POLITECHNIKA POZNAŃSKA
WYDZIAŁ BUDOWY MASZYN I ZARZĄDZANIA
ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ I USŁUGAMI
- PROJEKT IIetap
Wykonawcy: Adrian Nowicki, Tomasz Janczarczyk, Mateusz Kurlus
Wydział: BMiZ
Kierunek: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Semestr: VI
Specjalizacja: IPR-1
Rok akademicki: 2012/2013
Studia: Stacjonarne I stopnia
Prowadzący zajęcia: mgr inż. Michał Rogalewicz
Poznań, 2013 r.
W naszym projekcie zastosowany został system wytwarzania A – zestaw 7. Wszelkie czynności zostały wykonane w oparci o ustalone dane wejściowe oraz zlecenia z zestawu 7.
Poniżej przedstawiono zlecenia, które zostaną wykonane systemem wytwarzania A.
OPERACJA TECHNOLOGICZNA | ∑tg [min] |
---|---|
Przecinanie | 0,55 |
Planowanie czół | 0,75 |
Nakiełkowanie | 0,60 |
Toczenie zgrubne | 1,85 |
Toczenie kształtujące | 2,10 |
Frezowanie rowka wpustowego | 1,90 |
Obróbka wykańczająca | 3,20 |
Gwintowanie | 1,45 |
Numer zlecenia: 05
Nazwa wyrobu: Wałek 003
Materiał wyrobu: stal 55
Rodzaj półfabrykatu: Pręt walcowany
Masa 1 szt. Półfabrykatu: 6,7 kg
Liczba sztuk w zleceniu: 55
Zapotrzebowanie: tygodniowe
Ni = Npi(1+bpi)
Ni – skorygowana liczność zlecenia produkcyjnego i-tego wyrobu, ,
Npi – planowana (wymagana) liczba sztuk i-tego wyrobu w zleceniu
produkcyjnym
bpi – współczynnik określający planowany poziom braków i-tego wyrobu
Zlecenie nr 05
Ni = 55(1+4%)
Ni = 57,2
Zaokrąglając do liczby całkowitej podzielnej przez 4; 60 sztuk
Zlecenie 05; Ni = 60
Przecinanie
∑tg= 0,55 [min]
Przecinarka PT 450
kj= 2,04
tj= kj*∑tg= 2,04*0,55 = 1,122
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=20+60*1,122=87,32 [min]
Planowanie czół
∑tg= 0,75 [min]
Tokarka uniwersalna TUJ 560 M
kj= 2,05
tj= kj*∑tg= 2,05*0,75 = 1,538
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*1,538=122,28 [min]
Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K
kj= 1,31
tj= kj*∑tg= 1,31*0,75= 0,9825
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=20+60*0,9825=78,95 [min]
Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
kj= 1,33
tj= kj*∑tg= 1,33*0,75 = 0,9975
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*0,9975=89,85 [min]
Nakiełkowanie
∑tg= 0,60 [min]
Tokarka uniwersalna TUJ 560 M
kj= 2,05
tj= kj*∑tg= 2,05*0,6 = 1,23
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*1,23=103,8 [min]
Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K
kj= 1,31
tj= kj*∑tg= 1,31*0,6 = 0,786
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=20+60*0,786=67,16 [min]
Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
kj= 1,33
tj= kj*∑tg= 1,33*0,6 = 0,798
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*0,798=77,88 [min]
Toczenie zgrubne
∑tg= 1,85 [min]
Tokarka uniwersalna TUJ 560 M
kj= 2,05
tj= kj*∑tg= 2,05*1,85 = 3,383
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*3,383=232,96 [min]
Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K
kj= 1,31
tj= kj*∑tg= 1,31*1,85 = 2,424
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=20+60*2,424=165,44 [min]
Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
kj= 1,33
tj= kj*∑tg= 1,33*1,85 = 2,461
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*2,461=177,66 [min]
Toczenie kształtujące
∑tg= 2,1 [min]
Tokarka uniwersalna TUJ 560 M
kj= 2,05
tj= kj*∑tg= 2,05*2,1 = 4,305
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*4,305=288,3 [min]
Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K
kj= 1,31
tj= kj*∑tg= 1,31*2,1 = 2,751
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=20+60*2,751=185,06 [min]
Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
kj= 1,33
tj= kj*∑tg= 1,33*2,1 = 2,793
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*2,793=172,56 [min]
Frezowanie rowka wpustowego
∑tg= 1,9 [min]
Frezarskie centrum obróbkowe DMC 63
kj= 1,36
tj= kj*∑tg= 1,36*1,9 = 2,584
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=35+60*2,584=190,04 [min]
Uniwersalna frezarka konwencjonalna FNE 40P
kj= 2,06
tj= kj*∑tg= 2,06*1,9 = 3,914
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*3,914=264,84 [min]
Obróbka wykańczająca
∑tg= 3,2 [min]
Szlifierka do płaszczyzn SPG 30x80
kj= 2,11
tj= kj*∑tg= 2,11*3,2 = 6,752
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=35+60*6,752=440,12 [min]
Szlifierka do wałków RUP 280
kj= 2,09
tj= kj*∑tg= 2,09*3,2 = 6,688
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*6,688=431,28 [min]
Gwintowanie
∑tg= 1,45 [min]
Tokarka uniwersalna TUJ 560 M
kj= 2,05
tj= kj*∑tg= 2,05*1,45 = 2,973
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*2,973=208,38 [min]
Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K
kj= 1,31
tj= kj*∑tg= 1,31*1,45 = 1,899
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=20+60*1,899=133,98 [min]
Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310
kj= 1,33
tj= kj*∑tg= 1,33*1,45 = 1,929
N = tpz + n × tj, N – norma czasu pracy wykonania operacji technologicznej
N=30+60*1,929=145,74 [min]
Przecinarka PT 450
Cena zakupu: 55000 zł
Zajmowana powierzchnia: 3,5 m2
Moc znamionowa silnika: 4 kW
Okres użytkowania: 10 lat
Koszt amortyzacji
KAj = Cobj/Uj
KAj – koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [zł/rok]
Cobj – cena j-tej obrabiarki [zł] – 55000 zł
Uj – okres użytkowania j-tej obrabiarki (10 lat)
KA = 55000/10 = 5500 [zł/rok]
Koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez obrabiarkę
Kupj = Cpj * Poj * D
Kupj – koszt utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę [zł/rok]
Cpj – cena utrzymania powierzchni zajmowanej przez j-tą obrabiarkę - 1 [zł/dzień*m2]
Poj – powierzchnia zajmowana przez j-tą obrabiarkę – 3,5m2
D – liczba dni w roku – 365 dni
Kupj = 1 * 3,5 * 365 = 1277,5 [zł/ rok]
Fundusz maszynowy nominalny
FMNj = D * h * z
FMNj – fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki [gr/rok]
D – liczba dni roboczych w danym okresie czasu (52 tygodnie * 5 dni = 260 dni)
H – liczba godzin roboczych w ciągu dnia na jednej zmianie roboczej (8 h)
Z – liczba zmian roboczych (1)
FMNj = 260 * 8 * 1 = 2080 [gr/rok]
Koszt energii
KEnj = Nsj * wsj * FMNj *Cen
KEnj – koszty energii elektrycznej j-tej obrabiarki [zł/rok]
Nsj - moc zainstalowanych silników j-tej obrabiarki [kW] – 4 [kW]
wsj - współczynnik wykorzystania mocy znamionowej silników j-tej obrabiarki – 30 %
FMNj - fundusz maszynowy nominalny j-tej obrabiarki – 2080 [zł]
Cen – cena energii elektrycznej [zł/kWh] – 0,6 [zł/kWh]
KEnj = 4 * 30% * 2080 * 0,6 = 1497,6 [zł/rok]
Koszt utrzymania obrabiarki
Kuoj = 0,3 * KAj
Kuoj – koszt utrzymania j-tej obrabiarki [zł/rok]
KAj – koszt amortyzacji j-tej obrabiarki [5500 zł/rok]
Kuoj = 0,3 * 5500 = 1650 [zł/rok]
Koszt maszynogodziny obrabiarki
KMGOj = (KAj + Kupj + KEnj + Kuoj)/ FMNj
KMGOj - koszt maszynogodziny j-tej obrabiarki [zł/h]
KMGOj = (5500 + 1277,5 + 1497,6 + 1650)/2080 = 9925,1/2080 = 4,77 [zł/h]
Stawka pracownika obsługującego – 8,50 zł/h
Koszt przygotowania stanowisk produkcyjnych.
kTPZji = tpzji * ( SPj + KMGOj)
kTPZji – koszt przygotowania stanowisk produkcyjnych
tpzji - czas przygotowawczo-zakończeniowy wykonania i-tej operacji procesu technologicznego partii wyrobów na j-tym urządzeniu produkcyjnym (obrabiarce)
Spj - stawka wynagrodzenia pracownika obsługującego j-te urządzenie produkcyjne
wraz z narzutami
KMGOj - koszt maszynogodziny j-tego urządzenia produkcyjnego (obrabiarki)
kTPZji = 0,33 * (8,5 + 4,77) = 4,42 [zł/h]
Koszt robocizny pracownika.
kRji = Spj * tji
kRji - koszt robocizny pracownika bezpośrednio produkcyjnego
obsługującego j-te stanowisko produkcyjne,
na którym wykonywana jest i-ta operacja technologiczna
tji - czas jednostkowy wykonania i-tej operacji
kRji = 0,16 [zł/h]
Koszt narzędzi zużytych podczas operacji.
kNi = 0,05 * kRji
kNi - koszty narzędzi zużytych podczas wykonywania i-tej operacji
procesu technologicznego
kNi = 0,01 [zł/h]
Koszt stanowiskowy.
kSTji = KMGOj * tji
kSTji - koszt stanowiskowy j-tego stanowiska produkcyjnego,
na którym wykonywana jest i-ta operacja procesu technologicznego
kSTji = 0,09 [zł/h]
Koszt obróbki.
kOB = kRji + kNi + kSTji
kOB - koszt obróbki związany bezpośrednio z kształtowaniem fizycznym wyrobów,
realizacją kolejnych operacji technologicznych (stopniowym nadawaniem kształtu
półwyrobowi) partii zlecenia.
kOB = 0,26 [zł/h]
Operacja | Obrabiarka | Tpz [h] | Spj | KMGOj | kTPZji | kRji | kNi | kSTji | kobi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10 | Przecinanie | Przecinarka PT 450 | 0,33 | 8,5 | 4,77 | 4,38 | 0,16 | 0,01 | 0,09 | 0,26 |
20 | Planowanie czół | Tokarka uniwersalna TUJ 560 M | 0,5 | 10,5 | 8,25 | 9,38 | 0,27 | 0,01 | 0,21 | 0,49 |
Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K | 0,33 | 10,5 | 13,88 | 8,05 | 0,17 | 0,01 | 0,23 | 0,41 | ||
Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310 | 0,5 | 14 | 26,65 | 20,33 | 0,23 | 0,01 | 0,44 | 0,69 | ||
30 | Nakiełkowanie | Tokarka uniwersalna TUJ 560 M | 0,5 | 10,5 | 8,25 | 9,38 | 0,22 | 0,01 | 0,17 | 0,40 |
Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K | 0,33 | 10,5 | 13,88 | 8,05 | 0,14 | 0,01 | 0,18 | 0,33 | ||
Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310 | 0,5 | 14 | 26,65 | 20,33 | 0,19 | 0,01 | 0,35 | 0,55 | ||
40 | Toczenie zgrubne | Tokarka uniwersalna TUJ 560 M | 0,5 | 10,5 | 8,25 | 9,38 | 0,59 | 0,03 | 0,47 | 1,09 |
Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K | 0,33 | 10,5 | 13,88 | 8,05 | 0,42 | 0,02 | 0,56 | 1,00 | ||
Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310 | 0,5 | 14 | 26,65 | 20,33 | 0,57 | 0,03 | 1,09 | 1,70 | ||
50 | Toczenie kształtujące | Tokarka uniwersalna TUJ 560 M | 0,5 | 10,5 | 8,25 | 9,38 | 0,75 | 0,04 | 0,59 | 1,38 |
Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K | 0,33 | 10,5 | 13,88 | 8,05 | 0,48 | 0,02 | 0,64 | 1,14 | ||
Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310 | 0,5 | 14 | 26,65 | 20,33 | 0,65 | 0,03 | 1,24 | 1,92 | ||
60 | Frezowanie rowka wpustowego | Frezarskie centrum obróbkowe DMC 63 | 0,58 | 14 | 30,97 | 26,08 | 0,60 | 0,03 | 1,33 | 1,97 |
Uniwersalna frezarka konwencjonalna FNE 40P | 0,5 | 11,5 | 10,04 | 10,77 | 0,75 | 0,04 | 0,65 | 1,44 | ||
70 | Obróbka wykańczająca | Szlifierka do płaszczyzn SPG 30x80 | 0,58 | 11 | 11,12 | 12,83 | 1,24 | 0,06 | 1,25 | 2,55 |
Szlifierka do wałków RUP 280 | 0,5 | 14 | 11,42 | 12,71 | 1,56 | 0,08 | 1,27 | 2,91 | ||
80 | Gwintowanie | Tokarka uniwersalna TUJ 560 M | 0,5 | 10,5 | 8,25 | 9,38 | 0,52 | 0,03 | 0,41 | 0,96 |
Tokarka sterowana numerycznie NEF 320K | 0,33 | 10,5 | 13,88 | 8,05 | 0,33 | 0,02 | 0,44 | 0,79 | ||
Tokarskie centrum obróbkowe CTX 310 | 0,5 | 14 | 26,65 | 20,33 | 0,45 | 0,02 | 0,86 | 1,33 | ||
Ktpz | 255,50 | Kob | 23,30 |
Ceny materiałów
· stal konstrukcyjna St3 – 2,70 [zł/kg],
· stal konstrukcyjna St5 – 2,95 [zł/kg],
· stal do ulepszania cieplnego 45 – 4,70 [zł/kg],
· stal do ulepszania cieplnego 55 – 4,90 [zł/kg],
· żeliwo szare Zl 150 – 7,40 [zł/kg],
· żeliwo szare Zl 200 – 7,90 [zł/kg],
· żeliwo szare Zl 250 – 8,35 [zł/kg],
· staliwo L400 – 8,50 [zł/kg],
· staliwo L450 – 9,30 [zł/kg].
Koszt magazynowania (zmienny) – 0,05 zł /szt.
Cena energii elektrycznej – 0,60 [zł/kWh]
Cena dostawy półwyrobów – 500,00 [zł/dostawę]
Koszt przygotowania stanowisk produkcyjnych dla całego procesu
KTPZ = 64,21 [zł/h]
Koszt obróbki dla całego procesu technologicznego.
KOB = 7,92 [zł/h]
Koszt materiałów bezpośrednich.
KMAT = Mj * Cj
Mj – masa jednej sztuki półwyrobu
Cj – cena jednostkowa półwyrobu
KMAT = 6,7 * 4,90 = 32,83 zł
Koszt technologiczny wytworzenia partii.
KT = KTPZ + nobr * KOB + nobr * KMAT
KMAT – koszt materiałów bezpośrednich dla jednej partii.
KT = 64,21 + 60 * 7,92 + 60 * 32,83 = 2509,21zł
Koszt technologiczny wytworzenia jednej sztuki.
KTj = KT / nobr
KTj = 41,82 zł
Koszt materiałów jednej parti.
KMATp = KMAT * nobr
KMATp = 1969,8 zł
Obliczenia dla najkrótszego czasu, poszczególnych partii dokonaliśmy analogicznie.
Wariant I dla najniższego kosztu technologicznego.
Koszt technologiczny jednej sztuki wyrobu: 41,89 zł
Czas rzeczywisty wykonania zlecenia: Start – 1 dzień 12:10 Koniec – 7 dzień 9:40
Co daje 2 980 min (odczytane ZPpro) podczas, gdy obrabiarki pracowały 1 422,68 min.
Współczynnik wydłużenia cyklu:
$$\mathbf{\tau}_{\mathbf{sz - r}}\mathbf{= n*}\sum_{\mathbf{i = 1}}^{\mathbf{m}}\frac{\mathbf{t}_{\mathbf{\text{ji}}}}{\mathbf{s}_{\mathbf{i}}}\mathbf{- \ }\left( \mathbf{n - \ }\mathbf{n}_{\mathbf{\text{tr}}} \right)\mathbf{*\ }\sum_{\mathbf{i = 1,2}}^{\mathbf{m,m - 1}}\frac{\mathbf{t}_{\mathbf{j}_{\mathbf{\min}_{\mathbf{t}}}}}{\mathbf{s}_{\mathbf{i}}}\mathbf{+}\sum_{\mathbf{i = 1}}^{\mathbf{m - 1}}\mathbf{\tau}_{\mathbf{m - 0}}$$
τsz−r=60*20,62−(60−60)* 19,29+0=1237,5 [min]
$$w = \frac{\text{\ \ }\tau s}{\mathbf{\tau}_{\mathbf{sz - r}}} = 2,4$$
Wariant II dla najkrótszego czasu wykonania.
Koszt technologiczny jednej sztuki wyrobu wyniósł: 62,74 zł (średnia arytmetyczna 4 partii)
Czas rzeczywisty wykonania zlecenia: Start – 1 dzień 12:10 Koniec – 4 dzień 15:30
Co daje 1 900 min (oczytane z ZPpro) podczas, gdy obrabiarki pracowały 1 653,64 min.
Sposób realizacji zamówienia zależy przede wszystkim od wymagań klienta co do terminu realizacji.
Dla firmy wykonującej zlecenie dobrym rozwiązaniem jest praca wg. najniższego kosztu technologicznego, ponieważ generuje znacznie mniejsze koszty.
Taki sposób produkcji eliminuje skrócenie czasu wytwarzania, dzięki zastosowaniu harmonogramowania szeregowo – równoległego.
Produkcji wg najniższego kosztu, uniemożliwia wykorzystanie możliwości parku maszynowego, co stawia pytanie czy warto posiadać dużo maszyn.
Bardzo duży współczynnik wydłużenie cyklu, wykazuje nieefektywność takiego podejścia.
Maksymalne skrócenie czasu wykonania (ponad 2 dni) umożliwia przyjmowanie kolejnych zamówień, co podnosi produktywność firmy.
Minimalizuje przestoje maszyn. Skoro zostały zakupione to muszą pracować na swoje utrzymanie.
Skrócenie czasu wykonania potrafi podnieść koszty produkcji o 50% (62,74/41,89) co zwraca uwagę na kwestie ekonomiczne.
Nie ma jednoznacznej recepty, który wariant wytwarzania wybrać. Wszystko zależy od klienta: czas realizacji, cena jaką zapłaci itd.
Najoptymalniejszy rozwiązaniem będzie połączenie tych sposobów w logiczną całość, umożliwiającą podniesienie wydajności przy minimalnie większym nakładzie finansowym.
Projekt pokazał jak skomplikowanym zadaniem jest harmonogramowanie pracy parku maszynowego dla wykonania zleceń klientów. Wielorakość możliwości sprawia wiele problemów. Nie jesteśmy wstanie jednoznacznie wskazać najoptymalniejszych rozwiązań, ze względu na czynniki wynikające z umów podpisanych podczas przyjęcia zleceń. Wielorakość zadań w projekcie w dobitnie ukazały wielość rozwiązań, gdzie każde jest w pewien sposób poprawne. Mimo myślowych uproszczeń takich jak, pominięcie transportu czy ignorancja zmianowa, projekt wymagał skupienia oraz zaangażowania w zrozumienie procesów zachodzących podczas planowania i harmonogramowania produkcji. Każdy błąd powoduje zniekształcenie realizacji, a co za tym idzie opóźnienia i kary finansowe. Bez dobrego planu nie możliwe jest wypracowanie maksymalnego zysku.