mechanik automatyki przemyslowej i urzadzen precyzyjnych 731[01] z3 02 n

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Zbigniew Eliasz










Wykonywanie obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń
precyzyjnych 731[01].Z3.02













Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Krzysztof Idzior
mgr inż. Dariusz Główczak



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Zbigniew Eliasz



Konsultacja:
mgr inż. Ryszard Dolata







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[01].Z3.02
„Wykonywanie obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń precyzyjnych”, zawartego
w programie nauczania dla zawodu mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń
precyzyjnych.



Uwaga:
Zastrzeżonych nazw firm i produktów użyto wyłącznie w celach informacyjnych.



















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

13

5.1. Zużycie części maszyn, tarcie i korozja

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Urządzenia techniki komputerowej

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Sprzęt gospodarstwa domowego

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

5.4. Przenośniki taśmowe i podnośniki

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Poradnik ten będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych jednostki modułowej

Wykonywanie obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń precyzyjnych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć opanowane,
aby bez problemów korzystać z materiału tej jednostki,

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem dla ucznia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

literaturę.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, to jest: tekstu
przewodniego, projektów i ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Uczniowie powinni opanować wszystkie umiejętności od treści łatwiejszych

do trudniejszych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4











Schemat układu jednostek modułowych

Moduł 731[01].Z3

Eksploatacja układów automatyki

przemysłowej i urządzeń precyzyjnych

731[01].Z3.01

Wykonywanie obsługi
i konserwacji układów

automatyki przemysłowej

731[01].Z3.02

Wykonywanie obsługi

i konserwacji maszyn

i urządzeń precyzyjnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

stosować jednostki układu SI,

przeliczać jednostki,

rozróżniać rodzaje mechanizmów maszyn precyzyjnych,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki w gimnazjum,

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,

współpracować w grupie,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska,

poszukiwać informacji w Internecie,

przygotowywać i realizować prezentacje.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżnić rodzaje mechanizmów maszyn precyzyjnych,

wyjaśnić zjawisko tarcia i smarowania elementów maszyn i urządzeń precyzyjnych,

scharakteryzować metody przeciwdziałania zużyciu elementów maszyn w wyniku tarcia,

uruchomić i dokonać przeglądu technicznego plotera,

uruchomić i wymienić części eksploatacyjne w drukarce komputerowej,

dokonać regulacji i przeglądu technicznego maszyny do szycia,

uruchomić i dokonać regulacji wagi z kasą fiskalną,

naprawić uszkodzone żelazko elektryczne,

uruchomić i dokonać przeglądu technicznego kuchenki mikrofalowej,

dokonać przeglądu technicznego silników komutatorowych napędzających maszyny
precyzyjne,

dokonać wymiany i uruchomić systemy regulacyjne w pralce automatycznej,

dokonać przeglądu technicznego mechanizmów zegarowych,

dokonać regulacji elementów systemu transportu taśmowego,

posłużyć się instrukcjami obsługi,

skorzystać z dokumentacji technicznej, norm i katalogów,

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska na stanowisku pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca:

...................................................................................

Modułowy program nauczania:

Mechanik

automatyki

przemysłowej

i

urządzeń

precyzyjnych 731[01]

Moduł:

Eksploatacja

układów

automatyki

przemysłowej

i urządzeń precyzyjnych 731[01].Z3

Jednostka modułowa:

Wykonywanie obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń
precyzyjnych 731[01].Z3.02

Temat: Konserwacja i eksploatacja drukarki igłowej.

Cel ogólny: Wykonanie konserwacji oraz uruchomienie i wykonanie wydruków przy pomocy

drukarki igłowej.


Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć
:

rozpoznać poszczególne podzespoły drukarki igłowej,

zdemontować i zamontować podzespoły drukarek igłowych,

dobrać materiały do konserwacji zgodnie z zaleceniami producenta,

przeprowadzić konserwację drukarki igłowej,

sprawdzić poprawność wykonania montażu drukarki po przeprowadzonej konserwacji,

zainstalować w komputerze sterowniki drukarki,

połączyć drukarkę z komputerem,

uruchomić wydruk z komputera,

przetestować pracę drukarki wykonując serię wydruków,

ocenić stan drukarki i jakość wykonanych wydruków,

przestrzegać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady ochrony środowiska,


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie stanowiska pracy,

praca w zespole,

ocena pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie laboratoryjne.

kartki papieru formatu A4 do wykonania wydruków kontrolnych.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych.


Czas trwania zajęć:

90 minut.


Środki dydaktyczne:

instrukcja do ćwiczenia opracowana przez nauczyciela dla każdego zespołu

uczniowskiego,

instrukcja eksploatacji drukarki,

instrukcja konserwacji drukarki zawierająca zalecenia producenta,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

przewody łączeniowe i drukarka z komputerem,

płyta CD zawierająca sterowniki do drukarki,

komputer z oprogramowaniem narzędziowym umożliwiający współpracę z drukarką

igłową,

narzędzia niezbędne do przeprowadzenia demontażu, montażu drukarki i konserwacji,

niezbędne środki do przeprowadzenia konserwacji drukarki igłowej,

notatnik.


Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Zadania dla ucznia:

Rozpoznaj wśród grupy drukarek drukarkę igłową i przenieś ją na stanowisko

ćwiczeniowe. Zgromadź na stanowisku narzędzia i środki abyś mógł wykonać ćwiczenie
zgodnie z instrukcją. Podczas pracy stosuj zasady bezpiecznej pracy z urządzeniami,
w których występuje niebezpieczne napięcie. Przeczytaj uważnie i ze zrozumieniem
instrukcje: eksploatacji drukarki i konserwacji drukarki. Zachowując szczególną ostrożność
dokonaj demontażu drukarki igłowej w stopniu umożliwiającym przeprowadzenie
konserwacji. Stosując środki zalecane przez producenta drukarki igłowej, wykonaj jej
konserwację zgodnie z instrukcją konserwacji. Zmontuj drukarkę po wykonanej konserwacji
i sprawdź poprawność montażu przed jej uruchomieniem. Uruchom komputer i zainstaluj
odpowiednie sterowniki do drukarki. Połącz drukarkę z komputerem, uruchom drukarkę
i wykonaj wydruki kontrolne. Oceń stan drukarki i jakość wykonanych wydruków. Zapisz
spostrzeżenia do zeszytu. Wykonaj sprawozdanie na kartkach A4 zgodnie z wzorem podanym
przez nauczyciela.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Czynności organizacyjno-porządkowe, określenie tematu zajęć, sprawdzenie obecności.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą ćwiczenia laboratoryjnego.
4. Podział uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metodą ćwiczenia laboratoryjnego.


1. Uczniowie zapoznają się z instrukcją do ćwiczenia, instrukcją eksploatacji i konserwacji

drukarki oraz przerysowują i przepisują najistotniejsze fragmenty do zeszytu.

2. Uczniowie rozpoznają drukarkę igłową z zestawu przygotowanego do ćwiczenia

drukarek i przenoszą ją na stanowisko ćwiczeniowe.

3. Uczniowie gromadzą na stanowisku niezbędne narzędzia i środki do wykonania

ćwiczenia.

4. Uczniowie dokonują pod nadzorem nauczyciela demontażu drukarki.
5. Uczniowie wykonują konserwację drukarki zgodnie z instrukcją i zaleceniami

producenta.

6. Uczniowie montują drukarkę i dokonują sprawdzenia poprawności montażu.
7. Uczniowie proszą nauczyciela o sprawdzenie poprawności montażu.
8. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela włączają napięcie zasilające.
9. Uczniowie włączają komputer i instalują sterowniki.
10. Po akceptacji nauczyciela podłączają drukarkę do komputera i uruchamiają drukarkę.
11. Uczniowie wykonują serię wydruków kontrolnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

12. Uczniowie zapisują w zeszycie wszystkie spostrzeżenia i przeprowadzają analizę stanu

drukarki i jakości uzyskanych wydruków.

13. W końcowej części zajęć uczniowie przygotowują sprawozdanie z przeprowadzonego

ćwiczenia, zgodnie z wzorem określonym przez nauczyciela.

Nauczyciel przez cały czas powinien kontrolować pracę zespołów i interweniować, gdy

występują nieprawidłowości w działaniach uczniów. Ponadto, nauczyciel zwraca uwagę
na postawę ucznia, pracę w grupie, biegłość w posługiwaniu się przyrządami, organizację
stanowiska pracy. Po wykonaniu ćwiczeń uczniowie porządkują stanowiska laboratoryjne
a nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać opanowane umiejętności
wskazać, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca:

...................................................................................

Modułowy program nauczania:

Mechanik

automatyki

przemysłowej

i

urządzeń

precyzyjnych 731[01]

Moduł:

Eksploatacja

układów

automatyki

przemysłowej

i urządzeń precyzyjnych 731[01].Z3

Jednostka modułowa:

Wykonywanie obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń
precyzyjnych 731[01].Z3.02

Temat: Wymiana paska klinowego pralki automatycznej.

Cel ogólny: naprawa pralki automatycznej poprzez wymianę paska klinowego.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

zastosować zasady BHP przy pracy ze sprzętem AGD,

skorzystać z różnych źródeł informacji na temat pralek i części zamiennych,

zlokalizować usterki pralki,

dobrać pasek klinowy do typu pralki,

zdemontować pralkę w stopniu wystarczającym do wymiany paska klinowego,

wymienić pasek klinowy pralki,

wykonać regulację naciągu paska klinowego,

zmontować pralkę po wymianie paska klinowego,

uruchomić pralkę i ocenić poprawność przeprowadzonej naprawy.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie stanowiska pracy,

praca w zespole,

ocena pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

przewodniego tekstu,

ćwiczenie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych.


Czas trwania zajęć:

90 minut.


Środki dydaktyczne:

pralka automatyczna,

zestaw narzędzi: wkrętak, zestaw kluczy nasadowych i płaskich,

pasek klinowy,

katalog części zamiennych pralek,

instrukcja do ćwiczenia wykonana przez nauczyciela dla każdego zespołu,

zestaw pytań prowadzących,

przewodnik dla ucznia,

zeszyt,

kartki papieru formatu A4 (na sprawozdanie).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Zadanie dla ucznia:

Przeanalizuj instrukcję do ćwiczenia, instrukcję serwisową, instrukcję eksploatacji

i katalog części zamiennych pralki. Dobierz części zamienne i narzędzia do przeprowadzenia
naprawy. Podczas prac przestrzegaj zasady BHP. Zdemontuj pralkę w stopniu
wystarczającym do przeprowadzenia naprawy. Wymień uszkodzone części. Sprawdź
poprawność wykonanej naprawy. Zmontuj pralkę. Sprawdź (za zgodą i pod kontrolą
nauczyciela) poprawność funkcjonowania pralki po naprawie. Oceń poprawność i jakość
przeprowadzonej naprawy.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Czynności organizacyjno-porządkowe, określenie tematu zajęć, sprawdzenie obecności.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metodą tekstu przewodniego.


Faza I. Informacje

Pytania prowadzące:

1. Jakiego typu pralkę masz naprawić?
2. Czy przeanalizowałeś instrukcję serwisową, instrukcję eksploatacji i katalog części

zamiennych naprawianej pralki?

3. Jaki jest symbol katalogowy paska klinowego do naprawianej pralki?
4. Jak odszukać symbol katalogowy na pasku klinowym?
5. Którą ściankę pralki i jakimi narzędziami należy zdemontować, aby wymienić pasek

klinowy?

6. Jak wykonać wymianę i regulację naciągu paska klinowego?

Faza II. Planowanie
1. Czy wyłączyłeś naprawianą pralkę z sieci zasilającej?
2. Jakiego paska klinowego użyjesz do naprawy pralki?
3. Jakich narzędzi użyjesz do naprawy pralki?
4. Którą ściankę pralki zdemontujesz, aby uzyskać dostęp do paska klinowego?
5. W jaki sposób i jakimi narzędziami zdemontujesz ściankę pralki?
6. W jaki sposób i przy użyciu jakich narzędzi wymienisz uszkodzony pasek klinowy?
7. Jak dokonasz regulacji naciągu paska klinowego?
8. W jaki sposób po naprawie ocenisz poprawność i jakość wykonanej naprawy?

Faza III. Ustalenia
1. Uczniowie pracując w zespołach rozpoznają typ pralki automatycznej dostarczonej im

do naprawy. Odszukują w katalogu odpowiedni symbol paska klinowego. Wybierają
z zestawu dostarczonych pasków klinowych właściwy pasek i przenoszą na stanowisko
ćwiczeniowe. Gromadzą na stanowisku ćwiczeniowym narzędzia do wykonania
naprawy. Zastanawiają się nad sposobem przeprowadzenia naprawy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

2. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność doboru paska klinowego i narzędzi

do przeprowadzenia naprawy oraz sposób wykonania naprawy.


Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie sprawdzają czy pralka jest podłączona do sieci zasilającej, jeżeli tak

to odłączają przewód zasilający z gniazdka.

2. Uczniowie stosując odpowiednie narzędzia przystępują do demontażu właściwej ścianki

pralki.

3. Uczniowie luzują śrubę mocującą silnik pralki i śruby odpowiadające za naciąg paska

klinowego.

4. Uczniowie wymieniają pasek klinowy.
5. Uczniowie dokonują regulacji naciągu paska klinowego.
6. Uczniowie montują ściankę pralki.

Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanej naprawy. Nauczyciel cały

przez czas pracy uczniów czuwa nad ich bezpieczeństwem zwracając szczególną uwagę
na przestrzeganie przez uczniów zasad BHP. Po zakończonej naprawie sprawdza
poprawność wykonania prac, właściwy dobór części zamiennych i narzędzi użytych
do naprawy.

2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie włączają pralkę do sieci zasilającej i razem

z nauczycielem sprawdzają funkcjonowanie pralki.

3. Uczniowie oceniają poprawność i jakość przeprowadzonej naprawy.

Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem określają, które etapy zadania sprawiły im trudności.

Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1. Zużycie części maszyn, tarcie i korozja

5.1.1 Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeanalizuj najczęściej spotykane zniszczenia korozyjne oraz przyczyny ich powstania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału 4.1.1. Materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na rodzaje
korozji.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) obejrzeć okiem nieuzbrojonym oraz przy pomocy przyrządów optycznych następujące

typy zniszczeń korozyjnych: zniszczenia równomierne, wżery korozyjne, pęknięcia,

2) scharakteryzować rodzaj korozji, oraz opisać przyczyny zniszczeń korozyjnych,
3) określić sposoby zabezpieczenia zniszczonego elementu,
4) określić metody ochrony metali przed korozją,
5) scharakteryzować zależności między właściwościami metali a ich zastosowaniami.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokazu,

ćwiczenia laboratoryjne,

przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

próbki metali (kolekcja),

lupa, suwmiarka i mikrometr,

instrukcja do zajęć laboratoryjnych.

Ćwiczenie 2

Przeanalizuj rolę smarowania w maszynach i urządzeniach precyzyjnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału 4.1.1. Materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na
oznaczenia i symbole stosowanych środków smarnych i techniki smarowania.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) porównać sposób przesuwania się głowicy w drukarce atramentowej po prowadnicach:

a) nasmarowanych,
b) nie nasmarowanych.

2) ocenić rolę tarcia, wyjaśnić fizyczne aspekty procesów smarowania,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

3) posmarować wszystkie elementy metalowe drukarki wskazane w instrukcji drukarki,

dokonać doboru środków smarnych, wybrać odpowiednie techniki smarowania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

drukarka atramentowa wraz z Instrukcją obsługi,

kilka (3–4) rodzajów smarów,

instrukcja do zajęć laboratoryjnych.

Ćwiczenie 3

Określ rodzaje zużyć elementów maszyn i urządzeń.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału 4.1.1. Materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na
przyczyny zużycia części maszyn.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) dokonać oględzin makroskopowych części maszyn, analizując, które z powierzchni

uległy zużyciu,

2) posługując się suwmiarką, lupą i mikrometrem określić wielkość i rodzaje występującego

zużycia,

3) dokonać analizy w jakich warunkach wystąpiły zużycia,
4) określić rodzaj zużycia,
5) przedstawić sposób podwyższenia trwałości.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokazu,

ćwiczenia laboratoryjne,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

3–4 zużyte części maszyn i urządzeń,

lupa, suwmiarka i mikrometr,

instrukcja do zajęć laboratoryjnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Urządzenia techniki komputerowej

5.2.1 Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wymień atrament i przetestuj poprawność działania drukarki atramentowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się

z instrukcją obsługi drukarki.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) połączyć drukarkę z komputerem przez łącze szeregowe w standardzie Centronics,

lub USB,

2) przeanalizować dokumentację używanej drukarki atramentowej,
3) zainstalować drukarkę wgrywając sterowniki do komputera,
4) wymienić atramenty w drukarce,
5) przeprowadzić kalibrację drukarki,
6) wydrukować stronę testową drukarki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

drukarka atramentowa,

papier do drukarek,

zestaw atramentów,

zestaw komputerowy.

Ćwiczenie 2

Dokonaj instalacji i uruchomiania skanera optycznego oraz sprawdź jego

funkcjonowanie.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału 4.2.1. Materiał nauczania, zapoznać się z instrukcją
eksploatacji skanera znajdującą się na stanowisku ćwiczeniowym.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) przeanalizować instrukcję obsługi skanera,
2) sprawdzić, czy nie jest włączona blokada mechanizmu skanującego,
3) zainstalować sterowniki,
4) podłączyć skaner do portu USB,
5) zmienić kilka razy rozdzielczość skanera oraz,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

6) zeskanować kilkakrotnie notatki ze swojego zeszytu skanerem, zmieniając rozdzielczość

i tryb koloru.

7) zapisać otrzymane obrazy do plików, sprawdzić rozmiary otrzymanych plików

w zależności od rozdzielczości i głębi koloru dokumentu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

skaner optyczny,

kabel sygnałowy,

zestaw komputerowy.


Ćwiczenie 3

Podłącz i zainstaluj kasę fiskalną współpracującą z wagą elektroniczną i skanerem kodów

kreskowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału 4.2.1. Materiał nauczania i zapoznać się z instrukcją obsługi
kasy fiskalnej znajdującej się na stanowisku ćwiczeniowym.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) połączyć kasę fiskalną z komputerem, skanerem, oraz wagą elektroniczną,
2) założyć rolki papieru do kasy fiskalnej,
3) podłączyć kasę do zasilacza, ew. do kontaktu,
4) podłączyć skaner kodów kreskowych do kasy,
5) podłączyć kasę z komputerem kablem RS – 232,
6) włączyć zasilanie i uruchomić zestaw zgodnie z instrukcjami producentów,
7) wpisać do pamięci kasy i wagi kilka przykładowych towarów, ich cen i stawek VAT

oraz przypisać im kody kreskowe wprowadzone ze skanera,

8) przetestować działanie zestawu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

kasa fiskalna,

waga elektroniczna,

skaner kodów kreskowych,

kable sygnałowe załączone w zestawach przez producenta,

ewentualnie (jeżeli to konieczne) zestaw komputerowy,

rolki papieru do kasy fiskalnej,

instrukcje eksploatacji kasy fiskalnej, wagi elektronicznej i skanera,

instrukcja do ćwiczeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Sprzęt gospodarstwa domowego

5.3.1 Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj wymiany paska klinowego w pralce automatycznej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału 4.3.1. Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na
wykorzystanie instrukcji eksploatacji pralki.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) zdjąć tylną ścianę pralki automatycznej odkręcając wkręty, bądź śruby,
2) poluzować śrubę mocująca silnik elektryczny i podnieść trochę silnik,
3) zdjąć stary pasek, założyć nowy,
4) opuścić silnik tak aby uzyskać wymagane napięcie paska i dokręcić śrubę napinacza,
5) przykręcić tylną ścianę pralki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

pralka automatyczna,

zestaw narzędzi: wkrętak, klucze,

pasek klinowy.

Ćwiczenie 2

Przeprowadź czyszczenie i konserwację maszyny do szycia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału 4.3.1. Materiał nauczania i zapoznać się z instrukcją
eksploatacji maszyny do szycia znajdującej się na stanowisku ćwiczeniowym.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) odłączyć maszynę od źródła zasilania wyjmując wtyczkę z gniazdka,
2) obrócić kołem ręcznym, aż igła zostanie maksymalnie podniesiona,
3) otworzyć pokrywę frontową,
4) wyjąć bębenek i wyczyść ząbki szczoteczką,
5) wyjąć osłonę chwytacza, oraz chwytacz,
6) wyczyścić je miękką ściereczką,
7) nasmarować olejem (1–2 kropelki) kosz bębenka (nadmiar oleju spowoduje brudzenie

nici),

8) założyć z powrotem wyjęte części i zamknąć pokrywę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

maszyna do szycia z napędem elektrycznym,

zestaw narzędzi: wkrętak, pędzelek,

zestaw igieł, nici, oraz kawałki tkaniny do szycia,

zestaw szpulek,

olej do maszyn precyzyjnych.


Ćwiczenie 3

Podłącz i uruchom kuchenkę mikrofalową po naprawie, sterowaną mechanicznie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału 4.3.1. Materiał nauczania i zapoznać się z instrukcją
eksploatacji kuchenki mikrofalowej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać uważnie instrukcję obsługi kuchenki mikrofalowej,
2) podłączyć kabel zasilający mikrofalówki do gniazdka z uziemieniem,
3) używać naczyń przewidzianych do stosowania w kuchenkach mikrofalowych,
4) podgrzać wodę do herbaty w kubku nastawiając odpowiednią moc i czas nagrzewania,
5) powtórzyć powyższe działanie, wkładając łyżeczkę do wody,
6) porównać temperatury wody w obu przypadkach,
7) sprawdzić, czy kuchenka się wyłącza przy otwarciu drzwiczek podczas pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

kuchenka mikrofalowa ze sterowaniem mechanicznym,

instrukcja obsługi kuchenki mikrofalowej,

zestaw naczyń, woda i produkty do podgrzewania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Przenośniki taśmowe i podnośniki

5.4.1 Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj regulacji napięcia taśmy transportującej przenośnika taśmowego z napinaczem

śrubowym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału 4.4.1. Materiał nauczania i zapoznać się z danymi techniczno
– regulacyjnymi przenośnika.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) zdemontować osłony i obudowy,
2) dokonać oględzin mechanizmu napinającego,
3) przygotować narzędzia,
4) poluzować nakrętkę (nakrętki) kontrującą,
5) ustalić prawidłowe napięcie taśmy transportowej, pokręcając odpowiednią śrubę (śruby),
6) dokręcić nakrętkę kontrującą,
7) zamontować zdjęte osłony, obudowy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

przenośnik taśmowy,

zestaw narzędzi – klucze, wkrętaki,

dane techniczno – regulacyjne.


Ćwiczenie 2

Sporządź w formie sprawozdania plan przeglądu i konserwacji podnośnika

samochodowego jednokolumnowego z napędem elektrycznym śrubowym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału 4.4.1. Materiał nauczania i zapoznać się z dokumentacją
podnośnika.

Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) przeanalizować budowę podnośnika na podstawie dokumentacji,
2) określić jakie elementy mechanizmy występują w podnośniku,
3) opracować plan przeglądu i określić jakie wykonasz zabiegi konserwacyjne,
4) opracować sprawozdanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja przykładowego podnośnika,

papier rysunkowy A4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

Wykonywanie obsługi

i konserwacji maszyn i urządzeń precyzyjnych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 14, 15, 16, 17, 18, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. a, 6. a, 7. c, 8. b, 9. c, 10. d, 11. b,
12. c, 13. a, 14. d, 15. c, 16. a, 17. b, 18. c, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać rodzaje korozji

A

P

c

2

Określić istotę korozji

B

P

b

3

Określić metody zapobiegania korozji

B

P

a

4

Wyjaśnić zjawisko tarcia i smarowania

B

P

b

5

Określić części eksploatacyjne drukarki igłowej

B

P

a

6

Określić

części

eksploatacyjne

drukarki

atramentowej

B

P

a

7

Rozpoznać

części

eksploatacyjne

drukarki

laserowej

A

P

c

8

Określić

zasady

eksploatacji

drukarki

komputerowej

B

P

b

9

Określić zasady eksploatacji plotera

B

P

c

10 Określić zasady eksploatacji skanera

B

P

d

11 Określić zasady eksploatacji kasy fiskalnej

B

P

b

12 Określić budowę kasy fiskalnej

B

P

c

13 Określić zasadę eksploatacji wagi elektronicznej.

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

14 Wykryć usterki pralki automatycznej.

C

PP

d

15

Scharakteryzować zasady eksploatacji i napraw
pralki automatycznej

C

PP

c

16 Wykryć usterki pralki automatycznej

C

PP

a

17 Wykryć usterki maszyny do szycia

C

PP

b

18

Scharakteryzować zasady regulacji i przeglądu
technicznego maszyny do szycia

C

PP

c

19 Wyjaśnić budowę i zasadę regulacji żelazka

B

P

d

20

Określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy
podczas obsługi sprzętu AGD

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia !

Materiały dla ucznia

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. W przypadku metali rozróżnia się korozje

a) naturalną i sztuczną.
b) szybką i powolną.
c) chemiczną i elektrochemiczną.
d) suchą i mokrą.


2. Czernienie srebra następuje w wyniku korozji

a) elektrochemicznej.
b) chemicznej.
c) mokrej.
d) suchej.


3. Najprostszym sposobem zapobiegania korozji jest

a) malowanie.
b) dyfuzyjne ulepszenie powierzchni metalu.
c) zastosowanie metalicznej powłoki ochronnej.
d) zastosowanie inhibitorów.


4. Ze względu na pochodzenie smary dzielimy na

a) płynne, stałe i gazowe.
b) roślinne, zwierzęce, mineralne i syntetyczne.
c) motoryzacyjne, do sprzętu AGD, do urządzeń precyzyjnych itp.
d) toczne i ślizgowe.


5. Środkiem barwiącym w drukarce igłowej jest

a) taśma barwiąca.
b) pojemnik z atramentem.
c) pojemnik z tonerem.
d) zmiana temperatury głowicy drukującej.


6. Paleta barw w drukarce atramentowej zależy od

a) ilości pojemników z kolorowym atramentem.
b) wielkości wyrzucanej z głowicy kropli atramentu.
c) jest dla wszystkich drukarek taka sama.
d) zależy od umiejętności użytkownika.


7. Środkiem barwiącym w drukarce laserowej jest

a) taśma barwiąca
b) atrament.
c) toner.
d) zmiana temperatury głowicy drukującej.


8. Wadą drukarki atramentowej jest

a) wysoki koszt zakupu.
b) wysoki koszt eksploatacji.
c) mała rozdzielczość.
d) mała paleta barw.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9. Do kreślenia bardzo długich formatów służą plotery

a) płaskie.
b) tnące.
c) rolkowe.
d) wszystkie plotery mają ten sam format.


10. Czytnik kodów kreskowych to

a) monitor.
b) drukarka.
c) ploter.
d) skaner.


11. Głównym zadaniem kasy fiskalnej jest

a) przechowywanie pieniędzy.
b) rejestracja przychodów ze sprzedaży towarów i usług.
c) ułatwienie sprzedaży towarów i usług.
d) sprawdzanie cen towarów.


12. Pamięć fiskalna jest pamięcią elektroniczną typu

a) RAM.
b) ROM.
c) EPROM.
d) EEPROM.


13. Zakresem ważenia wagi elektronicznej nazywamy

a) różnicę między obciążeniem maksymalnym i minimalnym wagi.
b) największą masę ładunku, jaka może być zważona na wadze.
c) najmniejszą masę ładunku, jaka może być zważona na wadze.
d) zdolność przekazywania danych na odległość.


14. Najczęstszą usterką pralki przy nie obracającym się bębnie (silnik sprawny) jest

a) urwane kółko pasowe.
b) uszkodzony programator.
c) zatkany filtr wody.
d) zerwany pasek klinowy.


15. Gdy stwierdzimy nieszczelność zbiornika pralki należy

a) zakleić nieszczelność odpowiednim klejem.
b) wymienić całą pralkę na nową.
c) wymienić zbiornik na nowy.
d) wymienić rękaw pralki na nowy.


16. Najczęstszą usterką pralki powodującą pobieranie zbyt dużej ilości wody jest

a) uszkodzony hydrostat.
b) uszkodzona pompa wodna.
c) uszkodzony programator.
d) zbyt duże ciśnienie wody w wodociągu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

17. Jeżeli maszyna szyje ciężko i zrywa nici to prawdopodobnie

a) używana jest niewłaściwa stopka.
b) do jej wnętrza dostała się nitka.
c) nieprawidłowo założono stopkę.
d) zbyt słabo naciągnięto nici.


18. Konserwacja maszyny do szycia polega głównie na

a) odkurzeniu i regulacji naciągu nici.
b) regularnej wymianie pasków napędowych lub ich smarowaniu.
c) regularnym czyszczeniu, z kurzu, resztek nici i materiału oraz smarowaniu

wskazanych przez producenta podzespołów.

d) maszyn do szycia się nie konserwuje.


19. Do regulacji temperatury żelazka służy

a) tyrystorowy regulator mocy.
b) opornik potencjometryczny.
c) membranowy hydrostat.
d) bimetaliczny termostat.


20. Podczas pracy z żelazkiem ze względów bezpieczeństwa (zagrożenie życia) należy

szczególną uwagę zwrócić na
a) brak uszkodzeń przewodu zasilającego.
b) temperaturę żelazka.
c) napełnienie zbiornika wody nawilżacza.
d) aktualny przegląd techniczny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Wykonywanie obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń precyzyjnych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

Wykonywanie obsługi

i konserwacji maszyn i urządzeń precyzyjnych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 11, 14, 15, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. a, 8. d, 9. a, 10. c, 11. a,
12. b, 13. d, 14. c, 15. b, 16. a, 17. d, 18. b, 19. d, 20. a

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Sklasyfikować rodzaje korozji

A

P

a

2

Wyjaśnić istotę korozji

A

P

d

3

Określić

sposoby

przeciwdziałania

zużyciu

elementów maszyn

B

P

c

4

Określić

elementy

eksploatacyjne

drukarek

komputerowych

B

P

b

5

Określić rodzaje drukarek komputerowych

B

P

a

6

Określić

części

eksploatacyjnych

drukarki

atramentowej

B

P

d

7

Określić wady drukarek komputerowych

B

P

a

8

Określić zastosowanie plotera

B

P

d

9

Określić zastosowanie skanera

B

P

a

10 Określić zastosowanie skanera ręcznego

B

P

c

11

Scharakteryzować

zasady

eksploatacji

kasy

fiskalnej

C

PP

a

12 Określić zasady eksploatacji kasy fiskalnej

B

P

b

13 Określić budowę wagi elektronicznej

A

P

d

14 Zdiagnozować usterki pralki automatycznej

D

PP

c

15 Ustalić sposób naprawy pralki automatycznej

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

16

Scharakteryzować regulację i przegląd techniczny
maszyny do szycia

C

PP

a

17

Scharakteryzować regulację i przegląd techniczny
maszyny do szycia

D

PP

d

18

Określić

zasady

eksploatacji

kuchenki

mikrofalowej

B

P

b

19 Wyjaśnić budowę żelazka

A

P

d

20

Określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy
podczas obsługi sprzętu AGD

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia !

Materiały dla ucznia

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Korozja atmosferyczna jako najczęściej spotykana zalicza się do

a) korozji elektrochemicznej.
b) korozji suchej.
c) korozji utajnionej.
d) nie ma takiej korozji.


2. Rdza jest to

a) tlenek żelaza Fe

2

O

3

.

b) tlenek żelaza Fe

2

O

4

.

c) tlenek glinu.
d) nieokreślone połączenie związków żelaza, tlenu i wodoru.


3. Tarcie statyczne

a) jest równe dynamicznemu.
b) zawsze jest mniejsze niż tarcie dynamiczne.
c) jest większe od tarcia dynamicznego.
d) ma znikomą wartość dlatego nie rozpatruje się tego zjawiska.


4. Taśma barwiąca występuje w drukarce

a) termicznej.
b) igłowej.
c) atramentowej.
d) laserowej.


5. Obecnie najpopularniejsze drukarki to są

a) atramentowe.
b) laserowe.
c) igłowe.
d) termiczne.


6. Najważniejsze czynniki wpływające na jakość wydruku w drukarce atramentowej to

a) umiejętność użytkownika i klasa komputera.
b) atrament odpowiedniej firmy i jakość komputera.
c) ilość pojemników z atramentem i umiejętność użytkownika.
d) atrament i odpowiednio dobrany papier.


7. Wadą drukarki laserowej jest

a) wysoki koszt zakupu.
b) wysoki koszt eksploatacji.
c) mała rozdzielczość.
d) mała paleta barw.


8. Komputerowa deska kreślarska to

a) monitor i drukarka.
b) monitor i tablet.
c) monitor i skaner.
d) monitor i ploter.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. Do wprowadzenia zdjęcia do komputera służy

a) skaner.
b) ploter.
c) drukarka.
d) monitor.


10. Szerokość skanowanego pola w skanerze ręcznym nie przekracza z reguły

a) 50 cm.
b) 25 cm.
c) 10 cm.
d) 100 cm.


11. Dane o obrotach i należnym podatku muszą być przechowywane w pamięci fiskalnej

przez
a) 5 lat.
b) 10 lat.
c) 1 rok.
d) 3 lata.


12. Pierwsze podłączenie kasy powinien wykonać

a) użytkownik.
b) pracownik autoryzowanego punktu serwisowego.
c) pracownik Urzędu Skarbowego.
d) przedstawiciel punktu sprzedaży.


13. Wartość ciężaru ważonego wagą elektroniczną wskazywana jest przez

a) miernik analogowy.
b) zespół pryzmatów odchylających wiązkę światła na skali wagi.
c) komputer do którego waga elektroniczna wysyła sygnał.
d) miernik cyfrowy.


14. W przypadku gdy podczas prania stwierdza się brudzenie bielizny smarem należy

a) dodać więcej proszku do prania.
b) wymienić silnik pralki.
c) wymienić uszczelki przy łożyskach osi bębna.
d) wyczyścić filtr wody.


15. Najczęstszą usterką pralki powodującą nie pobieranie wody jest

a) uszkodzone zawieszenie bębna pralki.
b) uszkodzony elektrozawór.
c) zerwany pasek klinowy.
d) uszkodzona pompa wodna.


16. Naprężenie nici w maszynie szyjącej dwoma nitkami powinno być

a) jednakowe dla obu nitek.
b) górna nitka naprężona mocniej niż dolna.
c) dolna nitka naprężona mocniej niż górna.
d) naprężenie nici nie ma znaczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

17. Jeżeli górna nitka podczas szycia tworzy pętelki na lewej stronie materiału to

najprawdopodobniej przyczyną jest
a) równomierne naprężenie nici.
b) zbyt silne naprężenie górnej nici.
c) użycie niewłaściwej igły.
d) zbyt luźne naprężenie górnej nici.


18. Energia podgrzewająca potrawy w kuchenkach mikrofalowych pochodzi z

a) grzałek elektrycznych.
b) fal elektromagnetycznych.
c) cząstek zjonizowanego gazu.
d) palnika gazowego.


19. Elementem grzejnym we współczesnym żelazku jest

a) spirala oporowa w izolacji z koralików ceramicznych.
b) elektrody powodujące przepływ prądu elektrycznego w zjonizowanym gazie.
c) wkład z elektrolitem przewodzącym prąd elektryczny.
d) drut oporowy zatopiony w masie ceramicznej.


20. Podczas eksploatacji pralki automatycznej ze względów bezpieczeństwa (zagrożenie

życia) należy szczególną uwagę zwrócić na
a) brak uszkodzeń przewodu zasilającego.
b) stosowanie środków zmiękczających wodę.
c) prawidłowy naciąg paska klinowego.
d) aktualny przegląd techniczny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Wykonywanie obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń precyzyjnych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA


1. Bilski T.: Urządzenia zewnętrzne komputerów. WPP, Poznań 1998
2. Janicki L.: Mechanika techniczna. WSiP SA, Warszawa 1986
3. Jankowski M.: Elementy grafiki komputerowej. WNT, Warszawa 2006
4. Kolan Z.: Urządzenia techniki komputerowej. CWK SCREEN Wrocław 2000
5. Kubalski A. Poradnik konstruktora maszyn i urządzeń. Dashofer, 2007.
6. Lawirowski Z.: Tribologia – tarcie, zużycie, smarowanie. PWN, Warszawa 1993
7. Legutko S.: Podstawy eksploatacji maszyn. WSiP SA, Warszawa 2004
8. Sajda L.: Sam naprawiam pralkę automatyczną. WKŁ, Warszawa 1994

Strony internetowe:
1. www.philips.pl
2. komputeks.pl
3. www.dami.pl
4. www.carlift.pl
5. www.dobry2.republika.pl
6. pl.wikipedia.pl
7. www.plustek.pl
8. www.pckurier.pl
9. www.manpol.pl
10. www.agdexpert.pl
11. www.zelmer.pl
12. wwwnt.if.pwr.wroc.pl
13. www.soundonsound.com
14. www.docupen.pl

Literatura metodyczna:
1. Niemirko B.: Między oceną szkolną a dydaktyką. WSiP, Warszawa 1997
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE – PIB, Radom 2000
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE – PIB, Radom 1995

