„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Artur Kryczka
Wykonywanie
robót
zbrojarskich
i
betoniarskich
712[06].Z3.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Teresa Florczak
mgr inż. Alicja Zajączkowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[06].Z3.01
,,Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich’’ zawartej w modułowym programie
nauczania dla zawodu murarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Zastosowanie betonu i żelbetu w budownictwie, współpraca betonu i stali
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Przygotowanie i montaż zbrojenia
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Betonowanie
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Wykonywanie robót zbrojarskich
i betoniarskich”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie
murarz 712[06].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
cele kształcenia,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych i intelektualnych,
−
przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
−
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań ,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat jednostek modułowych
712[06].Z3
Technologia prac pomocniczych
712[06].Z1.01
Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich
712[06].Z1.02
Organizacja stanowiska pracy murarza
712[06].Z1.03
Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych
712[06].Z1.04
Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów
712[06].Z3.01
Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich
712[06].Z3.02
Wykonywanie robót ciesielskich
712[06].Z3.03
Wykonywanie izolacji
712[06].Z3.04
Osadzanie stolarki, ślusarki i innych elementów w murze
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
dobierać i stosować odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej stosownie do potrzeb,
−
stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
−
odczytywać i interpretować oznaczenia oznaki i instrukcje bhp,
−
utrzymywać porządek na stanowisku pracy,
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
−
stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych,
−
organizować stanowisko pracy murarza,
−
określać szacunkowo ilość materiału potrzebnej do wykonania mieszanki betonowej,
−
sporządzać zapotrzebowanie i rozliczenie materiału, z którego wykonuje się mieszankę
betonową,
−
sporządzać zapotrzebowanie i rozliczenie materiału,
−
wykonywać zaprawy budowlane sposobem ręcznym i mechanicznym,
−
wykonywać mieszanki betonowe sposobem ręcznym i mechanicznym,
−
stosować dodatki do zapraw i betonów,
−
porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
−
odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,
−
dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym,
−
zorganizować stanowisko pracy,
−
wybrać i ocenić przydatność materiału do robót,
−
przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy, -
−
wykonać mieszankę betonową,
−
zmontować rusztowanie do określonych robót,
−
dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania pracy,
−
dociąć wkładki stalowe na żądany wymiar,
−
wygiąć stal zbrojeniową do wymaganego kształtu,
−
wykonać montaż zbrojenia zgodnie z dokumentacją,
−
ułożyć zbrojenie w miejscu wbudowania,
−
przygotować mieszankę betonową wg receptury,
−
ułożyć i zagęścić mieszankę betonową w wykonywanym elemencie,
−
wykonać pielęgnowanie betonu,
−
przetransportować mieszankę betonową w poziomie i pionie,
−
przygotować i zastosować materiały pomocnicze,
−
zastosować materiał w sposób racjonalny,
−
określić szacunkowo ilość materiału do wykonania robót,
−
sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,
−
porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,
−
wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca:
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia prac pomocniczych 712[06].Z3
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich 712[06].Z3.01
Temat: Wykonanie i montaż szkieletu zbrojeniowego belki.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania szkieletów zbrojeniowych belek
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania szkieletu zbrojeniowego
belki,
−
wybrać i ocenić przydatność materiału do robót zbrojarskich,
−
dokonać pomiarów prętów zbrojeniowych,
−
dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania szkieletu zbrojeniowego,
−
dokonać cięcia prętów,
−
wygiąć stal zbrojeniową do wymaganego kształtu,
−
wykonać montaż zbrojenia zgodnie z dokumentacją.
Metody nauczania–uczenai się:
−
metoda tekstu przewodniego,
Propozycja kompozycji arkusza tekstu przewodniego:
Klasa: …………………….
Imię i nazwisko ucznia: ……………………………………….
Temat: Wykonanie i montaż szkieletu zbrojeniowego belki.
I. Pytania kontrolne
1.Jakie rodzaje prętów zbrojeniowych występują w belce?
2. Ile prętów zbrojeniowych znajduje się w belce według załączonej dokumentacji oraz jakie
są średnice tych prętów?
3. Jakimi sposobami łączy się pręty w szkielety zbrojeniowe?
4. Jakimi rodzajami węzłów można połączyć pręty zbrojeniowe?.
II. Planowanie
1.Zaplanuj narzędzia i materiały potrzebne do wykonania szkieletu zbrojeniowego.
2.Zaplanuj kolejność czynności wykonania szkieletu zbrojeniowego.
3.Podaj czynności, które wykonasz przygotowując pręty zbrojeniowe.
4. Podaj kolejność czynności przy montażu szkieletu.
III. Zatwierdzenie.
Jeżeli Twoje odpowiedzi i planowanie są poprawne, uzyskałeś akceptację nauczyciela:
pobierz narzędzia i materiały, przystąp do pracy według zaplanowanych etapów i po każdym
etapie dokonaj oceny wykonanych czynności. Jeśli wykonałeś zadanie poproś nauczyciela
o jego ocenę.
IV. Wykonanie
Wykonaj czynności według planu –masz na to 90 minut. Przestrzegaj przepisów bhp podczas
pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
V. Sprawdzenie
Ocena
Etap
Opis
Twoja
Nauczyciela
Czyszczenie
zbrojenia
Prostowanie
prętów
Cięcie zbrojenia
do potrzebnego
wymiaru
Wygięcie prętów
zbrojeniowych
Zmontowanie
szkieletu belki
Uwagi:
Co sprawiło mi trudności?
Co wykonałem bez problemu?.
Poproś nauczyciela o ocenę .
Ocena pracy ……………………….Podpis nauczyciela ……………………….
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna
Czas: 135 minut
Środki dydaktyczne:
−
arkusze tekstu przewodniego,
−
dokumentacja do zadania,
−
zestaw prętów zbrojeniowych,
−
drut wiązałkowy,
−
klucz do wiązania,
−
kreda.
−
przymiar składany lub zwijany,
−
nożyce do cięcia prętów,
−
giętarka ręczna,
−
stanowisko montażowe,
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu zadania i rozdanie arkuszy tekstu przewodniego.
3. Realizacja tematu:
−
każdy uczeń wypełnia arkusz tekstu przewodniego (pytania kontrolne -10 minut,
planowanie -20 minut),
−
po wypełnieniu każdej części uczeń zgłasza się do nauczyciela i po uzyskaniu jego
akceptacji przygotowuje stanowisko pracy,
−
każdy uczeń wykonuje ćwiczenie według planu - 90 minut,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
−
każdy uczeń dokonuje oceny poszczególnych etapów swojej pracy, wypełniając
odpowiednią część arkusza tekstu przewodniego,
−
uczniowie zgłaszają wykonanie zadania, nauczyciel dokonuje oceny całości
i odbioru pracy.
4. Nauczyciel zbiera arkusze tekstu przewodniego od wszystkich uczniów.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Przygotuj informacje dotyczące transportu szkieletów zbrojeniowych na miejsce
wbudowania.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
analiza i opracowanie arkuszy tekstu przewodniego, zwłaszcza ostatniej jego części gdzie
uczeń wskazuje co sprawiło mu trudności a jakie elementy zadania wykonywał bez
problemu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca:
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia prac pomocniczych 712[06].Z3
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich 712[06].Z3.01
Temat: Narzędzia i sprzęt do cięcia stali zbrojeniowej.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dobierania narzędzi i sprzętu do cięcia stali
zbrojeniowej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
rozpoznać i ocenić zakres stosowania narzędzi i sprzętu do cięcia stali,
−
dobrać narzędzia i sprzęt do cięcia stali zbrojeniowej,
−
ocenić stan techniczny narzędzi i sprzętu,
−
dokonać cięcia prętów.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zbiorowa.
Czas: 90 minut
Środki dydaktyczne:
−
zestaw prętów zbrojeniowych o różnych przekrojach i średnicach,
−
nożyce ręczne do cięcia prętów,
−
nożyce mechaniczne do cięcia prętów,
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu zadania i omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
nauczyciel prezentuje nożyce ręczne do cięcia prętów, omawia ich zastosowanie,
elementy i zasadę działania,
−
nauczyciel przeprowadza instruktaż stanowiskowy bhp,
−
nauczyciel dokonuje cięcia nożycami ręcznymi kilku prętów, omawia sposób oceny stanu
technicznego oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące ich utrzymania,
−
uczniowie pod nadzorem nauczyciela dokonują cięcia prętów za pomocą nożyc
ręcznych,
−
nauczyciel prezentuje nożyce mechaniczne do cięcia prętów, omawia ich
zastosowanie, elementy i zasadę działania, sposób oceny stanu technicznego oraz
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące ich utrzymania,
−
nauczyciel dokonuje cięcia nożycami mechanicznymi kilku prętów,
−
uczniowie pod nadzorem nauczyciela dokonują cięcia prętów za pomocą nożyc
mechanicznych,
4. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Zapoznać się z instrukcją obsługi palnika acetylenowo – tlenowego i określić jego
zastosowanie do cięcia prętów zbrojeniowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Zastosowanie betonu i żelbetu w budownictwie, współpraca
betonu i stali
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Znając możliwości stosowania elementów wykonanych z betonu wskaż je na dowolnie
wybranym obiekcie budowlanym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać oględzin obiektu,
2) dokonać próby określenia elementów obiektu z pomocą materiału nauczania ( rys.1.),
3) wypisać nazwy zidentyfikowanych elementów,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać uzasadnienia wyboru elementów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
praca z tekstem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
W dowolnym obiekcie budowlanym wskaż elementy, które mogą być wykonane
z żelbetu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać oględzin obiektu,
2) dokonać próby określenia elementów obiektu z pomocą materiału nauczania ( rys.1.),
3) wypisać nazwy zidentyfikowanych elementów,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać uzasadnienia wyboru elementów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
praca z tekstem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na modelu szkieletu zbrojenia wskaż poszczególne rodzaje prętów. Omów znaczenie
poszczególnych elementów zbrojenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się dokładnie z zadanym modelem zbrojenia,
2) dokonać analizy poszczególnych prętów,
3) sporządzić rysunki i opis elementów modelu, określając ich znaczenie,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia,
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
praca z tekstem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– modele różnych elementów ściennych z opisem poszczególnych prętów,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Przygotowanie i montaż zbrojenia
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oczyścić pręty stalowe zabrudzone farbą olejną i smarem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać dokładnych oględzin podanych próbek stali,
2) zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad stosowania preparatu odtłuszczającego,
3) wykonać czyszczenie,
4) wytrzeć do sucha pręty zbrojenia,
5) posprzątać stanowisko pracy,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Wyposażenie stanowiska pracy:
– odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
– zestaw próbek stali zbrojeniowej,
– preparaty odtłuszczające,
– materiały do oczyszczenia i osuszenia
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj prostowanie kilku prętów zbrojeniowych różnej średnicy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) sprawdzić płytę i klucze zbrojarskie,
4) oczyść pręty zbrojenia (jeżeli to konieczne),
5) przygotować pręty w kolejności od najmniejszej średnicy,
6) wykonać ćwiczenie, zaczynając od prętów najbardziej prostych,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
zestaw prętów zbrojarskich,
−
podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich,
−
podstawowy sprzęt pomiarowy,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj cięcie kilku prętów zbrojeniowych różnej średnicy do określonej długości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dokonać pomiaru prętów, z zaznaczeniem miejsca cięcia,
4) sprawdzić nożyce ręczne do cięcia prętów zbrojenia,
5) przygotować pręty w kolejności od najmniejszej średnicy,
6) wykonać cięcie kolejnych prętów,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
zestaw prętów zbrojarskich,
−
podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich,
−
podstawowy sprzęt pomiarowy,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 4
Wykonaj gięcie kilku prętów zbrojeniowych różnej średnicy zgodnie z rysunkiem
roboczym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkami roboczymi,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) sprawdzić prawidłowość działania giętarki ręcznej,
5) przygotować pręty zbrojenia w kolejności przewidzianych prac, uwzględniając liczbę gięć
i średnice giętych prętów,,
6) wykonać gięcie kolejnych prętów,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
zestaw prętów zbrojarskich,
−
podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich,
−
podstawowy sprzęt pomiarowy,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Wykonaj montaż szkieletu zbrojarskiego za pomocą druta wiązałkowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania (poradnik dla ucznia, rozdz.4.2.1),
2) przygotować pręty zbrojenia i drut wiązałkowy,
3) wykonać montaż szkieletu zbrojeniowego,
4) posprzątać stanowisko pracy,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
zestaw prętów zbrojarskich,
−
podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich,
−
podstawowy sprzęt pomiarowy,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
apteczka.
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 6
Połącz przygotowane pręty zbrojenia belki spocznikowej, wg rysunku roboczego.
Przygotowanie szkieletu zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania i umieść go
w deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać pręty zbrojeniowe,
4) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
5) zorganizować stanowisko do montażu,
6) rozstawić część prętów głównych belki,
7) założyć strzemiona,
8) połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego,
9) umieścić szkielet zbrojenia w deskowaniu,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Wyposażenie stanowiska pracy:
– odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
– rysunki robocze belek spocznikowych,
– zestaw prętów zbrojeniowych,
– zestaw strzemion,
– drut wiązałkowy,
– cęgi,
– przymiar metrowy,
– kozły,
– przygotowane deskowanie,
– apteczka,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3. Betonowanie
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie przedstawionej dokumentacji dokonaj wyboru środków transportu dla
mieszanki betonowej na miejsce wbetonowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować przedstawioną dokumentację,
2) przeanalizować materiał nauczania(poradnik dla ucznia rozdz.4.3.1),
3) wykonać ćwiczenie, wybierając co najmniej dwa różne rozwiązania,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
praca z tekstem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusze papieru A4,
−
ołówek,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
W danej formie wykonaj drobnowymiarowy element betonowy uwzględniając
zagęszczanie ręczne. Mieszankę betonową przygotuj metodą ręczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) wykonać mieszankę betonową, zgodnie z zadaną recepturą i przetransportować ją na
miejsce wykorzystania,
5) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem ręcznym,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) omówić zasady pielęgnacji świeżego betonu,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
materiały do wykonania mieszanki betonowej,
−
podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
sprzęt do transportu mieszanki betonowej,
−
forma do zabetonowania,
−
podstawowy sprzęt pomiarowy,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
W danej formie wykonaj drobnowymiarowy element betonowy uwzględniając
zagęszczanie mechaniczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) sprawdzić działanie dostępnych maszyn,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) przetransportować mieszankę betonową na miejsce wykorzystania,
7) wykonać betonowanie, a następnie zagęszczanie mechaniczne,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) omówić zasady pielęgnacji świeżego betonu,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
zestaw prętów zbrojarskich,
−
podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
sprzęt do transportu mieszanki betonowej,
−
zestaw wibratorów mechanicznych
−
podstawowy sprzęt pomiarowy,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Określ czynności przy pielęgnacji betonu, który został wykonany przy użyciu cementu
portlandzkiego, zakładając różne warunki atmosferyczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić na czym polega pielęgnacja betonu,
2) wypisać czynności dla warunków atmosferycznych umiarkowanych,
3) wypisać czynności postępowania w przypadku upałów,
4) wypisać czynności postępowania przypadku pogody deszczowej,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
długopis, ołówek,
−
arkusz papieru A4,
−
literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie robót
betoniarskich i zbrojarskich”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić miejsce położenia zbrojenia
głównego w belkach
C
P
b
2
Wybrać sposób transportowania
mieszanki betonowej
B
P
a
3
Określić warunki betonowania
C
P
b
4
Scharakteryzować sposób układania
mieszanki betonowej
C
P
warstwami
5
Podać funkcję prętów pomocniczych
A
P
niezmienności
położenia
6
Rozróżnić sprzęt do opuszczania
mieszanki betonowej
B
P
a
7
Rozróżnić urządzenie do zgęszczania
mieszanki betonowej
B
P
b
8
Zdefiniować cel zgęszczania mieszanki
betonowej
A
P
a
9
Rozróżnić warunki ręcznego cięcia stali
zbrojeniowej, w zależności od średnicy
B
P
b
10
Określić warunki betonowania
C
P
b
11
Rozpoznać narzędzia do cięcia prętów
zbrojenia
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
12
Dobrać narzędzia i sprzęt do prostowania
stali zbrojeniowej
C
P
b
13
Określić warunki gięcia stali
zbrojeniowej
B
P
a
14
Określić sposoby łączenia prętów
zbrojenia w szkielet zbrojeniowy
C
P
wiązania
drutem
wiązałkowym
15
Określić zasięg działania wibratorów
wgłębnych
C
PP
a
16
Porównać warunki pracy betonu i stali
C
PP
rozciąganie
17
Analizować czynniki decydujące o
sposobie zagęszczania mieszanki
betonowej
C
PP
wymiary,
18
Określić rozmieszczenie i liczbę prętów
zależnie od pracy elementu
C
PP
konstrukcyjne
go, klasy,
19
Określić zasady pielęgnacji betonu
C
PP
7 dni
20
Wybrać sposób zagęszczania elementów
prefabrykowanych
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania robót zbrojarskich i betoniarskich.
Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz zadania z luką. Zadania
z luką wymagają uzupełnienia luki.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Zbrojenie główne stanowią pręty dolne w belce
a) wspornikowej.
b) swobodnie podpartej.
c) jednostronnie zamocowana.
d) jednostronnie utwierdzonej.
2. Maksymalna odległość transportu mieszanki betonowej za pomocą samochodu wywrotki
wynosi
a) do 2km.
b) do 300m.
c) do 5km.
d) do 80m.
3. Przy betonowaniu z wysokości 2-3m należy stosować
a) rury zsypowe teleskopowe.
b) rynny spustowe.
c) taśmociąg.
d) rynny spustowe z lejami zsypowymi.
4. Przy betonowaniu elementów o dużych wymiarach mieszankę betonową należy układać
……………………………….. prostopadłymi do kierunku działających sił.
5. Pręty pomocnicze mają zwykle na celu zapewnienie …………………………………
…………………………………….. zbrojenia głównego podczas montażu i betonowania.
6. Na rysunku przedstawiona jest
a) rura teleskopowa.
b) rynna blaszana.
c) pompa.
d) rynna spustowa.
7. Na rysunku przedstawiony jest
a) wibrator wgłębny.
b) wibrator powierzchniowy.
c) stół wibracyjny.
d) wibrator przyczepny.
8. Celem zagęszczania mieszanki betonowej jest
a) ściślejsze ułożenie ziaren kruszywa.
b) lepsze wymieszanie spoiwa i wody.
c) jej napowietrzenie.
d) utrzymanie stałej wilgotności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
9. Stal zbrojeniową tnie się ręcznie, jeżeli jej ilość jest niewielka, a średnica nie przekracza
a) 50mm.
b) 20mm.
c) 40mm.
d) 32mm.
10. Jeżeli temperatura powietrza nie przekracza 20°C to czas od wymieszania składników
mieszanki betonowej do jej ułożenia w deskowaniu nie może przekroczyć
a) 1 h.
b) 1,5 h.
c) 2 h.
d) 2,5 h.
11. Urządzenie przedstawione na rysunku to
a) giętarka mechaniczna.
b) nożyce ręczne jednoręczne.
c) nożyce ręczne dwuręczne.
d) nożyce mechaniczne.
.
12. Do prostowania stali zbrojeniowej w kręgach zastosujesz
a) klucz zbrojarski.
b) wciągarkę ręczną.
c) płytkę zbrojarską.
d) giętarkę ręczną.
13. Pręty zbrojenia można giąć ręcznie za pomocą klucza zbrojarskiego, jeżeli ich średnica
nie przekracza
a) 32mm.
b) 40mm.
c) 28mm.
d) 24mm.
14. Pręty w szkielet zbrojeniowy łączy się za pomocą zgrzewania, spawania oraz …………
…………………………………………
15. Zasięg działania wibratorów wgłębnych wynosi
a) 20-80 cm.
b) 10-15 cm.
c) 100-120 cm.
d) 10 do 40 cm.
16.
Współpraca betonu i stali w konstrukcjach żelbetowych oparta jest na tym, że beton
pracuje
na
ściskanie
a
pręty
stalowe
pracują
przede
wszystkim
na
………...…………….oraz na ściskanie i ścinanie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
17. Na sposób zagęszczania mieszanki betonowej maja wpływ następujące czynniki
−
kształt i ……………….. elementów,
−
zawartość stali zbrojeniowej,
−
przeznaczenie i położenie elementów,
−
zakres robót betoniarskich,
−
……………………mieszanki.
18. Rozmieszczenie prętów nośnych oraz ich liczba w przekroju zależą od
−
rodzaju elementu ………………………………. ,
−
obciążenia,
−
…………. stali zbrojeniowej,
−
klasy betonu,
−
kierunku betonowania elementu,
−
sposobu zagęszczania betonu.
19. Świeży beton należy polewać wodą przez …………. od momentu betonowania jeżeli
użyty był do jego wykonania cement portlandzki.
20. Do zagęszczania elementów prefabrykowanych służą najlepiej
a) wibratory przyczepne.
b) stoły wibracyjne.
c) wibratory powierzchniowe.
d) wibratory wgłębne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich
Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
5.
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
15.
a
b
c
d
16.
17.
18.
19.
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST II
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej,,Wykonywanie
robót
betoniarskich i zbrojarskich”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić miejsce położenia zbrojenia
głównego w belkach
A
P
górnej
2
Rozróżnić pręty zbrojeniowe
B
P
c
3
Określić warunki betonowania
C
P
b
4
Określić sposób układania mieszanki
betonowej
C
P
działających
sił
5
Określić funkcję prętów pomocniczych
C
P
betonowania
6
Dobrać środki transportu mieszanki
betonowej
C
P
b
7
Rozróżnić urządzenie do zgęszczania
mieszanki betonowej
B
P
d
8
Określić cel zgęszczania mieszanki
betonowej
C
P
formy lub
deskowania
9
Określić warunki ręcznego cięcia stali
zbrojeniowej
C
P
32mm
10
Określić warunki betonowania
C
P
a
11
Wskazać sposób czyszczenia stali
zbrojeniowej
B
P
a
12
Dobrać narzędzia i sprzęt do
prostowania stali zbrojeniowej
C
P
d
13
Określić warunki gięcia stali
zbrojeniowej
C
P
32mm
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
14
Podać sposoby łączenia prętów
zbrojenia w szkielet zbrojeniowy
A
P
spawania
15
Określić promień działania wibratorów
wgłębnych
C
PP
a
16
Analizować warunki pracy stali
C
PP
rozciągające
17
Analizować czynniki decydujące o
sposobie zagęszczania mieszanki
betonowej
C
PP
ilość
18
Określić rozmieszczenie prętów
zależnie od pracy elementu
C
PP
betonu, stali
19
Określić zasady pielęgnacji betonu
C
PP
14 dni
20
Określić warunki zagęszczania
C
PP
5 cm
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania robót zbrojarskich i betoniarskich.
5. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz zadania z luką. Zadania
z luką wymagają uzupełnienia luki.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. W belce jednostronnie utwierdzonej zbrojenie główne znajduje się w części
………………………… przekroju.
2. Na rysunku przedstawione są
a) pręty nośne odgięte.
b) pręty rozdzielcze.
c) strzemiona.
d) pręty główne.
3. Przy betonowaniu z wysokości 1-2m należy stosować
a) rury zsypowe teleskopowe.
b) rynny spustowe.
c) taśmociąg.
d) rynny spustowe z lejami zsypowymi.
4. Przy betonowaniu elementów o dużych wymiarach, mieszankę betonową należy układać
warstwami prostopadłymi do kierunku ………………………………….
5. Pręty pomocnicze mają zwykle na celu zapewnienie niezmienności położenia zbrojenia
głównego podczas montażu i ……………………...
6. Mieszankę betonową na odległość 15km można transportować za pomocą
a) wywrotki samochodowej.
b) betonomieszarki o mieszaniu ciągłym.
c) pomp.
d) japonki.
7. Na rysunku przedstawiony jest
a) wibrator przyczepny .
b) stół wibracyjny.
c) wibrator powierzchniowy.
d) wibrator wgłębny.
8. Celem zagęszczania mieszanki betonowej jest ściślejsze ułożenie ziaren kruszywa,
dokładne
wypełnienie
……………………………………………………………oraz
zmniejszenie porowatości betonu poprzez usunięcie powietrza z mieszanki betonowej.
9. Stal zbrojeniową tnie się ręcznie, jeżeli jej ilość jest niewielka, a średnica prętów nie
przekracza ……………… .
10. Jeżeli temperatura powietrza przekracza 20°C to czas od wymieszania składników
mieszanki betonowej do jej ułożenia w deskowaniu nie może przekroczyć
a) 1 h.
b) 1,5 h.
c) 2 h.
d) 2,5 h.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
11. Pręty zbrojeniowe są zabrudzone błotem, oczyścisz je za pomocą
a) szczotki.
b) piaskowania.
c) palnikiem.
d) opalania.
12. Pręty zbrojenia prostuje się ręcznie do średnicy
a) 10mm.
b) 40mm.
c) 15mm.
d) 20mm.
13. Pręty zbrojenia można giąć ręcznie za pomocą klucza zbrojarskiego jeżeli ich średnica nie
przekracza ……………
14. Pręty łączy się w szkielet zbrojeniowy za pomocą zgrzewania, ………………oraz
wiązania drutem wiązałkowym.
15. Promień działania wibratorów wgłębnych wynosi
a) 20-80 cm.
b) 10-15 cm.
c) 100-120 cm.
d) 10 do 40 cm.
16. Pręty nośne są najważniejszymi prętami w konstrukcjach żelbetowych, ponieważ
wzmacniają przekrój betonu przejmując naprężenia ściskające lub …………….
17. Na sposób zagęszczania mieszanki betonowej oprócz kształtu i wymiarów elementu,
konsystencji mieszanki betonowej i zakresu robót mają wpływ następujące czynniki
przeznaczenie, położenie elementu i ……………………… zbrojenia.
18. Rozmieszczenie prętów nośnych oraz ich liczba w przekroju zależą między innymi od
klasy ……………………… i klasy ...........................
19. Świeży beton należy polewać wodą przez …………. od momentu betonowania jeżeli
użyty był do jego wykonania cement hutniczy.
20. Przy zagęszczaniu mieszanki betonowej wibratorami powierzchniowym, ślady kolejnych
położeń wibratora powinny zachodzić na siebie pasami o szerokości ..................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich
Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
5.
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
9.
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
14.
15.
a
b
c
d
16.
17.
18.
19.
20.
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Abramowicz M.: Roboty betonowe. Arkady 1982.
2. Abramowicz M.: Roboty betonowe na placu budowy. Arkady 1992.
3. Adamiec B. Adamiec M:. Roboty betoniarsko zbrojarskie. WSiP. Warszawa 1993.
4. Kettler K: Murarstwo cz. 2. Warszawa 2002.
5. Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 1992.
6. Słowiński Z: Technologia budownictwa 2 WSiP. Warszawa 1996.
7. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią 1. WSiP. Warszawa 1997.
8. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa
1997 z nowymi specyfikacjami uwzględniającymi nowe technologie wykonywania robót
w budownictwie.
9. Katalogi firm