background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 

 
 
 
 

Janusz Górny 
 

 
 
 
 
Stosowanie materiałów konstrukcyjnych 
i eksploatacyjnych 711[03].O1.03

 

 
 

 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. Andrzej Figiel 
dr inŜ. Marek Młyńczak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Janusz Górny 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Teresa Myszor 
 

 
 

 
 
 
 

 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[03].O1.03 
„Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  i  eksploatacyjnych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ. 

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Stale, staliwa i Ŝeliwa jako materiały konstrukcyjne 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Metale nieŜelazne i ich stopy 

16 

5.2.1.  Ćwiczenia 

16 

5.3.  Materiały niemetalowe 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

5.4.  Materiały eksploatacyjne 

20 

5.4.1.  Ćwiczenia 

20 

5.5.  Podstawowe rodzaje obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej 

22 

5.5.1.  Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia   

 

 

 

 

 

 

 

24 

7.  Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

38 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ 
711[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury, z jakiej moŜna korzystać podczas zajęć, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

metody projektów, 

− 

ć

wiczeń. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
róŜnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

711[03].O1 

Techniczne podstawy zawodu 

711[03].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpoŜarowej i ochrony środowiska 

711[03].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

711[03].O1.03 

Stosowanie materiałów 

konstrukcyjnych i eksploatacyjnych 

 

711[03].O1.04 

Rozpoznawanie elementów maszyn  

i mechanizmów 

711[03].O1.05 

Analizowanie układów elektrycznych 

i automatyki przemysłowej 

711[03].O1.06 

Stosowanie podstawowych technik wytwarzania  

części maszyn 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

− 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać zagroŜenia i zapobiegać im, 

− 

stosować jednostki układu SI, 

− 

wyjaśnić oznaczenia stosowane na rysunku technicznym maszynowym, 

− 

posługiwać się dokumentacją techniczną, Dokumentacją Techniczno-Ruchową, normami  
i katalogami, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

interpretować związki wyraŜone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

− 

korzystać z komputera, 

− 

współpracować w grupie, 

− 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować rodzaje i zastosowanie materiałów niemetalowych, 

− 

określić właściwości materiałów niemetalowych, 

− 

określić właściwości i zastosowanie materiałów ogniotrwałych, 

− 

określić właściwości metali i ich stopów, 

− 

wykonać badanie właściwości mechanicznych i technologicznych metali i stopów, 

− 

określić zastosowanie poszczególnych gatunków stali, Ŝeliwa i staliwa, 

− 

rozróŜnić gatunki, właściwości i zastosowanie metali nieŜelaznych i ich stopów, 

− 

rozpoznać na podstawie oznaczenia: stal, staliwo, Ŝeliwo, metale nieŜelazne i ich stopy, 

− 

skorzystać z wykresu Ŝelazo-węgiel, PN, katalogów, poradników, 

− 

sklasyfikować obróbkę cieplną i cieplno-chemiczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ.711[03] 
Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 711[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  i  eksploatacyjnych 
711[03].O1.03 

Temat:  Oznaczanie materiałów nieŜelaznych. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania oznaczeń materiałów nieŜelaznych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

− 

zdefiniować i sklasyfikować metale nieŜelazne i ich stopy, 

− 

opisać zasady oznaczania metali nieŜelaznych i ich stopów zgodnie z normami PN–EN, 

− 

posługiwać się katalogami materiałowymi i normami, 

− 

sformułować wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

miniwykład, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

katalogi materiałów nieŜelaznych, 

– 

normy branŜowe, 

– 

foliogramy, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

uczniowie pracują w grupach 2

3 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna.

    

 
Zadanie dla ucznia 

W  katalogu  przedstawiono  kształtowniki  wykonane  z  róŜnych  materiałów.  Wypisz 

w notatniku  rodzaje  wyrobów  oraz  materiały,  z  których  zostały  wykonane.  Jaki  jest  skład 
chemiczny tych materiałów? 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I: Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie metale zaliczamy do metali nieŜelaznych? 
2.  Jakie własności charakteryzują metale nieŜelazne? 
3.  Jak oznaczamy metale nieŜelazne? 
4.  Jak dzielimy stopy metali nieŜelaznych? 
5.  Jak oznaczamy zawartość pierwiastków stopowych? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jak zidentyfikujemy rodzaj materiału?  
2.  Jakich katalogów uŜyjemy do identyfikacji? 
3.  Jakie pierwiastki stopowe występują w stopie? 
4.  W jaki sposób określimy własności mechaniczne? 
5.  Jak określimy zawartość pierwiastków stopowych? 
6.  Jak sprawdzimy poprawność wykonanej pracy? 
 
Faza III. Ustalenie 

Uczniowie: 

1.  określają metodę sprawdzenia własności stopu, 
2.  określają rodzaj materiału (zawartość pierwiastków stopowych), 
3.  pracując  w  zespołach  proponują  rozwiązania  szczegółowe  identyfikacji  stopu  metali 

nieŜelaznych, 

4.  konsultują  wypracowane  w  grupie  rozwiązanie  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 

poprawki. 

 
Faza IV. Wykonanie 

Uczniowie: 

1.  dobierają katalogi i normy, 
2.  samodzielnie odczytują oznaczenia z katalogu materiałów nieŜelaznych lub normy, 
3.  zapisują odczytane oznaczenia w notatniku, 
4.  opisują własności wybranych materiałów, 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  przygotowują  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów 

wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji wyników ćwiczenia. 

2.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Faza końcowa 
Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenie oraz aktywności uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  informacje  na  temat:  Normalizacja  i  unifikacja.  Na  podstawie 
zgromadzonych informacji sporządź w notatniku notatkę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ.711[03] 
Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 711[03].O1 

Jednostka modułowa: 

stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  i  eksploatacyjnych 
711[03].O1.03 

Temat:  Dobieranie środków smarnych do określonych warunków eksploatacji. 

Cel ogólny:  Określenia zasad dobierania środków smarnych w zaleŜności od typu urządzenia 

i warunków jego eksploatacji. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić występowanie tarcia, 

− 

określić znaczenie smarowania dla prawidłowej pracy maszyn i urządzeń, 

− 

dobrać smar do typu urządzenia, 

− 

rozróŜnić rodzaje smarowania. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu, 

− 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

katalogi materiałów smarnych, 

− 

dokumentacja techniczno-ruchowa.

 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

3-osobowe zespoły. 

 

Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Omówienie celów. 
3.  Plan zajęć: 

A.  Występowania sił tarcia:  

wstęp – naleŜy przypomnieć uczniom fizyczne podstawy występowania tarcia, 

− 

uczniowie określają rodzaje tarcia, 

− 

uczniowie  objaśniają  pojęcia:  tarcie  statyczne,  tarcie  kinetyczne,  tarcie  toczne, 
tarcie ślizgowe, 

− 

nauczyciel  prezentuje  uczniom  plansze  przedstawiające  tarcie  występujące 
pomiędzy elementami części maszyn i urządzeń, 

− 

nauczyciel  wraz  z  uczniami  analizuje  tarcie  w  zaleŜności  od  sposobu 
smarowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

− 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najwaŜniejsze informacje 
dotyczące tarcia. 

B.  Środki smarne i ich klasyfikacja: 

wstęp – naleŜy wyjaśnić uczniom znaczenie smarowania, 

− 

nauczyciel prezentuje rodzaje smarowania, 

− 

uczniowie rozpoznają smarowanie hydrostatyczne i hydrodynamiczne, 

− 

nauczyciel omawia techniki smarowania, 

− 

uczniowie wskazują inne zadania smarowania, 

− 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najwaŜniejsze informacje 
dotyczące tarcia. 

C.  Dobieranie środków smarnych na podstawie DTR maszyny: 

wstęp – naleŜy podzielić uczniów na grupy na 2–3-osobowe grupy, następnie rozdać 
kaŜdej grupie DTR maszyny lub urządzenia górniczego,  

− 

uczniowie w grupach na podstawie DTR określają rodzaj stosowanych środków 
smarnych, 

− 

uczniowie w grupach na podstawie DTR tworzą listę środków smarnych,  

− 

uczniowie  w  grupach  analizują  zestawienie  i  określają  właściwości 
wyszczególnionych środków smarnych, 

− 

uczniowie  wskazują  związek  pomiędzy  warunkami  pracy  maszyny  lub 
urządzenia a stosowanymi środkami smarnymi, 

− 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najwaŜniejsze informacje 
dotyczące stosowanych środków smarnych. 

4.  Podsumowanie: 

− 

uczniowie określają zasady doboru środków smarnych do warunków pracy maszyny 
lub urządzenia, 

− 

uczniowie  wyjaśniają  znaczenie  DTR  dla  prawidłowej  eksploatacji  maszyny  lub 
urządzenia. 

5.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
 
Praca domowa 
Na  podstawie  informacji  zawartych  w  zasobach  Internetu  wyszukaj  informacje  o  smarach 
stosowanych w najbardziej ekstremalnych warunkach eksploatacyjnych. 
Uzyskane informacje zapisz do zeszytu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Stale, staliwa i Ŝeliwa jako materiały konstrukcyjne

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  badań  organoleptycznych  (za  pomocą  zmysłów),  rozpoznaj  materiały,  

z których wykonane są przedmioty otrzymane od nauczyciela.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach.  Przedmioty  przeznaczone  do  analizy 

powinny  być  wykonane  z  róŜnych  materiałów  metalowych.  Po  zakończeniu  ćwiczenia 
uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 15 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przyjrzeć się strukturze materiałów z których wykonane są przedmioty, 
2)  ocenić szacunkowo ich wagę, 
3)  ocenić barwę, 
4)  określić  przypuszczalne  zastosowanie  przedmiotów,  a  tym  samym  warunki  w  jakich  są 

uŜytkowane, 

5)  ocenić czy widać na nich ślady korozji lub innych efektów oddziaływania środowiska,  
6)  określić szacunkowo twardość, elastyczność, 
7)  opisać zgodnie z powyŜszymi punktami cechy materiałów badanych, 
8)  zakwalifikować materiały do odpowiedniej grupy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenie praktyczne,  

− 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

katalogi materiałów, 

− 

przedmioty wykonane z róŜnych materiałów. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  katalogów  zidentyfikuj  stopy  Ŝelaza  o  oznaczeniach:  S235JR;  P235S; 

C80U;  54SiCrV6.  Podaj  ich  właściwości  mechaniczne  oraz  maksymalną  zawartość 
pierwiastków stopowych.  
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie 

prezentują swoją pracę. Czas wykonania 30 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  odszukać w katalogach podane oznaczenia, 
3)  zapisać  w  notatniku  skład  chemiczny  oraz  właściwości  mechaniczne  odczytywanych 

materiałów. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenie praktyczne,  

– 

tekstu przewodniego.  

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

katalogi wyrobów metalowych,  

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Do  magazynu  dostarczono  elementy  stalowe  z  materiału  R35  oraz  K10.  Posługując  się 

katalogiem zapisz w notatniku skład chemiczny i właściwości mechaniczne tych materiałów. 
Do jakiego gatunku stali moŜna zaliczyć wymienione materiały? 
 

Tabela 1 do ćwiczenie 3 [14] 

Norma 

Gatunek 

C [%] 

Mn [%] 

P max 

[%] 

S max 

[%] 

Si [%] 

Cr [%] 

Ni [%] 

Cu max 

[%] 

Mo [%] 

PN-80/H-
74219 

R35 

0,07–0,16  0,40–0,75 

0,040 

0,040  0,12–0,35 

 

 

0,25 

 

PN-80/H-
74219 

R45 

0,16–0,22  0,60–1,20 

0,040 

0,040  0,12–0,35 

 

 

0,30 

 

PN-80/H-
74219 

R55 

0,32–0,40  0,60–0,85 

0,045 

0,045  0,20–0,35 

 

 

 

 

PN-80/H-
74219 

R65 

0,45–0,62  0,60–0,85 

0,045 

0,045  0,20–0,35 

 

 

 

 

PN-80/H-
74219 

18G2A 

max 0,20 

1,00–1,50 

0,040 

0,040  0,20–0,55 

 

max 0,30 

0,30 

 

PN-H-
74252 

K10 

max 0,17 

min 0,40 

0,045 

0,045  0,10–0,35  max 0,20  max 0,35 

 

 

PN-H-
74252 

K18 

0,16–0,22 

min 0,60 

0,045 

0,045  0,10–0,35  max 0,20  max 0,35 

 

 

PN-H-
74252 

16M 

0,12–0,20  0,50–0,80 

0,040 

0,040  0,15–0,35  max 0,30  max 0,35 

 

0,25–0,35 

PN-H-
74252 

15HM 

0,10–0,18  0,40–0,70 

0,040 

0,040  0,15–0,35 

0,7–1,00  max 0,35 

 

0,40–0,55 

PN-H-
74252 

10H2M 

0,08–0,15  0,40–0,60 

0,030 

0,030  0,15–0,50  2,00–2,50  max 0,30 

 

0,90–1,10 

PN-H-
74252 

13HMF 

0,10–0,18  0,40–0,70 

0,040 

0,040  0,15–0,35  0,30–0,60  max 0,30 

 

0,50–0,65 

PN-H-
74252 

20H12M
1F 

0,17–0,23  0,40–0,80 

0,035 

0,035  0,10–0,50  11,0–12,5  0,30–0,80 

 

0,80–1,20 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Tabela 2 do ćwiczenie 3 [9]

 

Norma 

Gatunek 

Min. granica 

plastyczności Re 

[MPa] min 

Wytrzymałość na 

rozciąganie Rm 

[MPa] 

WydłuŜenie przy 

zerwaniu A

5

 min 

[%] 

PN-80/H-74219 

R35 

235 

345 

25 

PN-80/H-74219 

R45 

255 

440 

21 

PN-80/H-74219 

R55 

295 

540 

17 

PN-80/H-74219 

R65 

380 

640 

16 

PN-80/H-74219 

18G2A 

350 

510 

22 

PN-H-74252 

K10 

235 

360-480 

25/23 

PN-H-74252 

K18 

255 

440-540 

21/19 

PN-H-74252 

16M 

285 

450-600 

22/20 

PN-H-74252 

15HM 

295 

440-590 

22/20 

PN-H-74252 

10H2M 

265 

450-600 

20/18 

PN-H-74252 

13HMF 

365 

490-690 

20/28 

PN-H-74252 

20H12M1F 

490 

690-840 

17/14 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenie 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapisać w notatniku skład chemiczny oraz właściwości mechaniczne stali,  
3)  przyporządkować gatunki stali, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

katalog wyrobów metalowych, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Odczytaj z PN i katalogów właściwości i zastosowanie następujących staliw i Ŝeliw: 

– 

L35GN, 

– 

L16M, 

– 

L100AGM, 

– 

100, 

– 

400-18, 

– 

350. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie 

prezentują swoją pracę. Czas wykonania 30 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
3)  odszukać podane gatunki staliw i Ŝeliw, 
4)  zapisać właściwości i zastosowania tych gatunków, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenie praktyczne,  

– 

tekst przewodni.  

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

−−−−    

PN i katalogi zawierające informacje o staliwach i Ŝeliwach, 

−−−−    

arkusze papieru, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj  przy  pomocy  twardościomierza  Brinella  pomiar  twardości  stali  o  małej 

zawartości węgla. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  w  grupach  2–3-osobowych.  Po  wykonaniu 
ć

wiczenia  wybrany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas  wykonania 

ć

wiczenie 30 minut.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi twardościomierza Brinella, 
2)  nałoŜyć na talerzyk jarzma cięŜarki odpowiadające wymaganemu obciąŜeniu, 
3)  zamocować odpowiednią kulkę, 
4)  połoŜyć badaną próbkę na stoliku, 
5)  podnieść stolik z próbką do zetknięcia się z kulką, 
6)  napompować  olej  zwiększając  nacisk  do  momentu  uzyskania  właściwego  nacisku  na 

manometrze, 

7)  utrzymać ciśnienie przez wymagany dla próby czas, 
8)  zmierzyć  średnicę  odcisku  w  dwóch  prostopadłych  do  siebie  kierunkach  z  dokładnością 

do 0,01 mm, 

9)  odczytaj twardość. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

twardościomierz Brinella, 

− 

instrukcja obsługi urządzenia, 

− 

mikroskop lub lupa odczytowa, 

− 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.2.  Metale nieŜelazne i ich stopy 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odczytaj  z  PN  i  katalogów  właściwości  i  zastosowanie  następujących  stopów:  B555, 

B1010, M90, BM123, PA6. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenie 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
3)  odszukać podane gatunki stopów, 
4)  zapisać właściwości i zastosowania tych stopów, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

PN i katalogi zawierające informacje o stopach metali nieŜelaznych, 

−−−−    

arkusze papieru, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Odszukaj w PN i katalogach stopy CuAl9Fe3, CuMn12Ni3, SnSb8Cu3, wypisz ich skład 

chemiczny oraz właściwości i zastosowanie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnerów do pracy w grupie, 
2)  zapoznać się treścią ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
4)  podzielić pracę na poszczególnych członków grupy, 
5)  odszukać odpowiednie gatunki stopów metali kolorowych 
6)  zapisać właściwości i zastosowania tych stopów, 
7)  uporządkować w grupie odnalezione informacje,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

8)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

PN i katalogi zawierające informacje o stopach metali nieŜelaznych, 

−−−−    

arkusze papieru, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  katalogów  zidentyfikuj  stopy  metali  nieŜelaznych  o  oznaczeniach:  

EN  AC–AlSi9;  EN–MCMgAl8Zn1;  ZP16.  Określ  ich  właściwości  mechaniczne  i  podaj 
zawartość poszczególnych pierwiastków.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Czas 
wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  odszukać w katalogach podane oznaczenia, 
3)  zapisać  w  notatniku  skład  chemiczny  oraz  właściwości  mechaniczne  odczytywanych 

materiałów, 

4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

katalogi wyrobów metalowych, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.3.  Materiały niemetalowe 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

WskaŜ zastosowanie Ŝywicy epoksydowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenie 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wymienić zalety i wady Ŝywicy epoksydowej, 
2)  wskazać zastosowanie Ŝywicy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Odczytaj z PN i katalogów po 2 rodzaje termoplastów, zapisz ich cechy charakterystyczne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  i  zapoznać  się  z  katalogami.  Uczniowie 
pracują samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
3)  odszukać tworzywa sztuczne termo- i duroplasty, 
4)  wypisać po dwa z nich, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

PN i katalogi zawierające informacje o tworzywach sztucznych, 

−−−−    

arkusze papieru, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Ćwiczenie 3 

Odszukaj  w  PN  i  katalogach  temperatury  przetwarzania,  cięŜar  właściwy,  skurcz 

przetwórczy następujących tworzyw sztucznych: PP, ABS, PE, PS. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  i  zapoznać  się  z  katalogami.  Uczniowie 
pracują samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnerów do pracy w grupie, 
2)  zapoznać się treścią ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z otrzymanymi normami i katalogami, 
4)  podzielić pracę na poszczególnych członków grupy, 
5)  odszukać odpowiednie tablice, 
6)  zapisać potrzebne informacje, 
7)  uporządkować odnalezione informacje,  
8)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

PN i katalogi zawierające informacje o tworzywach sztucznych, 

−−−−    

arkusze papieru, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.4. 

Materiały eksploatacyjne 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie DTR maszyny zaznacz, które materiały smarne naleŜy zastosować.  

 

Rodzaj smaru 

zastosowanie 

oliwa 

 

olej rycynowy 

 

smary roślinne 

olej rzepakowy i lniany 

 

sadło 

 

olej kostny 

 

tran wielorybi 

 

tran delfinowy 

 

smary zwierzęce 

łój 

 

oleje izolacyjne 

 

oleje turbinowe 

 

oleje wrzecionowe 

 

oleje maszynowe 

 

smary mineralne (oleje czyste 

z ropy naftowej, rafinowane 

z węgla brunatnego i z węgla 

kamiennego, rafinowane 

elektrycznie) 

oleje silnikowe 

 

smary cylindrowe 

 

smary osiowe wagonowe   

smary stale Tovotta 

 

wazelina techniczna 

 

smary mineralne 

kalipsol 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ć

wiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania. Uczniowie pracują 

samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją 
pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować DTR maszyny, 
2)  wyselekcjonować zalecane środki smarne, 
3)  zaznaczyć w tabeli typy zalecanych środków smarnych, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

DTR maszyny lub urządzenia, 

−−−−    

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  katalogu  dobierz  materiał  uszczelniający  do  wykonania  uszczelki  pompy 

hydraulicznej. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  NaleŜy 
zwrócić  uwagę  na  umiejętność  wyszukiwania  informacji  w  normach  i  poradniku.  Czas 
wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  odszukać w katalogu materiały uszczelniające do pompy hydraulicznej, 
3)  zanotować wyniki w notatniku, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

katalog materiałów uszczelniających, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.5.  Podstawowe rodzaje obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyznacz  na  podstawie  uproszczonego  wykresu  Fe–Fe

3

C  temperaturę  hartowania  stali 

niestopowej o zawartości 0,5% C.  

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [6, s. 18] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ć

wiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania. Uczniowie pracują 

samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją 
pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  odszukać  na  wykresie  Fe–Fe

3

C  skład  chemiczny  stali  0,5%  C  i  poprowadzić  od  niego 

linię prostopadłą do przecięcia z linią GS, 

3)  odczytać temperaturę przemiany A

c3 

– 760°C (1033 K), 

4)  dodać 30°C do odczytanej temperatury; jest to temperatura do której naleŜy nagrzać stal, 

aby uzyskać austenit, 

5)  wybrać  ośrodek  chłodzący,  (zwrócić  uwagę  na  szybkość  chłodzenia)  zapewniający 

uzyskanie struktury martenzytycznej, 

6)  przedstawić wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

uproszczony wykres Fe–Fe

3

C, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Ćwiczenie 2 

Wyznacz  na  podstawie  uproszczonego  wykresu  Fe–Fe

3

C  temperaturę  wyŜarzania 

normalizującego dla stali niestopowej o zawartości 0,4% C i 1,2% C.  
 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [6, s. 18] 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  NaleŜy 
zwrócić  uwagę  na  umiejętność  wyszukiwania  informacji  w  normach  i  poradniku.  Czas 
wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  odszukać na osi składników wykresu Fe–Fe

3

C zawartość 0,4% C i poprowadzić od niego 

linię prostopadłą do przecięcia z linią GS, 

3)  odczytać  temperaturę  przemiany  A

3

  przez  poprowadzenie  z  punktu  przecięcia  linii 

prostopadłej do skali temperatur – 820°C (1093 K), 

4)  dodać  30°C  (K)  i  otrzymujemy  temperaturę  850°C  (1123  K),  do  której  naleŜy  nagrzać 

stal 0,4%, aby uzyskać austenit, 

5)  wybrać ośrodek chłodzący, zapewniający otrzymanie struktury perlityczno-ferrytyczną, 
6)  postępować  podobnie  przy  odczytywaniu  temperatury  austenityzacji  stali  o zawartości 

1,2% C, 

7)  określić temperaturę nagrzewania stali niestopowej o zawartości 0,4% C i 1,2% C 
8)  przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

uproszczony wykres Fe–Fe

3

C, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  materiałów 
konstrukcyjnych i eksploatacyjnych” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego 

 

Klucz odpowiedzi: 1.  c,  2.  a,  3.  a,  4.  b,  5.  b,  6.  b  7.  b,  8.  b,  9.  a,  10.  a,  11.  c, 

12. a, 13. a, 14. a, 15. b, 16. d, 17. b, 18. a, 19. a, 20. a.

 

 

Plan testu

  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Sklasyfikować własności materiałów 

2.    RozróŜnić stopy Ŝelaza z węglem 

3.    Rozpoznać rodzaje odkształceń 

4.    Rozpoznać składniki stopowe 

5.    Scharakteryzować materiały cierne 

6.    Rozpoznać skład Ŝeliwa 

7. 

Rozpoznać metody badania twardości 

8. 

Wyjaśnić pojęcie kompozytu 

9. 

Określić skład gumy 

10. 

 

Sklasyfikować stale według składu chemicznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

11.    Określić strukturę Ŝeliwa sferoidalnego 

12. 

 

Określić właściwości termoplastów 

13.    Określić proces formowania elementów 

z proszków metali  

14.    Określić skład cermetali 

15.    Wskazać składniki gumy 

16.   

Określić wpływ składników na własności olejów 
i smarów 

PP 

17.    Wskazać oznaczenia pierwiastków stopowych 

PP 

18.    Zinterpretować oznaczenia stali do nawęglania 

PP 

19.    Wskazać elementy drewna na podstawie jego cech 

PP 

20.    Zinterpretować oznaczenie smarów 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Czas trwania testu – 30 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  

wynosi 20. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przewodność elektryczną zaliczamy do własności 

b)  chemicznych.  
c)  technologicznych.  
d)  fizycznych.  
e)  mechanicznych. 

 
2.  Stalą nazywamy stop Ŝelaza z węglem o 

a)  zawartości węgla do 2% poddany obróbce plastycznej. 
b)  zawartości węgla powyŜej 2% poddany obróbce plastycznej. 
c)  dowolnej zawartości węgla poddany obróbce plastycznej 
d)  zawartości węgla 4,6% nie poddany obróbce plastycznej. 

 

3.  Odkształceniem plastycznym nazywamy 

a)  zmianę kształtu ciała pod wpływem działającego obciąŜenia bez powrotu tego ciała 

do poprzedniej postaci po ustąpieniu tego obciąŜenia. 

b)  zmianę kształtu i wymiarów ciała z powrotem do poprzedniej postaci po ustąpieniu 

obciąŜenia. 

c)  odkształcenie, przy którym następuje destrukcja ciała. 
d)  odkształcenie przy którym występuje tylko napręŜenie normalne. 

 
4.  Stop CuZn10Sn zawiera 10% 

a)  miedzi.  
b)  cynku.  
c)  cynku i miedzi. 
d)  cyny. 

 
5.  Najtwardszym materiałem ściernym jest 

a)  korund.  
b)  diament.  
c)  kwarc. 
d)  karborund. 

 
6.  śeliwo to 

a)  techniczny stop Ŝelaza o zawartości węgla powyŜej 2%. 
b)  stop  Ŝelaza  z  węglem  i  innymi  pierwiastkami  o  zawartości  węgla  ponad  2% 

stosowany w postaci odlewów. 

c)  mieszanina eutektyczna. 
d)  stop Ŝelaza o zawartości węgla 3,2% i temperaturze 1243°C. 

 
7.  Metoda Brinella słuŜy do pomiaru 

a)  wytrzymałości na rozciąganie. 
b)  twardości. 
c)  udarności. 
d)  spręŜystości. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

8.  Kompozyt powstaje poprzez 

a)  połączenie dwóch jednakowych materiałów. 
b)  połączenie dwóch lub wielu róŜnych materiałów. 
c)  stopienie dwóch materiałów. 
d)  zlutowanie dwóch materiałów. 

 
9.  Uszczelnienia gumowe bazują na 

a)  kauczuku. 
b)  polichlorku winylu. 
c)  etylenie. 
d)  propylenie. 

 
10.  Według składu chemicznego stale dzielimy na 

a)  niestopowe i stopowe. 
b)  walcowane i odlewane. 
c)  ciągnione i łuszczone. 
d)  odlewane i kute. 

 

11.  śeliwa sferoidalne nazywane są tak, dlatego Ŝe 

a)  są odlewane w postaci kulek. 
b)  mają postać kul pustych w środku. 
c)  grafit wydziela się w postaci kulek. 
d)  są odporne na działanie atmosfery. 

 

12.  Termoplasty to tworzywa sztuczne, które 

a)  miękną podgrzane do wysokiej temperatury. 
b)  są plastyczne w temperaturze pokojowej. 
c)  miękną ochłodzone do niskich temperatur. 
d)  są plastyczne aŜ do wypaleniu w piecu. 

 

13.  Elementy z proszków metali kształtuje się przez 

a)  spiekanie w wysokiej temperaturze pod wysokim ciśnieniem. 
b)  odlewanie się do form. 
c)  sklejanie Ŝywicami. 
d)  walcowanie na gorąco. 

 
14.  Cermetale to 

a)  materiały metalowo-ceramiczne. 
b)  metale powlekane ceramiką. 
c)  materiały metalowe słuŜące do uszczelniania. 
d)  metale pokryte korozją. 

 
15.  Głównym składnikiem gumy jest 

a)  kauczuk. 
b)  sadza. 
c)  sulfonamidy. 
d)  środki spieniające. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

16.  Oleje i smary o niskiej temperaturze krzepnięcia nie powinny zawierać 

a)  grafitu. 
b)  nafty. 
c)  benzyny. 
d)  węglowodorów parafiny. 

 
17.  Dodatek krzemu do stali oznacza się literą 

a)  W. 
b)  S. 
c)  C. 
d)  U. 

 
18.  Stale do nawęglania mają następujące oznaczenia 

a)  15H, 16HG, 15HN. 
b)  30G2, 45H, 35HM. 
c)  38HMJ. 
d)  St6, 45, 1.2343. 

 

19.  Najwartościowszy element drewna stosowany w technice to 

a)  łyko. 
b)  rdzeń. 
c)  biel i twardziel. 
d)  deska. 

 

20.  Smar maszynowy 1 przeznaczony jest do smarowania 

a)  lekko obciąŜonych powierzchni ślizgowych o temperaturze pracy do 50°C, 
b)  średnio obciąŜonych powierzchni ślizgowych o temperaturze pracy do 60°C, 
c)  silnie obciąŜonych łoŜysk ślizgowych o temperaturze pracy do 140°C, 
d)  silnie obciąŜonych łoŜysk ślizgowych o temperaturze pracy do 200°C, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 

 Razem:   

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

TEST 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie 
materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych” 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.  a,  2.  b,  3.  a,  4.  a,  5.  a,  6.  b,  7.  a,  8.  a,  9.  a,  10.  a, 11. c, 

12. d, 13. c, 14. a, 15. b, 16. c, 17. d, 18. a, 19. d, 20. b.

 

 

Plan testu

  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    RozróŜnić stopy Ŝelaza z węglem 

2.    RozróŜnić stopy metali nieŜelaznych 

3.    Określić właściwości metali 

4.    Wyjaśnić pojęcie udarności 

5.    Wyjaśnić pojęcie skrawalności 

6.    Określić zawartość wykresu Ŝelazo-węgiel 

7.   

Wskazać cel stosowania metod 
wytrzymałościowych 

8.   

RozróŜnić stopy metali nieŜelaznych 

9.   

Rozpoznać oznaczenia stali 

10.   

Sklasyfikować stale 

11.    Sklasyfikować Ŝeliwa ciągliwe 

12.    Rozpoznać strukturę Ŝeliwa 

13.    Sklasyfikować mosiądze 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

14.    Określić zastosowanie brązów 

15.    Wyjaśnić powstawanie gumy 

16.    Zinterpretować pojęcie tworzywa 

kondensacyjnego  

PP 

17.    Określić skład cermetali 

PP 

18.    Wskazać wady cermetali  

PP 

19.    Określić skład olejów i smarów 

PP 

20.   

Wskazać wady drewna jako materiału 
konstrukcyjnego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Czas trwania testu – 30 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  

wynosi 20. 

 

Powodzenia! 

 

 
Materiały dla ucznia

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Stalą nazywamy stop Ŝelaza z węglem o 

a)  zawartości węgla do 2% poddany obróbce plastycznej. 
b)  zawartości węgla powyŜej 2% poddany obróbce plastycznej. 
c)  dowolnej zawartości węgla poddany obróbce plastycznej. 
d)  zawartości węgla 4,6% nie poddany obróbce plastycznej. 

 

2.  Mosiądzem nazywamy stop 

a)  cynku i aluminium. 
b)  magnezu i cynku. 
c)  miedzi i cynku. 
d)  aluminium, miedzi i magnezu. 

 

3.  Metalem odpornym na korozję jest 

a)  platyna. 
b)  aluminium. 
c)  cynk. 
d)  ołów. 

 
4.  Udarność to 

a) 

odporność materiału na uderzenia. 

b) 

odporność na odkształcenia trwałe. 

c) 

podatność na odkształcenia. 

d) 

podatność na kształtowanie. 

 

5.  Skrawalność to 

a) 

podatność na obróbkę skrawaniem. 

b) 

odporność na obróbkę skrawaniem. 

c) 

zdolność do wypełniania formy. 

d) 

zdolność do obrabiania innych materiałów. 

 

6.  Wykres Ŝelazo-węgiel obrazuje 

a) 

przemiany stali przy zmianie ciśnienia. 

b) 

przemiany w czasie nagrzewania lub chłodzenia zachodzące w stopach Ŝelaza. 

c) 

wpływ dodatków stopowych na twardość stali. 

d) 

zmiany struktury stali pod wpływem obciąŜenia. 

 

7.  Metoda Rockwella słuŜy do pomiaru 

a) 

wytrzymałości na rozciąganie. 

b) 

twardości. 

c) 

udarności. 

d) 

spręŜystości. 

 

8.  Zaznacz prawdziwe zdanie 

a) 

Elektron to stop magnezu, aluminium, cynku. 

b) 

Znale to stopy aluminium, krzemu, magnezu. 

c) 

Durale to stopy cynku, miedzi, magnezu. 

d) 

Mosiądze to stopy miedzi, aluminium, magnezu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

9.  Oznaczenie stali węglowych konstrukcyjnych to 

a)  St3, St0, 10, MSt6. 
b)  45HN, 38HMJ, 20HGS, 18HGT.  
c)  AK9, Zl200, B1010. 
d)  PP, PA, PET, ABS. 

 

10.  Stale wg składu chemicznego dzielimy na 

a)  uspokojone i nieuspokojone. 
b)  podstawowe i jakościowe. 
c)  niestopowe i stopowe. 
d)  podstawowe i specjalne. 

 

11.  śeliwa ciągliwe dzielimy na 

a)  stopowe i węglowe. 
b)  szare i czarne. 
c)  białe, czarne i perlityczne. 
d)  sferoidalne i Ŝaroodporne. 

 
12.  Zdjęcie przedstawia strukturę Ŝeliwa 

a)  szarego ferrytyczno-perlitycznego. 
b)  szarego nie trawionego. 
c)  sferoidalnego ferrytycznego.  
d)  sferoidalnego perlitycznego.  

 

13.  Mosiądze dzielimy na 

a)  miękkie i twarde. 
b)  plastyczne i kruche. 
c)  odlewnicze i do obróbki plastycznej. 
d)  stopowe i aluminiowe. 

 

14.  Brązy krzemowe stosuje się na 

a)  spręŜyny talerzowe. 
b)  rurki manometryczne. 
c)  łoŜyska ślizgowe.  
d)  elementy Ŝaroodporne. 

 
15.  Guma jest produktem 

a)  polimeryzacji. 
b)  wulkanizacji. 
c)  odlewania. 
d)  spieniania. 

 
16.  Tworzywa kondensacyjne inaczej zwane są 

a)  termoplastami. 
b)  elastomerami. 
c)  duroplastami. 
d)  plastomerami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

17.  Główne składniki elementów wykonanych z proszków metali to 

a)  proszek metalu, środek poślizgowy i składniki stopowe. 
b)  proszek metalu, barwnik i utwardzacz. 
c)  proszek metalu, barwnik i spoiwo. 
d)  proszek metalu, spoiwo i środek spieniający. 

 

18.  Wadą cermetali jest 

a)  niska wytrzymałość i kruchość. 
b)  waga. 
c)  mała odporność na ścieranie. 
d)  niska temperatura pracy. 

 
19.  Oleje i smary o niskiej temperaturze krzepnięcia nie powinny zawierać 

a)  grafitu. 
b)  nafty. 
c)  benzyny. 
d)  węglowodorów i parafiny. 

 

20.  Wadą wszystkich gatunków drewna jest 

a)  twardość. 
b)  higroskopijność. 
c)  wytrzymałość. 
d)  cena. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 Razem:   

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

7.  ITERATURA 

 

1.  BoŜenko L.: Maszynoznawstwo dla szkoły zasadniczej. WSiP, Warszawa 1998 
2.  Dobrzański L.: Metalowe materiały inŜynierskie. WNT, Warszawa 2004 
3.  Dobrzański L.: Metaloznawstwo i obróbka cieplna. WSiP, Warszawa 1997 
4.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 2005 

5.  Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Wielgoławski M.: Nowe blachy w nadwoziu. Auto Moto Serwis 5/2006 
7.  Zwora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2001 
8.  www.home.agh.edu.pl 
9.  www.szymkrzysztof.republika.pl 
10.  www.thyssenkrupp-energostal.pl 
 
Literatura metodyczna

 

1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004