„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Artur Kryczka
Wykonywanie robót ciesielskich
712[06].Z3.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr inż. Ewelina Sadowska
inż. Andrzej Szolc
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[06].Z3.02
,,Wykonywanie robót ciesielskich’’ zawartej w modułowym programie nauczania dla
zawodu murarz.
Wydawca,
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Składowanie i obróbka drewna
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Deskowania do robót betoniarskich
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Rusztowania
18
5.3.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Wykonywanie robót ciesielskich”,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie murarz 712[06].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
cele kształcenia,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych i intelektualnych,
−
przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
−
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań ,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat jednostek modułowych
712[06].Z3
Technologia prac pomocniczych
712[06].Z1.01
Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich
712[06].Z1.02
Organizacja stanowiska pracy murarza
712[06].Z1.03
Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych
712[06].Z1.04
Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów
712[06].Z3.01
Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich
712[06].Z3.02
Wykonywanie robót ciesielskich
712[06].Z3.03
Wykonywanie izolacji
712[06].Z3.04
Osadzanie stolarki, ślusarki i innych elementów w murze
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
−
rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
−
stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
−
odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,
−
przenieść wymiary z dokumentacji na miejsce wykonania,
−
dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym,
−
zorganizować stanowisko pracy,
−
przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy,
−
zmontować rusztowanie w ramach robót ciesielskich,
−
dobrać i ocenić przydatność materiałów do wykonania zadań,
−
dobrać narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich,
−
dokonać cięcia i przycinania materiałów drzewnych do wymaganej długości i kształtu,
−
wykonać elementy deskowania poza miejscem wbudowania,
−
wykonać proste złącza ciesielskie,
−
wykonać proste złącza przy użyciu łączników metalowych,
−
wykonać konstrukcję wsporczą pod deskowanie,
−
wykonać montaż deskowania,
−
wykonać zabezpieczenie przed zmianą kształtu deskowania,
−
wykonać deskowanie belki i słupa.
−
zastosować materiał w sposób racjonalny,
−
określić szacunkowo ilość materiału niezbędnego do wykonania robót,
−
sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,
−
porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,
−
wykonać pracę z zachowaniem przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz712[06]
Moduł: Technologia robót pomocniczych712[06].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót ciesielskich 712[06].Z3.02
Temat: Składowanie drewna na placu budowy.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonania składowiska drewna na placu budowy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
określić warunki składowania tarcicy na placu budowy,
−
zaplanować wykonanie składowisko tarcicy,
−
zaplanować układ warstw i zabezpieczenie stosów tarcicy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zespołowa.
Czas: 90 minut.
Środki dydaktyczne:
−
plansze,
−
tarcica,
−
listwy drewniane,
−
bale drewniane,
−
folia polietylenowa lub arkusze papy.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
−
charakterystyka warunków składowania tarcicy na placu budowy,
−
pokaz wykonania podłoża pod składowisko,
−
pokaz układania kolejnych warstw desek,
−
zabezpieczenie stosu przed wodą opadową.
Faza kończąca
4. Uporządkowanie klasopracowni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Praca domowa.
Sporządzić wykaz narzędzi ręcznych do obróbki drewna.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia robót pomocniczych712[06].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie robót ciesielskich 712[06].Z3.02
Temat: Wykonanie złączy ciesielskich łącznikowych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania złącza ciesielskiego łącznikowego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
przygotować stanowisko do wykonania złącza,
−
dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania złącza,
−
wytrasować element,
−
przyciąć element do odpowiednich wymiarów,
−
wykonać połączenie,
−
zdemontować stanowisko i zagospodarować odpady.
Metody nauczania:
−
ćwiczenie praktyczne,
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 90 minut.
Środki dydaktyczne:
−
rysunek roboczy złącza,
−
zestaw narzędzi do trasowania: ołówek ciesielski, miarka składana, stalowa miarka
zwijana, płócienna miarka zwijana, liniał, cyrkiel nastawny, kątownik prostokątny,
kątownik przylgowy, kątownik nastawny,
−
zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
−
wiertarka,
−
wkrętarka,
−
młotek, obcęgi,
−
kołki, śruby, gwoździe,
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
−
rozdanie tematów ćwiczeń zawierających rysunki robocze złącza,
−
zapoznanie się uczniów z zadaniem,
−
dobór narzędzi i sprzętu,
−
wytrasowanie elementów,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
wykonanie złącza.
4. Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów.
5. Uczeń po zakończeniu, prezentuje wykonane ćwiczenie.
Faza kończąca
6. Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa.
Zapoznać się z rodzajami złączy ciesielskich wrębowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności
−
analiza aktywności uczniów podczas zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Składowanie i obróbka drewna
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj, na podstawie rysunku roboczego, złącze ciesielskie łącznikowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania zadania,
2) wybrać odpowiednie elementy potrzebne do wykonania złącza,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wykonać trasowanie elementów,
5) wykonać ciecie elementów,
6) połączyć przygotowane elementy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– zestaw narzędzi do trasowania: ołówek ciesielski, miarka składana, stalowa miarka
zwijana, płócienna miarka zwijana, liniał, cyrkiel nastawny, kątownik prostokątny,
kątownik przylgowy, kątownik nastawny,
– zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
– wiertarka,
– wkrętarka,
– młotek, cęgi,
– kołki, śruby, gwoździe,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj, na podstawie rysunku roboczego, złącze ciesielskie wrębowe typu zakładka
prosta.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania zadania,
2) wybrać odpowiednie elementy potrzebne do wykonania złącza,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wykonać trasowanie elementów,
5) wykonać ciecie elementów,
6) wykonać zdjęcie odpadu,
7) wykonać wręby,
8) wykonać wiercenie otworów,
9) połączyć elementy w złącze
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– zestaw narzędzi do trasowania: ołówek ciesielski, miarka składana, stalowa miarka
zwijana, płócienna miarka zwijana, liniał, cyrkiel nastawny, kątownik prostokątny,
kątownik przylgowy, kątownik nastawny,
– zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
– wiertarka,
– wkrętarka,
– młotek, cęgi,
– kołki, śruby,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj, na podstawie rysunku roboczego, złącze ciesielskie wrębowe typu zamek
prosty.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania zadania,
2) wybrać odpowiednie elementy potrzebne do wykonania złącza,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wykonać trasowanie elementów,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5) wykonać ciecie elementów,
6) wykonać zdjęcie odpadu,
7) wykonać wręby,
8) połączyć elementy w złącze
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– zestaw narzędzi do trasowania: ołówek ciesielski, miarka składana, stalowa miarka
zwijana, płócienna miarka zwijana, liniał, cyrkiel nastawny, kątownik prostokątny,
kątownik przylgowy, kątownik nastawny,
– zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
– młotek, cęgi,
– kołki, śruby, gwoździe,
– kartka, długopis, ołówek,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Deskowania do robót betoniarskich
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj deskowanie belki nadproża monolitycznego nad otworem drzwiowym
szerokości 1,00m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać tarcze boczne i tarczę dolną,
4) zamontować deski wspornikowe,
5) zmontować ściany deskowania,
6) sprawdzić prawidłowość ułożenia deskowania (poziom deskowania, prawidłowość
ułożenia tarczy dolnej)
7) zamontować konstrukcję na deskach wspornikowych,
8) sprawdzić rozpórki,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– zestaw materiałów tartych: deski, łaty, listwy,
– zestaw narzędzi do trasowania: ołówek ciesielski, miarka składana, stalowa miarka
zwijana, płócienna miarka zwijana, liniał, cyrkiel nastawny, kątownik prostokątny,
kątownik przylgowy, kątownik nastawny,
– zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
– młotek, cęgi,
– poziomnica,
– wiertarka mechaniczna,
– gwoździe,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj deskowanie stupa o przekroju prostokątnym i wymiarach 0,20x0,30cm oraz
wysokości 250cm wraz z zabezpieczeniem i usztywnieniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiednią ilość materiału niezbędnego do wykonania deskowania,
4) wykonać tarcze deskowania,
5) wykonać ramkę stabilizacyjną,
6) wykonać jarzma,
7) wykonać montaż całej konstrukcji,
8) sprawdzić pion wykonanego deskowania,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– zestaw materiałów tartych: deski, łaty, listwy,
– zestaw narzędzi do trasowania: ołówek ciesielski, miarka składana, stalowa miarka
zwijana, płócienna miarka zwijana, liniał, cyrkiel nastawny, kątownik prostokątny,
kątownik przylgowy, kątownik nastawny,
– zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
– młotek, cęgi,
– poziomnica, pion,
– gwoździe,
– elementy rusztowania,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj deskowania tradycyjne pod nadproże Kleina; szerokość otworu okiennego
150cm, grubość ściany z cegły 38cm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiednią ilość materiału niezbędnego do wykonania deskowania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
4) wykonać tarcze, z desek,
5) zamontować deski wspornikowe,
6) zmontować tarcze na deskach wspornikowych,
7) sprawdzić poziom wyznaczony przez deski wspornikowe, dokonać ewentualnej korekty,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy,
– zestaw narzędzi do trasowania: ołówek ciesielski, miarka składana, stalowa miarka
zwijana, płócienna miarka zwijana, liniał, cyrkiel nastawny, kątownik prostokątny,
kątownik przylgowy, kątownik nastawny,
– zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
– młotek, cęgi,
– poziomnica,
– wiertarka mechaniczna,
– gwoździe,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj deskowanie elementu wieńca stropu międzykondygnacyjnego zgodnie
z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać tarcze, z desek,
4) osadzić listwy podporowe,
5) wykonać osadzanie tarczy z jednoczesnym montażem wspornika,
6) wykonać ściągi,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Środki dydaktyczne:
– zestaw materiałów tartych: deski, łaty, listwy,
– zestaw narzędzi do trasowania: ołówek ciesielski, miarka składana, stalowa miarka
zwijana, płócienna miarka zwijana, liniał, cyrkiel nastawny, kątownik prostokątny,
kątownik przylgowy, kątownik nastawny,
– zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
– młotek, cęgi,
– poziomnica,
– wiertarka mechaniczna,
– gwoździe,
– drut do wykonania ściągów,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3. Rusztowania
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W zaplanowanym miejscu robót tynkarskich ustaw rusztowanie na kozłach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy. Ćwiczenie należy realizować w zespołach dwuosobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować elementy rusztowania,
2) przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie,
3) ustawić kozły i nałożyć podest,
4) sprawdzić poziom podestu,
5) sprawdzić stabilność rusztowania,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy rusztowania na kozłach,
−
miarka, poziomnica,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj elementy rusztowania na kozioł, które będzie przeznaczone do robót
murarskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać materiał,
4) dociąć materiał na elementy kozła,
5) wykonać kozioł,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
6) dociąć materiał na elementy podestu,
7) wykonać podest,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– zestaw materiałów tartych,
– zestaw narzędzi do trasowania: ołówek ciesielski, miarka składana, stalowa miarka
zwijana, płócienna miarka zwijana, liniał, cyrkiel nastawny, kątownik prostokątny,
kątownik przylgowy, kątownik nastawny,
– zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,
– młotek, cęgi,
– wiertarka mechaniczna,
– gwoździe,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej,,Wykonywanie robót
ciesielskich”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej
brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr.
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedzi
1
Określić warunki składowania
tarcicy
C
P
a
2
Scharakteryzować warunki
składowania drewna na placu
budowy
C
P
b
3
Wyjaśnić pojęcie trasowania
B
P
b
4
Dobrać narzędzia do trasowania
D
P
a
5
Określić zastosowanie dłut
C
P
b
6
Określić możliwość zastosowania
ręcznej piły tarczowej
C
P
c
7
Wskazać złącza ciesielskie
A
P
a
8
Rozpoznać elementy deskowania
B
P
c
9
Scharakteryzować deskowanie ław
fundamentowych
C
P
b
10
Określić warunki stabilizacji
deskowania ławy fundamentowej
C
P
a
11
Określić warunki deskowania
nadproży
C
P
c
12
Scharakteryzować deskowanie
słupów
C
P
b
13
Określić warunki deskowania
C
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
stropu
14
Podać zakres stosowania rusztowań
stojakowych
A
P
a
15
Określić funkcję złączy
C
PP
sił
16
Wyjaśnić pojęcie deskowań
inwentaryzowanych
C
PP
inwentaryzowanym
17
Określić cel obróbki
wykończeniowej drewna
C
PP
powierzchni
drewna
18
Scharakteryzować podział
deskowań ze względu na sposób
przesuwania tarcz
C
PP
ślizgowe
19
Określić warunki rozdeskowania
konstrukcji
C
PP
wytrzymałości
zawetowanego
elementu
20
Określić zastosowanie rusztowań na
kozłach
C
PP
wnętrzach
budynków
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania robót ciesielskich.
W teście znajdują się pytania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa)
oraz pytania z luką. Pytania z luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
w zadaniach z luką wpisz brakujący wyraz lub wyrazy.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Tarcica powinna być przechowywana na placu budowy w taki sposób, aby nie ulegała
zawilgoceniu przez wodę
a) opadową ani od wilgoci gruntowej.
b) opadową.
c) wodę gruntową.
d) deszczową.
2. Składowaną tarcice można nakryć folią lub arkuszami papy, jeżeli
czas składowania nie
przekracza
a) 5 dni a wilgotność desek jest większa niż30.
b) 10 dni a wilgotność desek nie jest większa niż30%.
c) 10 dni a wilgotność desek nie jest większa niż50%.
d) 5 dni a wilgotność desek jest większa niż50%.
3. Trasowanie elementu jest to
a) wycięcie elementu z materiału z 5 milimetrowym naddatkiem.
b) rozrysowanie i wymierzenie kształtu oraz wielkości elementu na materiale.
c) wycięcie elementu z materiału.
d) wymierzenie kształtu i wielkości elementu na materiale.
4. Do trasowania elementów służą między innymi
a) liniały, miarki i kątowniki.
b) przecinaki i piły.
c) strugi i piły.
d) kątowniki i przecinaki.
5. Do wykonania w drewnie gniazd i otworów służą
a) piły tarczowe.
b) dłuta.
c) kątowniki.
d) strugi.
6. Ręczną piłą tarczową można przecinać deski i listwy, jeżeli ich grubość nie przekracza
a) 22mm.
b) 25mm.
c) 38mm.
d) 40mm.
7. Najbardziej typowe złącza ciesielskie to
a) złącza wrębowe.
b) złącza gwoździowane.
c) złącza nakładkowe.
d) złącza na skowy.
8. Jarzmo jest elementem deskowania
a) belki.
b) płyty.
c) słupa.
d) schodów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
9. Deskowanie ławy fundamentowej można wykonać z pojedynczej deski, jeżeli wysokość
ławy nie przekracza
a) 20 cm.
b) 30 cm.
c) 40 cm.
d) 50 cm.
10. Stabilizacja deskowania ławy fundamentowej polega na
a) wstawieniu rozpórek między kołki i związaniu ich drutem.
b) wstawieniu rozpórek między kołki.
c) związaniu kołków drutem.
d) związaniu rozpórek drutem.
11. Tarcze, deskowania nadproża podpiera się słupkami. jeżeli szerokość otworu w świetle
ścian przekracza
a) 2,0 m.
b) 2,5 m.
c) 1,5 m.
d) 3,0 m.
12. Tradycyjne deskowanie słupa o przekroju okrągłym zastępuje się deskowaniem z
a) dwuteowników.
b) rur stalowych lub utwardzonej tektury.
c) blach.
d) okrąglaków.
13. Deskowanie stropu podwiesza się do belek w przypadku wykonywania stropu
a) na belkach drewnianych.
b) na belkach żelbetowych.
c) płytowego.
d) na belkach stalowych.
14. Rusztowania stojakowe można stosować do wysokości
a) 20 m.
b) 30 m.
c) 40 m.
d) 25 m.
15. Zadaniem złączy jest przenoszenie z jednego elementu na drugi …….. powstałych
w wyniku działania obciążeń.
16. Jeżeli deskowanie jest złożone z elementów i przewidziane do wielokrotnego użycia to
mamy do czynienia z deskowaniem powtarzalnym lub .....................………………...
17. Celem obróbki wykończeniowej drewna jest uszlachetnienie ..................................…….
18. Zależnie od sposobu przenoszenia tarcz z zabetonowanej części ściany na inną,
deskowania powtarzalne dzielimy na przestawne, tunelowe i ……………………………
19. Do rozdeskowania konstrukcji żelbetowych można przystąpić po stwierdzeniu dostatecznej
………………………………… i uzyskania zezwolenia upoważnionej do tego osoby.
20. Do prac murarskich, tynkarskich i okładzinowych jest stosowane rusztowane kozłowe,
które najczęściej wykorzystujemy do robót prowadzonych we ..........................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie robót ciesielskich
Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
16.
17.
18.
19.
20.
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie robót
ciesielskich”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej
brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny
szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedzi
1
Określić warunki składowania tarcicy
C
P
a
2
Scharakteryzować warunki składowania
drewna na placu budowy
C
P
b
3
Określić kolejność czynności przy obróbce
drewna
C
P
a
4
Określić zastosowanie narzędzi
C
P
d
5
Określić zastosowanie dłut
C
P
a
6
Rozpoznać rodzaj piły
B
P
b
7
Określić warunki strugania
C
P
d
8
Rozpoznać rodzaj urządzenia
B
P
a
9
Określić rozstaw między jarzmami
C
P
b
10
Scharakteryzować deskowanie słupa o
przekroju okrągłym
C
P
d
11
Określić warunki deskowania nadproży
C
P
d
12
Scharakteryzować deskowanie stropu
płytowego
C
P
a
13
Określić wysokość rusztowań
drabinowych
C
P
d
14
Rozpoznać rodzaj rusztowania
B
P
c
15
Określić pracę złączy
C
PP
obciążeń
16
Scharakteryzować wymogi dotyczące
rusztowań
C
PP
leżni
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
17
Określić wymagania dotyczące deskowań
C
PP
deformacje
18
Dobrać rodzaj deskowania
D
PP
ściany
19
Scharakteryzować pochylenie rusztowania
na wysuwnicach
C
PP
1
20
Określić elementy piły tarczowej
C
PP
tarcza
zębata
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania robót ciesielskich.
5. W teście znajdują się zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa)
oraz pytania z luką. Zadania z luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź w
pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
w pytaniach z luką wpisz brakujący wyraz lub wyrazy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Tarcicę na placu budowy przechowuje się w
a) stosach.
b) pryzmach.
c) silosach.
d) formach.
2. Składowaną tarcice przekłada się listwami tak, aby odstęp pionowy miedzy deskami
wynosił około
a) 4 cm.
b) 2 cm.
c) 8 cm.
d) 10cm.
3. Trasowanie elementu wykonuje się
a) przed przystąpieniem do właściwej obróbki.
b) po obróbce właściwej.
c) po wycięciu elementu z materiału.
d) po wymierzeniu wielkości elementu w na materiale.
4. Do ociosywania drewna służą
a) przecinaki i dłuta.
b) przecinaki i piły.
c) strugi i piły.
d) siekiery i topory.
5. Dłuta służą do
a) wykonania w drewnie gniazd i otworów.
b) przecinania drewna pod kątem prostym.
c) przecinania drewna pod kątem ostrym.
d) trasowania elementów.
6. Na rysunku przedstawiona jest piła
a) poprzecznica.
b) płatnica.
c) grzbietnica.
d) otwornica.
7. O grubości warstwy drewna struganej przez cieślę decyduje
a) rodzaj noża.
b) rodzaj struga.
c) wielkość klina stabilizującego.
d) wysunięcie noża ze skrzynki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
8. Urządzenie przedstawione na rysunku to
a) ręczna piła tarczowa.
b) mechaniczna piła tarczowa.
c) piła taśmowa.
d) poprzecznica.
9. W deskowaniu słupów jarzma rozstawia się co
a) 20-40 cm.
b) 50-80 cm.
c) 40 -60 cm.
d) 50 -100 cm.
10. Deskowania indywidualne słupów o przekroju okrągłym są wykonywane
a) z desek przybijanych do jarzma w kształcie koła.
b) z listew przybijanych do jarzma w kształcie koła.
c) z listew przybijanych do jarzma w kształcie ćwiartki koła.
d) z listew przybijanych do jarzma w kształcie połowy koła.
11. W ścianach cienkich lub w połączeniu wieńca z gzymsem wykonuje się deskowanie
a) przestawne,
b) ślizgowe,
c) z trzech tarcz ,
d) oparte na wspornikach.
12. Deskowanie monolitycznej płyty żelbetowej jest pomostem z desek opartych na
a) ryglach, które opierają się na stojakach na stropie niższej kondygnacji.
b) krzyżulcach, które opierają się na stojakach na stropie niższej kondygnacji.
c) ryglach, które opierają się na ryglach na stropie niższej kondygnacji.
d) belkach, które opierają się na ryglach na stropie niższej kondygnacji.
13. Rusztowanie wiedeńskie czyli drabinowe może mieć wysokość nie większa niż
a) 10 m.
b) 15 m.
c) 20 m.
d) 25 m.
14. Rusztowanie przedstawione na rysunku to
a) rusztowanie na kozłach.
b) rusztowanie stojakowe.
c) stolik rusztowaniowy.
d) rusztowanie na wysuwnicach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
15. Zadaniem złączy jest przenoszenie z jednego elementu na drugi sił powstałych
w wyniku działania ………………………….
16. Przed przystąpieniem do wykonywania deskowania brygada ciesielska powinna
otrzymać od kierownictwa robót instrukcję dotyczącą wymaganej grubości stempli
i rozstawu stempli w kierunku prostopadłym oraz równoległym do leżni, przekroju
………… i grubości desek do zasłaniania pomostu.
17. Deskowanie powinno być tak wykonane, aby były niemożliwe wszelkie przesunięcia części
deskowania lub jego …………………………….
18. Najczęściej używa się powtarzalnych tarcz, przeznaczonych do wielokrotnego użycia
w deskowaniach takich elementów jak …………………………..
19. Rusztowanie na wysuwnicach wykonuje ze spadkiem w kierunku pomieszczenie,
wynoszącym około .... %.
20. Urządzeniem tnącym w pile tarczowej jest ………………………………………..
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie robót ciesielskich
Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
16.
17.
18.
19.
20.
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1. Kettler K: Murarstwo cz. 2. Warszawa 2002.
2. Lenkiewicz W. Zdziarska-Wis I. Ciesielstwo. WSiP. Warszawa 1998.
3. Mirski J.Z. Łęcki K. Budownictwo z technologią. WSiP. Warszawa 1998.
4. Praca zbiorowa: Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 1992.
5. Słowiński Z: Technologia budownictwa 1 WSiP. Warszawa 1996.
6. Warunki
techniczne
wykonania
i
odbioru
robót
budowlano-montażowych.
Budownictwo ogólne. Tom I, część 2 , 3 i 4. Arkady, Warszawa 1990.