monter izolacji budowlanych 713[08] z2 04 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Sylwester Wesołowski
Radosław Krzyżanowski


Wykonywanie

izolacji

wodochronnych

zbiorników

713[08].Z2.04





Poradnik dla nauczyciela

















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

Recenzenci:
mgr inż. Janas Ryszard
mgr inż. Popek Mirosława



Opracowanie redakcyjne:
Inż. Frankiewicz Danuta



Konsultacja:
inż. Frankiewicz Danuta
mgr inż. Sagan Teresa





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[08].Z2.04

Wykonywanie izolacji wodochronnych zbiorników zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu montera izolacji budowlanych.

























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

4

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

11

5.1. Materiały do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych zbiorników

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych zbiorników

z zastosowaniem powłok bitumicznych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych zbiorników

z zastosowaniem materiałów bitumicznych rolowych

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych zbiorników

z zastosowaniem zapraw wodoszczelnych

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych zbiorników

z zastosowaniem tworzyw sztucznych

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

5.6. Wykonywanie uszczelnienia dylatacji oraz przejść rur przez ściany

zbiornika

23

5.6.1. Ćwiczenia

23

5.7. Wykonywanie warstw ochronnych izolacji

25

5.7.1. Ćwiczenia

25

5.8. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót

27

5.8.1. Ćwiczenia

27

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

29

7. Literatura

43

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który pomoże w prowadzeniu zajęć

dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie montera izolacji budowlanych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń przed
przystąpieniem realizacji programu jednostki modułowej,

cele kształcenia (zestaw umiejętności) – jakie powinien opanować uczeń w wyniku
realizacji programu jednostki modułowej,

przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi
metodami,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

przykładowe zestawy zadań testowych,

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki.
Według założeń kształcenia modułowego, nauczyciel przede wszystkim ma kierować

procesem dydaktycznym, stwarzając uczniowi warunki do samodzielnego przyswajania
wiedzy oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.

Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi oraz

metodami praktycznymi.

W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie nabytych wcześniej.
Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel może
tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże
powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki
modułowej.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu

swoich postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.
Według tego samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń
powinien samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia
X obok słowa:

TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)

NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy lub niepełny).
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty jego

pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zaznaczenie NIE wskazują
luki w wiedzy lub umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się
z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy
przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane
zgodnie z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce
wewnętrzny system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali
dwustopniowej: ćwiczenie (zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.

Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza

sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami
testów teoretycznych i praktycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

713[08].Z2

Technologia wykonywania izolacji

wodochronnych


















Schemat układu jednostek modułowych

713[08].Z2.01

Dobieranie materiałów, narzędzi i sprzętu do

wykonywania izolacji wodochronnych

713[08].Z2.04

Wykonywanie izolacji wodochronnych

zbiorników

713[08].Z2.03

Wykonywanie izolacji wodochronnych z tworzyw

sztucznych i zapraw wodoszczelnych w budynkach

713[08].Z2.02

Wykonywanie izolacji wodochronnych materiałów

bitumicznych w budynkach

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

dobierać materiały narzędzia i sprzęt do pracy,

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji,

wykonywać izolacje przeciwwilgociowe,

wykonywać uszczelnienia dylatacji,

wykonywać warstwy ochronne izolacji,

rozróżniać rodzaje izolacji,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

organizować stanowiska składowania i magazynowania,

dobierać sposób i środki transportu do rodzaju materiału,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

dobierać dokumentację techniczno – budowlaną do realizacji zadań,

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,

dobierać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony indywidualnej, w zależności
od prowadzonych prac budowlanych,

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przewidywać i zapobiegać
zagrożeniom,

oceniać własne możliwości w działaniach indywidualnych i zespołowych,

stosować zasady współpracy w grupie,

uczestniczyć w dyskusji, prezentacji.














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:

zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowisko pracy zgodnie z zasadami
organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony środowiska oraz ergonomii,

dobrać odpowiednią odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do wykonania
zadania,

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,

dobrać przyrządy pomiarowe i prawidłowo posłużyć się nimi,

dobrać materiały bitumiczne i z tworzyw sztucznych oraz pomocnicze do wykonania
izolacji wodochronnych określonego zbiornika,

przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy,

posłużyć się narzędziami i sprzętem podczas wykonywania izolacji zbiorników,

zmontować rusztowanie do wykonania robót,

przygotować powierzchnię zbiornika pod izolację,

wykonać poziomą izolację dna zbiornika,

wykonać izolację ścian zbiornika zaprawami wodoszczelnymi,

wykonać powłokową izolację zbiornika masą bitumiczną,

wykonać izolację z tworzyw sztucznych ścian zbiornika,

wykonać warstwy ochronne izolacji zbiornika różnymi materiałami,

wykonać uszczelnienie dylatacji zbiornika,

wykonać uszczelnienie przejść rur przez ściany zbiornika,

ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki,

wykonać drenaż w poziomie fundamentów,

ocenić stopień zniszczenia powłoki izolacyjnej oraz wykonać naprawę zniszczonych
fragmentów,

zdemontować zniszczoną izolację i zagospodarować odpady,

wykonać przedmiar i obmiar robót,

określić szacunkowo ilość materiału niezbędnego do wykonania robót,

sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,

obliczyć wynagrodzenie za wykonaną pracę,

wykonać pracę z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przepisów przeciwpożarowych i ochrony środowiska.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter izolacji budowlanych 713[08]
Moduł: Technologia wykonywania izolacji wodochronnych 713[08].Z2.04
Jednostka modułowa: Wykonywanie izolacji wodochronnych zbiorników 713[08].Z2.04

Temat: Wykonaj izolację wodochronną z dwóch warstw papy asfaltowej na lepiku na

ścianie zbiornika betonowego.


Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania izolacji wodochronnych zbiorników

na podłożu betonowym.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi

przygotować podłoże pod izolację wodochronną,

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,

dobrać materiały i narzędzia do wykonania izolacji wodochronnej,

wykonać izolację,

zaprezentować efekty swojej pracy,


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów

zespoły dwuosobowe.


Czas:

3 godziny dydaktyczne

Środki dydaktyczne

instrukcje wykonywania izolacji wodochronnych zbiorników,

Materiały budowlane: cement, piasek, woda, papa asfaltowa, lepik asfaltowy,

Narzędzia i sprzęt: betoniarka, taczki, łopata piaskówka, łata aluminiowa, kielnia,
poziomnica, szpachelka, szczotka, pędzel, szufelka, nóż.


Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instrukcja wykonania.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

każdy uczeń wykona 2 m² izolacji wodochronnej zbiornika (czas trwania 3 godziny
dydaktyczne).

uczeń po oczyszczeniu podłoża z kurzu i resztek zaprawy sprawdza stan techniczny
podłoża (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela.).

wyrównuje podłoże,

na przygotowanym podłożu uczeń wykonuje izolację wodochronną według
instrukcji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu izolacji
wodochronnej zbiornika.

6. Po wykonaniu pracy uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
9. Uczniowie prezentują efekty swojej pracy.
10. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Izolacje wodochronne z materiałów

bitumicznych rolowych. Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj materiały
stosowane do wykonywania izolacji wodochronnych zbiorników. Napisz w zeszycie notatkę
zawierającą następujące zagadnienia:

jakie materiały stosowane są podczas wykonywania izolacji przeciwwilgociowych
zbiorników?

jakie warunki muszą być spełnione, aby można było wykonywać izolacje z materiałów
bitumicznych rolowych?

z ilu warstw papy może składać się izolacja typu średniego?

ile wynosi szerokość zakładów podłużnych podczas wykonywania izolacji z dwóch
warstw papy?

ile wynosi szerokość zakładów poprzecznych podczas wykonywania izolacji z dwóch
warstw papy?

od którego miejsca w zbiorniku należy rozpocząć układanie papy?

przy jakiej najniższej temperaturze możemy wykonywać izolacje z materiałów
bitumicznych?


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe

ankiety

ewaluacyjne

dotyczące

sposobu

prowadzenia

zajęć

i ukształtowanych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 713[08]
Moduł: Technologia wykonywania izolacji wodochronnych 713[08].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie izolacji wodochronnych zbiorników 713[08].Z2.04

Temat: Izolacje przeciwwilgociowe zbiorników z zapraw wodoszczelnych – wykonanie

tynku wypalanego.


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania tynku cementowego wypalanego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi

określić kiedy można zastosować tynk wypalany jako wodoszczelny,

dobrać materiały i narzędzia do wykonania tynku wypalanego,

wykonać zgodnie ze sztuka budowlaną tynk wypalany.

Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 300min.

Środki dydaktyczne:

Narzędzia i sprzęt: betoniarka, łopata, skrzynia murarska, kielnia, paca styropianowa,
paca stalowa.

Materiały budowlane: cement, piasek, woda.


Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

uczniowie wysłuchują instruktarzu nauczyciela.

uczniowie obserwują jak nauczyciel wykonuje na ścianie fragment tynku
wypalanego.

każdy uczeń przygotowuje swoje stanowisko pracy.

każdy uczeń wykonuje ćwiczenie polegające na wykonaniu tynku wypalanego.

5. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
7. Uczniowie prezentują efekty swojej pracy.
8. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: „Tynki wypalane. Wykonywanie i zakres

stosowania”

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe

ankiety

ewaluacyjne

dotyczące

sposobu

prowadzenia

zajęć

i ukształtowanych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.ĆWICZENIA


5.1. Materiały do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych

zbiorników


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród przedstawionych próbek papy wskaż te, które przeznaczone są do wykonania

izolacji zbiorników.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z rodzajami papy stosowanymi na izolacje zbiorników,
5) obejrzeć próbki papy,
6) wybrać właściwe próbki,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekt swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

– próbki różnych rodzajów pap,
– literatura.

Ćwiczenie 2

Z opakowań po mieszankach przeznaczonych do wykonywania warstw izolacyjnych

zbiorników wybierz te, które zawierały mieszanki gotowe do użycia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z treścią instrukcji zamieszczonych na opakowaniach,
5) wybrać te opakowania które zawierały mieszanki gotowe do użycia,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekt swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

opakowania po mieszankach do wykonywania warstw izolacyjnych,

literatura.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych zbiorników

z zastosowaniem powłok bitumicznych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie instrukcji zamieszczonej na opakowaniu masy bitumicznej sporządź wykaz

maszyn i narzędzi niezbędnych do wykonania powłoki izolacyjnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
2) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
3) zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu masy bitumicznej ,
4) sporządzić wykaz maszyn i narzędzi,
5) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
6) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
7) zaprezentować efekt swojej pracy,
8) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

opakowania po masie bitumicznej.

Ćwiczenie 2

Wykonaj 2 m

2

izolacji bitumicznej na podłożu betonowym zbiornika.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z instrukcją wykonania powłoki,
5) zgromadzić potrzebne materiały,
6) zgromadzić potrzebne narzędzia i urządzenia,
7) wykonać izolację,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekt swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

paca z ząbkami,

mieszarka wolnoobrotowa,

masa bitumiczna do wykonywania izolacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych zbiorników

z zastosowaniem materiałów bitumicznych rolowych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj 1m

2

izolacji typu średniego z zastosowaniem papy asfaltowej na ścianie

zbiornika betonowego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować materiały bitumiczne:

lepik asfaltowy,

papę asfaltową,

5) przygotować narzędzia do wykonania ćwiczenia,
6) przygotować podłoże pod izolację,
7) przygotować masę asfaltową,
8) wykonać izolację,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekt swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne, metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

materiały do wykonania izolacji:

lepik asfaltowy,

papa asfaltowa,

narzędzia:

pojemnik na lepik,

szczotka do nakładania lepiku,

nóż do cięcia papy,

literatura.


Ćwiczenie 2

Wykonaj 1m

2

izolacji typu ciężkiego z zastosowaniem papy asfaltowej, na dnie zbiornika

betonowego.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować materiały bitumiczne:

lepik asfaltowy

papę asfaltową

5) przygotować narzędzia do wykonania ćwiczenia,
6) przygotować podłoże pod izolację,
7) przygotować masę asfaltową,
8) wykonać izolację,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekt swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały do wykonania izolacji:

lepik asfaltowy,

papa asfaltowa,

narzędzia:

pojemnik na lepik,

szczotka do nakładania lepiku,

nóż do cięcia papy,

literatura.


Ćwiczenie 3

Wykonaj 1 m izolacji typu ciężkiego z zastosowaniem papy asfaltowej, na połączeniu

dna zbiornika betonowego ze ścianą betonową.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

4) przygotować materiały bitumiczne:

lepik asfaltowy,

papę asfaltową,

5) przygotować narzędzia do wykonania ćwiczenia,
6) przygotować podłoże pod izolację,
7) przygotować masę asfaltową,
8) wykonać izolację,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekt swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

materiały do wykonania izolacji:

lepik asfaltowy,

papa asfaltowa,

narzędzia:

pojemnik na lepik,

szczotka do nakładania lepiku,

nóż do cięcia papy,

literatura.








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych zbiorników

z zastosowaniem zapraw wodoszczelnych

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj na wskazanej powierzchni tynk wodoszczelny używając do tego celu zaprawy

cementowej ze środkiem uszczelniającym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) skompletować narzędzia,
5) dobrać potrzebne materiały,
6) przygotować zaprawę cementową ,
7) wykonać obrzutkę,
8) wykonać narzut,
9) zatrzeć tynk,
10) oczyścić narzędzia,
11) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
12) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
13) zaprezentować efekt swojej pracy,
14) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

– materiały:

− cement,
− piach,
− woda,
− środek uszczelniający,

– narzędzia:

− kielnia,
− paca,
− skrzynia murarska,
− łopata,
− betoniarka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 2

Wykonaj na wskazanej powierzchni tynk wypalany jako tynk wodoszczelny.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) skompletować narzędzia,
5) dobrać potrzebne materiały,
6) wykonać zaprawę,
7) wykonać obrzutkę,
8) wykonać narzut,
9) zatrzeć tynk,
10) oczyścić narzędzia,
11) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
12) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
13) zaprezentować efekt swojej pracy,
14) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

– materiały:

− betoniarka,
− łopata,
− skrzynia murarska,
− kielnia,
− paca stalowa,
− paca styropianowa,
− betoniarka,

– narzędzia i sprzęt:

− cement,
− piasek,
− woda.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych zbiorników

z zastosowaniem tworzyw sztucznych

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj podłoże pod wykonanie izolacji ściany zbiornika. Ćwiczenie wykonaj zgodnie

z otrzymaną dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować materiały,
5) dobrać i przygotować materiały do wykonania ćwiczenia,
6) przygotować zaprawę cementową zachowując odpowiednie proporcje składników,
7) przygotować podłoże,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekt swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja do wykonania zadania,

materiały:

cement,

piasek,

woda,

narzędzia:

kielnia,

łopata,

naczynie miarowe,

pojemnik na zaprawę poziomnica,

łata drewniana.


Ćwiczenie 2

Wykonaj 3 m

2

izolacji przeciwwilgociowej z folii na ścianie zbiornika betonowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przpeisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować materiały,
5) dobrać i przygotować materiały do wykonania ćwiczenia,
6) przygotować podłoże,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekt swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały:

folia,

narzędzia:

paca,

pędzel,

wałek.


Ćwiczenie 3

Wykonaj połączenie dwóch odcinków folii o długości 3 m na zakład metodą klejenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepsiy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować materiały,
5) uciąć dwa odcinki folii o długości 3 m,
6) dobrać i przygotować narzędzia do wykonania ćwiczenia,
7) wykonać połączenie,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać oceny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

materiały:

folia,

klej,

narzędzia:

pędzel,

nóż,

wałek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.6. Wykonywanie uszczelnienia dylatacji oraz przejść rur przez

ściany zbiornika

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zamocuj w ścianie zbiornika przepust z rury stalowej z kołnierzem.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) sprawdzić stan techniczny przepustu,
5) przygotować materiały,
6) dobrać narzędzia,
7) zamocować przepust,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekt swojej pracy,
10) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały do zamocowania przepustu:

przepust z rury stalowej z kołnierzem,

podkładka wzmacniająca z folii,

narzędzia:

nóż, pędzel,

nożyczki,

klucze do dokręcania nakrętek.


Ćwiczenie 2

Wykonaj uszczelnienia dylatacji w zbiorniku pokrytym izolacją z papy.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) sprawdzić stan podłoża,
5) przygotować materiały uszczelniające,
6) dobrać narzędzia,
7) wykonać uszczelnienie,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekt swojej pracy,
10) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały uszczelniający,

narzędzia:

nożyce do cięcia blachy,

szczotka.

Ćwiczenie 3

Wykonaj uszczelnienia dylatacji w zbiorniku pokrytym izolacją z PVC.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) sprawdzić stan podłoża,
5) przygotować materiały uszczelniające,
6) dobrać narzędzia,
7) wykonać uszczelnienie,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekt swojej pracy,
10) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiał uszczelniający,

narzędzia:

nożyce do cięcia blachy,

szczotka,

nóż.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.7 Wykonywanie warstw ochronnych izolacji


5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj

zapotrzebowanie

materiałowe

do

wykonania

warstwy

ochronnej

z zastosowaniem klinkieru.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznaj się z literaturą dotyczącą wykonywania warstw ochronnych,
5) sporządź na kartce wykaz materiałów i narzędzi,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekt swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

– Druk zapotrzebowania materiałowego,
– literatura.

Ćwiczenie 2

Wykonaj warstwę zabezpieczającą izolacji z betonu wraz z siatką na powierzchni 2 m

2

.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować pręty zbrojeniowe i powiązać je w siatkę,
5) wykonać mieszankę betonową,
6) wykonać warstwę zabezpieczającą,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekt swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.


Wyposażenie stanowiska pracy:

– materiały:

cement,

kruszywo,

woda,

pręty stalowe o średnicy 2 mm,

kreda,

drut wiązałkowy,

– narzędzia i sprzęt:

przymiar metrowy,

betoniarka,

taczki,

łopata,

paca,

cęgi,

nożyce do cięcia drutu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

5.8. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót

5.8.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj sprawdzenia jakości pięciu materiałów izolacyjnych przeznaczonych do izolacji

zbiornika z wodą.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją do zadania,
2) zapoznaj się z materiałami oraz instrukcjami ich stosowania,
3) oceń, czy każdy z przedstawionych materiałów nadaje się do stosowania w zbiornikach

z wodą,

4) zaprezentować efekt swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko do wykonania ćwiczenia,

pięć rożnych próbek materiałów izolacyjnych wraz z instrukcjami ich stosowania,

instrukcja do zadania.


Ćwiczenie 2

Dokonaj odbioru podłoża pod izolację z materiałów bitumicznych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją do zadania,
2) sprawdzić stan podłoża,
3) ocenić stan podłoża,
4) zanotować ewentualne usterki,
5) zaprezentować efekt swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Środki dydaktyczne:

stanowisko do wykonania ćwiczenia,

instrukcja do zadania,

arkusz papieru,

ołówek lub długopis.


Ćwiczenie 3

Dokonaj odbioru uszczelnienia dylatacji

.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją do zadania,
2) sprawdzić stan dylatacji,
3) ocenić poprawność wykonania dylatacji,
4) zanotować ewentualne usterki,
5) zaprezentować efekt swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko do wykonania ćwiczenia,

instrukcja do zadania,

arkusz papieru,

ołówek lub długopis.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Wykonywanie izolacji
wodochronnych zbiorników”.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:

-

zadania 1- 14 są z poziomu podstawowego,

-

zadania 15 - 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.d, 2.c, 3.b, 4.d, 5.c, 6.a, 7.b, 8.d, 9.d, 10.d, 11.b, 12.c,
13.
d, 14.a, 15.d, 16.b, 17.c, 18.c, 19.b, 20.b.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Dobrać materiał do łączenia pap asfaltowych.

C

P

d

2.

Określić warunki wykonywania izolacji z materiałów
bitumicznych.

B

P

c

3.

Określić minimalną szerokość zakładu podłużnego
podczas krycia papą.

C

P

b

4.

Określić przeznaczenie lepików.

B

P

d

5.

Określić temperaturę podgrzewania lepiku
z wypełniaczami.

C

P

c

6.

Wskazać przesunięcie drugiej warstwy papy względem
pierwszej przy wykonywaniu izolacji z dwóch warstw
papy.

C

P

a

7.

Uściślić grubość folii stosowanej do izolacji
wodoszczelnych.

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

8.

Określić stan techniczny powierzchni podłoża pod
izolację z tworzyw sztucznych.

B

P

d

9.

Wskazać rodzaj folii stosowanych do wykonywania
izolacji zbiorników.

B

P

d

10. Określić zastosowanie tynku wodoszczelnego.

C

P

d

11.

Określić minimalną szerokość kołnierza stalowego na
rurze stalowej podczas przejścia przez ścianę zbiornika.

C

P

b

12.

Określić średnicę podkładki wzmacniającej z folii
wokół rury stalowej z kołnierzem.

C

P

c

13. Dobrać rodzaj materiału uszczelniającego dylatację.

C

P

d

14.

Ustalić sposób oczyszczenia podłoża pod tynk
wodoszczelny.

C

P

a

15.

Określić, grubość betonowej warstwy ochronnej
izolacji bitumicznej.

D

PP

d

16.

Określić, czy na izolację zbiornika można stosować
materiał przeterminowany.

D

PP

b

17.

Określić, czego nie należy sprawdzać podczas odbioru
podłoża pod izolację.

C

PP

c

18.

Określić czego nie należy sprawdzać podczas odbioru
po wykonaniu każdej warstwy przy wykonywaniu
izolacji wielowarstwowych.

D

PP

c

19.

Dobrać materiał wypełniający fugi między klinkierem
będącym zabezpieczeniem izolacji bitumicznej.

D

PP

b

20.

Określić grubość warstwy ochronnej izolacji
bitumicznej z asfaltu lanego.

D

PP

b


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyska 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego, natomiast

w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci trudności,
gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań od 15 do20).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do łączenia dwóch warstw pap asfaltowych można zastosować

a) lepik chemoutwardzalny.
b) lepik smołowy na zimno.
c) lepik smołowy na gorąco.
d) lepik asfaltowy na gorąco.


2. Przy jakiej najniższej temperaturze możemy wykonywać izolacje z materiałów

bitumicznych?

a) – 5

o

C.

b) 0

o

C.

c) + 5

o

C.

d) + 10

o

C.


3. Minimalna szerokość zakładu podłużnego w każdej warstwie papy powinna wynosić

a) 5 cm.
b) 10 cm.
c) 15 cm.
d) 20 cm.


4. Lepiki służą do

a) lepienia płytek.
b) wykonywania izolacji termicznych.
c) gruntowania powierzchni betonowych.
d) sklejania poszczególnych warstw papy w izolacjach wielowarstwowych.


5. Lepiki asfaltowe z wypełniaczami stosowane na gorąco podgrzewa się do temperatury

a) 120 do 140°C.
b) 140 do 160°C.
c) 160 do 180°C.
d) 180 do 190°C.


6. Druga warstwa papy względem pierwszej przy wykonywaniu izolacji z dwóch warstw

papy powinna być przesunięta o

a)

1

/

2

szerokości zwoju.

b)

1

/

3

szerokości zwoju.

c)

1

/

4

szerokości zwoju.

d)

2

/

3

szerokości zwoju.


7. Do wykonania izolacji wodoszczelnych można stosować folię o grubości

a) 0,8 mm.
b) 01

÷

2 mm.

c) 0,1

÷

0,3 mm.

d) 0,4

÷

0,6 mm.

8. Powierzchnia podłoża pod izolację z tworzyw sztucznych nie powinna być

a) śliska.
b) równa.
c) gładka.
d) chropowata.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

9. Do wykonywania izolacji zbiorników stosuje się folie

a) z poliamidu.
b) z polibutylenu.
c) z polichlorku winylu.
d) ze zmiękczonego polichlorku winylu.


10. Tynk wodoszczelny jako izolację wodochronną można stosować gdy

a) zbiornik jest niski.
b) podłoże jest mokre.
c) podłoże jest nierówne.
d) nie ma obawy że tynk pęknie.


11. Minimalna szerokość kołnierza stalowego na rurze stalowej stosowanej do przejścia przez

ścianę zbiornika powinna wynosić
a) 5 mm.
b) 10 mm.
c) 15 mm.
d) 20 mm.


12. Podkładka wzmacniająca z folii ułożona wokół rury stalowej z kołnierzem zamocowanej

w ścianie zbiornika powinna mieć średnicę co najmniej
a) 10 cm. większą od średnicy kołnierza.
b) 15 cm. większą od średnicy kołnierza.
c) 20 cm. większą od średnicy kołnierza.
d) 25 cm. większą od średnicy kołnierza.


13. Jakim materiałem wypełnia się szczelinę dylatacyjną, jeżeli izolacja zbiornika została

wykonana z papy?
a) Piaskiem.
b) Taśmą profilowaną z blachy stalowej ocynkowanej.
c) Profilowanym laminatem z żywic syntetycznych elastycznych.
d) Wkładką profilowaną z blachy miedzianej o grubości ok. 1 mm.


14. Jeżeli podłoże betonowe pod tynk wodoszczelny posiada luźne części to

a) należy je usunąć.
b) można je pozostawić .
c) można je pozostawić jeśli jest ich mniej niż 4 na 1 m

2

.

d) należy wykonać tynk wodoszczelny z minimum trzech warstw.


15. Warstwa ochronna izolacji wodochronnej wykonana z betonu musi mieć grubość co

najmniej

a) 8 cm.
b) 9 cm.
c) 6 ÷ 9 cm.
d) 3 ÷ 5 cm.

16. Czy do wykonania izolacji wodochronnej zbiornika można stosować materiały izolacyjne

przeterminowane?
a) Tak.
b) Nie.
c) Tak, ale tylko za zgodą dostawcy.
d) Tak, ale tylko wtedy kiedy okres przeterminowania nie jest dłuższy niż 6 miesięcy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

17. Podczas odbioru podłoża przygotowanego pod izolację wodochronną nie należy

sprawdzać
a) poprawność spadków podłoża.
b) poprawność osadzenia wpustów.
c) wytrzymałość konstrukcyjną ściany zbiornika.
d) poprawność jego gruntowania jeżeli powinno być gruntowane.


18. Podczas wykonywania izolacji wielowarstwowych, po wykonaniu każdej warstwy nie

należ sprawdzać
a) ciągłości warstwy izolacyjnej.
b) grubości warstwy izolacyjnej.
c) wilgotności warstwy izolacyjnej.
d) poprawności i dokładności obrobienia naroży i miejsc wrażliwych na przecieki.


19. Spoiny między klinkierem stanowiącym zabezpieczenie izolacji bitumicznej można

wypełnić
a) zaprawą wapienną.
b) zaprawą cementową.
c) piaskiem kwarcowym.
d) zaprawą cementowo-wapienna.


20. Grubość warstwy ochronnej z asfaltu lanego wynosi

a) 1,5 cm.
b) 2,5 cm.
c) 3,5 cm.
d) 4,5 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonanie izolacji wodochronnych zbiorników


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

TEST 2

Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Wykonywanie izolacji
wodochronnych zbiorników”.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:

zadania 1- 14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15 - 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.a, 3.b, 4.b, 5.b, 6.c, 7.c, 8.c, 9.c, 10.c, 11.a, 12.c,
13.b, 14.b, 15.b, 16.c, 17.d, 18.d, 19.c, 20.d.


Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Ustalić temperaturę podgrzewania lepiku bez
wypełniaczy stosowanego na gorąco.

C

P

c

2.

Określić czy lepiki na zimno można podgrzewać.

B

P

a

3.

Określić grubość folii aluminiowej stanowiącej
wkład do pap bezosnowowych

C

P

b

4. Określić ilość warstw izolacji typu ciężkiego.

B

P

b

5.

Określić minimalną szerokość zakładu
poprzecznego podczas krycia papą.

C

P

b

6.

Określić warunki stosowania tynku
wodoszczelnego.

C

P

c

7.

Dobrać narzędzie do zacierania tynku
wypalanego.

C

P

c

8.

Dobrać materiał do posypywania tynku
wypalanego w ostatniej fazie zacierania.

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

9.

Ustalić sposób łączenia styków dwóch odcinków
folii.

B

P

c

10.

Ustalić warunki wykonywania izolacji z tworzyw
sztucznych.

C

P

c

11.

Dobrać średnicę prętów do wykonania zbrojenia
betonowej warstwy ochronnej izolacji
bitumicznej.

C

P

a

12. Ustalić sposób układania siatki zbrojącej.

C

P

c

13.

Określić warunki układania klinkieru jako
warstwy zabezpieczającej izolację bitumiczną.

C

P

b

14.

Dobrać materiał uszczelniający dylatacje, izolacji
zbiornika wykonanej z PVC.

C

P

b

15.

Dobrać materiał wypełniający szczeliny
dylatacyjnej, izolacji zbiornika wykonanej
z laminatów.

D

PP

b

16.

Wskazać sposób ułożenia papy na izolacji
bitumicznej przed wylaniem warstwy asfaltu.

D

PP

c

17.

Określić sposób sprawdzenie uszczelnień
dylatacji.

C

PP

d

18.

Ustalić czego nie należy sprawdzać podczas
odbioru końcowego izolacji.

D

PP

d

19.

Dobrać narzędzia do układania powłoki
bitumicznej.

D

PP

c

20.

Dobrać środki polepszające właściwości mas
bitumicznych

D

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyska 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego, natomiast

w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci trudności,
gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań od 15 do 20).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia !

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

ZESTAW

ZADAŃ TESTOWYCH

1. Lepiki asfaltowe bez wypełniaczy stosowane na gorąco podgrzewa się do temperatury

a) 120 do 140°C.
b) 140 do 160°C.
c) 160 do 180°C.
d) 180 do 190°C.


2. Lepiki asfaltowe stosowane na zimno

a) nie podgrzewa się.
b) podgrzewa się do temp140 do 160°C.
c) podgrzewa się tylko wtedy gdy na zewnątrz jest temp poniżej 5°C.
d) podgrzewa się tylko wtedy gdy na zewnątrz jest temp poniżej 10°C.

3. W papach bezosnowowych z foli aluminiowych, wkład z folii może mieć grubość

a) 0,10 mm.
b) 0,15 mm.
c) 0,20 mm.
d) 0,25 mm.


4. Izolacje typu ciężkiego wykonuje się

a) poprzez gruntowanie.
b) z trzech warstw papy.
c) z dwóch warstw papy.
d) z jednej warstwy papy


5. Minimalna szerokość zakładu poprzecznego w każdej warstwie papy powinna wynosić

a) 5 cm.
b) 10 cm.
c) 15 cm.
d) 20 cm.


6. Tynk wodoszczelny można wykonać jako tynk

a) przypalany.
b) podpalany.
c) wypalany.
d) palony.


7. Tynk wypalany zaciera się packą

a) drewnianą.
b) styropianową.
c) stalową.
d) aluminiową.


8. W ostatniej fazie zacierania tynku wypalanego powierzchnię posypuje się

a) piaskiem.
b) piaskiem z cementem.
c) cementem.
d) piaskiem z wapnem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

9. Styki dwóch odcinków folii nie wolno łączyć

a) poprzez zgrzewanie.
b) poprzez klejenie klejami.
c) poprzez mocowanie mechaniczne.
d) poprzez klejenie rozcieńczalnikami.


10. Izolacji z tworzyw sztucznych nie można wykonać wówczas gdy

a) występuje woda gruntowa.
b) na izolację działa woda agresywna.
c) powierzchnia podłoża jest chropowata.
d) izolację trzeba wykonać w niskich temperaturach.


11. Siatka z prętów stalowych stanowiąca wkład w zabezpieczenie izolacji przeciwwodnej

może być wykonana z prętów stalowych o średnicy
a) 2 mm.
b) 3 mm.
c) 4 mm.
d) 5 mm.


12. Siatki służące do zbrojenia warstwy betonu zabezpieczającego izolacje układa się

z zakładem
a) 20 cm.
b) 15 cm.
c) 10 cm.
d) 5 cm.


13. Klinkier stanowiący zabezpieczenie izolacji bitumicznej układany jest na warstwie

zaprawy o grubości

a) min 1 cm.
b) min 2 cm.
c) min 3 cm.
d) min 9 cm.


14. Jakim materiałem wypełnia się szczelinę dylatacyjną, jeżeli izolacja zbiornika została

wykonana z PVC?
a) Piaskiem.
b) Taśmą profilowaną z blachy stalowej ocynkowanej.
c) Profilowanym laminatem z żywic syntetycznych elastycznych.
d) Wkładką profilowaną z blachy miedzianej o grubości ok. 1 mm.

15. Jakim materiałem wypełnia się szczelinę dylatacyjną, jeżeli izolacja zbiornika została

wykonana z laminatów?
a) Piaskiem.
b) Taśmą profilowaną z blachy stalowej ocynkowanej.
c) Profilowanym laminatem z żywic syntetycznych elastycznych.
d) Wkładką profilowaną z blachy miedzianej o grubości ok. 1 mm.


16. Przed wykonaniem warstwy z asfaltu lanego na izolację należy ułożyć

a) dwie warstwy papy .
b) dwie warstwy papy ułożonej równolegle względem siebie.
c) dwie warstwy papy ułożonej prostopadle względem siebie.
d) trzy warstwy papy asfaltowej ułożonej prostopadle względem siebie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

17. Sprawdzenie uszczelnień dylatacji polega na

a) pobraniu próbki do badania laboratoryjnego.
b) sprasowaniu próbki przy użyci młotka „Szmitta”.
c) ocenie, poprzez próbę ręcznego oderwania dylatacji od podłoża.
d) ocenie, czy wkładki dylatacyjne są wykonane z jednolitego materiału na całej swej

długości.


18. Podczas odbioru końcowego izolacji zbiorników nie należy sprawdzać

a) ciągłości izolacji.
b) właściwej grubości izolacji.
c) występowania ewentualnych uszkodzeń.
d) wytrzymałość konstrukcyjnej ściany zbiornika.


19. Powłoki bitumiczne można nakładać

a) pacą styropianową.
b) pacą drewnianą.
c) pacą z ząbkami.
d) szpachelką.


20. Do mas bitumicznych w celu poprawienia właściwości powłoki dodaje się

a) wapno.
b) cement.
c) piasek kwarcowy.
d) włókna polimerowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonanie izolacji wodochronnych zbiorników


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

7. LITERATURA


1. Poradnik inżyniera i technika budowlanego ARKADY Warszawa 1986
2. Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 1992
3. Poradnik techniczny kierownika budowy. ARKADY Warszawa 1970
4. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych. Tom I

Budownictwo ogólne część 1. ARKADY, Warszawa 1990

5. Żenczykowski W.: Budownictwo Ogólne tom III. Arkady, Warszawa 1987”


