ZPiU projekt Ietap

background image

1

POLITECHNIKA POZNAŃSKA

WYDZIAŁ BUDOWY MASZYN I ZARZĄDZANIA

ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ I USŁUGAMI

- PROJEKT

Wykonawcy:

Adrian Nowicki, Tomasz Janczarczyk, Mateusz Kurlus

Wydział:

BMiZ

Kierunek:

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Semestr:

VI

Specjalizacja:

IPR-1

Rok akademicki:

2012/2013

Studia:

Stacjonarne I stopnia

Prowadzący zajęcia:

mgr inż. Michał Rogalewicz

Poznań, 2013 r.

background image

2

Spis treści

1. Określenie systemu wytwarzania. Dane wejściowe. ........................................................................... 3

2. Hala produkcyjna ................................................................................................................................. 4

3. Charakterystyka zasobów produkcyjnych ........................................................................................... 5

4. Park maszynowy ................................................................................................................................ 14

5. Współczynniki czasu jednostkowo i czasu przygotowawczo ............................................................ 17

6. Ceny i koszty. ..................................................................................................................................... 17

7. Dane wejściowe. ................................................................................................................................ 18

8. Obliczenia produkcyjne ..................................................................................................................... 19

9. Ustalenie prawidłowej kolejności operacji technologicznych ........................................................... 20

10. Wskazanie obrabiarek, na których możliwe jest wykonanie operacji technologicznych ................ 21

11. Schemat struktury procesu wytwarzania ....................................................................................... 32


background image

3

1. Określenie systemu wytwarzania. Dane wejściowe.

W naszym projekcie zastosowany został system wytwarzania A – zestaw 7. Wszelkie
czynności zostały wykonane w oparci o ustalone dane wejściowe oraz zlecenia z zestawu 7.

Poniżej przedstawiono zlecenia, które zostaną wykonane systemem wytwarzania A.


Numer zlecenia:

01

Nazwa wyrobu:

Wałek 001

Materiał wyrobu:

stal St3

Rodzaj półfabrykatu:

Pręt walcowany

Masa 1 szt. Półfabrykatu:

7,5 kg

Liczba sztuk w zleceniu:

50

Zapotrzebowanie:

tygodniowe






Numer zlecenia:

02

Nazwa wyrobu:

Wałek 002

Materiał wyrobu:

stal 45

Rodzaj półfabrykatu:

Pręt walcowany

Masa 1 szt. Półfabrykatu:

8,15 kg

Liczba sztuk w zleceniu:

50

Zapotrzebowanie:

tygodniowe






Numer zlecenia:

03

Nazwa wyrobu:

Korpus 001

Materiał wyrobu:

Zl 250

Rodzaj półfabrykatu:

odlew

Masa 1 szt. Półfabrykatu:

31,8 kg

Liczba sztuk w zleceniu:

45

Zapotrzebowanie:

tygodniowe





Numer zlecenia:

04

Nazwa wyrobu:

Korpus 002

Materiał wyrobu:

Zl 250

Rodzaj półfabrykatu:

odlew

Masa 1 szt. Półfabrykatu:

31,6 kg

Liczba sztuk w zleceniu:

55

Zapotrzebowanie:

tygodniowe


OPERACJA TECHNOLOGICZNA

∑t

g

[min]

Przecinanie

0,90

Planowanie czół

0,75

Nakiełkowanie

0,60

Toczenie zgrubne

1,25

Toczenie kształtujące

2,75

Wiercenie otworu poprzecznego

1,65

Obróbka wykańczająca

2,95

Wiercenie otworu osiowego

1,40

OPERACJA TECHNOLOGICZNA

∑t

g

[min]

Przecinanie

0,85

Planowanie czół

0,70

Nakiełkowanie

0,60

Toczenie zgrubne

3,40

Toczenie kształtujące

3,75

Frezowanie rowka wpustowego

2,80

Obróbka wykańczająca

3,65

Wiercenie otworu osiowego

1,05

OPERACJA TECHNOLOGICZNA

∑t

g

[min]

Frezowanie zgrubne płaszczyzn

3,45

Frezowanie kształtujące płaszczyzn

3,70

Frezowanie rowków

3,40

Obróbka wykańczająca płaszczyzn

4,30

Rozwiercanie otworów

3,20

Gwintowanie otworów

3,05

Wiercenie otworów

2,80

OPERACJA TECHNOLOGICZNA

∑t

g

[min]

Frezowanie zgrubne płaszczyzn

4,05

Frezowanie kształtujące płaszczyzn

3,20

Frezowanie rowków

3,50

Obróbka wykańczająca płaszczyzn

3,05

Rozwiercanie otworów

2,30

Gwintowanie otworów

2,60

Wiercenie otworów

3,75

background image

4

2. Hala produkcyjna

Schemat hali produkcyjnej systemu wytwarzania A.

background image

5

3. Charakterystyka zasobów produkcyjnych

Przecinarka PT 450

Cena zakupu: 55000 zł

Zajmowana powierzchnia: 3,5 m

2

Moc znamionowa silnika: 4 kW
Okres użytkowania: 10 lat

Koszt amortyzacji
K

Aj

= C

obj

/U

j

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [zł/rok]

C

obj

– cena j-tej obrabiarki [zł] – 55000 zł

U

j

– okres użytkowania j-tej obrabiarki (10 lat)

K

A

= 55000/10 = 5500 [zł/rok]


Koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez obrabiarkę
K

upj

= C

pj

* P

oj

* D

K

upj

– koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę [zł/rok]

C

pj

– cena utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę - 1 [zł/dzień*m2]

P

oj

– powierzchnia zajmowana przez j-tą obrabiarkę – 3,5m

2

D – liczba dni w roku – 365 dni
Kupj = 1 * 3,5 * 365 = 1277,5 [zł/ rok]

Fundusz maszynowy nominalny
F

MNj

= D * h * z

F

MNj

– fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki [gr/rok]

D – liczba

dni roboczych w danym okresie czasu (52 tygodnie * 5 dni = 260 dni)

H – liczba godzin roboczych w ciągu dnia na jednej zmianie roboczej (8 h)
Z – liczba zmian roboczych (1)
F

MNj

= 260 * 8 * 1 = 2080 [gr/rok]


Koszt energii
K

Enj

= N

sj

* w

sj

* F

MNj

*C

en

K

Enj

– koszty energii elektrycznej j-tej obrabiarki [zł/rok]

N

sj

- moc zainstalowanych silników j-tej obrabiarki [kW] – 4 [kW]

w

sj

- współczynnik wykorzystania mocy znamionowej silników j-tej obrabiarki – 30 %

F

MNj

- fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki – 2080 [zł]

C

en

– cena energii elektrycznej [zł/kWh] – 0,6 [zł/kWh]

K

Enj

= 4 * 30% * 2080 * 0,6 = 1497,6 [zł/rok]


Koszt utrzymania obrabiarki
K

uoj

= 0,3 * K

Aj

K

uoj

– koszt utrzymania j-tej obrabiarki [zł/rok]

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [5500 zł/rok]

K

uoj

= 0,3 * 5500 = 1650 [zł/rok]


Koszt maszynogodziny obrabiarki
K

MGOj

= (K

Aj

+ K

upj

+ K

Enj

+ K

uoj

)/ F

MNj

K

MGOj

- koszt maszynogodziny j-tej obrabiarki [zł/h]

K

MGOj

= (5500 + 1277,5 + 1497,6 + 1650)/2080 = 9925,1/2080 = 4,77 [zł/h]

Stawka pracownika obsługującego – 8,50 zł/h

background image

6

Wiertarka kolumnowa VS 40 – 400 Castor Heltos

Cena zakupu: 120000 zł
Zajmowana powierzchnia: 6 m

2

Moc znamionowa silnika: 9 kW
Okres użytkowania: 10 lat

Koszt amortyzacji:
K

Aj

= C

obj

/U

j

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [zł/rok]

C

obj

– cena j-tej obrabiarki [zł] – 120000 zł

U

j

– okres użytkowania j-tej obrabiarki (10 lat)

K

A

= 120000/10 = 12000 [zł/rok]


Koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez obrabiarkę:
K

upj

= C

pj

* P

oj

* D

K

upj

– koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę [zł/rok]

C

pj

– cena utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę - 1 [zł/dzień*m2]

P

oj

– powierzchnia zajmowana przez j-tą obrabiarkę – 6m

2

D – liczba dni w roku – 365 dni
Kupj = 1 * 6 * 365 = 2190 zł/ rok

Fundusz maszynowy nominalny:
F

MNj

= D * h * z

F

MNj

– fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki [gr/rok]

D – liczba

dni roboczych w danym okresie czasu (52 tygodnie * 5 dni = 260 dni)

H – liczba godzin roboczych w ciągu dnia na jednej zmianie roboczej (8 h)
Z – liczba zmian roboczych (1)
F

MNj

= 260 * 8 * 1 = 2080 [gr/rok]


Koszt energii:
K

Enj

= N

sj

* w

sj

* F

MNj

*C

en

K

Enj

– koszty energii elektrycznej j-tej obrabiarki [zł/rok]

N

sj

- moc zainstalowanych silników j-tej obrabiarki [kW] – 9 [kW]

w

sj

- współczynnik wykorzystania mocy znamionowej silników j-tej obrabiarki – 30 %

F

MNj

- fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki – 2080 [zł]

C

en

– cena energii elektrycznej [zł/kWh] – 0,6 [zł/kWh]

K

Enj

= 9 * 30% * 2080 * 0,6 = 3369,60 [zł/rok]


Koszt utrzymania obrabiarki:
K

uoj

= 0,3 * K

Aj

K

uoj

– koszt utrzymania j-tej obrabiarki [zł/rok]

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [12000 zł/rok]

K

uoj

= 0,3 * 12000 = 3600 zł [zł/rok]


Koszt maszynogodziny obrabiarki:
K

MGOj

= (K

Aj

+ K

upj

+ K

Enj

+ K

uoj

)/ F

MNj

K

MGOj

- koszt maszynogodziny j-tej obrabiarki [zł/h]

K

MGOj

= (12000 + 2190 + 3369,60 + 3600)/2080 = 21159,60/2080 = 10,17 [zł/h]

Stawka pracownika obsługującego – 12,00 zł/h

background image

7

Szlifierka do płaszczyzn SPG 30x80

Cena zakupu: 140000 zł
Zajmowana powierzchnia: 6,0 m

2

Moc znamionowa silnika: 9 kW
Okres użytkowania: 10 lat

Koszt amortyzacji
K

Aj

= C

obj

/U

j

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [zł/rok]

C

obj

– cena j-tej obrabiarki [zł] – 140000 zł

U

j

– okres użytkowania j-tej obrabiarki (10 lat)

K

A

= 140000/10 = 14000 [zł/rok]


Koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez obrabiarkę
K

upj

= C

pj

* P

oj

* D

K

upj

– koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę [zł/rok]

C

pj

– cena utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę - 1 [zł/dzień*m2]

P

oj

– powierzchnia zajmowana przez j-tą obrabiarkę – 6 m

2

D – liczba dni w roku – 365 dni
Kupj = 1 * 6 * 365 = 2190 [zł/ rok]

Fundusz maszynowy nominalny
F

MNj

= D * h * z

F

MNj

– fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki [gr/rok]

D – liczba

dni roboczych w danym okresie czasu (52 tygodnie * 5 dni = 260 dni)

H – liczba godzin roboczych w ciągu dnia na jednej zmianie roboczej (8 h)
Z – liczba zmian roboczych (1)
F

MNj

= 260 * 8 * 1 = 2080 [gr/rok]


Koszt energii
K

Enj

= N

sj

* w

sj

* F

MNj

*C

en

K

Enj

– koszty energii elektrycznej j-tej obrabiarki [zł/rok]

N

sj

- moc zainstalowanych silników j-tej obrabiarki [kW] – 9 [kW]

w

sj

- współczynnik wykorzystania mocy znamionowej silników j-tej obrabiarki – 30 %

F

MNj

- fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki – 2080 [zł]

C

en

– cena energii elektrycznej [zł/kWh] – 0,6 [zł/kWh]

K

Enj

= 4 * 30% * 2080 * 0,6 = 3369,6 [zł/rok]


Koszt utrzymania obrabiarki
K

uoj

= 0,3 * K

Aj

K

uoj

– koszt utrzymania j-tej obrabiarki [zł/rok]

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [14000 zł/rok]

K

uoj

= 0,3 * 14000 = 4200 [zł/rok]


Koszt maszynogodziny obrabiarki
K

MGOj

= (K

Aj

+ K

upj

+ K

Enj

+ K

uoj

)/ F

MNj

K

MGOj

- koszt maszynogodziny j-tej obrabiarki [zł/h]

K

MGOj

= (14000 + 2190 + 3369,6 + 4200)/2080 = 23759,6/2080 = 11,42 [zł/h]


Stawka pracownika obsługującego – 14,00 zł/h

background image

8

Szlifierka do wałków RUP 280

Cena zakupu: 125000 zł
Zajmowana powierzchnia: 5,5 m

2

Moc znamionowa silnika: 9 kW
Okres użytkowania: 10 lat

Koszt amortyzacji
K

Aj

= C

obj

/U

j

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [zł/rok]

C

obj

– cena j-tej obrabiarki [zł] – 125000 zł

U

j

– okres użytkowania j-tej obrabiarki (10 lat)

K

A

= 125000/10 = 12500 [zł/rok]


Koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez obrabiarkę
K

upj

= C

pj

* P

oj

* D

K

upj

– koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę [zł/rok]

C

pj

– cena utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę - 1 [zł/dzień*m2]

P

oj

– powierzchnia zajmowana przez j-tą obrabiarkę – 5,5 m

2

D – liczba dni w roku – 365 dni
Kupj = 1 * 5,5 * 365 = 2007,5 [zł/ rok]

Fundusz maszynowy nominalny
F

MNj

= D * h * z

F

MNj

– fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki [gr/rok]

D – liczba

dni roboczych w danym okresie czasu (52 tygodnie * 5 dni = 260 dni)

H – liczba godzin roboczych w ciągu dnia na jednej zmianie roboczej (8 h)
Z – liczba zmian roboczych (1)
F

MNj

= 260 * 8 * 1 = 2080 [gr/rok]


Koszt energii
K

Enj

= N

sj

* w

sj

* F

MNj

*C

en

K

Enj

– koszty energii elektrycznej j-tej obrabiarki [zł/rok]

N

sj

- moc zainstalowanych silników j-tej obrabiarki [kW] – 9 [kW]

w

sj

- współczynnik wykorzystania mocy znamionowej silników j-tej obrabiarki – 30 %

F

MNj

- fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki – 2080 [zł]

C

en

– cena energii elektrycznej [zł/kWh] – 0,6 [zł/kWh]

K

Enj

= 9 * 30% * 2080 * 0,6 = 3369,6 [zł/rok]


Koszt utrzymania obrabiarki
K

uoj

= 0,3 * K

Aj

K

uoj

– koszt utrzymania j-tej obrabiarki [zł/rok]

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [12500 zł/rok]

K

uoj

= 0,3 * 12500 = 3750 zł


Koszt maszynogodziny obrabiarki
K

MGOj

= (K

Aj

+ K

upj

+ K

Enj

+ K

uoj

)/ F

MNj

K

MGOj

- koszt maszynogodziny j-tej obrabiarki [zł/h]

K

MGOj

= (14000 + 2007,5 + 3369,6 + 3750)/2080 = 23127,1/2080 = 11,12 [zł/h]


Stawka pracownika obsługującego – 11,00 zł/h

background image

9

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

Cena zakupu: 95000 zł
Zajmowana powierzchnia: 6 m

2

Moc znamionowa silnika: 7 kW
Okres użytkowania: 10 lat

Koszt amortyzacji
K

Aj

= C

obj

/U

j

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [zł/rok]

C

obj

– cena j-tej obrabiarki [zł] – 95000 zł

U

j

– okres użytkowania j-tej obrabiarki (10 lat)

K

A

= 95000/10 = 9500 [zł/rok]


Koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez obrabiarkę
K

upj

= C

pj

* P

oj

* D

K

upj

– koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę [zł/rok]

C

pj

– cena utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę - 1 [zł/dzień*m2]

P

oj

– powierzchnia zajmowana przez j-tą obrabiarkę – 6 m

2

D – liczba dni w roku – 365 dni
Kupj = 1 * 6 * 365 = 2190 [zł/ rok]

Fundusz maszynowy nominalny
F

MNj

= D * h * z

F

MNj

– fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki [gr/rok]

D – liczba

dni roboczych w danym okresie czasu (52 tygodnie * 5 dni = 260 dni)

H – liczba godzin roboczych w ciągu dnia na jednej zmianie roboczej (8 h)
Z – liczba zmian roboczych (1)
F

MNj

= 260 * 8 * 1 = 2080 [gr/rok]


Koszt energii
K

Enj

= N

sj

* w

sj

* F

MNj

*C

en

K

Enj

– koszty energii elektrycznej j-tej obrabiarki [zł/rok]

N

sj

- moc zainstalowanych silników j-tej obrabiarki [kW] – 7 [kW]

w

sj

- współczynnik wykorzystania mocy znamionowej silników j-tej obrabiarki – 30 %

F

MNj

- fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki – 2080 [zł]

C

en

– cena energii elektrycznej [zł/kWh] – 0,6 [zł/kWh]

K

Enj

= 7 * 30% * 2080 * 0,6 = 2620,8 [zł/rok]


Koszt utrzymania obrabiarki
K

uoj

= 0,3 * K

Aj

K

uoj

– koszt utrzymania j-tej obrabiarki [zł/rok]

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [9500 zł/rok]

K

uoj

= 0,3 * 9500 = 2850 zł


Koszt maszynogodziny obrabiarki
K

MGOj

= (K

Aj

+ K

upj

+ K

Enj

+ K

uoj

)/ F

MNj

K

MGOj

- koszt maszynogodziny j-tej obrabiarki [zł/h]

K

MGOj

= (9500 + 2190 + 2620,8 + 2850)/2080 = 17169,8/2080 = 8,25 [zł/h]


Stawka pracownika obsługującego – 10,50 zł/h

background image

10

Uniwersalna frezarka konwencjonalna FNE 40P

Cena zakupu: 115000 zł
Zajmowana powierzchnia: 6 m

2

Moc znamionowa silnika: 10 kW
Okres użytkowania: 10 lat

Koszt amortyzacji
K

Aj

= C

obj

/U

j

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [zł/rok]

C

obj

– cena j-tej obrabiarki [zł] – 115000 zł

U

j

– okres użytkowania j-tej obrabiarki (10 lat)

K

A

= 115000/10 = 11500 [zł/rok]


Koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez obrabiarkę
K

upj

= C

pj

* P

oj

* D

K

upj

– koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę [zł/rok]

C

pj

– cena utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę - 1 [zł/dzień*m2]

P

oj

– powierzchnia zajmowana przez j-tą obrabiarkę – 6 m

2

D – liczba dni w roku – 365 dni
Kupj = 1 * 6 * 365 = 2190 [zł/ rok]

Fundusz maszynowy nominalny
F

MNj

= D * h * z

F

MNj

– fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki [gr/rok]

D – liczba

dni roboczych w danym okresie czasu (52 tygodnie * 5 dni = 260 dni)

H – liczba godzin roboczych w ciągu dnia na jednej zmianie roboczej (8 h)
Z – liczba zmian roboczych (1)
F

MNj

= 260 * 8 * 1 = 2080 [gr/rok]


Koszt energii
K

Enj

= N

sj

* w

sj

* F

MNj

*C

en

K

Enj

– koszty energii elektrycznej j-tej obrabiarki [zł/rok]

N

sj

- moc zainstalowanych silników j-tej obrabiarki [kW] – 10 [kW]

w

sj

- współczynnik wykorzystania mocy znamionowej silników j-tej obrabiarki – 30 %

F

MNj

- fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki – 2080 [zł]

C

en

– cena energii elektrycznej [zł/kWh] – 0,6 [zł/kWh]

K

Enj

= 10 * 30% * 2080 * 0,6 = 3744 [zł/rok]


Koszt utrzymania obrabiarki
K

uoj

= 0,3 * K

Aj

K

uoj

– koszt utrzymania j-tej obrabiarki [zł/rok]

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [11500 zł/rok]

K

uoj

= 0,3 * 11500 = 3450 zł


Koszt maszynogodziny obrabiarki
K

MGOj

= (K

Aj

+ K

upj

+ K

Enj

+ K

uoj

)/ F

MNj

K

MGOj

- koszt maszynogodziny j-tej obrabiarki [zł/h]

K

MGOj

= (11500 + 2190 + 3744 + 3450)/2080 = 20884/2080 = 10,04 [zł/h]


Stawka pracownika obsługującego – 11,50 zł/h

background image

11

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

Cena zakupu: 185000 zł
Zajmowana powierzchnia: 6 m

2

Moc znamionowa silnika: 7 kW
Okres użytkowania: 10 lat

Koszt amortyzacji
K

Aj

= C

obj

/U

j

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [zł/rok]

C

obj

– cena j-tej obrabiarki [zł] – 185000 zł

U

j

– okres użytkowania j-tej obrabiarki (10 lat)

K

A

= 185000/10 = 18500 [zł/rok]


Koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez obrabiarkę
K

upj

= C

pj

* P

oj

* D

K

upj

– koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę [zł/rok]

C

pj

– cena utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę - 1 [zł/dzień*m2]

P

oj

– powierzchnia zajmowana przez j-tą obrabiarkę – 6 m

2

D – liczba dni w roku – 365 dni
Kupj = 1 * 6 * 365 = 2190 [zł/ rok]

Fundusz maszynowy nominalny
F

MNj

= D * h * z

F

MNj

– fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki [gr/rok]

D – liczba

dni roboczych w danym okresie czasu (52 tygodnie * 5 dni = 260 dni)

H – liczba godzin roboczych w ciągu dnia na jednej zmianie roboczej (8 h)
Z – liczba zmian roboczych (1)
F

MNj

= 260 * 8 * 1 = 2080 [gr/rok]


Koszt energii
K

Enj

= N

sj

* w

sj

* F

MNj

*C

en

K

Enj

– koszty energii elektrycznej j-tej obrabiarki [zł/rok]

N

sj

- moc zainstalowanych silników j-tej obrabiarki [kW] – 7 [kW]

w

sj

- współczynnik wykorzystania mocy znamionowej silników j-tej obrabiarki – 30 %

F

MNj

- fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki – 2080 [zł]

C

en

– cena energii elektrycznej [zł/kWh] – 0,6 [zł/kWh]

K

Enj

= 7 * 30% * 2080 * 0,6 = 2620,8 [zł/rok]


Koszt utrzymania obrabiarki
K

uoj

= 0,3 * K

Aj

K

uoj

– koszt utrzymania j-tej obrabiarki [zł/rok]

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [18500 zł/rok]

K

uoj

= 0,3 * 18500 = 5550 zł


Koszt maszynogodziny obrabiarki
K

MGOj

= (K

Aj

+ K

upj

+ K

Enj

+ K

uoj

)/ F

MNj

K

MGOj

- koszt maszynogodziny j-tej obrabiarki [zł/h]

K

MGOj

= (18500 + 2190 + 2620,8 + 5550)/2080 = 28860,8/2080 = 13,88 [zł/h]


Stawka pracownika obsługującego – 10,50 zł/h

background image

12

Tokarskie centrum obróbkowe

Cena zakupu: 375000 zł
Zajmowana powierzchnia: 6,5 m

2

Moc znamionowa silnika: 12 kW
Okres użytkowania: 10 lat

Koszt amortyzacji
K

Aj

= C

obj

/U

j

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [zł/rok]

C

obj

– cena j-tej obrabiarki [zł] – 375000 zł

U

j

– okres użytkowania j-tej obrabiarki (10 lat)

K

A

= 375000/10 = 37500 [zł/rok]


Koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez obrabiarkę
K

upj

= C

pj

* P

oj

* D

K

upj

– koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę [zł/rok]

C

pj

– cena utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę - 1 [zł/dzień*m2]

P

oj

– powierzchnia zajmowana przez j-tą obrabiarkę – 6 m

2

D – liczba dni w roku – 365 dni
Kupj = 1 * 6 * 365 = 2190 [zł/ rok]

Fundusz maszynowy nominalny
F

MNj

= D * h * z

F

MNj

– fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki [gr/rok]

D – liczba

dni roboczych w danym okresie czasu (52 tygodnie * 5 dni = 260 dni)

H – liczba godzin roboczych w ciągu dnia na jednej zmianie roboczej (8 h)
Z – liczba zmian roboczych (1)
F

MNj

= 260 * 8 * 1 = 2080 [gr/rok]


Koszt energii
K

Enj

= N

sj

* w

sj

* F

MNj

*C

en

K

Enj

– koszty energii elektrycznej j-tej obrabiarki [zł/rok]

N

sj

- moc zainstalowanych silników j-tej obrabiarki [kW] – 12 [kW]

w

sj

- współczynnik wykorzystania mocy znamionowej silników j-tej obrabiarki – 30 %

F

MNj

- fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki – 2080 [zł]

C

en

– cena energii elektrycznej [zł/kWh] – 0,6 [zł/kWh]

K

Enj

= 12 * 30% * 2080 * 0,6 = 4492,8 [zł/rok]


Koszt utrzymania obrabiarki
K

uoj

= 0,3 * K

Aj

K

uoj

– koszt utrzymania j-tej obrabiarki [zł/rok]

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [37500 zł/rok]

K

uoj

= 0,3 * 37500 = 11250 zł


Koszt maszynogodziny obrabiarki
K

MGOj

= (K

Aj

+ K

upj

+ K

Enj

+ K

uoj

)/ F

MNj

K

MGOj

- koszt maszynogodziny j-tej obrabiarki [zł/h]

K

MGOj

= (37500 + 2190 + 4492,8 + 11250)/2080 = 55432,8/2080 = 26,65 [zł/h]


Stawka pracownika obsługującego – 14,00 zł/h

background image

13

Frezarskie centrum obróbkowe DMC 63 V

Cena zakupu: 450000 zł
Zajmowana powierzchnia: 7 m

2

Moc znamionowa silnika: 10 kW
Okres użytkowania: 10 lat

Koszt amortyzacji
K

Aj

= C

obj

/U

j

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [zł/rok]

C

obj

– cena j-tej obrabiarki [zł] – 450000 zł

U

j

– okres użytkowania j-tej obrabiarki (10 lat)

K

A

= 450000/10 = 45000 [zł/rok]


Koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez obrabiarkę
K

upj

= C

pj

* P

oj

* D

K

upj

– koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę [zł/rok]

C

pj

– cena utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę - 1 [zł/dzień*m2]

P

oj

– powierzchnia zajmowana przez j-tą obrabiarkę – 7 m

2

D – liczba dni w roku – 365 dni
Kupj = 1 * 7 * 365 = 2555 [zł/ rok]

Fundusz maszynowy nominalny
F

MNj

= D * h * z

F

MNj

– fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki [gr/rok]

D – liczba

dni roboczych w danym okresie czasu (52 tygodnie * 5 dni = 260 dni)

H – liczba godzin roboczych w ciągu dnia na jednej zmianie roboczej (8 h)
Z – liczba zmian roboczych (1)
F

MNj

= 260 * 8 * 1 = 2080 [gr/rok]


Koszt energii
K

Enj

= N

sj

* w

sj

* F

MNj

*C

en

K

Enj

– koszty energii elektrycznej j-tej obrabiarki [zł/rok]

N

sj

- moc zainstalowanych silników j-tej obrabiarki [kW] – 10 [kW]

w

sj

- współczynnik wykorzystania mocy znamionowej silników j-tej obrabiarki – 30 %

F

MNj

- fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki – 2080 [zł]

C

en

– cena energii elektrycznej [zł/kWh] – 0,6 [zł/kWh]

K

Enj

= 10 * 30% * 2080 * 0,6 = 3744 [zł/rok]


Koszt utrzymania obrabiarki
K

uoj

= 0,3 * K

Aj

K

uoj

– koszt utrzymania j-tej obrabiarki [zł/rok]

K

Aj

– koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [37500 zł/rok]

K

uoj

= 0,3 * 45000 = 13500 zł


Koszt maszynogodziny obrabiarki
K

MGOj

= (K

Aj

+ K

upj

+ K

Enj

+ K

uoj

)/ F

MNj

K

MGOj

- koszt maszynogodziny j-tej obrabiarki [zł/h]

K

MGOj

= (45000 + 2190 + 3744 + 13500)/2080 = 64434/2080 = 30,98[zł/h]


Stawka pracownika obsługującego – 14,00 zł/h

background image

14

4. Park maszynowy

Nazwa

Wiertarka kolumnowa

Typ

VS 40 400

Zajmowana powierzchnia

6,0 m

2

Moc silnika

9,0 kW

Cena zakupu

120 000 zł

Okres użytkowania

10 lat

Koszty

Koszt energii

3369,60 zł

Koszt utrzymania powierzchni

2190 zł/rok

Koszt amortyzacji

12 000 zł/rok

Koszt utrzymania obrabiarki

3600 zł/rok

Fundusz pracy obrabiarki

2080 h/rok

Koszt maszynogodziny

10,17 zł/h

Stawka wynagrodzenia pracownika

12,00 zł

Nazwa

Przecinarka

Typ

PT 450

Zajmowana powierzchnia

3,5 m

2

Moc silnika

4,0 kW

Cena zakupu

55 000 zł

Okres użytkowania

10 lat

Koszty

Koszt energii

1497,6 zł/rok

Koszt utrzymania powierzchni

1277,5 zł/rok

Koszt amortyzacji

5 500 zł/rok

Koszt utrzymania obrabiarki

1650 zł/rok

Fundusz pracy obrabiarki

2080 h/rok

Koszt maszynogodziny

4,77 zł/h

Stawka wynagrodzenia pracownika

8,50 zł/h

Nazwa

Szlifierka do
płaszczyzn

Typ

SPG 30x80

Zajmowana powierzchnia

6,0 m

2

Moc silnika

9,0 kW

Cena zakupu

140 000 zł

Okres użytkowania

10 lat

Koszty

Koszt energii

3369,60 zł/rok

Koszt utrzymania powierzchni

2190,00 zł/rok

Koszt amortyzacji

14 000 zł/rok

Koszt utrzymania obrabiarki

4200 zł/rok

Fundusz pracy obrabiarki

2080 h/rok

Koszt maszynogodziny

11,42 zł/h

Stawka wynagrodzenia pracownika

14,00 zł/h

background image

15

Nazwa

Szlifierka do wałków

Typ

RUP 280

Zajmowana powierzchnia

5,5 m

2

Moc silnika

9,0 kW

Cena zakupu

125 000 zł

Okres użytkowania

10 lat

Koszty

Koszt energii

3369,60 zł/rok

Koszt utrzymania powierzchni

2007,7 zł/rok

Koszt amortyzacji

12 500 zł/rok

Koszt utrzymania obrabiarki

3750 zł/rok

Fundusz pracy obrabiarki

2080 h/rok

Koszt maszynogodziny

11,12 zł/h

Stawka wynagrodzenia pracownika

11,00 zł/h

Nazwa

Tokarka uniwersalna

Typ

TUJ 560 M

Zajmowana powierzchnia

6 m

2

Moc silnika

7 kW

Cena zakupu

95 000 zł

Okres użytkowania

10 lat

Koszty

Koszt energii

2620,8 zł/rok

Koszt utrzymania powierzchni

2190 zł/rok

Koszt amortyzacji

9500 zł/rok

Koszt utrzymania obrabiarki

2850 zł/rok

Fundusz pracy obrabiarki

2080 h/rok

Koszt maszynogodziny

8,25 zł/h

Stawka wynagrodzenia pracownika

10,50 zł/h

Nazwa

Uniwersalna frezarka
konwencjonalna

Typ

FNE 40P

Zajmowana powierzchnia

6 m

2

Moc silnika

10 kW

Cena zakupu

115 000 zł

Okres użytkowania

10 lat

Koszty

Koszt energii

3744 zł/rok

Koszt utrzymania powierzchni

2190 zł/rok

Koszt amortyzacji

11 500 zł/rok

Koszt utrzymania obrabiarki

3450 zł/rok

Fundusz pracy obrabiarki

2080 h/rok

Koszt maszynogodziny

10,04 zł/h

Stawka wynagrodzenia pracownika

11,50 zł/h


background image

16

Nazwa

Tokarka sterowana
numerycznie

Typ

NEF 320K

Zajmowana powierzchnia

6 m

2

Moc silnika

7 kW

Cena zakupu

185 000 zł

Okres użytkowania

10 lat

Koszty

Koszt energii

2620,80 zł/rok

Koszt utrzymania powierzchni

2190 zł/rok

Koszt amortyzacji

18 500 zł/rok

Koszt utrzymania obrabiarki

5550 zł/rok

Fundusz pracy obrabiarki

2080 h/rok

Koszt maszynogodziny

13,88 zł/h

Stawka wynagrodzenia pracownika

10,50 zł/h

Nazwa

Tokarskie centrum
obróbkowe

Typ

CTX 310

Zajmowana powierzchnia

6,5 m

2

Moc silnika

12 kW

Cena zakupu

375 000 zł

Okres użytkowania

10 lat

Koszty

Koszt energii

4492,8 zł/rok

Koszt utrzymania powierzchni

2190 zł/rok

Koszt amortyzacji

37 500 zł/rok

Koszt utrzymania obrabiarki

11 250 zł/rok

Fundusz pracy obrabiarki

2080 h/rok

Koszt maszynogodziny

26,65 zł/h

Stawka wynagrodzenia pracownika

14,00 zł/h

Nazwa

Frezarskie centrum
obróbkowe

Typ

DMC 63 V

Zajmowana powierzchnia

7 m

2

Moc silnika

10 kW

Cena zakupu

450 000 zł

Okres użytkowania

10 lat

Koszty

Koszt energii

3744 zł/rok

Koszt utrzymania powierzchni

2555 zł/rok

Koszt amortyzacji

45 000 zł/rok

Koszt utrzymania obrabiarki

13 500 zł/rok

Fundusz pracy obrabiarki

2080 h/rok

Koszt maszynogodziny

30,98 zł/h

Stawka wynagrodzenia pracownika

14,00 zł/h

background image

17

5. Współczynniki czasu jednostkowo i czasu przygotowawczo

zakończeniowego dla danych obrabiarek.

6. Ceny i koszty.

Ceny materiałów

· stal konstrukcyjna St3 – 2,70 [zł/kg],
· stal konstrukcyjna St5 – 2,95 [zł/kg],
· stal do ulepszania cieplnego 45 – 4,70 [zł/kg],
· stal do ulepszania cieplnego 55 – 4,90 [zł/kg],
· żeliwo szare Zl 150 – 7,40 [zł/kg],
· żeliwo szare Zl 200 – 7,90 [zł/kg],
· żeliwo szare zl 250 – 8,35 [zł/kg],
· staliwo L400 – 8,50 [zł/kg],
· staliwo L450 – 9,30 [zł/kg].

Koszt magazynowania (zmienny) – 0,05 zł /szt.

Cena energii elektrycznej – 0,60 [zł/kWh]

Cena dostawy półwyrobów – 500,00 [zł/dostawę]

background image

18

7. Dane wejściowe.


Numer zlecenia:

01

Nazwa wyrobu:

Wałek 001

Materiał wyrobu:

stal St3

Rodzaj półfabrykatu:

Pręt walcowany

Masa 1 szt. Półfabrykatu:

7,5 kg

Liczba sztuk w zleceniu:

50

Zapotrzebowanie:

tygodniowe






Numer zlecenia:

02

Nazwa wyrobu:

Wałek 002

Materiał wyrobu:

stal 45

Rodzaj półfabrykatu:

Pręt walcowany

Masa 1 szt. Półfabrykatu:

8,15 kg

Liczba sztuk w zleceniu:

50

Zapotrzebowanie:

tygodniowe






Numer zlecenia:

03

Nazwa wyrobu:

Korpus 001

Materiał wyrobu:

Zl 250

Rodzaj półfabrykatu:

odlew

Masa 1 szt. Półfabrykatu:

31,8 kg

Liczba sztuk w zleceniu:

45

Zapotrzebowanie:

tygodniowe





Numer zlecenia:

04

Nazwa wyrobu:

Korpus 002

Materiał wyrobu:

Zl 250

Rodzaj półfabrykatu:

odlew

Masa 1 szt. Półfabrykatu:

31,6 kg

Liczba sztuk w zleceniu:

55

Zapotrzebowanie:

tygodniowe



OPERACJA TECHNOLOGICZNA

∑t

g

[min]

Przecinanie

0,90

Planowanie czół

0,75

Nakiełkowanie

0,60

Toczenie zgrubne

1,25

Toczenie kształtujące

2,75

Wiercenie otworu poprzecznego

1,65

Obróbka wykańczająca

2,95

Wiercenie otworu osiowego

1,40

OPERACJA TECHNOLOGICZNA

∑t

g

[min]

Przecinanie

0,85

Planowanie czół

0,70

Nakiełkowanie

0,60

Toczenie zgrubne

3,40

Toczenie kształtujące

3,75

Frezowanie rowka wpustowego

2,80

Obróbka wykańczająca

3,65

Wiercenie otworu osiowego

1,05

OPERACJA TECHNOLOGICZNA

∑t

g

[min]

Frezowanie zgrubne płaszczyzn

3,45

Frezowanie kształtujące płaszczyzn

3,70

Obróbka wykańczająca płaszczyzn

4,30

Frezowanie rowków

3,40

Wiercenie otworów

2,80

Gwintowanie otworów

3,05

Rozwiercanie otworów

3,20

OPERACJA TECHNOLOGICZNA

∑t

g

[min]

Frezowanie zgrubne płaszczyzn

4,05

Frezowanie kształtujące płaszczyzn

3,20

Obróbka wykańczająca płaszczyzn

3,05

Frezowanie rowków

3,50

Wiercenie otworów

3,75

Gwintowanie otworów

2,60

Rozwiercanie otworów

2,30

background image

19

8. Obliczenia produkcyjne

N

i

= N

pi

(1+b

pi

)

Ni – skorygowana liczność zlecenia produkcyjnego i-tego wyrobu, ,

Npi – planowana (wymagana) liczba sztuk i-tego wyrobu w zleceniu

produkcyjnym

bpi – współczynnik określający planowany poziom braków i-tego wyrobu

Zlecenie nr 01

N

i

= 50(1+4%)

N

i

= 52

Zlecenie nr 02

N

i

= 50(1+4%)

N

i

= 52

Zlecenie nr 03

N

i

= 45 (1+4%)

N

i

= 48

Zlecenie nr 04

N

i

= 55 (1+4%)

N

i

= 58











background image

20

9. Ustalenie prawidłowej kolejności operacji technologicznych

Zlecenie 01

Zlecenie 02

Zlecenie 03


Zlecenie 04

OPERACJA TECHNOLOGICZNA ∑t

g

[min]

Przecinanie

0,90

Planowanie czół

0,75

Nakiełkowanie

0,60

Toczenie zgrubne

1,25

Toczenie kształtujące

2,75

Wiercenie otworu poprzecznego

1,65

Obróbka wykańczająca

2,95

Wiercenie otworu osiowego

1,40

SUMA 12,25

OPERACJA TECHNOLOGICZNA ∑t

g

[min]

Przecinanie

0,85

Planowanie czół

0,70

Nakiełkowanie

0,60

Toczenie zgrubne

3,40

Toczenie kształtujące

3,75

Frezowanie rowka wpustowego

2,80

Obróbka wykańczająca

3,65

Wiercenie otworu osiowego

1,05

SUMA 16,8

OPERACJA TECHNOLOGICZNA

∑t

g

[min]

Frezowanie zgrubne płaszczyzn

3,45

Frezowanie kształtujące płaszczyzn

3,70

Frezowanie rowków

3,40

Obróbka wykańczająca płaszczyzn

4,30

Wiercenie otworów

2,80

Gwintowanie otworów

3,05

Rozwiercanie otworów

3,20

SUMA 23,9

OPERACJA TECHNOLOGICZNA ∑t

g

[min]

Frezowanie zgrubne płaszczyzn

4,05

Frezowanie kształtujące płaszczyzn

3,20

Frezowanie rowków

3,50

Obróbka wykańczająca płaszczyzn

3,05

Wiercenie otworów

3,75

Gwintowanie otworów

2,60

Rozwiercanie otworów

2,30

SUMA 22,45

background image

21

10. Wskazanie obrabiarek, na których możliwe jest wykonanie
operacji technologicznych

Zlecenie 01; N

i

= 52

Przecinanie
∑t

g

= 0,90 [min]

Przecinarka PT 450

k

j

= 2,04

t

j

= k

j

*∑tg= 2,04*0,9 = 1,836

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=20+52*1,836=115,472 [min]

Planowanie czół
∑t

g

= 0,70 [min]

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

k

j

= 2,05

t

j

= k

j

*∑tg= 2,05*0,7 = 1,435

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*1,435=104,62 [min]

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

k

j

= 1,31

t

j

= k

j

*∑tg= 1,31*0,7 = 0,917

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=20+52*0,917=67,684 [min]

Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
k

j

= 1,33

t

j

= k

j

*∑tg= 1,33*0,7 = 0,931

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*0,931=78,412 [min]

Nakiełkowanie
∑t

g

= 0,60 [min]

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

k

j

= 2,05

t

j

= k

j

*∑tg= 2,05*0,6 = 1,23

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*1,23=93,96 [min]

background image

22

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

k

j

= 1,31

t

j

= k

j

*∑tg= 1,31*0,6 = 0,786

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=20+52*0,786=60,872 [min]

Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
k

j

= 1,33

t

j

= k

j

*∑tg= 1,33*0,6 = 0,798

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*0,798=71,496 [min]

Toczenie zgrubne
∑t

g

= 1,25 [min]

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

k

j

= 2,05

t

j

= k

j

*∑tg= 2,05*1,25 = 2,563

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*2,563=163,276 [min]

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

k

j

= 1,31

t

j

= k

j

*∑tg= 1,31*1,25 = 1,638

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=20+52*1,638=105,176 [min]

Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
k

j

= 1,33

t

j

= k

j

*∑tg= 1,33*1,25 = 1,663

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*1,663=116,476 [min]

Toczenie kształtujące
∑t

g

= 2,75 [min]

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

k

j

= 2,05

t

j

= k

j

*∑tg= 2,05*2,75 = 5,638

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*5,638=323,176 [min]

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

k

j

= 1,31

t

j

= k

j

*∑tg= 1,31*2,75 = 3,603

background image

23

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=20+52*3,603=207,356 [min]

Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
k

j

= 1,33

t

j

= k

j

*∑tg= 1,33*2,75 = 3,658

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*3,658=220,216 [min]

Wiercenie otworu poprzecznego
∑t

g

= 1,65 [min]

Wiertarka kolumnowa VS 40 400

k

j

= 2,07

t

j

= k

j

*∑tg= 2,07*1,65 = 3,416

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=25+52*3,416=202,632 [min]

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

k

j

= 2,05

t

j

= k

j

*∑tg= 2,05*1,65 = 3,383

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*3,383=205,916 [min]

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

k

j

= 1,31

t

j

= k

j

*∑tg= 1,31*1,65 = 2,162

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=20+52*2,162=132,424 [min]

Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
k

j

= 1,33

t

j

= k

j

*∑tg= 1,33*1,65 = 2,195

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*2,195=114,14 [min]

Obróbka wykańczająca
∑t

g

= 2,95 [min]

Szlifierka do płaszczyzn SPG 30x80
k

j

= 2,11

t

j

= k

j

*∑tg= 2,11*2,95 = 6,225

background image

24

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=35+52*6,225=358,7 [min]

Szlifierka do wałków RUP 280
k

j

= 2,09

t

j

= k

j

*∑tg= 2,09*2,95 = 6,167

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*6,167=115,472 [min]

Wiercenie otworu osiowego
∑t

g

= 1,40 [min]

Wiertarka kolumnowa VS 40 400

k

j

= 2,07

t

j

= k

j

*∑tg= 2,07*1,40 = 2,898

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=25+52*2,898=175,696 [min]

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

k

j

= 2,05

t

j

= k

j

*∑tg= 2,05*1,40 = 2,87

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*2,87=179,24 [min]

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

k

j

= 1,31

t

j

= k

j

*∑tg= 1,31*1,40 = 1,834

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=20+52*1,834=115,368 [min]

Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
k

j

= 1,33

t

j

= k

j

*∑tg= 1,33*1,40 = 1,862

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*1,832=126,824 [min]

background image

25

Zlecenie 02; N

i

= 52

Przecinanie
∑t

g

= 0,85 [min]

Przecinarka PT 450

k

j

= 2,04

t

j

= k

j

*∑tg= 2,04*0,85 = 1,734

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=20+52*1,734=110,168 [min]

Planowanie czół
∑t

g

= 0,70 [min]

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

k

j

= 2,05

t

j

= k

j

*∑tg= 2,05*0,7 = 1,435

N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+52*0,7=66,4 [min]

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

k

j

= 1,31

t

j

= k

j

*∑tg= 1,31*0,7 = 0,917

N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=20+52*0,917=67,684 [min]

Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
k

j

= 1,33

t

j

= k

j

*∑tg= 1,33*0,7 = 0,931

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*0,931=78,412 [min]

Nakiełkowanie
∑t

g

= 0,60 [min]

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

k

j

= 2,05

t

j

= k

j

*∑tg= 2,05*0,6 = 1,23

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*1,23=93,96 [min]

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

k

j

= 1,31

t

j

= k

j

*∑tg= 1,31*0,6 = 0,786

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

background image

26

N=20+52*0,786=60,872 [min]

Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
k

j

= 1,33

t

j

= k

j

*∑tg= 1,33*0,6 = 0,798

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*0,798=71,496 [min]

Toczenie zgrubne
∑t

g

= 3,40 [min]

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

k

j

= 2,05

t

j

= k

j

*∑tg= 2,05*3,40 = 6,97

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*6,97=392,44 [min]

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

k

j

= 1,31

t

j

= k

j

*∑tg= 1,31*3,40 = 4,454

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=20+52*4,454=251,608 [min]

Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
k

j

= 1,33

t

j

= k

j

*∑tg= 1,33*3,40 = 4,522

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*4,522=265,144 [min]

Toczenie kształtujące
∑t

g

= 3,75 [min]

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

k

j

= 2,05

t

j

= k

j

*∑tg= 2,05*3,75 = 7,688

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*7,688=429,776 [min]

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

k

j

= 1,31

t

j

= k

j

*∑tg= 1,31*3,75 = 4,913

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

background image

27

N=20+52*4,913=275,476 [min]

Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
k

j

= 1,33

t

j

= k

j

*∑tg= 1,33*3,75 = 4,988

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*4,988=289,376 [min]

Frezowanie rowka wpustowego
∑t

g

= 2,80 [min]

Frezarskie centrum obróbkowe DMC 63
Vk

j

= 1,36

t

j

= k

j

*∑tg= 1,36*2,80 = 3,808

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=35+52*3,808=233,016 [min]

Obróbka wykańczająca
∑t

g

= 3,65 [min]

Szlifierka do płaszczyzn SPG 30x80
k

j

= 2,11

t

j

= k

j

*∑tg= 2,11*3,65 = 7,702

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=35+52*7,702=435,504 [min]

Szlifierka do wałków RUP 280
k

j

= 2,09

t

j

= k

j

*∑tg= 2,09*3,65 = 7,629

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*7,629=426,708 [min]

Wiercenie otworu osiowego
∑t

g

= 1,05 [min]

Wiertarka kolumnowa VS 40 400

k

j

= 2,07

t

j

= k

j

*∑tg= 2,07*1,05 = 2,174

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=25+52*2,174=138,048 [min]

Tokarka uniwersalna TUJ 560 M

k

j

= 2,05

t

j

= k

j

*∑tg= 2,05*1,05 = 2,153

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

background image

28

N=30+52*2,153=141,956 [min]

Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K

k

j

= 1,31

t

j

= k

j

*∑tg= 1,31*1,05 = 1,376

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=20+52*1,376=91,552 [min]

Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310

k

j

= 1,33

t

j

= k

j

*∑tg= 1,33*1,05 = 1,397

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=30+52*1,397=102,644 [min]

Zlecenie 03; N

i

= 48

Frezowanie zgrubne płaszczyzn

∑t

g

= 3,45

Frezarskie centrum obróbkowe DMC 63 V
Vk

j

= 1,36

t

j

= k

j

*∑tg= 1,36*3,45 = 4,692

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=35+48*4,692=260,216 [min]

Frezowanie kształtujące płaszczyzn
∑t

g

= 3,70

Frezarskie centrum obróbkowe DMC 63 V
Vk

j

= 1,36

t

j

= k

j

*∑tg= 1,36*3,70 = 5,032

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=35+48*5,032=276,526 [min]

Obróbka wykańczająca płaszczyzn
∑t

g

= 4,30

Szlifierka do płaszczyzn SPG 30x80
k

j

= 2,11

t

j

= k

j

*∑tg= 2,11*4,30 = 9,073

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=35+48*9,073=470,504 [min]

background image

29

Frezowanie rowków

∑t

g

= 3,40

Frezarskie centrum obróbkowe DMC 63 V
Vk

j

= 1,36

t

j

= k

j

*∑tg= 1,36*3,4 = 4,624

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=35+48*4,624=256,952 [min]

Wiercenie otworów

∑t

g

= 2,80

Wiertarka kolumnowa VS 40-400

k

j

= 2,07

t

j

= k

j

*∑tg= 2,07*2,80 = 5,796

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=25+48*5,796=303,208 [min]

Rozwiercanie otworów
∑t

g

= 3,20

Wiertarka kolumnowa VS 40 400

k

j

= 2,07

t

j

= k

j

*∑tg= 2,07*1,05 = 6,624

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=25+48*6,624=342,952 [min]

Gwintowanie otworów
∑t

g

= 3,05

Wiertarka kolumnowa VS 40 400

k

j

= 2,07

t

j

= k

j

*∑tg= 2,07*1,05 = 6,314

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=25+48*6,314=328,072 [min]

background image

30

Zlecenie 04; N

i

= 58

Frezowanie zgrubne płaszczyzn

∑t

g

= 4,05

Frezarskie centrum obróbkowe DMC 63 V
Vk

j

= 1,36

t

j

= k

j

*∑tg= 1,36*4,05 = 5,508

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=35+58*5,508=354,464 [min]

Frezowanie kształtujące płaszczyzn
∑t

g

= 3,20

Frezarskie centrum obróbkowe DMC 63 V
Vk

j

= 1,36

t

j

= k

j

*∑tg= 1,36*3,20 = 4,352

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=35+58*4,352=287,416 [min]

Obróbka wykańczająca płaszczyzn
∑t

g

= 3,05

Szlifierka do płaszczyzn SPG 30x80
k

j

= 2,11

t

j

= k

j

*∑tg= 2,11*3,05= 6,436

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=35+58*6,436=408,288 [min]

Frezowanie rowków

∑t

g

= 3,50

Frezarskie centrum obróbkowe DMC 63 V
Vk

j

= 1,36

t

j

= k

j

*∑tg= 1,36*3,50 = 4,76

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=35+58*4,76=311,08 [min]

Wiercenie otworów

∑t

g

= 3,75

Wiertarka kolumnowa VS 40 400

k

j

= 2,07

t

j

= k

j

*∑tg= 2,07*3,75 = 7,763

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=25+58*7,763=475,254 [min]

background image

31

Rozwiercanie otworów
∑t

g

= 2,60

Wiertarka kolumnowa VS 40 400

k

j

= 2,07

t

j

= k

j

*∑tg= 2,07*2,60 = 5,382

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=25+58*5,382=337,156 [min]

Gwintowanie otworów
∑t

g

= 2,30

Wiertarka kolumnowa VS 40 400

k

j

= 2,07

t

j

= k

j

*∑tg= 2,07*2,30 = 4,761

N = t

pz

+ n × t

j

, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej

N=25+58*4,761=301,138 [min]

background image

32

11. Schemat struktury procesu wytwarzania

Nazwa wyrobu: Wałek 001, materiał: Stal St3, liczba sztuk 52

Nazwa operacji

procesu

wytwarzania

Urządzenie /

powierzchnia

Czas

[min]

Schemat przebiegu

T

pz

t

j

Składowanie mat.
wyjściowego

Regały

-

-

Transport do

przecinarki

Wózek 1

-

0,1

Ciąć

PT 450

20

1,836

Transport do

przecinarki

Wózek 2

-

0,1

Planować czoło

TUJ 560 M

30

1,435

Transport do
tokarki

Wózek 3

-

0,1

Nakiełkować

NEF 230K

20

0,786

Transport do
tokarki

Wózek 4

-

0,1

Toczyć zgrubnie

CTX 310

30

1,663

Transport do
tokarki

Wózek 5

-

0,1

Toczyć
kształtująco

CTX 310

30

3,658

Transport do

tokarki

Wózek 6

-

0,1

Wiercić otwór

poprzeczny

CTX 310

30

2,195

Transport do

szlifierki

Wózek 7

-

0,1

Obrabiać

wykończająco

RUP 280

30

6,167

Transport do

tokarki

Wózek 8

-

0,1

Wiercić otwór

osiowy

CTX 310

30

1,862

Transport do
kontroli

Wózek 9

-

0,1

Kontrola jakości

Stanowisko
kontroli jakości

-

-

Transport do
magazynu

Wózek

-

0,1

Mag. wyrobów
gotowych

Regały

-

-

background image

33

Nazwa wyrobu: Wałek 002, materiał: Stal 45, liczba sztuk 52

Nazwa

operacji

procesu

wytwarzania

Urządzenie /

powierzchnia

Czas

[min]

Schemat przebiegu

T

pz

t

j

Składowanie
mat.wyjściowego

Regały

-

-

Transport do

przecinarki

Wózek 1

-

0,1

Ciąć

PT 450

20

1,836

Transport do
przecinarki

Wózek 2

-

0,1

Planować czoło TUJ 560 M

30

1,435

Transport do
tokarki

Wózek 3

-

0,1

Nakiełkować

NEF 230K

20

0,786

Transport do

tokarki

Wózek 4

-

0,1

Toczyć zgrubnie NEF 230K

20

0,786

Transport do

tokarki

Wózek 5

-

0,1

Toczyć

kształtująco

CTX 310

30

3,658

Transport do

frezarki

Wózek 6

-

0,1

Frezować

rowek
wpustowy

DMC 63 V

35

3,808

Transport do

szlifierki

Wózek 7

-

0,1

Obrabiać

wykończająco

RUP 280

30

6,167

Transport do

tokarki

Wózek 8

-

0,1

Wiercić otwór

osiowy

NEF 320 K

20

1,376

Transport do

kontroli

Wózek 9

-

0,1

Kontrola jakości

Stanowisko

kontroli jakości

-

-

Transport do

magazynu

Wózek

-

0,1

Mag. wyrobów
gotowych

Regały

-

-

background image

34

Nazwa wyrobu: Korpus 001, materiał: ZL 200, liczba sztuk 48

Nazwa

operacji

procesu

wytwarzania

Urządzenie /

powierzchnia

Czas

[min]

Schemat przebiegu

T

pz

t

j

Składowanie
materiału
wyjściowego

Regały

-

-

Transport do

frezarki

Wózek 1

-

0,1

Frezować
zgrubnie

płaszczyzny

DMC 63 V

35

4,692

Frezować

kształtująco
płaszczyzny

DMC 63 V

35

5,032

Transport do
szlifierki

Wózek 3

-

0,1

Obrabiać

wykończająco
płaszczyzny

SPG 30x80

35

9,073

Transport do

frezarki

Wózek 4

-

0,1

Frezować
rowki

DMC 63 V

35

4,624

Transport do

wiertarki

Wózek 5

-

0,1

Wiercić otwory VS 40-400

25

5,796

Rozwiercać
otwory

VS 40-400

25

6,624

Gwintować

otwory

VS 40-400

25

6,314

Transport do

kontroli

Wózek 9

-

0,1

Kontrola

jakości

Stanowisko

kontroli jakości

-

-

Transport do

magazynu

Wózek

-

0,1

Mag. wyrobów

gotowych

Regały

-

-

background image

35

Nazwa wyrobu: Korpus 002, materiał: ZL 250, liczba sztuk 58

Nazwa

operacji

procesu

wytwarzania

Urządzenie /

powierzchnia

Czas

[min]

Schemat przebiegu

T

pz

t

j

Składowanie
materiału
wyjściowego

Regały

-

-

Transport do

frezarki

Wózek 1

-

0,1

Frezować

zgrubnie
płaszczyzny

DMC 63 V

35

5,508

Frezować
kształtująco

płaszczyzny

DMC 63 V

35

4,352

Transport do

szlifierki

Wózek 3

-

0,1

Obrabiać

wykończająco
płaszczyzny

SPG 30x80

35

6,436

Transport do
frezarki

Wózek 4

-

0,1

Frezować

rowki

DMC 63 V

35

4,76

Transport do
wiertarki

Wózek 5

-

0,1

Wiercić otwory VS 40-400

25

7,763

Rozwiercać

otwory

VS 40-400

25

5,382

Gwintować
otwory

VS 40-400

25

4,761

Transport do
kontroli

Wózek 9

-

0,1

Kontrola

jakości

Stanowisko

kontroli jakości

-

-

Transport do

magazynu

Wózek

-

0,1

Mag. wyrobów

gotowych

Regały

-

-

background image

36

12. Analiza obciążeń stanowisk roboczych.

Okres analizy: od pierwszego do ostatniego zlecenia. Czas rzeczywisty wyniósł 3 030 minut,
podczas tego czasu obrabiarki pracowały w sumie 6 521,02 minut.

Poniżej zostało ukazane procentowe wykorzystanie poszczególnych obrabiarek.

0,00

5,00

10,00

15,00

20,00

25,00

30,00

35,00

PT 450

VS 40-

400

SPG

30x80

RUP 280 TUJ 560

M

FNE 40P NEF 320

K

CTX 310 DMC 63 V CTX 310

Procentowe wykorzystanie obrabiarek

background image

37

13. Wnioski

1. Harmonogramowanie procesu wytwarzania, typu szeregowo – równoległego,

znacząco skraca czas potrzebny do obróbki.

2. Błędy technologa, uniemożliwiają ekonomiczne harmonogramowanie, gdyż

najczęściej wydłużają one czas procesu wytwarzania. Wynika to najcześciej z
niewłaściwego ustalenia T

pz

, T

j

oraz złego przyporządkowania możliwości

obróbkowych maszyn do wymaganych operacji.

3. Program ZPPro umożliwia harmonogramowanie, jednak jest posiada wiele

uciążliwych mankamentów. Najbardziej znaczącym jest brak tolerancji czasowej
poniżej 10 min, co powoduje wydłużenie czasu wytwarzania.

4. Większa liczba obrabiarek, umożliwia efektywniejsze wykorzystanie powierzonego

czasu.

5. Nowoczesne obrabiarki pozwalają na szybszą obróbkę, jednak wymagają dłuższego

czasu przygotowawczego oraz kreują wyższe koszty pracownicze.

6. Zapotrzebowanie tygodniowe jest czasem w zupełności wystarczającym.
7. Wszystkie zlecenia można zrobić w krótszym czasie.
8. Nie jest wymagane wykorzystywanie wszystkich obrabiarek w powyższym projekcie.
9. Wykorzystanie obrabiarek wskazuje na szerokie możliwości parku maszynowego,

gdyż dane zlecenia nie są wymagające.

10. Park maszynowy umożliwia wybór przyporządkowania obrabiarki do operacji.

background image

38



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ZPiU projekt Ietap
ZPiU projekt IIetap
Projekt semestralny ZPiU
p. Berlińska- projekt, study, semestr 3, ZPIU
projekt ZPiU
projekt ogrzewnictwo Ietap
projekt o narkomanii(1)
!!! ETAPY CYKLU PROJEKTU !!!id 455 ppt
Wykład 3 Dokumentacja projektowa i STWiOR
Projekt nr 1piątek
Projet metoda projektu
34 Zasady projektowania strefy wjazdowej do wsi
PROJEKTOWANIE ERGONOMICZNE

więcej podobnych podstron