisać w zeszycie metody mechanicznego przygotowania podłoży betonowych,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
film pt ,, Przygotowanie powierzchni pod powłoki chemoodporne”,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Przygotuj pod powłokę chemoodporną 1 m
2
ściany wytynkowanej tynkiem cementowo -
wapiennym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy,
4) przeczytać dokładnie treść ćwiczenia,
5) sporządzić wykaz narzędzi i materiałów,
6) przygotować ubranie robocze, rękawice ochronne i okulary ochronne,
7) zgłosić nauczycielowi przygotowanie do wykonania ćwiczenia,
8) usunąć starą farbę za pomocą szpachelki,
9) wyrównać nierówności szpachlówką cementową,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
10) przeszlifować i odpylić ścianę po związaniu szpachlówki,
11) sprawdzić jakość wykonanych prac,
12) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
13) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
14) dokonać samooceny pracy,
15) uporządkować stanowisko pracy,
16) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
szpachelka,
−
szpachlówka cementowa,
−
miotełka do odpylenia ściany,
−
ubranie robocze, rękawice i okulary ochronne,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
przybory do pisania.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
5.9. Obróbka wykończeniowa powłok chemoodpornych
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie obejrzanych plansz w sali lekcyjnej omów sposoby wykonywania cokolików
na styku posadzka – ściana.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania cokolików.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) obejrzeć dokładnie planszę,
3) zapisać na kartce sposoby wykonania cokolików na styku posadzka - ściana,
4) skonsultować z nauczycielem sposoby wykonywania zadania,
5) zapisać spostrzeżenia w zeszycie,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
plansza przedstawiajaca wykonywanie cokolików,
−
kartkaa,
−
przybory do pisania,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Dobierz odpowiednią długość cokolika wykonanego z twardego PCV w pomieszczeniu
o wymiarach 5 x 8 m. Ile sztuk cokolika należy kupić jeżeli długość jednej listwy wynosi
2,50 mb?
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) wykonać rysunek szkicowy,
3) wykonać odpowiednie obliczenia,
4) zapisać obliczenia w dzienniczku ucznia,
5) skonsultować odpowiedź z nauczycielem.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dzienniczek ucznia,
−
przybory do pisania,
−
kalkulator.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej " Wykonywanie powłok
chemoodpornych ".
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru , z których:
−
zadania 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,15,16,18 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 11,12,13,14,17,19,20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 9 zadań poziomu podstawowego,
−
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego,
−
dobry - za rozwiązanie 16 zadań , w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry - za rozwiązanie 19 zadań , w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi : 1c, 2c, 3b, 4c, 5b, 6d, 7b, 8b, 9c, 10b, 11c, 12a, 13b, 14d, 15d,
16d, 17d, 18d, 18d, 19d, 20d.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
( mierzone osiągnięcia ucznia )
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić zasady organizacji stanowiska
pracy wynikające z zasad p.poż.
C
P
c
2
Sklasyfikować folie z PCV.
C
P
c
3
Rozróżnić materiały malarskie
chemoodporne.
B
P
b
4
Określić obciążenia chemiczne.
C
P
c
5
Wybrać sposób wykonania ciągłości
posadzki ceramicznej.
C
P
b
6
Określić materiał do wzmacniania podłoża
C
P
d
7
Określić pochodzenie materiałów
bitumicznych.
C
P
b
8
Określić rodzaj posadzki.
C
P
b
9
Wybrać odpowiedni aparat natryskowy.
C
P
c
10
Wybrać odpowiedni materiał do izolacji
chemoodpornej i wodoszczelnej.
C
P
b
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
11
Ocenić odległość końcówki aparatu
natryskowego hydraulicznego od podłoża.
D
PP
c
12
Ocenić konieczność stosowania robót
wykończeniowych powłok
chemoodpornych.
D
PP
a
13
Zanalizować konieczność szlifowania
podłoży.
D
PP
b
14
Ocenić grubość powłoki lakierniczej
chemoodpornej.
D
PP
d
15
Określić warunki wentylacji pomieszczeń.
C
P
d
16
Wymienić środki ochrony osobistej.
C
P
d
17
Ocenić funkcjonalność obiektu.
D
PP
d
18
Określić zakres stosowania materiałów
bitumicznych.
C
P
d
19
Ocenić zastosowanie warstwy gruntującej.
D
PP
d
20
Ocenić natryskowe nanoszenia powłok.
D
PP
d
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi ( karta odpowiedzi ).
3. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
4. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi , podaj czas przeznaczony na
udzielenia odpowiedzi.
5. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości ).
6. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
7. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
8. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
9. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania , które
sprawiły uczniom największe trudności.
10. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania , mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzanego sprawdzianu.
12. Czas trwania 45 min.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Test składa się z zadań reprezentujących dwa poziomy wymagań: podstawowy (P)
i ponadpodstawowy ( PP ).
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
7. Test składa się z 2 części o różnym stopniu trudności: I część - poziom postawowy, II -
poziom ponadpodstawowy.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy zostanie ci wolny czas.
10. Na rozwiązanie testu masz 90 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
−
instrukcja,
−
zestaw pytań testowych,
−
karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Konieczność przestrzegania zasad przeciwpożarowych przy organizacji stanowiska pracy
podczas wykonywania powłok chemoodpornych wynika z:
a) stosowania materiałów ceramicznych,
b) stosowania narzędzi ręcznych,
c) używania materiałów rozpuszczalnikowych,
d) stosowania materiałów silikatowych.
2. Folie z polichlorku winylu należą do grupy materiałów:
a) malarskich,
b) ceramicznych,
c) rulonowych,
d) bitumicznych.
3. Materiały malarskie chemoodporne to:
a) lepiki asfaltowe,
b) lakiery fenolowe,
c) kity silikonowe,
d) folie oppalonowe.
4. Obciążenie chemiczne posadzki hali produkcyjnej to:
a) piasek,
b) zaprawa cementowa,
c) olej napędowy,
d) woda z kranu.
5. Do zapewnienia ciągłości posadzki z płytek ceramicznych służy:
a) izolacja podpłytkowa,
b) fuga,
c) klej do ceramiki,
d) materiał do gruntowania podłoża.
6. Do wyrównania chłonności i wzmocnienia podłoża przy wykonywaniu powłok z żywic
epoksydowych stosuje się:
a) materiał gruntujący epoksydowy,
b) beton żywiczny,
c) lepik asfaltowy,
d) mleczko cement.
7. Izolacje chemoodporne z materiałów bitumicznych produkowane są z:
a) żywic silikonowych,
b) materiałów ropopochodnych,
c) żywic akrylowych,
d) żywic epoksydowych.
8. Odporność na obciążenia mechaniczne, termiczne i chemiczne spełnia posadzka wykonana z:
a) wykładzin chemoodpornych,
b) płytek ceramicznych,
c) wykładzin z materiałów rulonowych – folii,
d) żywic epoksydowych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
9. Do natryskowego nanoszenia grubowarstwowych powłok bitumicznych stosuje się:
a) szpachle metalowe,
b) aparat ręczny AMR – 50,
c) pompę WAGNERA,
d) kompresor.
10. Do izolacji chemoodpornej i wodoszczelnej stosuje się materiały:
a) kamienne,
b) bitumiczne,
c) ceramiczne,
d) z tworzyw sztucznych.
11. Odległość końcówki do natrysku od elementu budowlanego w hydraulicznym aparacie
natryskowym wynosi:
a) 10 do 20 cm,
b) 20 do 25 cm,
c) 40 do 50 cm,
d) 50 do 60 cm.
12. Obróbkę wykończeniową powłok chemoodpornych wykonuje się w celu:
a) wykończenia powłok i ochrony przed zniszczeniem lub uszkodzeniem,
b) trwałego połączenia posadzki ze ścianą,
c) zabezpieczenia przed hałasem,
d) zabezpieczeniem przed obniżeniem temperatury pomieszczeń.
13. Głównym zadaniem szlifowania podłoży jest usunięcie:
a) brudu lub kurzu,
b) mleczka cementowego i wyrównanie niewielkich nierówności,
c) podłoża silnie zabrudzonego,
d) podłoża mało nośnego.
14. Powłoki lakiernicze chemoodporne to warstwy o grubości:
a) około 0,05 mm,
b) 0,1 ÷ 0,3 mm,
c) powyżej 1 ÷ 3 mm,
d) powyżej 3 mm.
15. Wymiana powietrza w pomieszczeniach , w których wykonywane są powłoki chemoodporne
powinna być minimum:
a) 1 krotna w ciągu godziny,
b) 2 krotna w ciągu godziny,
c) 3 krotna w ciągu godziny,
d) 4 krotna w ciągu godziny.
16. Przy wykonywaniu powłok chemoodpornych środki ochrony osobistej to:
a) odzież robocza,
b) odzież robocza i okulary ochronne,
c) odzież robocza , okulary ochronne i rękawice gumowe,
d) odzież robocza , okulary ochronne , rękawice gumowe i maski.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
17. Trwałość i funkcjonalność obiektu narażonego na działanie obciążeń chemicznych zależy
od:
a) prawidłowego zaprojektowania obiektu,
b) obliczeń statycznych,
c) doboru odpowiednich materiałów izolacyjnych,
d) prawidłowego zaprojektowania i jakości wykonania robót izolacyjnych.
18. Materiały bitumiczne stosowane są do izolacji:
a) chemoodpornej,
b) przeciwwilgociowej,
c) wodoszczelnej,
d) chemoodpornej i wodoszczelnej.
19. Przy wykonywaniu powłok z żywic epoksydowych i poliuretanowych warstwa gruntująca
ma na celu:
a) wyrównanie chłonności podłoża,
b) wzmocnienie elementu,
c) związanie powierzchni,
d) wyrównanie chłonności podłoża , wzmocnienie elementu , związanie powierzchni.
20. Natryskowe nanoszenie powłok chemoodpornych pozwala na:
a) zmniejszenie grubości warstw,
b) zmniejszenie ilości warstw,
c) zmniejszenie ilości materiału,
d) wykonanie powłoki wielowarstwowo w małych grubościach warstw.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko.........................................................................................................
Wykonywanie powłok chemoodpornych
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
Zadanie praktyczne
Informacja dla zdającego
1. Zapoznaj się z treścią zadania, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem pracy i jego
wyposażeniem. Masz na to czas 20 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu trwania
wykonywania zadania.
2. Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania.
3. Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych wskazówek
Interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać wykonywanie
zadania.
Temat zadania:
Na zagruntowanej, przeznaczonej do płytkowania ścianie o wysokości 2.20 m. i szerokości
1.50 m. wykonaj izolację podpłytkową 1 - komponentową folią płynną nanosząc materiał
wałkiem na zagruntowane podłoże w 2 warstwach ( warstwa 2 na suchą warstwę 1 ). Oblicz
ilość potrzebnego materiału przyjmując wydajność 0.40 litra/m2 powierzchni ściany przy
jednokrotnym nałożeniu. Podczas wykonywania zadania stosuj przepisy bezpieczeństwa
i higieny pracy.
Czas wykonania zadania : 2 x 45 minut
Instrukcja do wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie :
1. Zaplanuj kolejność wykonania zadnia i zapisz w formularzu - Planowanie:
a) kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania,
b) wykaz materiałów niezbędnych do zaizolowania ściany,
c) wykaz narzędzi , sprzętu do wykonania izolacji ściany,
d) obliczoną ilość folii w płynie.
2. Zgłoś ukończenie sporządzania planu działania.
3. Przystąp do organizowania stanowiska pracy.
4. Zabezpiecz posadzkę przed zabrudzeniem.
5. Wykonaj zaplanowane czynności przy użyciu właściwych narzędzi i sprzętu przestrzegając
zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
6. Po zakończeniu prac uporządkuj stanowisko pracy.
7. Oczyść narzędzia i sprzęt, odłóż je na miejsce przechowywania, rozlicz materiały.
8. Zgłoś gotowość przystąpienia do prezentacji.
9. W czasie prezentacji:
a) uzasadnij sposób nakładania folii wałkiem,
b) oceń jakość wykonania zadania odnosząc się do następujących kryteriów:
−
jakość pokrycia ściany folią w płynie ( staranność wykonania ),
−
grubość wykonanej powłoki.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
Instrukcja dla nauczyciela
Czynności i kryteria wykonania
I . Planowanie
Nr.
Czynności i kryteria wykonania
Punktacja
1-0
1
Zapisał minimum 4 z poniższych czynności:
−
przygotowanie materiałów,
−
przygotowanie narzędzi i sprzętu,
−
zabezpieczenie miejsca wykonania robót,
−
sprawdzenie stanu podłoża,
−
odkurzenie podłoża,
−
oczyszczenia narzędzi i sprzętu,
−
uporządkowanie stanowiska pracy.
2
Zapisał następujące materiały:
−
jednokomponentowa folia w płynie.
3
Zapisał co najmniej 5 z następujących narzędzi i sprzętu:
−
drabina malarska,
−
wałek malarski z uchwytem,
−
wiertarka elektryczna z mieszadłem,
−
pędzel płaski,
−
miotełka,
−
miarka do odmierzania folii płynnej,
−
wiadro plastikowe,
−
folia malarska,
−
taśma lakiernicza samoprzylepna.
4
Obliczył powierzchnię ściany do wykonania izolacji - 3.30 m2
Obliczył i zapisał ilość potrzebnej folii płynnej do wykonania zadania -
3.30 m2 x 0.40 litra/1m2 x 2 = 2.64 litra ( ok. 2 i 3/4 litra ).
II. Organizowanie
5
Zgromadził co najmniej 6 z następujących narzędzi i sprzętu:
−
drabina malarska,
−
wałek malarski z uchwytem,
−
wiertarka elektryczna z mieszadłem,
−
pędzel płaski,
−
miotełka,
−
miarka do odmierzania objętości folii płynnej,
−
wiadro plastikowe,
−
folia malarska,
−
taśma lakiernicza samoprzylepna.
6
Zgromadził następujące materiały:
−
jednokomponentową folię w płynie.
7
Sprawdził stan techniczny i stabilność drabiny przed jej użyciem.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
III. Wykonanie
8
Zabezpieczył podłogę przy pomocy folii malarskiej oraz taśmy
samoprzylepnej.
9
Sprawdził stan techniczny zagruntowanego podłoża.
10
Odkurzył podłoże.
11
Rozmieszał folię w płynie.
12
Odmierzył potrzebną ilość folii w płynie.
13
Nałożył 1 warstwę folii zgodnie z zasadami malowania wałkiem.
14
Sprawdził stan wyschnięcia 1 warstwy folii.
15
Nałożył 2 warstwę folii zgodnie z zasadami malowania wałkiem.
16
Utrzymywał ład i porządek na stanowisku pracy.
17
Po zakończeniu pracy wyczyścił narzędzia i sprzęt.
18
Zdjął folię zabezpieczającą podłogę , zwrócił narzędzia i sprzęt w
wyznaczone miejsce.
IV Prezentacja
19
Uzasadnił wykonanie zadania.
20
Ocenił jakość wykonania powłoki izolacyjnej.
Proponowane normy wymagań na oceny szkolne:
−
poniżej 11 pkt. - ocena niedostateczna,
−
od. 11-13 pkt. - ocena dopuszczająca,
−
od. 14-16 pkt. - ocena dostateczna,
−
od. 17-18 pkt. - ocena dobra,
−
od. 19-20 pkt. - ocena bardzo dobra.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
7. LITERTURA
1. Budownictwo ogólne t.1 Arkady , Warszawa 1992
2. Deitermann – katalogi i informacje techniczne (www.deitermann.pl)
3. Francuz W.M. Sokołowski : Bezpieczeństwo i higiena pracy na budowie . Oficyna
Wydawnicza Rem Script Sp. z o.o. Warszawa 1998
4. Katalog Polskich Norm 2000 . Wybór norm budowlanych cz.1-3 Polski Komitet
Normalizacyjny , Warszawa 2000
5. Kuczyński A. , Lenkiewicz W : Zarys budownictwa ogólnego WsiP , Warszawa 1999
6. Materiały Budowlane – miesięcznik nr. 9/1988 , 9/2002 , 9/2006
7. Martinek W , Szymański E : Murarstwo i tynkarstwo . Technologia WsiP . Warszawa 1999
8. MC Bauchemie katalogi informacje techniczne (www.botament.pl)
9. Poradnik kierownika budowy . Praca zbiorowa Arkady, Warszawa 1997
10. Schluter Systems – listwy do płytek , katalogi produkcji
11. Szymański E , Wrześniowski Z. Materiały Budowlane WsiP , Warszawa 1997
12. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót, MBiPMB – ITB , Warszawa 1989
13. Wokół płytek ceramicznych - kwartalnik
14. Wolski Z. Technologia - Roboty malarskie WSiP , Warszawa 1997