background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Krzysztof Lenkiewicz 
 
 
 
 

Rozróżnianie metali i ich stopów 714[03].L1.04 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Andrzej Sadowski 
mgr Romuald Mazur 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Krzysztof Lenkiewicz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  714[03].L1.04 
Rozróżnianie  metali  i  stopów,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
lakiernik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Właściwości metali 

11 

5.1.1.Ćwiczenia 

11 

5.2. Metody badania metali i stopów 

13 

5.2.1.Ćwiczenia 

13 

5.3. Stopy żelaza z węglem 

15 

5.3.1.Ćwiczenia 

15 

5.4. Metale nieżelazne 

17 

5.4.1.Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

34 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradniki dla nauczyciela do jednostki modułowej „Rozróżnianie 

metali  i  stopów”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie lakiernika 714[03]. 
 

Poradnik zawiera: 

1.  Wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  wiadomości  i  umiejętności,  które 

powinieneś mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej. 

2.  Cele kształcenia jednostki modułowej. 
3.  Materiał nauczania (rozdział 4) umożliwia samodzielne przygotowanie się do wykonania 

ćwiczeń  i  zaliczenia  sprawdzianów.  Jest  to  „pigułka”  wiadomości  teoretycznych 
niezbędnych do opanowania treści jednostki modułowej. Rozdział zawiera także: 

 

pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia, 

 

ćwiczenia, opis ich wykonania wraz z wykazem materiałów, narzędzi i sprzętu, 

 

sprawdzian postępów pozwalający ocenić stopień opanowania materiału. 

4.  Sprawdzian  osiągnięć,  przykładowy  zestaw  zadań.  Pozytywny  wynik  sprawdzianu 

potwierdzi,  że  dobrze  pracowałeś  podczas  zajęć  i  że  opanowałeś  wiedzę  i  umiejętności 
z zakresu tej jednostki modułowej. 

5.  Literaturę uzupełniającą. 

Jeżeli  masz  trudności  ze  zrozumieniem  tematu  lub  ćwiczenia,  to  poproś  nauczyciela 

lub instruktora  o  wyjaśnienie  i  ewentualne  sprawdzenie,  czy  dobrze  wykonujesz  daną 
czynność.  Po przerobieniu  materiału  spróbuj  zaliczyć  sprawdzian  z  zakresu  jednostki 
modułowej. 

Jednostka  modułowa:  Rozróżnianie  metali  i  stopów  jest  podstawą  do  zrozumienia 

następnego modułu „techniczne podstawy lakiernictwa”. Jej opanowanie pozwoli Ci na dalszą 
naukę w zawodzie lakiernika. 

 
Bezpieczeństwo i higiena pracy 

 
 

W czasie zajęć w pracowni musisz przestrzegać regulaminów, przepisów bezpieczeństwa 

i  higieny  pracy  oraz  instrukcji  przeciwpożarowych,  wynikających  z  rodzaju  wykonywanych 
prac. Przepisy te poznasz podczas trwania nauki. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Schemat jednostek modułowych 

 
 
 

714[03].L1 

Fizykochemiczne 

podstawy lakiernictwa 

714[03].L1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bhp ochrony ppoż 

i ochrony środowiska 

714[03].L1.03 

Wykonywanie pomiarów 

laboratoryjnych 

714[03].L1.02 

Posługiwanie się 

podstawowymi pojęciami 

fizykochemicznymi 

714[03].L1.06 

Rozróżnianie materiałów 

lakierniczych 

i pomocniczych 

714[03].L1.05 

Zapobieganie korozji 

metali 

714[03].L1.04 

Rozróżnianie metali 

i stopów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

– 

dobierać przybory i materiały do wykonania rysunku, 

– 

przestrzegać przepisy bhp, 

– 

posługiwać się podstawowymi pojęciami fizycznymi, 

– 

wykonywać pomiary laboratoryjne, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wykonać badania właściwości metali zgodnie z zasadami bhp, 

– 

scharakteryzować podstawowe właściwości metali i stopów, 

– 

wykonać statyczną próbę rozciągania metali, 

– 

wykonać statyczną próbę ściskania metali, 

– 

wykonać próbę twardości materiałów, 

– 

wykonać próbę udarności materiałów, 

– 

rozpoznać podstawowe oznaczenia: stal, staliwo, żeliwo, metale niezależne i ich stopy, 

– 

określić zastosowanie metali i ich stopów, 

– 

wyjaśnić istotę obróbki cieplnej, 

– 

dokonać klasyfikacji metod obróbki cieplnej, 

– 

posłużyć się PN oraz katalogami wyrobów metalowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca ……………………………………………………………………………... 
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03] 
Moduł:  Fizykochemiczne podstawy lakiernictwa 714[03].L1 
Jednostka modułowa: Rozróżnianie metali i stopów 714[03].L1.04 

Temat: Rozpoznawanie materiałów konstrukcyjnych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności doboru i rozpoznawania metali. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

rozpoznać materiały konstrukcyjne, 

− 

wymienić podstawowe cechy materiałów, 

− 

określić sposoby obróbki materiałów, 

− 

dobrać parametry obróbki cieplnej materiałów. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

− 

metoda przewodniego tekstu. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas:  135 min. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

przekroje maszyn i urządzeń, 

− 

próbki materiałów konstrukcyjnych, 

− 

poradniki i normy, 

− 

pytania prowadzące, 

− 

tabele tekstu prowadzącego, 

− 

twardościomierz, 

− 

długopis i ołówek. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

− 

każdy  uczeń  otrzymuje  przekrój  maszyny  lub  urządzenie  np.  przekrój  sprężarki, 
pistolet do malowania, 

− 

informacje;  uczeń  zbiera  informacje  z  dokumentacji,  norm  i  poradników  na  temat 
swojego zadania, odpowiada pisemnie na pytania prowadzące, 

− 

planowanie;  uczniowie  przygotowują  tok  postępowania  w  celu  realizacji  zadania, 
planują  dobór  urządzeń,  narzędzi  i  środków pomocniczych,  uczniowie  odpowiadają 
na pytania prowadzące i wypełniają formularz, 

− 

ustalanie;  plan  wykonania  jest  dokładnie  omawiany  z  nauczycielem,  dyskutowana 
jest kolejność czynności, omawiane są błędy i uzgadniana jest możliwość wykonania 
w pracowni, pobierane są narzędzia, 

− 

wykonanie;  uczniowie  wykonują  ćwiczenie,  nauczyciel  czuwa  nad  prawidłowym 
przebiegiem i przestrzeganiem bhp, 

− 

sprawdzanie;  uczniowie  wzajemnie  sprawdzają  wykonane  ćwiczenia  potem 
sprawdza je nauczyciel i poprawia ewentualne błędy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  obróbka  cieplna  metali  nieżelaznych. 
Na podstawie  zebranych  informacji  wykonaj  proces  technologiczny  obróbki  cieplnej 
dla dowolnej części wykonanej  ze stopów kolorowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacji  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
Informacje;  
Pytania prowadzące: 
1)  Jakie materiały stosujemy na części silnie obciążone? 
2)  Jakie materiały stosujemy na precyzyjne odlewy? 
3)  Jakie materiały stosujemy na radiatory? 
4)  Co to jest przewodnictwo cieplne? 
5)  Co to jest rozszerzalność cieplna? 
6)  Jakimi metodami mierzymy twardość różnych metali? 
7)  Omów metody pomiaru twardości. 
8)  Jakie przepisy bhp należy przestrzegać na stanowisku pracy? 
 
Planowanie; przykładowe ćwiczenia: 
1.  Wypełnij tabelę podstawowych czynności demontażu podzespołu. 
 

Nr 

Czynność 

Narzędzia 

Uwagi 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
2.  Jak się oblicza gęstość materiałów? 
3.  Jak demontujemy stalowe sworznie z siluminowych tłoków? 
4.  Wypełnij tabelę podstawowych czynności montażu podzespołu. 
 

Nr 

Czynność 

Narzędzia 

Uwagi 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5.  Do czego służy klucz dynamometryczny? 
6.  Do czego służy olej w czasie montażu maszyn? 
7.  Jakich przepisów bhp należy przestrzegać w czasie montażu? 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ……………………………………………………………………………... 
Modułowy program nauczania: Lakiernik 714[03] 
Moduł:  Fizykochemiczne podstawy lakiernictwa 714[03].L1 
Jednostka modułowa:  Rozróżnianie metali i stopów 714[03].L1.04 

Temat: Przeprowadzić pomiar twardości metodą Brinella i Rockwella. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności badania materiałów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

zorganizować stanowisko pracy do pomiaru twardości, 

− 

przygotować maszyny do przeprowadzenia badań, 

− 

dobrać narzędzia i metody do prób, 

− 

obliczyć twardość HB i HRB, 

− 

zinterpretować wyniki i porównać metody badania. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas:  135 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

zeszyt przedmiotowy, 

− 

literatura techniczna, 

− 

próbka stalowa, 

− 

twardościomierz Brinella, 

− 

twardościomierz Rockwella, 

− 

lupa do pomiaru odcisku Brinella. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

− 

przygotować próbkę do badania, 

− 

dobrać średnicę kulki i nacisk na maszynie Brinella, 

− 

wykonać próbę, 

− 

obliczyć pole powierzchni odcisku za pomocą lupy, 

− 

obliczyć twardość Brinella, 

− 

dobrać narzędzie pomiarowe Rockwella, 

− 

wykonać próbę, 

− 

obliczyć twardość HRB, 

− 

zanotować i porównać wyniki, 

− 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

5.  Uczeń prezentuje efekty pracy. 
6.  Uczeń porównuje wyniki i przedstawia wnioski. 
7.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
8.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza poprawność jej wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

9.  Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności ich wykonania. 
10.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  badanie  wytrzymałości  materiałów. 
Na podstawie  zebranych  informacji  wyszukaj  jak  powinny  wyglądać  próbki  do  badań; 
w zeszycie narysuj próbkę do badania metali do rozrywania. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1. Właściwości metali 
 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ gęstość stali i glinu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zmierzyć długość krawędzi kostki stalowej w [mm], 
2)  zapisać wyniki pomiarów: 

− 

długość …………………. 

− 

szerokość ……………….. 

− 

wysokość ……………….. 

3)  obliczyć objętość kostki, 
4)  zważyć kostkę na wadze, 
5)  obliczyć gęstość stali, 
6)  dokonać pomiaru długości krawędzi kostki z glinu, 
7)  zapisać wyniki: 

− 

długość …………………. 

− 

szerokość ……………….. 

− 

wysokość ……………….. 

8)  obliczyć objętość kostki glinowej, 
9)  zważyć kostkę na wadze, 
10)  obliczyć gęstość kostki glinowej, 
11)  porównać uzyskane wyniki i podać wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

kostka stalowa, 

− 

kostka glinowa, 

− 

liniał warsztatowy, 

− 

waga. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Zbadaj właściwości magnetyczne metali. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  magnes trwały przytknąć do próbki żelaznej, sprawdź z jaką siłą jest przyciągany, 
2)  magnes trwały przyłożyć do próbki miedzianej, sprawdź z jaką siłą jest przyciągany, 
3)  magnes trwały przyłożyć do próbki glinowej, sprawdź z jaką siłą jest przyciągany, 
4)  magnes trwały przyłożyć do stali nierdzewnej, sprawdź z jaką siłą jest przyciągany, 
5)  sformułować  wnioski  i  wskazać  jakie  znaczenie  mają  własności  magnetyczne  metalu 

przy mocowaniu w uchwytach magnetycznych? 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

Środki dydaktyczne: 

− 

próbki metali, 

− 

magnes trwały, 

− 

rysunek stołu magnetycznego szlifierki. 

 

Ćwiczenie 3 

Sprawdź,  w  jaki  sposób  będzie  uginał  się  liniał  stalowy  o  przekroju  prostokątnym, 

do którego przyłożysz obciążenie w środku długości w dwóch różnych jego położeniach:  

a)  dłuższym bokiem prostokąta, 
b)  krótszym bokiem prostokąta. 

Przy którym położeniu belka wykazuje większe ugięcie? 
Przy którym ułożeniu belka wskazuje większą wytrzymałość? 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  liniał ułożyć dłuższym bokiem na dwóch podporach a potem krótszym bokiem, 
2)  w obu przypadkach przyłożyć do środka liniału obciążnik, 
3)  obserwować zachowanie liniału i starać się zmierzyć wielkość ugięcia, 
4)  sformułować wnioski i udzielić odpowiedzi na pytania w poleceniu. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 
Środki dydaktyczne: 

− 

liniał stalowy o długości około 0,5 m o przekroju prostokąta, 

− 

obciążnik o wadze 10N, 

− 

linijka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Metody badań metali i stopów 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Zbadaj 4 próbki metali za pomocą metod organoleptycznych. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  obejrzeć próbki i zanotować ich barwę, 
3)  przeprowadzić próbę iskrową stosując okulary ochronne, 
4)  wykonać próbę z magnesem, 
5)  przeprowadzić próbę twardości metodą Mohsa, 
6)   określić materiał próbki, 
7)  zaprezentować efekty pracy, 
8)  podać inne metody identyfikacji materiału. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

4 próbki metali, 

 

szlifierka, 

 

magnes trwały, 

 

okulary ochronne, 

 

literatura. 

 
 
Ćwiczenie 2 
 

Przeprowadź pomiar twardości metodą Brinella i Rockwella. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować próbki, 
3)  zapoznać się z instrukcją obsługi twardościomierzy, 
4)  zapoznać się ze stanowiskowymi przepisami bhp, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5)  wykonać pomiar twardości metodą Brinella, 
6)  obliczyć twardość Brinella według wzoru, 
7)  wykonać próbę metodą Rockwella, 
8)  obliczyć twardość Rockwella, 
9)  porównać dwie skale twardości, 
10)  zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbka stalowa, 

 

twardościomierz Brinella, 

 

twardościomierz Rockwella, 

 

lupa do pomiaru odcisku Brinella, 

 

literatura techniczna. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj próbę rozciągania dwóch próbek: stalowej i mosiężnej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją bhp na stanowisku, 
3)  zapoznać się z instrukcją obsługi zrywarki, 
4)  zamontować próbkę w szczękach maszyny, 
5)  dokonać próby i notować wskazania, 
6)  wykonać próbę na drugiej próbce, 
7)  zapisać wyniki, 
8)  wykonać wykresy rozciągania, 
9)  obliczyć wytrzymałość na rozerwanie próbek, 
10)  porównać wyniki dla próbki stalowej i mosiężnej, 
11)  zaprezentować efekty pracy i swoje wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dwie próbki, 

 

maszyna wytrzymałościowa, 

 

przybory do pisania, 

 

arkusz papieru, 

 

instrukcja bhp i obsługi zrywarki, 

 

literatura techniczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Stopy żelaza z węglem 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Dobierz stale na: nóż tokarski, młotek, zawias bramki. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  wynotować wymagania stawiane badanym przedmiotom, 
3)  znaleźć w literaturze cechy poszczególnych stali, 
4)  dobrać stal na nóż tokarski, podać jej symbol i skład, 
5)  dobrać stal na młotek, podać jej znak i skład, 
6)  dobrać stal na zawias bramki, podać jej znak i skład, 
7)  zanotować w zeszycie znaki stali, 
8)  zaprezentować efekty pracy i uzasadnić dobór stali, 
9)  zaproponować alternatywne materiały na te przedmioty. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

trzy przedmioty: nóż tokarski, młotek, zawias, 

 

przybory do pisania, 

 

arkusz papieru, 

 

literatura techniczna. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dobierz metody obróbki cieplnej dla przedmiotów z ćwiczenia 1. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z wymogami technicznymi dla tych przedmiotów, 
3)  dobrać temperatury hartowania, 
4)  dobrać sprzęt do nagrzewania i chłodzenia, 
5)  dobrać temperatury odpuszczania, 
6)  zapisać w zeszycie wyniki prac.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

trzy przedmioty: nóż tokarski, młotek, zawias, 

 

wykres żelazo-węgiel, 

 

wykaz sprzętu do obróbki cieplnej w warsztacie, 

 

przybory do pisania, 

 

arkusz papieru, 

 

literatura techniczna. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Dobierz technologię obróbki cieplno-chemicznej dla koła zębatego szlifierki kątowej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z warunkami pracy koła zębatego, 
3)  zidentyfikować materiał koła zębatego, 
4)  zapoznać się z dokumentacją szlifierki, 
5)  dobrać rodzaj obróbki cieplno-chemicznej, 
6)  dobrać sprzęt i materiały do obróbki, 
7)  dobrać temperatury obróbki, 
8)  dobrać sposób chłodzenia obróbki, 
9)  narysować wykres obróbki, 
10)  zaprezentować efekty pracy i uzasadnić swoją koncepcję. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

koło zębate szlifierki, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa szlifierki, 

 

normy, 

 

wykres żelazo - węgiel, 

 

przybory do pisania, 

 

arkusz papieru, 

 

literatura techniczna. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4. Metale nieżelazne 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zidentyfikuj próbki metali 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia 
2)  zapoznać się z literaturą techniczną 
3)  rozpoznać barwę próbek 
4)  sprawdzić własności magnetyczne próbek 
5)  zapisać w zeszycie nazwy metali  
6)  zaprezentować efekty swojej pracy 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki metali, 

 

zeszyt do ćwiczeń , 

 

magnes stały, 

 

literatura techniczna. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj stopy metali 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien : 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia 
2)  zapoznać się z literaturą techniczną 
3)  rozpoznać barwę próbek 
4)  sprawdzić własności magnetyczne próbek 
5)  zapisać w zeszycie nazwy metali  
6)  zaprezentować efekty swojej pracy 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki stopów, 

 

magnes stały, 

 

literatura techniczna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozróżnianie  metali  i  ich 
stopów” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu 

Klucz odpowiedzi 

Nr  

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna  

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać cechy materiałów 

2. 

Określić wielkości fizyczne 

3. 

Wykonać badania materiału 

4. 

Rozpoznać stale 

a

) stal węglowa konstrukcyjna 

zwykłej jakości 
b) stal stopowa konstrukcyjna 
c) stal szybkotnąca

 

5. 

Dobierać obróbkę cieplną 

6. 

Charakteryzować obróbkę 
cieplno-chemiczną 

7. 

Opisać cechy i zastosowanie 
materiału 

… żeliwem… 
odlewy na korpusy 

8. 

Rozpoznawać stopy miedzi 
 

9. 

Dobrać materiał 
na konstrukcję 

10. 

Dobierać parametry obróbki 
cieplnej 

11. 

Dobrać materiały 
na przedmiot 

… płytko i głęboko 
hartujące się 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

12. 

Charakteryzować materiały 
konstrukcyjne 

uczeń musi podać co 
najmniej 5 zalet 

13. 

Rozumieć istotę badań 
materiałów 

14. 

Narysować próbkę do badań 

narysował poprawnie 
próbkę. 

15. 

Narysować wykres żelazo-
węgiel 

PP 

narysował poprawnie 
wykres 

16. 

Określić dokładnie budowę 
krystaliczną 

PP 

17. 

Narysować schemat 
urządzenia 

PP 

prawidłowo narysował 
i nazwał części 

18. 

Dobierać parametry obróbki 
cieplnej 

PP 

800

o

19. 

Określić technologię obróbki 
cieplnej 

PP 

wymienić co najmniej 4 
operacje 

20. 

Porównywać materiały 
konstrukcyjne i wyciągać 
wnioski 

PP 

podać definicję staliwa 
i żeliwa podać co najmniej 4 
cechy różniące 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Klika  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących techniki wytwarzania, obróbki, ręcznej, mechanicznej 

i spajania  metali  oraz  montażu.  Z:  1,  2,  3,  7,  8,  9,  10,  11,  13,  18  są  to  zadania 
wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa;  zadania:  12  i  14  to 
zadania z luką, w zadaniach: 4, 5, 6, 16, 17, 19 i 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi, 
zadanie 15 to zadanie rysunkowe. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

– 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

– 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

– 

w zadaniu dotyczącym rysunku, narysuj wyznaczone pole. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci zadania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Cechą wspólną dla metali jest: 

a)  duża twardość, 
b)  duża wytrzymałość, 
c)  wiązanie metaliczne, 
d)  wysoka temperatura topnienia. 
 

2.  Udarność wyrażamy w jednostkach: 

a)  [J/m

2

], 

b)  [Pa], 
c)  [N], 
d)  [Nm]. 
 

3.  Pomiar twardości w skali HRC polega na wciskaniu: 

a)  kulki stalowej, 
b)  stożka diamentowego, 
c)  piramidki stalowej, 
d)  kulki z węglików spiekanych. 
 

4.  Podaj pełną nazwę stali: 

a)  St 2 S, 
b)  35 HGS, 
c)  SW7M. 
a)  ……………………………. 
b)  ……………………………. 
c)  …………………………..... 
 

5.  Ulepszanie cieplne osiągamy przez: 

a)  hartowanie, 
b)  hartowanie i odpuszczanie wysokie, 
c)  wyżarzanie rekrystalizujące, 
d)  odpuszczanie niskie. 
 

6.  Cyjanowanie polega na nasycaniu stali: 

a)  azotem i siarką, 
b)  węglem i azotem, 
c)  węglem i borem, 
d)  azotem i borem. 
 

7.  Stop  żelaza  twardość  węglem  twardość  zawartości od  2%÷6% nazywamy  …………….. 

i  wytwarza się z niego ………………………. 

 
8.  Mosiądz jest stopem: 

a)  miedzi z manganem, 
b)  miedzi z cyną, 
c)  miedzi z glinem, 
d)  miedzi z cynkiem. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

9.  Gaźniki samochodowe wykonujemy z: 

a)  stali, 
b)  brązu, 
c)  znalu, 
d)  żeliwa. 

 
10.  Odpuszczanie średnie wykonujemy w temperaturach: 

a)  150

o

C÷250

o

C, 

b)  250

o

C÷500

o

C, 

c)  500

o

C÷650

o

C, 

d)  650

o

C÷800

o

C. 

 

11.  Do  wyrobu  młotków  stosujemy  stale  ………………………..,  stale  te  dzielimy 

na …………………….. . 

 
12.  Podaj zalety żeliwa: 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

 

13. Wytrzymałość na rozrywanie wyraża się: 

a)  [Pa], 
b)  [N], 
c)  [J/m

2

], 

d)  [kg/m

3

]. 

 

14.  Narysuj próbkę do badania na zrywarce. 
 
 
 
 
 
15.  Narysuj wykres żelazo-węgiel. 
 
 
 
 
 
16.  Głównym składnikiem stali hartowanej jest: 

a)  ferryt, 
b)  perlit, 
c)  martenzyt, 
d)  cementyt. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

17.  Narysuj schemat młota Charpego. 
 
 
 
 
 
18.  Na podstawie wykresu podaj temperaturę hartowania stali 85. 
 

 

 

19.  Hartowanie stopniowe przeprowadzamy w następujący sposób: 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

20.  Porównaj żeliwo szare i staliwo i opisz różnice. 

………………………………………………………………………………………………
….…………………………………………………………………………………………...
……….……………………………………………………………………………………..
…………….………………………………………………………………………………...
………………….…………………………………………………………………………...
……………………….……………………………………………………………………... 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………... 
 

Rozróżnianie metali i stopów. 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

a) ……………………………………………………. 
b) ……………………………………………………. 
c) ……………………………………………………. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 
 
 
 
 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 
 
 
 
 

 

12. 

 
 
 
 
 
 
 

 

13. 

 

14. 

 
 
 
 
 
 

 

15. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

 
 
 
 
 
 

 

 

16. 

 

17. 

 
 
 
 
 

 

 

18. 

 
 
 
 
 
 

 

19. 

 
 
 

 

 
 

 

20. 

 
 
 
 

 

 

 

Razem: 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozróżnianie  metali  i  ich 
stopów” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu 

Klucz odpowiedzi 

Nr  

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna  

odpowiedź 

1. 

Zastosować wiedzę 
o metalach 

2. 

Określić jednostki 

3. 

Dobrać technologię pomiaru 

4. 

Rozpoznać stale 

a) węglowa 
b) do nawęglania 
c) narzędziowa węglowa 

5. 

Dobrać obróbkę cieplną 

6. 

Dobrać technologię obróbki 

7. 

Charakteryzować staliwo 

… staliwem… 
… kowadła, czołgi … 

8. 

Rozpoznawać stopy glinu 

9. 

Dobrać materiał  

10. 

Rozumieć obróbkę cieplną 

11. 

Dobrać materiał na części 
maszyn 

… 10, 10H, 15 … 
… nawęglaniu … 

12. 

Znać materiały metalowe 

wymienić co najmniej 3 

13. 

Rozumieć mechanikę 

14. 

Zastosować wiedzę do 
rozwiązania zadania 

wykonać rysunek 2 rzutach 

15. 

Rozwiązywać problemy 
obciążeń materiałów 

PP 

wykonać rysunek i skazać 
siły 

16. 

Rozumieć budowę stali 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

17. 

Dobierać parametry do 
procesu na podstawie 
niepełnych informacji 

PP 

narysować co najmniej 3 
zabiegi 

18. 

Rozumieć budowę i 
przemiany w żeliwie 

PP 

wymienić co najmniej 2 
procesy 

19. 

Dobierać materiały 
konstrukcyjne do 
nietypowych elementów 

PP 

wymienić co najmniej 3 
elementy 

20. 

Dobierać cechy materiału, 
znać oznakowanie 

PP 

podać co najmniej 4 
przykłady materiału 
i zastosowania oraz różnicę 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Metale są dobrymi przewodnikami prądu dzięki: 

a)  dużej zwartości, 
b)  dużej sprężystości, 
c)  chmurze elektronów, 
d)  dużej gęstości. 
 

2.  Twardość Brinella wyrażamy w: 

a)  [N/mm

2

], 

b)  [J/m

2

], 

c)  [N], 
d)  [Nm]. 
 

3.  Pomiar twardości w skali HB polega na wciskaniu: 

a)  stożka diamentowego, 
b)   kulki stalowej, 
c)  piramidki diamentowej, 
d)  kulki diamentowej. 
 

4.  Podaj pełną nazwę stali: 

a)  55, 
b)  10H2N, 
c)  N7. 
a)  ……………………………. 
b)  ……………………………. 
c)  …………………………..... 
 

5.  Odpuszczanie niskie stosujemy do: 

a)  przedmiotów skomplikowanych, 
b)  przedmiotów nawęglanych, 
c)  sprężyn śrubowych, 
d)  korbowodów silników. 
 

6.  Nawęglanie prowadzimy w temperaturach: 

a)  500

o

C÷600

o

C, 

b)  900

o

C÷1000

o

C, 

c)  1100

o

C÷1200

o

C, 

d)  700

o

C÷800

o

C. 

 

7.  Odlewany stop żelaza z węglem o zawartości węgla do 2% nazywamy ………………….. 

i stosujemy go na ………………………….. 

 
8.  Silumin jest stopem: 

a)  miedzi z krzemem, 
b)  cynku z glinem, 
c)  niklu z manganem, 
d)  glinu z krzemem. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9.  Tłoki sprężarek wykonujemy z: 

a)  stali, 
b)  znalu, 
c)  siluminu, 
d)  brązu. 

 

10.  Hartowanie stali szybkotnącej wykonujemy w temperaturze: 

a)  1400

o

C, 

b)  1200

o

C, 

c)  1000

o

C, 

d)  800

o

C. 

 

11.  Do  wyrobu  kół  zębatych  szybkobieżnych  stosujemy  stal  ………………………………, 

którą poddajemy …………………………………. 

 
12.  Wymień metale najlepiej przewodzące prąd elektryczny: 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

 

13.  Naprężenia wyrażamy w: 

a)  [Pa], 
b)  [N], 
c)  [Nm], 
d)  [J/m

2

]. 

 

14.  Narysuj próbkę do badania udarności. 
 
 
 
 
 
 
15.  Narysuj typowy element maszyny pracujący na ścinanie. 
 
 
 
 
 
 
16.  Głównym składnikiem stopowym stali kwasoodpornej jest: 

a)  wolfram, 
b)  kobalt, 
c)  chrom, 
d)  tytan. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

17.  Narysuj wykres temperatur przy nawęglaniu. 
 
 
 
 
 
 
18.  Opisz technologię wytwarzania żeliwa ciągliwego. 

……………………………………………………………………………………………….
….……………………………………………………………………………………………
…….…………………………………………………………………………………………
……….………………………………………………………………………………………
………….……………………………………………………………………………………
…………….………………………………………………………………………………… 

19.  Stopy cynku stosujemy do wyrobu: 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

– 

………………………………………………………………………………………... 

20.  Porównaj  stopy  aluminium  odlewnicze  i  do  obróbki  plastycznej,  podaj  różnice 

i zastosowania. 

………………………………………………………………………………………………
….……………………………………………………………………………………………
…….…………………………………………………………………………………………
……….………………………………………………………………………………………
………….……………………………………………………………………………………
…………….………………………………………………………………………………… 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………... 
 

Rozróżnianie metali i stopów. 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

a) ……………………………………………………. 
b) ……………………………………………………. 
c) ……………………………………………………. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 
 
 
 
 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 
 
 
 
 

 

12. 

 
 
 
 
 
 
 

 

13. 

 

14. 

 
 
 
 
 
 

 

15. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

 
 
 
 
 
 

 

 

16. 

 

17. 

 
 
 
 
 

 

 

18. 

 
 
 
 
 
 

 

19. 

 
 
 

 

 
 

 

20. 

 
 
 
 

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  LITERATURA 

 
1.  Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1996 
2.  Dobrzyński L.A.: Metaloznawstwo z podstawami nauki o materiałach. WNT, Warszawa 

1999 

3.  Domke W.: Vademecum materiałoznawstwa. WNT, Warszawa 1989 
4.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 1998 
5.  Moc S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Wit R.: Pracowania metrologiczna. WSiP, Warszawa 1990. 
 
 
Literatura metodyczna 
 
1.  Kruszewski K. (red.), Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela, 1991 Warszawa, PWN. 
2.  Niemierko B., Pomiar sprawdzający w dydaktyce, 1990 Warszawa, PWN. 
3.  Serwa  Z.,  Konstrukcja  testów  dydaktycznych,  1994  Warszawa,  OWRZN  Kuratorium 

Oświaty.