„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Dobrek
Wykonywanie izolacji wodochronnych z tworzyw sztucznych
i zapraw wodoszczelnych w budynkach 713[08].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Mirosława Popek
mgr inż. Krystyna Szulc
Opracowanie redakcyjne:
inż. Danuta Frankiewicz
Konsultacja:
inż. Danuta Frankiewicz
mgr inż. Teresa Sagan
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[08].Z2.03
Wykonywanie izolacji wodochronnych z tworzyw sztucznych i zapraw wodoszczelnych
w budynkach zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu montera izolacji
budowlanych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Materiały z tworzyw sztucznych do izolacji przeciwwilgociowych
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Wykonanie zapraw wodoszczelnych do stosowania na pionowe izolacje
ścian fundamentowych i piwnic
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.3. Pionowe i poziome izolacje fundamentów, ścian fundamentowych i ścian
piwnic z zastosowaniem folii tłoczonych i płaskich
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4. Wykonywanie izolacji pomieszczeń mokrych oraz podłóg na gruncie
21
5.4.1. Ćwiczenia
21
5.5. Wykonywanie izolacji balkonów, tarasów i zielonych dachów
23
5.5.1. Ćwiczenia
23
5.6. Wykonywanie paroizolacji i wiatroizolacji
25
5.6.1. Ćwiczenia
25
5.7. Wykonywanie drenażu
28
5.7.1. Ćwiczenia
28
5.8. Dokumentacja techniczna stosowana podczas wykonywania izolacji
wodochronnych z tworzyw sztucznych i zapraw wodoszczelnych
29
5.8.1. Ćwiczenia
29
5.9. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót
31
5.9.1. Ćwiczenia
31
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
32
7. Literatura
42
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który pomoże w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie montera izolacji budowlanych.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń przed
przystąpieniem realizacji programu jednostki modułowej,
−
cele kształcenia (zestaw umiejętności) – jakie powinien opanować uczeń w wyniku realizacji
programu jednostki modułowej,
−
przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi
metodami,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych,
−
przykładowe zestawy zadań testowych,
−
wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki.
Według założeń kształcenia modułowego, nauczyciel przede wszystkim ma kierować
procesem dydaktycznym, stwarzając uczniowi warunki do samodzielnego przyswajania wiedzy
oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.
Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi oraz metodami
praktycznymi.
W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,
mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie nabytych wcześniej.
Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel może
tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże powinny
one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki modułowej.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich
postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów. Według tego
samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń powinien
samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X obok
słowa:
−
TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)
−
NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy lub niepełny).
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty jego pracy.
Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił odpowiedzieć
lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zaznaczenie NIE wskazują luki w wiedzy lub
umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się z potrzebnymi treściami,
powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć zasadę, że zadanie
(ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane zgodnie z przyjętymi
standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce wewnętrzny system
oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali dwustopniowej: ćwiczenie
(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.
Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza
sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami testów
teoretycznych i praktycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
713[08].Z2
Technologia wykonania
izolacji wodochronnych
713[08].Z2.01
Dobieranie materiałów,
narzędzi i sprzętu
do wykonywania izolacji
wodochronnych
713[08].Z2.02
Wykonanie izolacji
wodochronnych
z materiałów bitumicznych
w budynkach
713[08].Z2.03
Wykonywanie izolacji
wodochronnych
z tworzyw sztucznych
i zapraw wodoszczelnych
w budynkach
713[08].Z2.04
Wykonywanie izolacji
wodochronnych zbiorników
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
posłużyć się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
rozróżnić elementy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne budynku,
−
określić rodzaje fundamentów,
−
rozróżnić rodzaje ścian ze względu na konstrukcję i użyte materiały,
−
odróżnić materiały i technologie wykończenia budynku,
−
przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska,
−
rozpoznać podstawowe materiały budowlane,
−
określić zastosowanie poszczególnych materiałów budowlanych,
−
określić rodzaje zapraw i betonów,
−
określić właściwości poszczególnych zapraw,
−
posłużyć się dokumentacją techniczną,
−
magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
−
dobrać materiały, narzędzia i sprzęt do wykonywania izolacji wodochronnych,
−
skorzystać z różnych źródeł informacji,
−
ocenić własne możliwości w działaniach indywidualnych i zespołowych,
−
zastosować zasady współpracy w grupie,
−
uczestniczyć w dyskusji, prezentacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej 713[08].Z2.03 Wykonywanie izolacji
wodochronnych z tworzyw sztucznych i zapraw wodoszczelnych w budynkach, uczeń powinien
umieć:
–
zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowisko pracy zgodnie z zasadami organizacji
pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
środowiska oraz ergonomii,
–
dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do wykonania zadania,
–
odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,
–
dobrać narzędzia, sprzęt, przyrządy pomiarowe i prawidłowo posłużyć się nimi,
–
dobrać materiały z tworzyw sztucznych do wykonania izolacji wodochronnej,
–
przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy,
–
zmontować rusztowanie do wykonania prac,
–
przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy wodoszczelne,
–
przygotować podłoże pod izolację,
–
wykonać pionową izolację fundamentów, ścian fundamentowych i ścian piwnic
z astosowaniem folii tłoczonych i płaskich,
–
wykonać pionową izolację fundamentów oraz ścian fundamentowych piwnic zaprawą
wodoszczelną,
–
wykonać izolację z folii podłogi na gruncie,
–
wykonać izolację poziomą i pionową z folii oraz zapraw wodoszczelnych w omieszczeniach
mokrych,
–
wykonać izolację z folii izolacyjnej balkonów, tarasów i zielonych dachów,
–
wykonać wiatroizolację w budynkach szkieletowych,
–
wykonać paroizolację poddasza oraz ścian zewnętrznych,
–
wykonać izolację ścian powłokami wodochronnymi,
–
wykonać uszczelnienie dylatacji,
–
wykonać uszczelnienie przejść rur przez ściany oraz wpustów podłogowych,
–
ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki,
–
ocenić stopień zniszczenia i dokonać naprawy zniszczonych fragmentów powłoki
izolacyjnej,
–
zdemontować zniszczoną izolację i zagospodarować odpady,
–
wykonać przedmiar i obmiar robót,
–
określić szacunkowo ilość materiału niezbędnego do wykonania robót,
–
sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,
–
obliczyć wynagrodzenie za wykonaną pracę,
–
wykonać pracę z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….…………...................................................
Modułowy program nauczania:
713[08] Monter izolacji budowlanych
Moduł:
Z2.03 - Technologia wykonywania izolacji wodochronnych
Jednostka modułowa:
Wykonywanie izolacji wodochronnych z tworzyw sztucznych
i zapraw wodoszczelnych w budynkach
Temat: Wykonywanie izolacji w pomieszczeniu mokrym
Cele kształcenia:
−
przygotować stanowisko pracy,
−
dostarczyć z magazynu potrzebne narzędzia i sprzęt,
−
dobrać sprzęt pomocniczy,
−
sprawdzić stan techniczny sprzętu ,
−
wyliczyć odpowiednia ilość materiałów do wykonywanego ćwiczenia,
−
pobrać odpowiednią ilość materiałów potrzebnych do wykonania ćwiczenia,
−
określić zasady zastosowanie narzędzi i sprzętu,
−
wykonać mocowanie folii płaskiej do podłoża,
−
wykonać izolację pionową i poziomą ścian pomieszczenia mokrego,
−
wykonać tynk na siatce,
−
ocenić jakość wykonanej pracy, ewentualnie poprawić usterki.
Metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w zespołach lub indywidualnie w zależności od liczby stanowisk.
Organizacja stanowiska dydaktycznego
−
stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek,
−
stanowisko ćwiczeniowe.
Środki dydaktyczne:
−
folia płaska,
−
zaprawa tynkarska,
−
siatka,
−
gwoździe z podkładkami,
−
taśma lepiąca,
−
nożyczki lub nożyk,
−
szpachla,
−
kielnia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
taśma miernicza,
−
poziomnica,
−
łata,
−
wiaderko,
−
młotek,
−
drabina,
−
rusztowanie warszawskie,
−
okulary ochronne,
−
maseczka ochronna,
Czas zajęć: 5 godzin dydaktycznych
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela:
1. Nauczyciel dopilnowuje, aby uczniowie zajęli stanowiska pracy, sprawdza obecność,
wpisuje temat zajęć na tablicy i poleca wpisać go do dzienniczków uczniowskich (10 minut).
2. Nauczyciel inicjuje dyskusję przed rozpoczęciem pracy, ukierunkowując ją na tematykę
dotyczącą sposobu przygotowania stanowiska oraz doboru odpowiednich narzędzi i sprzętu
(10minut).
3. Nauczyciel poleca uczniom zapoznanie się z właściwym materiałem nauczania w poradniku
dla ucznia – uczniowie wykonują polecenie (20 minut).
4. Uczniowie odpowiadają na wskazane przez nauczyciela pytania sprawdzające (15 minut).
5. Nauczyciel dzieli grupę na zespoły dwuosobowe, przydziela stanowiska ćwiczeniowe
a następnie określa zakres ćwiczenia do wykonania (10 minut).
6. Każdy zespół lub indywidualnie określa plan działania (potrzebne narzędzia, materiały
i technologię wykonania) (20 minut).
7. Uczniowie pobierają z magazynu potrzebne materiały, narzędzia, organizują stanowisko
pracy (10 minut).
8. Uczniowie przygotowują stanowisko, dobierają odpowiednie narzędzia pomocnicze oraz
sprzęt (30 minut).
9. Uczniowie po kolei opisują przeznaczenie narzędzi i sprzętu (10 minut).
10. Uczniowie wykonują izolacje na swoich stanowiskach (70 minut).
11. Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy i konfrontują własna ocenę z oceną
nauczyciela (10 minut).
12. Dyskusja w grupie na temat uzyskanej jakości pracy i przyczyn popełnianych błędów (15
minut).
13. Nauczyciel podsumowuje dyskusję, zwraca uwagę na najważniejsze elementy zajęć (10
minut).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca …………………………………….…………...................................................
Modułowy program nauczania:
713[08] Monter izolacji budowlanych
Moduł:
Z2.03 - Technologia wykonywania izolacji wodochronnych
Jednostka modułowa:
Wykonywanie izolacji wodochronnych z tworzyw sztucznych
i zapraw wodoszczelnych w budynkach
Temat: Wykonywanie przedmiaru robót w pomieszczeniu.
Cele kształcenia
−
przygotować stanowisko pracy,
−
przygotować odpowiednie narzędzia miernicze,
−
narysować szkic pomieszczenia,
−
zmierzyć powierzchnię podłogi,
−
zmierzyć powierzchnie ścian,
−
odliczyć otwory mniejsze od 1 m2
−
dokonać obliczeń.
Pojęcia kluczowe:
−
przedmiar robót,
−
powierzchnia ścian i podłogi
Metoda: przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia
−
tekst przewodni ( 2 załączniki),
−
taśma miernicza, po jednej na zespół
−
ołówek,
−
kartka papieru,
−
poradnik majstra budowlanego,
−
kalkulator.
Organizacja stanowiska dydaktycznego
−
pomieszczeniem może być klasa lub pracownia malarska bądź kabina ćwiczeniowa,
−
stoliki uczniowskie, umożliwiające skorzystanie z literatury i zapisanie notatek.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w zespołach najlepiej dwu osobowych.
Przebieg zajęć:
Faza 1 – Informacje
Uczniowie zapoznają się z tematem ćwiczenia, które mają wykonać. Udzielają odpowiedzi na
pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia (Załącznik 1, czas około 20
minut).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Faza 2 – Planowanie
Uczniowie przygotowują proces realizacji zadania praktycznego. Otrzymują formularze
(Załącznik 2) i zapisują w nich ustaloną kolejność wykonywanych czynności oraz dobierają
narzędzia i sprzęt (czas około 10 minut).
Faza 3 – Ustalenie
Nauczyciel sprawdza odpowiedzi i obliczenia uczniów a następnie rozpoznaje i koryguje błędy w
procesie technologicznym. Uczniowie ustalają z nauczycielem etapy i sposób przeprowadzenia
kontroli międzyoperacyjnej i końcowej. Następnie uczniowie pobierają materiały, narzędzia oraz
sprzęt z magazynu (czas około 20 minut).
Faza 4– Realizacja
Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie. Nauczyciel czuwa nad prawidłowym przebiegiem
procesu pracy i zachowaniem przepisów bezpieczeństwa higieny pracy (czas około 90 minut).
Faza 5 – Sprawdzenie
Kontrolę wykonują uczniowie podczas wykonywania pomiarów oraz po jego wykonaniu.
Uczniowie sprawdzają swoją pracę i dokonują oceny. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów (czas
około 10 minut).
Faza 6 – Analiza
Uczniowie odpowiadają na pytanie: co zrobiłbym lepiej gdybym to zadanie wykonywał jeszcze
raz? Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje umiejętności, jakie zostały nabyte. Następnie
omawia nieprawidłowości, jakie wystąpiły w procesie realizacji ćwiczenia i wyjaśnia jak ich
uniknąć w przyszłości (czas około 30minut).
Załącznik 1.
Pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia:
1) W jakim calu dokonuje się przedmiaru robót?
2) Jakich narzędzi użyjesz do wykonania pomiaru?
3) Jak należy zmierzyć powierzchnię podłogi?
4) Jak należy zmierzyć powierzchnię ścian?
5) Powyżej ilu metrów otworów w ścianie nie odpisuje się od powierzchni?
6) Jak dokonasz obliczeń ?
7) Jak wykonasz szkic pomieszczenia?
Obliczenia:
Ile m
2
ma powierzchnia podłogi
Ile m
2
ma powierzchnia ścian
................................................. .......................................................
.................................................
.......................................................
.................................................
.......................................................
.................................................
.......................................................
Całkowita powierzchnia pomieszczenia
................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Załącznik 2.
Planowanie czynności.
Lp.
Czynności technologiczne
Sprzęt i narzędzia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Materiały z tworzyw sztucznych do izolacji przeciwwilgociowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W pracowni przygotowano różne folie, zapoznaj się z nimi i wybierz z pośród nich folie
dachowe. Uzasadnij nauczycielowi swój wybór oraz omów ich przeznaczenie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z foliami przygotowanymi w pracowni,
5) przeczytać uwagi producentów folii,
6) wybrać folie dachowe,
7) opisać ich zastosowanie,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
różne rodzaje foli stosowanych w izolacji.
−
film dydaktyczny „Folie izolacyjne”,
−
magnetowid,
−
telewizor,
−
literatura.
Ćwiczenie 2
W pracowni przygotowano różne folie, zapoznaj się z nimi i wybierz z pośród nich folie
hydroizolacyjne. Uzasadnij nauczycielowi swój wybór oraz omów ich przeznaczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z foliami przygotowanymi w pracowni,
5) przeczytać uwagi producentów folii,
6) wybrać folie hydroizolacyjne,
7) opisać ich zastosowanie,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
różne rodzaje foli stosowanych w izolacji.
−
film dydaktyczny „Folie izolacyjne”,
−
magnetowid,
−
telewizor,
−
literatura.
Ćwiczenie 3
W pracowni przygotowano różne folie, zapoznaj się z nimi i wybierz z pośród nich folie
wiatroizolacyjne. Uzasadnij nauczycielowi swój wybór oraz omów ich przeznaczenie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
4) zapoznać się z foliami przygotowanymi w pracowni,
5) przeczytać uwagi producentów folii wiatroizolacyjnej,
6) wybrać folie wiatroizolacyjną,
7) opisać ich zastosowanie,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
różne rodzaje folii stosowanych w izolacji,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Wykonywanie zapraw wodoszczelnych do stosowania na
pionowe izolacje ścian fundamentowych i piwnic
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj stanowisko pracy do wykonania zaprawy cementowo-glinianej (w ilości 2:2:6)
Pobierz z magazynu odpowiedni sprzęt i narzędzia oraz odpowiednie materiały do wykonania
ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) pobrać narzędzia i sprzęt,
5) pobrać odpowiednie materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
6) wykonać zaprawę cementowo-glinianą,
7) odnieść nadmiar materiałów do magazynu,
8) utrzymywać ład i porządek na stanowisku pracy,
9) wyczyścić narzędzia i sprzęt oraz odnieść do magazynu,
10) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
11) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać samooceny pracy,
14) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
cement,
−
zawiesina gliniana,
−
piasek,
−
woda,
−
miarka,
−
łopata,
−
kielnia,
−
wiaderka,
−
wiertarka,
−
mieszadło,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 2
Do przygotowanej fabrycznie suchej mieszanki w ilości 3 kg (mineralna powłoka
uszczelniającą) dodaj odpowiednią ilość wody. Następnie nanieść ja na wcześniej przygotowane
stanowisko pracy za pomocą pędzla lub szczotki (4 m²). Pobierz z magazynu odpowiedni sprzęt
ochronny osobistej. W trakcie wykonywania pracy przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i
higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) pobrać narzędzia i sprzęt,
5) pobrać odpowiednie materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
6) wykonać mineralna powłokę uszczelniającą,
7) nanieść powłokę na przygotowane podłoże,
8) utrzymywać ład i porządek na stanowisku pracy,
9) wyczyścić narzędzia i sprzęt oraz odnieść do magazynu,
10) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
11) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać samooceny pracy,
14) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
przygotowana fabrycznie sucha mieszanka (w ilości 3 kg na 1 ucznia),
−
woda,
−
miarka,
−
kielnia,
−
pędzel,
−
szczotka,
−
wiaderka,
−
wiertarka,
−
mieszadło,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Pionowe i poziome izolacje fundamentów, ścian fundamentowych
i ścian piwnic z zastosowaniem folii tłoczonych i płaskich
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na przygotowanej podłodze na gruncie (stanowisko pracy – kabina o powierzchni 6 m²),
wykonaj łączenie folii za pomocą taśmy lepiącej. Dobierz odpowiednią folię do wykonywanej
pracy. Oceń jakość wykonanej pracy. W trakcie wykonywania pracy przestrzegaj przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) pobrać narzędzia i sprzęt,
5) pobrać odpowiednią ilość materiałów potrzebnych do wykonania ćwiczenia,
6) wykonać łączenie izolacji poziomej na wyznaczonym stanowisku pracy,
7) odnieść do magazynu narzędzia i sprzęt,
8) zagospodarować odpady,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy,
13) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
folia różne rodzaje,
−
taśma lepiąca,
−
poziomnica,
−
taśma miernicza,
−
nożyczki lub nożyk,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ćwiczenie 2
Na przygotowanym stanowisku pracy (kabina o powierzchni ściany 8 m²), ścian
fundamentowych, wykonaj łączenie folii za pomocą taśmy lepiącej. Dobierz odpowiednią folię
do wykonywanej pracy. W trakcie wykonywania pracy przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i
higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) pobrać narzędzia i sprzęt,
5) pobrać odpowiednią ilość materiałów potrzebnych do wykonania ćwiczenia,
6) wykonać łączenie izolacji pionowej na wyznaczonym stanowisku pracy,
7) odnieść do magazynu narzędzia i sprzęt,
8) zagospodarować odpady,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy,
13) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
folia różne rodzaje,
−
taśma lepiąca,
−
taśma miernicza,
−
nożyczki lub nożyk,
−
literatura.
Ćwiczenie 3
Na przygotowanym stanowisku pracy (powierzchnia ściany o wymiarach: wysokość 2,5 m,
szerokość 5 m) wykonaj pionową izolację przeciwwodną. Zastosuj podwójne zabezpieczenie,
folię płaską mocowaną mechanicznie do podłoża i dodatkowo folię wytłaczaną (membranę
kubełkową) stanowiącą zabezpieczenie i uzupełnienie właściwej hydroizolacji. Wykonaj
dokładne uszczelnienie przejścia rury przez ścianę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować rusztowanie warszawskie ,
5) pobrać narzędzia i sprzęt,
6) wyliczyć odpowiednia ilość materiałów do wykonywanego ćwiczenia,
7) pobrać odpowiednią ilość materiałów potrzebnych do wykonania ćwiczenia,
8) wykonać mocowanie folii płaskiej do podłoża,
9) wykonać mocowanie folii wytłaczanej,
10) wykonać uszczelnienie rury,
11) odnieść do magazynu narzędzia i sprzęt,
12) zagospodarować odpady,
13) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
14) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
15) zaprezentować efekty swojej pracy,
16) dokonać samooceny pracy,
17) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
folia płaska i folia wytłaczana,
−
taśma klejąca,
−
taśma obustronnie klejąca,
−
listwa startowa,
−
gwoździe z podkładkami,
−
taśma miernicza,
−
poziomnica,
−
łata,
−
młotek,
−
rusztowanie warszawskie,
−
literatura.
Ćwiczenie 4
Na przygotowanym stanowisku pracy (powierzchnia o wymiarach wysokość 2,5 m
szerokość 5 m) znajduje się zniszczona pionowa izolacja przeciwwodna. Oceń stopień
zniszczenia i dokonaj naprawy zniszczonych fragmentów powłoki izolacyjnej. Ćwiczenie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
wykonuj w zespołach dwuosobowych. W trakcie wykonywania pracy przestrzegaj przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować rusztowanie warszawskie ,
5) pobrać narzędzia i sprzęt,
6) wyliczyć odpowiednia ilość materiałów do wykonywanego ćwiczenia,
7) pobrać odpowiednią ilość materiałów potrzebnych do wykonania ćwiczenia,
8) wykonać mocowanie folii płaskiej do podłoża,
9) wykonać mocowanie folii wytłaczanej,
10) odnieść do magazynu narzędzia i sprzęt,
11) zagospodarować odpady,
12) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
13) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
14) zaprezentować efekty swojej pracy,
15) dokonać samooceny pracy,
16) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
folia płaska,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.4. Wykonywanie izolacji pomieszczeń mokrych oraz podłóg na
gruncie
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W kabinie ćwiczeniowej (dwie narożne ściany o wymiarach 2 metry wysokie na 1,5 metra
szerokie oraz podłoga o wymiarach 1,5 na 1,5 metra) wykonaj izolację pionową i poziomą
pomieszczenia mokrego a następnie na jednej ze ścian wykonaj sztywną warstwę osłonową (tynk
na siatce). Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj przygotowaną zaprawę tynkarską. Ćwiczenie
wykonuj w zespołach dwuosobowych. W trakcie wykonywania pracy przestrzegaj przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować drabinę lub rusztowanie warszawskie ,
5) pobrać narzędzia i sprzęt,
6) wyliczyć odpowiednia ilość materiałów do wykonywanego ćwiczenia,
7) pobrać odpowiednią ilość materiałów potrzebnych do wykonania ćwiczenia,
8) wykonać mocowanie folii płaskiej do podłoża,
9) wykonać tynk na siatce,
10) odnieść do magazynu narzędzia i sprzęt,
11) zagospodarować odpady,
12) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
13) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
14) zaprezentować efekty swojej pracy,
15) dokonać samooceny pracy,
16) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
folia płaska,
−
zaprawa tynkarska,
−
siatka,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
−
gwoździe z podkładkami,
−
taśma lepiąca,
−
nożyczki lub nożyk,
−
szpachla,
−
kielnia,
−
taśma miernicza,
−
poziomnica,
−
łata,
−
wiaderko,
−
młotek,
−
drabina,
−
rusztowanie warszawskie,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5. 5. Wykonanie izolacji balkonów, tarasów i zielonych dachów
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na przygotowanych stanowiskach pracy imitujących taras (3 na 3 m²) wykonaj izolację, nie
zapominając o uszczelnieniu dylatacji. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj przygotowaną
zaprawę cementową. Ćwiczenie wykonuj w zespołach dwuosobowych. W trakcie wykonywania
pracy przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) pobrać narzędzia i sprzęt,
5) wyliczyć odpowiednia ilość materiałów do wykonywanego ćwiczenia,
6) pobrać odpowiednią ilość materiałów potrzebnych do wykonania ćwiczenia,
7) ocenić stan podłoża,
8) wykonać mocowanie folii płaskiej do podłoża,
9) uszczelnić dylatację,
10) odnieść do magazynu narzędzia i sprzęt,
11) zagospodarować odpady,
12) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
13) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
14) zaprezentować efekty swojej pracy,
15) dokonać samooceny pracy,
16) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
styropian,
−
folia,
−
zaprawa cementowa,
−
nożyczki, nożyk
−
taśma miernicza,
−
poziomnica,
−
łata,
−
szpachla,
−
kielnia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
−
paca stalowa,
−
literatura.
Ćwiczenie 2
Na przygotowanych stanowiskach pracy imitujących balkon (1,5 na 2 m²) wykonaj izolację.
Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj przygotowaną zaprawę cementową. Ćwiczenie wykonuj w
zespołach dwuosobowych. W trakcie wykonywania pracy przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) pobrać narzędzia i sprzęt,
5) wyliczyć odpowiednia ilość materiałów do wykonywanego ćwiczenia,
6) pobrać odpowiednią ilość materiałów potrzebnych do wykonania ćwiczenia,
7) ocenić stan podłoża,
8) wykonać mocowanie folii płaskiej do podłoża,
9) odnieść do magazynu narzędzia i sprzęt,
10) zagospodarować odpady,
11) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
12) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać samooceny pracy,
15) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
styropian,
−
folia,
−
zaprawa cementowa,
−
nożyczki,
−
nożyk,
−
taśma miernicza,
−
poziomnica,
−
łata,
−
szpachla,
−
kielnia,
−
paca stalowa,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5.6. Wykonywanie paroizolacji i wiatroizolacji
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na wskazanym stanowisku pracy ( fragment poddasza o długości 3 m), wykonaj warstwę
ochronną z folii paroizlacyjnej. Ćwiczenie wykonuj w zespołach dwuosobowych. W trakcie
wykonywania pracy przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) pobrać z magazynu narzędzia i sprzęt,
5) wykonać obmiar,
6) obliczyć ilość potrzebnego materiału,
7) pobrać z magazynu potrzebne materiały,
8) wykonać warstwę ochronną z foli paroizlacyjnej,
9) odnieść do magazynu narzędzia i sprzęt,
10) zagospodarować odpady,
11) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
12) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać samooceny pracy,
15) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
folia paroizolacyjna,
−
styropian,
−
taker,
−
taśma klejąca,
−
nożyczki,
−
nożyk,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Ćwiczenie 2
Na wskazanym fragmencie ściany (powierzchnia wysoka na 2,5m a szeroka na 4m
z otworem okiennym pośrodku) ułóż wiatroizolację. Ćwiczenie wykonuj w zespołach
dwuosobowych. W trakcie wykonywania pracy przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) pobrać z magazynu narzędzia i sprzęt,
5) obliczyć ilość potrzebnego materiału,
6) pobrać z magazynu potrzebne materiały,
7) wykonać warstwę ochronną z wiatroizolacji,
8) odnieść do magazynu narzędzia i sprzęt,
9) zagospodarować odpady,
10) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
11) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać samooceny pracy,
14) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
folia wiatroizolacyjna,
−
taker,
−
taśma klejąca,
−
nożyczki,
−
nożyk,
−
literatura.
Ćwiczenie 3
Na wskazanym fragmencie ściany (powierzchnia wysoka na 2,5 m i szeroka na 4 m
z otworem okiennym pośrodku) zdemontuj zniszczoną wiatroizolację. Ćwiczenie wykonuj
w zespołach dwuosobowych. W trakcie wykonywania pracy przestrzegaj przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) pobrać z magazynu narzędzia i sprzęt,
5) zdemontuj zniszczona wiatroizolację,
6) odnieść do magazynu narzędzia i sprzęt,
7) zagospodarować odpady,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
folia wiatroizolacyjna,
−
taker,
−
taśma klejąca,
−
nożyczki,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
5.7. Wykonanie drenażu
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W wskazanym miejscu wykonaj fragment (około 3 metrów) drenażu opaskowego.
Ćwiczenie wykonuj w zespołach dwuosobowych. W trakcie wykonywania pracy przestrzegaj
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) pobrać z magazynu odpowiednie narzędzia i sprzęt,
5) sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,
6) pobrać z magazynu potrzebne materiały,
7) wykonać odpowiedni wykop,
8) wykonać drenaż,
9) odnieść narzędzia i sprzęt do magazynu,
10) zagospodarować odpadki,
11) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
12) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać samooceny pracy,
15) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
łopata sztychówka,
−
łopata piaskowa,
−
kilof,
−
sznurek murarski,
−
geowłóknina,
−
przewody drenażowe,
−
żwir o uziarnieniu co najmniej 0,2 m,
−
poziomnica,
−
taśma miernicza,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
5.8. Dokumentacja techniczna stosowana podczas wykonywania
izolacji wodochronnych z tworzyw sztucznych i zapraw
wodoszczelnych
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W budynku, który wskaże Ci nauczyciel, wykonaj obmiar robót izolacyjnych. Oblicz ilości
potrzebnych
Ci
materiałów,
które
będą
Ci
potrzebne
do
wykonania
izolacji
przeciwwilgociowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) pobrać z narzędziowni przymiar taśmowy oraz odpowiednią drabinę,
5) wykonać obmiaru ścian,
6) obliczyć powierzchnię ścian przeznaczonych do wykonania izolacji,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
przymiar taśmowy,
−
drabina,
−
literatura.
Ćwiczenie 2
Na podstawie projektu domu jednorodzinnego wykonaj przedmiar robót izolacyjnych
przewidzianych w projekcie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z projektem domu jednorodzinnego,
5) wykonać przedmiar,
6) wyliczyć powierzchnię ścian przeznaczonych do wykonania izolacji,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
przybory kreślarskie,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
5.9. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na wskazanych podłożach (co najmniej dwóch) oceń przygotowanie pod wykonanie izolacji.
Przedstaw swoje notatki nauczycielowi.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z przedstawionymi podłożami,
5) ocenić przygotowanie podłoża,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania - uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
literatura.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie izolacji
wodochronnych
z
tworzyw
sztucznych
i
zapraw
wodoszczelnych
w budynkach”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru w tym:
−
z poziomu podstawowego zadania: 2, 3, 6, 8, 9, 11, 13, 15, 16, 17,18,19, 20.
−
z poziomu ponad podstawowego: 1, 4, 5, 7, 10, 12, 15.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponad podstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponad
podstawowego
Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.a, 3.d, 4.d, 5.b, 6.b, 7.a, 8.d, 9.c, 10.a, 11.b, 12.b, 13.b,
14.d, 15.a, 16.a, 17.c, 18.d, 19.a, 20.d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) –
uczeń potrafi
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Łączyć izolację poziomą podłogi na gruncie
C
PP
c
2. Rozróżnia grubości folii polietylenowych
A
P
a
3. Określić zastosowanie folii wiatroizolacyjnej
A
P
d
4.
Ułożyć odpowiedni zakład w izolacji
przeciwwilgociowej
C
PP
d
5. Znać określenie pomieszczenia mokrego
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
6. Zastosować folię paroizolacyjną
B
P
b
7.
Określić promień zaokrąglenia naroży
powierzchni izolowanych
C
PP
a
8. Określić czas po jakim należy płukać drenaż
A
P
d
9.
Określić temperaturę potrzebną do wykonywania
izolacji
B
P
c
10.
Dobrać odpowiedni czas na wyczyszczenie
studzienki
C
PP
a
11. Określić trwałość folii wiatroizolacyjnej
A
P
b
12. Rozróżnić folie tłoczone
C
PP
b
13.
Określić sposób nanoszenia mineralnych powłok
uszczelniających
A
P
b
14.
Określić proporcje składników zaprawy
cementowo - glinianej
B
P
d
15. Rozpoznać folie hydroizolacyjne
C
PP
a
16. Określić spadek konstrukcji płyty balkonowej
A
P
a
17. Rozpoznać materiały paroizolacyjne
C
P
c
18. Określić wilgotność ścian
A
P
d
19. Wykonać przedmiar
B
P
a
20. Zbadać wilgotność ściany
A
P
d
PRZEBIEG TESTOWANIA
INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzania sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jedno
tygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań ujętych w zestawie zadań testowych oraz z zasadami
punktowania udzielonych odpowiedzi.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadanie testowe takich typów, jakie
ujęte są w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi podczas sprawdzianu (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony na
udzielenie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź udzielone odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i dokonaj wyboru zadań, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności.
14. Opracuj wnioski dalszego postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
15. Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 60 minut, w tym czas na udzielanie
odpowiedzi 50 minut.
INSTRUKCJA DLA UCZNIA
A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Kartę odpowiedzi podpisz imieniem i nazwiskiem.
B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z zadań wielokrotnego wyboru.
2. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 wersje odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.
Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na karcie odpowiedzi.
3. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową.
4. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność to opuść je i przejdź do
zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.
5. Czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi 50 minut.
C. MATERIAŁY DLA UCZNIA
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1) Na łączenie izolacji przeciwwilgociowej poziomej podłogi na gruncie wystarczy zakład
o szerokości
a) 5 cm.
b) 20 cm.
c) 30 cm.
d) 50 cm.
2) Nie powinno się stosować folii polietylenowych cieńszych niż
a) 0,20 mm.
b) 0,40 mm.
c) 0,50 mm.
d) 0,80 mm.
3) Folie wiatroizolacyjne stosuje się przede wszystkim
a) podłodze na gruncie.
b) ławach fundamentowych.
c) w pomieszczeniach mokrych.
d) w ścianach zewnętrznych budynku o konstrukcji szkieletowej drewnianej lub stalowej.
4) Izolacje przeciwwilgociowe z mas izolacyjnych układa się na całej powierzchni
z wywinięciem tych materiałów, na ścianę do wysokości
a) 0,5 do 0,40 m.
b) 0,10 do 0,70 m.
c) 0,20 do 0,60 m
d) 0,15 do 0,30 m.
5) Do pomieszczeń mokrych zalicza się
a) pokój.
b) łazienkę.
c) sypialnię.
d) przedpokój.
6) Folia paroizolacyjna jest niezbędna na
a) podłodze na gruncie.
b) ocieplonym poddaszu.
c) pomieszczeniu mokrym.
d) ścianach fundamentowych.
7) Naroża powierzchni izolowanych powinny być zaokrąglone promieniem nie mniejszym niż
a) 3 cm.
b) 8 cm.
c) 10 cm.
d) 15 cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
8) Drenaż należy płukać woda pod ciśnieniem co
a) 1 rok.
b) 5 miesięcy.
c) 6 miesięcy.
d) co kilka lat.
9) Izolacja wodochronna powinna być układana w temperaturze
a) 0°C.
b) 5°C.
c) 10°C.
d) 15 °C
10) Studzienki kontrolne należy czyścić co
a) 1 rok.
b) kilka lat.
c) 6 miesięcy.
d) 2 miesiące.
11) Po ułożeniu wiatroizolacji elewacje należy wykonać w określonym czasie to jest
a) po 1 roku.
b) po 3-4 miesiącach.
c) po 5-6 miesiącach.
d) po 6-7 miesiącach.
12) Folie tłoczone są zwykle
a) fioletowe i żółte.
b) czarne i brązowe.
c) zielone i czerwone.
d) niebieskie i pomarańczowe.
13) Mineralne powłoki uszczelniające nanosimy na podłoże za pomocą
a) kielni.
b) pędzla.
c) szpachli.
d) natrysku.
14) Do pionowych izolacji murów fundamentowych i piwnicznych można używać zapraw
cementowo-glinianych bardzo tłustych, o proporcji składników (cement: zawiesina gliniana:
piasek)
a) 3: 2: 1.
b) 1: 1: 1.
c) 2: 2: 1.
d) 1: 1: 3.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
15) Folie hydroizolacyjne są zazwyczaj w kolorze
a) czarne lub szare.
b) białe lub fioletowe.
c) zielone lub czerwone.
d) pomarańczowe lub granatowe.
16) Konstrukcja płyty balkonowej powinna mieć wyprofilowany spadek poprzeczny
a) 1-2%.
b) 5-6%.
c) 10-15%.
d) 15 -20%.
17) Najczęściej stosowanymi materiałami paroizolacyjnymi są
a) geowóknina.
b) rury drenażowe.
c) opóźniacze pary.
d) wpusty podrynnowe.
18) Przyjmuje się że ściany są suche gdy wilgotność ścian murowanych nie jest większa niż
a) 4 %.
b) 8 %.
c) 12 %.
d) 2,5 %.
19) Wykonując przedmiar izolacji przeciwwilgociowych obliczamy powierzchnię w
a) metrach.
b) kilometrach.
c) milimetrach.
d) centymetrach.
20) Badając wilgotność murów należy na jedną ścinane lub pomieszczenie wykonać co najmniej
a) 1 odwiert.
b) 4 odwierty.
c) 2 odwierty.
d) 6 odwiertów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie izolacji wodochronnych z tworzyw sztucznych i zapraw
wodoszczelnych w budynkach
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
Test 2
Test praktyczny niskosymulowany do jednostki modułowej.
.
Wykonanie izolacji wodochronnych z tworzyw sztucznych i zapraw
wodoszczelnych w budynkach 713 [08].Z2.03
Test sprawdza umiejętności z zakresu:
−
planowania pracy,
−
organizowania stanowiska roboczego,
−
wykonywania pracy,
−
prezentowania efektów wykonania zadania.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową prawidłowo wykonaną czynność lub efekt wykonania uczeń otrzymuje
jeden punkt, za czynność źle wykonaną, nie spełniający określonych kryteriów efekt wykonania
lub za niewykonanie wymaganej czynności uczeń otrzymuje zero punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
poniżej 11 punktów – ocena niedostateczna,
od 11 do 14 punktów – ocena dopuszczająca,
od 15 do 18 punktów – ocena dostateczna,
od 19 do 24 punktów – ocena dobra,
od 25 do 27 punktów – ocena bardzo dobra.
Informacja dla zdającego
1. Zapoznaj się z treścią zadania, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem pracy i jego
wyposażeniem. Masz na to czas – 20 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu trwania
wykonywania zadania.
2. Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania.
3. Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych
wskazówek. Interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku
przerwać wykonywanie zadania.
Temat zadania
:
Przygotuj stanowisko pracy do wykonania izolacji pionowej zaprawą
wodoszczelną na wcześniej przygotowanym podłożu ścian o powierzchni 5m
2
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
Plan działania:
1. Wymień czynności prowadzące do wykonania zadania
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
2. Wymień narzędzia potrzebne do wykonania zadania
.....................................................................................................................................................................................
3. Wymień sprzęt potrzebny do wykonania zadania
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
4. Wymień materiały pomocnicze
.....................................................................................................................................
5. Dokonaj przedmiaru robót
..................................................................
Wskazówki dla nauczyciela
Do wykonania zadania należy przygotować stanowisko, zabezpieczyć je przed zabrudzeniem
dobrać odpowiedni sprzęt, narzędzia i sprzęt pomocniczy omówić ich przeznaczenie. Należy je
zgromadzić na wyraźnie oznakowanych stanowiskach. Wymagane są również pojemniki na
odpady oraz sprzęt do uprzątnięcia stanowiska pracy. Dla każdego zdającego należy przygotować
instrukcje obsługi sprzętu. Kryteria oceniania podane są w poniższej tabeli.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
Kryteria oceniania
I.
Planowanie
Nr
Czynności i kryteria wykonania
Punktacja
1-0
1. Zapisał przynajmniej 5 czynności związanych z wykonywaniem prac, we
właściwej kolejności (przygotować stanowisko, zabezpieczyć podłogę przed
zabrudzeniem, ustawić drabinę lub rusztowanie, dobrać narzędzia i sprzęt z
magazynu, dokonać przedmiaru robót, wyznaczyć miejsce do wykonania
izolacji, wykonać izolacje posprzątać stanowisko).
2. Zapisał następujące narzędzia:
Wiertarka z mieszadłem, kielnia, paca, szpachla
3. Zapisał następujący sprzęt:
Drabina lub rusztowanie, wiaderka, pojemnik cechowy, środki czystości,
4
Wymienił materiały pomocnicze: taśma miernicza, szpachle, ołówek, sznur
malarski
II.
Organizowanie:
5. Zgromadził na stanowisku rękawice, mieszadło ręczne lub mechaniczne,
wiaderka, pojemnik cechowy, środki czystości,
6.
Zgrom Zgromadził na stanowisku narzędzia i sprzęt
7. Rozmieścił materiały i narzędzia na stanowisku w sposób nie utrudniający
prowadzenia pracy
8. Sprawdził stan techniczny narzędzi i sprzętu przed ich zastosowaniem
III. Wykonanie:
9. Zamiótł stanowisko
10. Rozłożył folie na podłodze
11. Rozstawił drabiny lub zmontował rusztowanie
12. Dokonał przedmiaru robót
13. Wyznaczył miejsce do wykonania izolacji
14. Opisał przeznaczenie narzędzi
15. Opisał sprzęt i jego przeznaczenie
16. Posłużył się narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem.
17. Oczyścił narzędzia i odniósł je na miejsce przechowywania.
18. Wyniósł odpady do przeznaczonych do tego celu pojemników.
19. Wykonał czysto i estetycznie zadanie
20. Wykonał wszystkie czynności związane z przygotowaniem stanowiska
IV. Prezentacja.
21. Omówił sposób wykonania zadania
22. Ocenił jakość wykonania zadania
23. Określił cel zadania
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
7. LITERATURA
1. Adamiec T., Mirski J.Z.: Utrzymanie zasobów budowlanych, WsiP, Warszawa 1999
2. Kisielewicz B., Królak E., Pieniążek Z.: Izolacje wodochronne w budownictwie, pomoc
dydaktyczna. Politechnika Krakowska, Kraków 1999
3. Korycki O. (red.): Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, część C:
Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 4: Izolacje wodochronne tarasów. ITB, Warszawa 2004
4. Korycki O. (red.): Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, część C:
Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 6: Zabezpieczenia wodochronne pomieszczeń „mokrych”.
ITB, Warszawa 2004
5. Mirski J.Z., Łącki K., Budownictwo z technologią 2, WSiP, Warszawa 1998
6. Praca zbiorowa pod red. Panasa J., Nowy poradnik majstra budowlanego Arkady, Warszawa
2003, 2004, 2005
7. Szymański E. :Materiały budowlane, WsiP, Warszawa 2003
8. Urban L.: Murarstwo i tynkarstwo, WsiP, Warszawa 1995
9. Czasopisma: „Murator”, „Chemia budowlana”, „Ładny Dom”
10. www.e-izolacje.pl, www.muratorplus.pl, www.muratordom.pl