murarz 712[06] z3 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

k



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ





Artur Kryczka



Wykonywanie izolacji
712[06].Z3.03







Poradnik dla nauczyciela















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Ewelina Sadowska
inż. Andrzej Szolc



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech




Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[06].Z3.03

,,Wykonywanie izolacji’’ zawartej w modułowym programie nauczania dla zawodu murarz.

























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Wykonywanie izolacji cieplnych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Wykonywanie dociepleń budynków istniejących

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

20

7. Literatura

34





























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Wykonywanie izolacji”, który będzie

pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie murarz 712[06].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych i intelektualnych,

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań ,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4





















Schemat jednostek modułowych









712[06].Z3

Technologia prac pomocniczych

712[06].Z1.01

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich

712[06].Z1.02

Organizacja stanowiska pracy murarza

712[06].Z1.03

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych

712[06].Z1.04

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów

712[06].Z3.01

Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich

712[06].Z3.02

Wykonywanie robót ciesielskich

712[06].Z3.03

Wykonywanie izolacji

712[06].Z3.04

Osadzanie stolarki, ślusarki i innych elementów w murze

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

wykonywać przedmiary i obmiary robót;

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,

magazynować, składować i transportować materiały budowlane,

stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych,

organizować stanowisko pracy murarza,

dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót murarskich,

wykonywać zaprawy budowlane i betony,

wykonywać podstawowe prace betoniarsko zbrojarskie,

wykonywać podstawowe prace ciesielskie,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy,

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom.




























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,

dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym,

zorganizować stanowisko pracy,

przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy,

dobrać narzędzia potrzebne do robót,

rozpoznać, wybrać potrzebny materiał na izolację,

ocenić przydatność i jakość materiału stosowanego do izolacji,

wykonać izolację przeciwwilgociową poziomą,

wykonać izolację przeciwwilgociową pionową,

wykonać izolację ciepłochronną poziomą,

wykonać izolację ciepłochronną ścian, wieńca i nadproży,

przygotować podłoże pod izolację,

wykonać powłoki gruntujące pod izolacje,

wykonać docieplenie ścian budynku,

wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót,

przygotować i zastosować materiały pomocnicze,

zastosować materiał w sposób racjonalny,

określić szacunkowo ilość materiału niezbędnego do wykonania robót,

sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,

wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony

środowiska.



















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia prac pomocniczych 712[06].Z3
Jednostka modułowa: Wykonywanie izolacji 712[06].Z3.03

Temat: Układanie płyt styropianowych na pionowej powierzchni płaskiej.


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności układania płyt styropianowych na zaprawie klejowej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

przygotować podłoże pod płyty styropianowe,

ułożyć prawidłowo płyty styropianowe i dokonać ich mocowania na zaprawie klejowej.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna


Czas:
135 minut.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

receptury zapraw budowlanych i klejowych,

mieszadło,

zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych,

narzędzia i materiały tynkarskie,

zestaw materiałów do izolacji termicznej.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu zadania.
3. Realizacja tematu przez uczniów:

uczniowie organizują stanowisko pracy,

uczniowie przygotowują podłoże pod płyty styropianowe,

uczniowie przygotowują płyty,

uczniowie mocują płyty, stosując zaprawę klejową,

4. Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie.

Zakończenie zajęć
6. Uporządkowanie stanowisk pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Praca domowa
Sporządź notatkę na temat zabezpieczenia naroży przy docieplaniu budynków.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności,

analiza aktywności uczniów podczas zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca: …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia prac pomocniczych 712[06].Z3
Jednostka modułowa: Wykonywanie izolacji 712[06].Z3.03

Temat: Wykonywanie zabezpieczeń naroży przy dociepleniu budynku.


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania zabezpieczeń naroży przy dociepleniu

budynku


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zaplanować zabezpieczenie naroża wypukłego,

zaplanować zabezpieczenie naroża ościeży.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas:
90 minut

Środki dydaktyczne:

receptury zapraw budowlanych i klejowych,

mieszadło,

materiały i narzędzia do wykonania zaprawy klejowej,

zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych,

zestaw materiałów do izolacji termicznej,

listwy narożne ochronne.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel prezentuje narożniki aluminiowe,

uczniowie korzystając z pracy domowej ustalają kolejność montażu,

nauczyciel wykonuje montaż narożników.

4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć.

Zakończenie zajęć
5. Uporządkowanie klasopracowni.

Praca domowa
Sporządź notatkę na temat docieplania wełną mineralną.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,

analiza aktywności uczniów podczas zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj izolację przeciwwilgociową poziomą z dwóch warstw papy na lepiku na ścianie

fundamentowej grubości 38cm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie powinno być realizowane w zespołach.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić suche podłoże,
4) przygotować emulsję do gruntowania,
5) przygotować papę poprzez odmierzenie i docięcie,
6) zagruntować dwukrotnie ścianę roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową,
7) przeprowadzić klejenie papy do ławy fundamentowej,
8) pokryć lepikiem położoną \warstwę papy,
9) wykonać drugą warstwę,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

model ściany fundamentowej,

zestaw narzędzi do wykonania izolacji przeciwwilgociowej z materiałów bitumicznych,

zestaw materiałów do izolacji przeciwwilgociowych,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj izolację przeciwwilgociową poziomą w pomieszczeniu mokrym.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie powinno być realizowane w zespołach.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić suche podłoże,
4) przygotować emulsję do gruntowania,
5) przygotować papę poprzez odmierzenie i docięcie,
6) zagruntować podłoże dwukrotnie roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową,
7) przeprowadzić klejenie papy do podłoża trzykrotnie,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

poziome podłoże,

zestaw narzędzi do prac izolacyjnych,

zestaw materiałów do izolacji przeciwwilgociowych,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj izolację przeciwwilgociową pionową, na podłożu betonowym z dwóch warstw

papy na lepiku.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ćwiczenie powinno być realizowane w zespołach.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić suche podłoże,
4) przygotować emulsję do gruntowania,
5) zagruntować oczyszczoną ścianę,
6) przygotować papę poprzez odmierzenie i docięcie,
7) przykleić kolejno dwie warstwy papy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

model ściany betonowej,

zestaw narzędzi do wykonania izolacji przeciwwilgociowej z materiałów bitumicznych,

zestaw materiałów do izolacji przeciwwilgociowych,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.




























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Wykonywanie izolacji cieplnych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj izolację termiczną z płyt styropianowych grubości 5cm na podłodze

o wymiarach 3x4m.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) oszacować ilość materiału podając liczbę płyt,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) oczyścić podłoże,
5) ułożyć izolację paroszczelną,
6) wykonać izolację termiczną,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych i paroszczelnych,

zestaw materiałów do izolacji termicznej,

folie polietylenowe,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj izolację termiczną grubości 20cm z wełny mineralnej na stropie poddasza .

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) oszacować ilość materiału podając liczbę płyt,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) oczyścić podłoże,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5) ułożyć izolację paroszczelną,
6) wykonać izolację termiczną zgodnie z zasadami,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych i paroszczelnych,

zestaw materiałów do izolacji termicznej,

folie polietylenowe,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj izolację termiczną w trakcie wznoszenia ściany warstwowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać mur nośny z jednoczesnym rozmieszczeniem i osadzeniem kotew,
4) osadzić płyty termoizolacyjne,
5) wykonać warstwę licową z osadzeniem kotew, uwzględnieniem wentylacji i szczeliny,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

zestaw narzędzi murarskich,

zestaw materiału do wykonania muru,

zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych,

zestaw materiałów do izolacji termicznej,

kotwy łączeniowe,

rusztowanie,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Wykonywanie dociepleń budynków istniejących

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj oceny przygotowanego podłoża ściany, do którego przymocowane zostaną płyty

styropianowe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować materiał w postaci próbek i kleju,
2) przykleić próbki do podłoża,
3) dokonać próby oderwania próbek (po trzech dniach od momentu przyklejenia),
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny jakości podłoża i przyczepności zaprawy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

receptury zapraw budowlanych i klejowych,

mieszadło,

zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych,

próbki styropianu,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj docieplenie ściany warstwą styropianu grubości 10cm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ustawić rusztowanie,
4) przygotować podłoże,
5) zamocować listwę cokołową,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

6) przygotować zaprawę klejową,
7) przykleić płyty styropianowe,
8) wyrównać powierzchnię styropianu po związaniu zaprawy,
9) wywiercić otwory i osadzić kołki,
10) wykonać warstwę zbrojoną,
11) zagruntować warstwę ochronną po jej związaniu
12) ułożyć tynk szlachetny po wyschnięci podkładu,
13) oczyścić sprzęt i narzędzia,
14) posprzątać stanowisko pracy,
15) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
16) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

receptury zapraw budowlanych i klejowych,

zaprawy tynkarskie lub wyrównujące,

tynki podkładowe,

tynk szlachetny cienkościenny,

mieszadło,

zestaw elektronarzędzi do cięcia, wiercenia,

zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych,

zestaw narzędzi do wykonania tynków cienkościennych,

zestaw materiałów do izolacji termicznej,

rusztowanie,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj docieplenie ściany warstwą wełny mineralnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ustawić rusztowanie,
4) przygotować podłoże,
5) zamocować listwę cokołową,
6) przygotować zaprawę klejową,
7) wyszpachlować miejsca nałożenia zaprawy na płytę,
8) założyć zaprawę na płytę,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

9) przykleić płyty z wełny mineralnej,
10) wyrównać powierzchnię wełny mineralnej po związaniu zaprawy,
11) wywiercić otwory i osadzić kołki,
12) wykonać warstwę zbrojoną,
13) zagruntować warstwę ochronną po jej związaniu
14) ułożyć tynk szlachetny po wyschnięci podkładu,
15) oczyścić sprzęt i narzędzia,
16) posprzątać stanowisko pracy,
17) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
18) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

receptury zapraw budowlanych i klejowych,

zaprawy tynkarskie lub wyrównujące,

tynki podkładowe,

tynk szlachetny cienkościenny,

mieszadło,

zestaw elektronarzędzi do cięcia, wiercenia,

zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych,

zestaw narzędzi do wykonania tynków cienkościennych,

zestaw materiałów do izolacji termicznej,

rusztowanie,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj obróbkę otworu okiennego przy dociepleniu elewacji styropianem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować podłoże,
4) przygotować zaprawę klejową,
5) przykleić płyty styropianowe,
6) wyrównać powierzchnię styropianu po związaniu zaprawy,
7) wywiercić otwory i osadzić kołki,
8) wymierzyć przyciąć i osadzić narożniki,
9) wykonać warstwę zbrojoną,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

10) zagruntować warstwę ochronną po jej związaniu
11) ułożyć tynk szlachetny po wyschnięci podkładu,
12) oczyścić sprzęt i narzędzia,
13) posprzątać stanowisko pracy,
14) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
15) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

receptury zapraw budowlanych i klejowych,

listwy narożne ochronne,

nożyce do cięcia metalu,

zaprawy tynkarskie lub wyrównujące,

tynki podkładowe,

tynk szlachetny cienkościenny,

mieszadło,

zestaw elektronarzędzi do cięcia, wiercenia,

zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych,

zestaw narzędzi do wykonania tynków cienkościennych,

zestaw materiałów do izolacji termicznej,

drabina,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Wykonaj obróbkę naroża zewnętrznego przy dociepleniu elewacji styropianem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować podłoże,
4) przygotować zaprawę klejową,
5) przykleić płyty styropianowe,
6) wyrównać powierzchnię styropianu po związaniu zaprawy,
7) wywiercić otwory i osadzić kołki,
8) wymierzyć przyciąć i osadzić narożniki,
9) wykonać warstwę zbrojoną,
10) zagruntować warstwę ochronną po jej związaniu
11) ułożyć tynk szlachetny po wyschnięci podkładu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

12) oczyścić sprzęt i narzędzia,
13) posprzątać stanowisko pracy,
14) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
15) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

receptury zapraw budowlanych i klejowych,

listwy narożne ochronne,

nożyce do cięcia metalu,

zaprawy tynkarskie lub wyrównujące,

tynki podkładowe,

tynk szlachetny cienkościenny,

mieszadło,

zestaw elektronarzędzi do cięcia, wiercenia,

zestaw narzędzi do obróbki materiałów termoizolacyjnych,

zestaw narzędzi do wykonania tynków cienkościennych,

zestaw materiałów do izolacji termicznej,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.






















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej,, Wykonywanie izolacji”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. c, 2.
d, 3. a, 4. c, 5. b, 6. d, 7. d, 8. c, 9. d, 10. c, 11. d,
12.
b, 13. b, 14. c, 15. b, 16. a, 17. c, 18. a, 19. c, 20. d.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedzi

1

Określić rodzaj izolacji najbardziej

narażonych na uszkodzenia mechaniczne

C

P

c

2

Określić zastosowanie izolacji typu

ciężkiego

C

P

d

3

Wskazać materiał na osnowę papy

B

P

a

4

Określić materiał do gruntowania podłoża

C

P

c

5

Określić rodzaj izolacji w pomieszczeniu

mokrym

C

P

b

6

Określić odległość stanowiska do

podgrzewania materiałów izolacyjnych od

zabudowań drewnianych i magazynów

C

P

d

7

Określić materiał do izolacji rurociągów

i przewodów ciepłowniczych

C

P

d

8

Określić warunki wykonanie prac

termoizolacyjnych

C

P

c

9

Określić liczbę kotwi na metr kwadratowy

ocieplenia

C

P

d

10

Określić sposób układania płyt

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

styropianowych

11

Podać grubość warstwy wyrównawczej

A

P

d

12

Określić grubość warstwy zagęszczonego

piasku w podłodze na gruncie

C

P

b

13

Określić sposób prowadzenie robót

termoizolacyjnych w warunkach zimowych

C

P

b

14

Określić temperaturę w której można

wykonywać prace dociepleniowe

C

P

c

15

Określić funkcję gruntowania podłoża

C

P

b

16

Określić kolejność czynności przy

dociepleniu budynku

C

P

a

17

Określić funkcję wkładek w izolacjach typu

ciężkiego

C

PP

c

18

Określić grubość kompozytowych

materiałów izolacyjnych

C

PP

a

19

Określić rodzaj zaprawy do wykonania

murku ceglanego zabezpieczającego izolacje

pionowe

C

PP

c

20

Określić materiał na folie izolacyjne

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania izolacji. Zarówno w części

podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna
odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Izolacje przeciwwlgociowe najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne to izolacje

a) typu ciężkiego.
b) typu średniego.
c) typu lekkiego.
d) izolacje z papy.

2. Izolacje typu ciężkiego z trzema wkładkami z papy stosuje się do ochrony ścian

fundamentowych przed wodą
a) opadową i gruntową.
b) opadową.
c) gruntową podciąganą kapilarnie.
d) naporową. znajdującą się pod ciśnieniem.

3. Osnowę papy obecnie najczęściej wykonuje się z

a) włókna szklanego lub siatki poliestrowej.
b) tektury.
c) juty.
d) folii aluminiowej.

4. Suche podłoże przeznaczone pod izolację przeciwwilgociową gruntuje się dwukrotnie

a) za pomocą obrzutki.
b) asfaltem.
c) roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową.
d) smołą.

5. Izolacje przeciwwilgociowe pomieszczeń takich jak łazienki wykonuje się z

a) roztworu asfaltowego.
b) dwóch lub z trzech warstw papy na lepiku.
c) roztworu smołowego.
d) emulsji asfaltowej.


6. Stanowisko do podgrzewania lepików powinno być oddalone od zabudowań drewnianych

i magazynów co najmniej o
a) 10 m.
b) 40 m.
c) 60 m.
d) 50 m.

7. Do izolacji rurociągów i przewodów ciepłowniczych używa się wszelkiego rodzaju mat

i wojłoków
a) z roztworu asfaltowego.
b) z wełny mineralnej.
c) ze styropianu.
d) z waty szklanej.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

8. Podstawą prawidłowego ułożenia warstw izolacyjnych jest wykonanie wszystkich prac

w stanie
a) wilgotnym.
b) lekko wilgotnym.
c) suchym.
d) lekko suchym.

9. Ilość kotew. przy mocowaniu płyt styropianowych w ścianach warstwowych, powinien

podać projektant budynku. nie może ich być mniej niż
a) 2 sztuki/m

2

.

b) 3 sztuki/m

2

.

c) 4 sztuk/m

2

.

d) 5 sztuki/m

2

.

10. Wykonując izolację cieplną ze styropianu kolejne rzędy płyt układa się

a) z zachowaniem pionowości placków zaprawy.
b) z zachowaniem spoin w jednej linii.
c) z przesunięciem spoin.
d) z zachowaniem pionowości kołków.

11. Grubość podkładu pod posadzkę zależnie od materiału wacha się w granicach

a) 10÷25mm.
b) 25÷45mm.
c) 30÷50mm.
d) 35÷50mm.

12. Podłogę na gruncie wykonuje się na warstwie zagęszczonego piasku o grubości minimum

a) 40cm.
b) 30cm.
c) 10cm.
d) 50cm.

13. W warunkach zimowych, prowadzenie robót termoizolacyjnych jest możliwe tylko wtedy.

gdy materiały izolacyjne układa się bez spoiwa lub przy zastosowaniu spoiwa
a) z zaprawy gipsowej.
b) odpornego na niską temperaturę.
c) z zaprawy cementowej.
d) odpornego na wysoką temperaturę.

14. Montaż systemu dociepleniowego w metodzie lekkiej może odbywać się w temperaturze

a) 5÷15°C.
b) 15÷35°C.
c) 5÷25°C.
d) 15÷20°C.

15. Zadaniem gruntowania podłoża przed przyklejeniem izolacji termicznej jest

a) zwiększenie nośności podłoża.
b) redukcja chłonności podłoża.
c) zwiększenie chłonności podłoża.
d) wyrównanie podłoża.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

16. Wykonywanie docieplenia w budynku niepodpwniczonym należy rozpocząć od

zamocowanie
a) listwy cokołowej.
b) narożników aluminiowych.
c) płyt w narożnikach wypukłych.
d) płyt w narożnikach wklęsłych.

17. Izolacje typu ciężkiego składają się z dwóch do czterech warstw wkładek. wkładki

chronią powłoki bitumiczne przed
a) wybrzuszeniem.
b) skurczem.
c) rozerwaniem.
d) pękaniem.

18. Kompozytowe produkty izolacyjne są produkowane w grubościach

a) l÷4 mm.
b) 2÷6 mm.
c) 4÷6 mm.
d) l÷8 mm.

19. Murkiem ceglanym zabezpiecza się izolacje pionowe ciężkie. wykonując go na zaprawie

a) cementowo-wapiennej.
b) wapiennej.
c) cementowej.
d) glinianej.

20. Izolacje z folii z tworzyw sztucznych produkuje się przede wszystkim z

a) plastiku.
b) poliestru.
c) aluminium.
d) polichlorku winylu.








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie izolacji


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

TEST II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej,, Wykonywanie izolacji”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedzi

1

Określić rodzaj izolacji chroniących przed

wodą opadową

C

P

d

2

Określić grubość murku ceglanego

zabezpieczającego izolację pionową

C

P

b

3

Wskazać materiał na osnowę papy

B

P

a

4

Określić układ warstw izolacji

przeciwwilgociowej w podłodze piwnic

C

P

c

5

Określić maksymalne napełnienie kotła do

podgrzewania materiałów izolacyjnych

C

P

c

6

Określić rodzaj materiału do ocieplania

ścian, podłóg i stropów w budynkach

C

P

b

7

Określić materiał do wypełniania szczelin

C

P

a

8

Określić warunki wykonania szczelin

miedzy płytami styropianu

C

P

a

9

Określić średnicę kotew stalowych

C

P

b

10

Określić szerokość szczeliny

wentylacyjnej

C

P

c

11

Określić grubość płyt termoizolacyjnych

na stropie

C

P

a

12

Określić warunki badania przyczepności

zaprawy klejowej do podłoża

C

P

c

13

Określić przyczepność zaprawy do

podłoża

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

14

Określić najniższą temperaturę wykonania

prac termoizolacyjnych

C

P

b

15

Scharakteryzować sposób przygotowania

podłoża pod roboty termoizolacyjne

C

P

d

16

Określić sposób rozłożenia zaprawy

klejowej

C

P

b

17

Określić funkcję wkładek w izolacjach

typu ciężkiego

C

PP

zniszczeniem

18

Określić grubość kompozytowych

materiałów izolacyjnych

C

PP

l÷4 mm

19

Określić rodzaj zaprawy do wykonania

murku ceglanego zabezpieczającego

izolacje pionowe

C

PP

cementowej

20

Określić materiał na folie izolacyjne

C

PP

polichlorku

winylu

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania izolacji. W części podstawowej

znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa) w części
ponadpodstawowej zadania typu uzupełnij lukę. Pytania z luką wymagają uzupełnienia
luki.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. W celu zabezpieczenia budynku przed bezpośrednim działaniem wody opadowej stosuje

izolacje typu
a) lekkiego.
b) ciężkiego.
c) lekkiego lub ciężkiego.
d) średniego.

2. Pionową warstwę izolacji ciężkiej należy zabezpieczyć przed uszkodzeniem

mechanicznym, wykonując murek ceglany o grubości
a) 1 cegły.
b) ½ cegły
c) 2 cegieł.
d) ¼ cegły.

3. Osnowę papy wykonuje się obecnie najczęściej z

a) włókna szklanego lub siatki poliestrowej.
b) tektury.
c) juty.
d) folii aluminiowej.

4. W przypadku izolacji podłogi piwnic. warstwy izolacyjne powinny znaleźć się na

warstwie podłoża betonowego i jednocześnie w
a) płaszczyźnie bocznej fundamentu.
b) dolnej płaszczyźnie ławy fundamentowej.
c) górnej płaszczyźnie ławy fundamentowej.
d) płaszczyźnie bocznej ściany.

5. Kocioł do podgrzewania materiałów izolacyjnych wolno napełniać tylko do

a) 2/5 objętości.
b) 1/3 objętości.
c) 2/3 objętości.
d) 1/4 objętości.

6. Do ocieplania ścian. podłóg i stropów w budynkach najlepiej nadają się

a) wata bazaltowa i pianka poliuretanowa.
b) styropian. wełna mineralna.
c) wata bazaltowa i wata szklana.
d) wata szklana i styropian.

7. Ocieplając budynek do wypełniania szczelin powietrznych i innych miejsc niedostępnych

stosuje się
a) piankę poliuretanową.
b) płyty i otuliny korkowe.
c) watę szklaną.
d) watę bazaltową.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

8. Płyty izolacyjne powinny mieć jednakową grubość, a przerwy między płytami powinny

być możliwie.
a) najwęższe.
b) najszersze.
c) krzywoliniowe.
d) ścięte.

9. Kotwy do mocowania płyt styropianowych przy dociepleniach budynków powinny być

wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej o średnicy
a) 5÷7 mm.
b) 4.5÷6mm.
c) 6÷12mm.
d) 10÷16mm.

10. Wznosząc mur osłonowy warstwowy z warstwą izolacji termicznej. należy zachować

szczelinę wentylacyjną o szerokości
a) 30÷50mm.
b) 10÷20mm.
c) 20÷40mm.
d) 40÷80mm.

11. Na stropach stosuje się materiał termoizolacyjny twardy, odporny na uszkodzenia.

w postaci płyt grubość przynajmniej
a) 60mm.
b) 20mm.
c) 50mm.
d) 30mm.

12. Podczas badania przyczepności zaprawy klejowej przeprowadza się próbę oderwania

próbek styropianowych po
a) 24 godzinach.
b) 2 dobach.
c) 3 dobach.
d) 4 dobach.

13. Przyczepność zaprawy klejowej do podłoża uznajemy za dobrą, jeżeli zerwanie materiału

nastąpi
a) w styropianie.
b) na styku zaprawy i styropianu.
c) na styku zaprawy i podłoża.
d) w warstwie zaprawy.


14. Wykonywanie prac termoizolacyjnych może grozić zamarznięciem wody, jeżeli średnia

dobowa temperatura jest niższa niż
a) 7°C.
b) 5°C.
c) 6°C.
d) 8°C.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

15. Przygotowanie podłoża mineralnego do robót termoizolacyjnch rozpoczyna się od

dokładnego umycia elewacji i usunięcia luźno przylegających powłok malarskich oraz
a) zmycia kwasem solnym.
b) mocno związanych z podłożem ziaren kruszywa.
c) piaskowania.
d) słabo związanych z podłożem ziaren kruszywa.

16. Zaprawa klejowa na powierzchni płyty powinna być rozłożona w postaci pasma

obwodowego i
a) kilku placków zaprawy rozmieszczonych w narożach.
b) kilku placków zaprawy rozmieszczonych równomiernie na pozostałej powierzchni

płyty.

c) jednego placka zaprawy na środku.
d) dwóch placków zaprawy na środku.

17. Izolacje typu ciężkiego składają się z dwóch do czterech warstw wkładek. Wkładki

chronią powłoki bitumiczne przed ………………………………………………...


18. Kompozytowe produkty izolacyjne są produkowane o grubościach …………………….

19. Murkiem ceglanym zabezpiecza się izolacje ciężkie przeciwwilgociowe, pionowe,.

Wykonuje się go na zaprawie …………………..


20. Izolacje z folii z tworzyw sztucznych produkuje się przede wszystkim z ………………
…………………………………………………..


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie izolacji

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

18.

19.

20.

Razem:












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. Literatura

1. Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady. Warszawa 2004r.
2. Szyszko K. Atlas budowlany PRO SCHOLA Gdańsk 2000r
3. Tauszyński K. Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP. Warszawa 1998r.
4. Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP. Warszawa 1988r.
5. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa

1997r.

6. Katalogi firm

