blacharz 721[01] o1 05 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Ryszard Stachurski








Wykonywanie pomiarów warsztatowych 721[01].O1.05







Poradnik dla nauczyciela













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Halina Śledziona
mgr inż. Bogusław Staniszewski






Opracowanie redakcyjne:
Piotr Stępień




Konsultacja:
mgr inż. Jolanta Skoczylas













Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[01].O1.05
Wykonywanie pomiarów warsztatowych, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu 721[01] blacharz.













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

14

5.1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania pomiarów

warsztatowych

14

5.1.1. Ćwiczenia

14

5.2. Zamienność części w budowie maszyn

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Wymiary, tolerancje i pasowania

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Podstawy teoretyczne wykonywania pomiarów

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Klasyfikacja przyrządów

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Użytkowanie, konserwacja, przechowywanie i dobór przyrządów

pomiarowych

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

5.7. Pomiar wielkości geometrycznych

22

5.7.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

39

























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie blacharz.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym

uwzględnieniem

aktywizujących

metod

nauczania,

samokształcenia

kierowanego, tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.

W podrozdziale Poradnika dla ucznia: Materiał nauczania, treści kształcenia zostały
omówione w sposób ogólny. Podany zasób wiadomości różnych zagadnień powinien być
wystarczający dla każdego przyszłego blacharza. Szczegółowe wiadomości uczeń będzie
poznawał na kolejnych zajęciach.

Nauczyciel powinien pomóc uczniowi przy doborze treści nauczania, wskazując zagadnienia,
zarówno te szczególnie ważne, jak i pomocnicze - potrzebne w wykonywaniu czynności
przewidzianych dla zawodu blacharz.

Pomocne w prowadzeniu zajęć mogą okazać się zestawy pytań zamieszczonych w Poradniku
dla ucznia, w podrozdziałach Pytania sprawdzające, z których uczeń może skorzystać
w dwojaki sposób:

zapoznać się z pytaniami przed przystąpieniem do pracy z podrozdziałem Materiał
nauczania - poznając w ten sposób wymagania wynikające z potrzeb zawodu, a po
opanowaniu wskazanych treści odpowiedzieć na zadane pytania, by sprawdzić stan
swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń,

zapoznać się z pytaniami i odpowiedzieć na nie po pracy z podrozdziałem Materiał
nauczania - sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń.

Wybór należy do ucznia.
W Poradniku dla ucznia podano po kilka propozycji ćwiczeń do każdej części materiału

nauczania. Te same ćwiczenia zamieszczone zostały w Poradniku dla nauczyciela.

Nauczyciel może wykorzystać wszystkie ćwiczenia lub wybrać określone ćwiczenia
i przeprowadzić je:

zgodnie z podanymi wskazówkami,

na stanowisku wyposażonym w podane środki dydaktyczne.

Nauczyciel może również przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu

postępów w nauce, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.

Według tego samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny wiedzy i umiejętności

ucznia.

Uczeń powinien w tym celu samodzielnie:

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi,

zakreśla odpowiedź, wstawiając X w odpowiednim miejscu – pod napisem TAK lub NIE.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Nauczyciel obserwuje postępy ucznia. Po dokonaniu przeglądu zakreślonych

odpowiedzi, określa pytania, na które uczeń nie potrafił odpowiedzieć prawidłowo.
Zakreślenia pod zapisem NIE wskazują braki w wiedzy ucznia, informują również, jakich
treści jeszcze dobrze nie opanował. Oznacza to, że uczeń musi nauczyć się tych treści.

Poznanie przez ucznia określonej wiedzy o wykonywaniu pomiarów warsztatowych będzie
stanowiło dla nauczyciela podstawę przeprowadzenia sprawdzianu poziomu przyswojonych
wiadomości i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się
zamieszczonymi w rozdziale 6 zadaniami testowymi.

W tym rozdziale podano również:

klucz odpowiedzi,

instrukcję dla nauczyciela, w której omówiono czynności nauczyciela podczas
przeprowadzania sprawdzianu,

instrukcję dla ucznia, w której omówiono czynności ucznia podczas przeprowadzania
sprawdzianu,

przykładową kartę odpowiedzi, w której, w odpowiednich miejscach uczeń wpisuje
odpowiedzi na pytania.



















Schemat układu jednostek modułowych

721[01].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska

721[01].O1

Podstawy techniczne

blacharstwa

721[01].O1.03

Analizowanie pracy prostych

układów elektrycznych

721[01].O1.02

Posługiwanie się dokumentacją

techniczną

721[01].O1.04

Rozpoznawanie materiałów

i podstawowych technik

wytwarzania

721[01].O1.05

Wykonywanie pomiarów

warsztatowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować układ jednostek SI,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki,

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,

korzystać z różnych źródeł informacji,

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,

wykonywać proste działania matematyczne,

posługiwać się kalkulatorem,

oceniać jakość wykonywanej pracy,

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,
tabel,

znać i przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

czytać rysunki wykonawcze części maszyn.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżnić rodzaje wymiarów liniowych,

określić wymiar tolerowany,

dokonać zamiany tolerowania symbolowego na liczbowe,

określić pasowanie na podstawie oznaczenia i wartości luzów,

wyjaśnić pojęcie mierzenia i sprawdzania,

rozróżnić metody pomiarowe,

sklasyfikować przyrządy pomiarowe,

określić właściwości metrologiczne przyrządów pomiarowych,

dobrać przyrządy pomiarowe do pomiaru i sprawdzania elementów konstrukcyjnych
z blachy,

zmierzyć podstawowe wielkości geometryczne,

zinterpretować wyniki pomiarów,

zakonserwować i przechować przyrządy pomiarowe,

posłużyć się Polskimi Normami, dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną,

skorzystać z katalogów i poradników,

zorganizować stanowisko do pomiarów zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny
pracy i wymaganiami ergonomii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Blacharz 721[01]

Moduł:

Podstawy techniczne blacharstwa 721[01].O1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 721[01].O1.05

Temat: Dobieranie narzędzi pomiarowych

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru narzędzi pomiarowych i metod

pomiarowych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wyjaśnić pojęcie mierzenia i sprawdzania,

rozróżnić metody pomiarowe,

sklasyfikować przyrządy pomiarowe,

określić właściwości metrologiczne przyrządów pomiarowych,

dobrać narzędzia pomiarowe,

zorganizować stanowisko do pomiarów zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny
pracy i wymaganiami ergonomii.


Metody nauczania–uczenia się:

miniwykład,

pokaz,

ć

wiczenia praktyczne,

dyskusja w grupie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w małych zespołach.


Strategia:
uczenie się przez doświadczenie.


Środki dydaktyczne:

narzędzia pomiarowe,

normy dotyczące narzędzi pomiarowych,

katalogi narzędzi,

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Czas:
90 min.


Przebieg:

1. Wprowadzenie.
2. Omówienie celów zajęć.
3. Plan zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

A. Mierzenie i sprawdzanie:

nauczyciel wyjaśnia pojęcie mierzenia i sprawdzania, wyjaśnia znaczenie mierzenia oraz
sprawdzania,

uczniowie otrzymują katalogi narzędzi pomiarowych, poradniki,

uczniowie pracując indywidualnie wypisują znaczenie pojęć: mierzenie i sprawdzanie.

B. Klasyfikacja narzędzi pomiarowych:

wstęp – należy scharakteryzować uczniom klasyfikację narzędzi pomiarowych,

uczniowie otrzymują katalogi narzędzi pomiarowych, poradniki, narzędzia pomiarowe,

uczniowie pracując samodzielnie wypisują przy nazwie wskazanych narzędzi
pomiarowych ich dokładność oraz przeznaczenie,

pracując w grupie uczniowie sporządzają wspólnie tabelę wymagań dotyczących
organizacji stanowiska pomiarowego.

W trakcie tworzenia tabeli nauczyciel zwraca uwagę uczniom na funkcje i zadania
poszczególnych przyrządów pomiarowych.

C. Dobieranie narzędzi pomiarowych:

uczniowie dobierają narzędzia do pomiarów wskazanych przez nauczyciela,

uczniowie dobierają narzędzia do pomiarów wymiarów zewnętrznych,

uczniowie dobierają narzędzia do pomiarów wymiarów wewnętrznych,


Podsumowanie:

uczniowie uzasadniają znaczenie pomiarów warsztatowych,

wskazują korzyści wynikające ze stosowania narzędzi pomiarowych,

wymieniają podstawowy podział narzędzi pomiarowych,

wymieniają wymagania dotyczące organizowania stanowiska do pomiarów zgodnie
z przepisami bhp i wymaganiami ergonomii.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Do pomiaru wymiarów przedstawionych na rysunku wykonawczym przedmiotu, wskazanym
przez nauczyciela, dobierz narzędzia pomiarowe i uzasadnij ich dobór.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Blacharz 721[01]

Moduł:

Podstawy techniczne blacharstwa 721[01].O1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 721[01].O1.05

Temat: Pomiary elementów konstrukcyjnych z blachy

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności planowania i organizowania pomiarów elementów

konstrukcyjnych z blachy.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zebrać niezbędne informacje do wykonania zadania,

czytać rysunek wykonawczy,

korzystać z tablic, układu tolerancji, poradników,

dobrać narzędzia pomiarowe w zależności od wymaganej dokładności pomiarów,
kształtów, wielkości mierzonych elementów,

prawidłowo dokonać pomiarów elementu przedstawionego na rysunku wykonawczym za
pomocą poleconych narzędzi pomiarowych,

interpretować wyniki pomiarów.

Celem zajęć jest kształtowanie następujących umiejętności:

dokonywania pomiarów wymiarów liniowych i kątów,

planowania i organizowania własnej pracy,

rozwiązywania problemów w sposób twórczy,

samooceny własnej pracy,

współdziałania w zespole,

wyszukiwanie i wykorzystanie informacji z różnych źródeł.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w małych zespołach.


Strategia:
uczenie się przez doświadczenie.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

metoda tekstu przewodniego,

dyskusja w grupie.

Środki dydaktyczne:

narzędzia pomiarowe,

instrukcje,

stoły pomiarowe

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela,

Czas: 135 min.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć przez nauczyciela,
zaznajomienie uczniów z pracą – metodą tekstu przewodniego.

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
Ć

wiczenie praktyczne:

Dokonaj pomiaru elementu dostarczonego przez nauczyciela.
Zanim przystąpisz do planowania i organizowania oraz wykonania ćwiczenia,
odpowiedz na pytania:
1. Jakie informacje zawarte są na rysunku wykonawczym?
2. Na czym polega mierzenie?
3. Jakie są metody pomiarowe?
4. Od czego zależy dobór narzędzi pomiarowych?
5. Jak powinno być zorganizowane stanowisko pomiarowe?
6. Jakich informacji będziesz potrzebował do wykonania ćwiczenia?

PLANOWANIE

Zaplanuj działania, które pozwolą Ci prawidłowo wykonać ćwiczenie:
1. Jakimi kryteriami będziesz kierował się przy doborze narzędzi pomiarowych?
2. Jakie dodatkowe narzędzia będą Ci potrzebne do wykonania pomiarów?
3. Z jakich normatywów, będziesz korzystał w czasie wykonywania ćwiczenia?
4. W jakiej kolejności będziesz przeprowadzał pomiary?

Przedstaw przebieg ćwiczenia i zestawienie narzędzi pomiarowych.

Zaproponuj sposób zestawienia wyników pomiarów i oceny ich zgodności z rysunkiem

wykonawczym zgodnie z przyjętą przez ciebie kolejnością dokonania pomiarów (tabelę).

ORGANIZOWANIE

Zorganizuj stanowisko pomiarowe do wykonania ćwiczenia:
1. Przedstaw swoje dotychczasowe działania związane z organizacją stanowiska.
2. Sprawdź czy prawidłowo dobrałeś narzędzia pomiarowe i pomocnicze.
3. Zweryfikuj swoje dotychczasowe działania i podejmij decyzję o ewentualnych zmianach.

WYKONANIE

Zwróć uwagę na prawidłowe zamocowanie narzędzia pomiarowego lub przedmiotu
w odpowiednim uchwycie:
1. Na stanowisku pomiarowym nie powinny znajdować się zbędne przedmioty.
2. Dbaj o czystość mierzonych przedmiotów i narzędzi pomiarowych.
3. Sprawdź stan techniczny, prawidłowość regulacji narzędzi pomiarowych, którymi się

posługujesz.

4. Dokładnie odczytuj wskazania narzędzi pomiarowych, unikaj błędów pomiarowych.
5. Dla sprawdzenia prawidłowości wyniku, powtórz pomiar.
6. Zapisz wartości uzyskanych wyników w tabeli pomiarów.

SPRAWDZANIE

Przeanalizuj wykonanie ćwiczenia i przedstaw swoje wnioski:
1. Czy udało Ci się wykonać ćwiczenie bezbłędnie?
2. Jakich błędów przy wykonywaniu ćwiczenia mogłeś uniknąć? Z czego one wynikały?
3. Czy prawidłowo zaplanowałeś przebieg wykonania ćwiczenia?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.


FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć


Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Organizacja laboratoriów pomiarowych i opisz
ich zadania.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.


Załącznik 1
Instrukcja dla ucznia

Zapoznaj się dokładnie z tematem ćwiczenia i rysunkiem wykonawczym

przedstawionego przedmiotu. Zwróć uwagę na czas przeznaczony na jego wykonanie.

Pamiętaj, że będziesz oceniany za umiejętność organizacji stanowiska pracy, prawidłowość
doboru i posługiwania się narzędziami pomiarowymi, staranność dokonywania pomiarów,
umiejętność wyszukiwania i wykorzystania niezbędnych informacji (literatura, tablice),
samodzielność wykonania zadania.

Czytaj uważnie wszystkie polecenia i uwagi skierowane do Ciebie w przedstawionym

tekście. Szczególnie uważnie przeczytaj i udziel ustnych odpowiedzi na pytania prowadzące
zawarte w fazach tekstu przewodniego. Pytania te lub zagadnienia do przemyślenia
poprowadzą Cię do prawidłowego wykonania ćwiczenia. Postępuj zgodnie z sugestiami
nauczyciela starając się wykonać ćwiczenie samodzielnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Temat ćwiczenia:
Dokonaj pomiarów elementu przedstawionego na rysunku wykonawczym



















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Załącznik 2

Przykładowy arkusz zgodności wymiarów elementu z wymaganiami rysunku wykonawczego,
który otrzymuje uczeń po wykonaniu ćwiczenia.

Karta zgodności wymiarów elementu z rysunkiem wykonawczym




















Wymiar

Zgodność z rysunkiem

(T – tak , N – nie )

40

+0,1

T

22

2

,

0

1

,

0

+

N

8

T

30

T

11

-0,1

N

Ø5

T

Ø3

T

7

T

9

N

20

T

20

+0,2

N

35

N

51

T

6

T

2

T

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.ĆWICZENIA


5.1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania

pomiarów warsztatowych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Oceń czy stanowisko pomiarowe wskazane Ci przez nauczyciela w pracowni szkolnej

(lub widoczne na planszy), zorganizowane jest zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa
i higieny pracy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) opisać jakie warunki powinny panować w pomieszczeniu, w którym znajduje się

stanowisko pomiarowe,

2) ocenić poprawność ułożenia elementów do mierzenia i narzędzi pomiarowych na

stanowisku pomiarowym,

3) wskazać zauważone nieprawidłowości na stanowisku pomiarowym,
4) opisać zagrożenia występujące na wskazanym stanowisku pomiarowym.

Zlecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy dla stanowiska pomiarowego,

obowiązujące normatywy dotyczące pomiarów warsztatowych,

stanowisko pomiarowe z elementami do mierzenia i narzędziami pomiarowymi,

literatura z rozdziału 7 dotycząca organizowania stanowiska pomiarowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Zamienność części w budowie maszyn

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zidentyfikuj współpracujące elementy i dobierz je z odpowiednich grup selekcyjnych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zidentyfikować współpracujące elementy,
2) zidentyfikować tolerowane wymiary,
3) na podstawie dokumentacji technologicznej przydzielić elementy do grup selekcyjnych,
4) dobrać elementy z odpowiednich grup selekcyjnych,
5) połączyć elementy,
6) sprawdzić jakość połączenia,
7) krótko uzasadnić dobór.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

współpracujące elementy wykonane w różnych grupach selekcyjnych,

narzędzia pomiarowe,

dokumentacja technologiczna, poradniki,

Polska Norma,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7 dotycząca zamienności części w budowie maszyn.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Wymiary, tolerancje i pasowania

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dla wymiarów detalu przedstawionego na rysunku wykonawczym dostarczonym przez

nauczyciela, oblicz wymiary graniczne, odchyłki graniczne i tolerancje.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zidentyfikować dany wymiar,
2) zidentyfikować pole tolerancji i klasę dokładności,
3) odszukać w tablicach odchyłki dla danego wymiaru,
4) zapisać odchyłki,
5) obliczyć wymiary graniczne,
6) zapisać wyniki obliczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Ś

rodki dydaktyczne:

Polska Norma,

kalkulator,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca wymiarów, tolerancji i pasowań.


Ćwiczenie 2

Dla wymiaru Ø

2

,

0

1

,

0

35

+

określ wymiary graniczne B i A oraz przedstaw to w układzie

graficznym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obliczyć wymiar graniczny górny B,

2) obliczyć wymiar graniczny dolny A,

3) zapisać wyniki obliczeń,

4) przedstawić wykonane obliczenia w układzie graficznym,


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Ś

rodki dydaktyczne:

Polska Norma,

kalkulator,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca wymiarów, tolerancji i pasowań.


Ćwiczenie 3

Dokonaj zamiany zapisu tolerowania symbolowego na liczbowe.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zidentyfikować wymiary danych elementów,
2) zidentyfikować pola tolerancji i klasy dokładności wymiarów,
3) odszukać w tablicach odchyłki dla danych wymiarów,
4) zapisać odchyłki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Ś

rodki dydaktyczne:

Polska Norma,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca wymiarów, tolerancji i pasowań.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Podstawy teoretyczne wykonywania pomiarów

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie rysunku nr 16, określ podstawowe rodzaje błędów pomiarów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny

pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy rys. 16 (rodzaje błędów pomiarów),
2) wskazać rodzaje błędów wg prawdopodobieństwa pojawienia się błędów,
3) wskazać rodzaje błędów wg formy ujęcia liczbowego błędów,
4) określić rodzaje błędów systematycznych,

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

narzędzia pomiarowe i osprzęt,

wzorce,

uchwyty pomiarowe,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Klasyfikacja przyrządów pomiarowych

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz narzędzia pomiarowe do wykonywania pomiarów mieszanych, elementów

wskazanych przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny

pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zidentyfikować mierzone wymiary,
2) określić sposób wykonywania pomiaru,
3) dobrać odpowiednie narzędzie pomiarowe,
4) uzasadnić dobór narzędzi pomiarowych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Ś

rodki dydaktyczne:

narzędzia pomiarowe różnego rodzaju,

przykładowe elementy maszyn dostępne w pracowni szkolnej,

literatura z rozdziału 7 dotycząca przyrządów pomiarowych.


Ćwiczenie 2

Dobierz narzędzia pomiarowe do wykonania pomiarów detalu, przedstawionego na

rysunku wykonawczym, dostarczonym przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny

pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zidentyfikować mierzone wymiary,
2) określić sposób wykonywania pomiarów,
3) dobrać odpowiednie narzędzia pomiarowe,
4) uzasadnić dobór narzędzi pomiarowych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ś

rodki dydaktyczne:

narzędzia pomiarowe różnego rodzaju,

rysunek wykonawczy detalu,

literatura z rozdziału 7 dotycząca przyrządów pomiarowych.


Ćwiczenie 3

Odczytaj wymiar ustawiony na głębokościomierzu suwmiarkowym i głębokościomierzu

mikrometrycznym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić dokładność mierzenia przyrządami suwmiarkowymi,
2) określić dokładność mierzenia przyrządami mikrometrycznymi,
3) odczytać wymiar ustawiony na głębokościomierzu suwmiarkowym,
4) odczytać wymiar ustawiony na głębokościomierzu mikrometrycznym,
5) zapisać wyniki odczytów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Ś

rodki dydaktyczne:

głębokościomierz suwmiarkowy,

głębokościomierz mikrometryczny,

literatura z rozdziału 7 dotycząca przyrządów pomiarowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6

.

Użytkowanie,

konserwacja,

przechowywanie

i

dobór

przyrządów pomiarowych

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeprowadź konserwację przyrządów pomiarowych i przygotuj je do przechowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać środki zmywające i konserwujące,
2) zapoznać się z instrukcjami stosowania wyżej wymienionych środków,
3) dokładnie umyć środkiem zmywającym wszystkie powierzchnie narażone na korozję,
4) dokładnie wytrzeć do sucha umyte powierzchnie przy pomocy miękkiej szmatki,
5) nanieść na konserwowane powierzchnie warstwę środka konserwującego,
6) umieścić przyrząd w oryginalnym futerale lub szufladzie chroniącym przed zakurzeniem

i uszkodzeniami mechanicznymi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

narzędzia pomiarowe,

−−−−

ś

rodki zmywające,

−−−−

ś

rodki konserwujące,

−−−−

czyściwo,

−−−−

literatura z rozdziału 7 dotycząca użytkowania, konserwacji, przechowywania i doboru
przyrządów pomiarowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.7.

Pomiar wielkości geometrycznych

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj pomiary za pomocą przyrządów suwmiarkowych, elementów o różnych

kształtach, wykonanych z blachy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać identyfikacji mierzonych wymiarów,
2) dobrać sposób ustawienia elementu na stanowisku pomiarowym,
3) wybrać bazę pomiarową,
4) dobrać narzędzia pomiarowe do wykonania pomiarów i metody pomiarów,
5) dokonać niezbędnych pomiarów,
6) zapisać wyniki pomiarów,
7) zinterpretować wyniki pomiarów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne


Ś

rodki dydaktyczne:

przykładowe elementy do wykonania pomiarów,

przyrządy pomiarowe i osprzęt,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Dokonaj pomiarów wielkości wskazanych przez nauczyciela na elementach wykonanych

z blachy. Zastosuj w tym celu przyrządy mikrometryczne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać identyfikacji mierzonych wymiarów,
2) dobrać sposób ustawienia elementu na stanowisku pomiarowym,
3) wybrać bazę pomiarową,
4) dobrać narzędzia pomiarowe i metody pomiarów,
5) dokonać niezbędnych pomiarów,
6) zapisać wyniki pomiarów,
7) zinterpretować wyniki pomiarów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Ś

rodki dydaktyczne:

przykładowe elementy do wykonania pomiarów,

przyrządy pomiarowe i osprzęt,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Sprawdź za pomocą promieniomierzy promienie, oraz zaokrąglenia wypukłe i wklęsłe

wskazanych elementów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zidentyfikować sprawdzane promienie i zaokrąglenia,
2) dobrać odpowiedni promieniomierz,
3) dokonać sprawdzenia promieni,
4) zinterpretować wynik sprawdzenia,
5) dokonać sprawdzenia zaokrąglenia wypukłego i wklęsłego,
6) zinterpretować wynik sprawdzenia,
7) dokonać oceny wykonania danego elementu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Ś

rodki dydaktyczne:

przykładowe elementy do wykonania pomiarów,

promieniomierze,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Za pomocą mikrometru do pomiaru gwintów, dokonaj pomiaru średnicy podziałowej,

ś

rednicy wewnętrznej i średnicy zewnętrznej gwintu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zidentyfikować mierzony gwint,
2) dobrać metodę pomiaru,
3) dobrać odpowiedni przyrząd pomiarowy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

4) uzasadnić powyższy wybór,
5) dokonać niezbędnych pomiarów średnicy podziałowej, wewnętrznej i zewnętrznej

gwintu,

6) zinterpretować uzyskane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Ś

rodki dydaktyczne:

elementy gwintowane,

narzędzia pomiarowe z osprzętem,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Za pomocą kątomierza uniwersalnego, dokonaj pomiaru kątów elementów wykonanych

z blachy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać uchwyty pomiarowe,
2) zidentyfikować mierzone powierzchnie,
3) dobrać przyrządy pomiarowe i metodę pomiaru,
4) dokonać pomiaru kątów,
5) zapisać i zinterpretować wyniki pomiarów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Ś

rodki dydaktyczne:

przykładowe elementy z blachy,

uchwyty pomiarowe,

kątomierz uniwersalny,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie pomiarów
warsztatowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1–3, 5, 8–10, 11–14, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 6, 7, 15, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry - za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi

:

1.c, 2.b, 3.a, 4.d, 5.c, 6.c, 7.b, 8.b, 9.a, 10.d, 11.a, 12.c, 13.b,

14.c, 15.a, 16.c, 17.b, 18.b, 19.d, 20.a.

Plan testu 1

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom
wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić wymiar tolerowany

A

P

c

2.

Dokonać zamiany tolerowania
symbolowego na liczbowe

A

P

b

3.

Rozróżnić rodzaje wymiarów liniowych

B

P

a

4.

Zmierzyć podstawowe wielkości
geometryczne

C

PP

d

5.

Rozróżnić rodzaje wymiarów liniowych

B

P

c

6.

Określić pasowanie na podstawie
oznaczenia i wartości luzów

C

PP

c

7.

Określić wymiar tolerowany

C

PP

b

8.

Określić właściwości metrologiczne
przyrządów pomiarowych

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

9.

Sklasyfikować przyrządy pomiarowe

C

P

a

10.

Wyjaśnić pojęcie mierzenia i
sprawdzania

C

P

d

11.

Rozróżnić metody pomiarowe

B

P

a

12.

Zinterpretować wyniki pomiarów

B

P

c

13.

Zakonserwować i przechować
przyrządy pomiarowe

C

P

b

14.

Sklasyfikować przyrządy pomiarowe

C

P

c

15.

Posłużyć się Polskimi Normami,
dokumentacją konstrukcyjną
i technologiczną

C

PP

a

16.

Zmierzyć podstawowe wielkości
geometryczne

C

PP

c

17.

Określić właściwości metrologiczne
przyrządów pomiarowych

A

P

b

18. Rozróżnić metody pomiarowe

C

PP

b

19.

Dobrać przyrządy pomiarowe do
pomiaru i sprawdzania elementów
konstrukcyjnych z blachy

C

P

d

20.

Zmierzyć podstawowe wielkości
geometryczne

C

P

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania pomiarów warsztatowych. Są to

zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zaznaczając prawidłową

odpowiedź X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową,

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Zamienność technologiczna części w budowie maszyn polega na

a) wymianie części bez dodatkowych operacji,
b) kojarzeniu elementów z odpowiednich grup selekcyjnych,
c) wykonaniu dodatkowej obróbki w celu usunięcia niekorzystnego zbiegu odchyłek

wymiarów w danym zespole,

d) braku możliwości montażu pewnej liczby części, gdyż ze względów ekonomicznych

tolerancje ich wykonania zostały powiększone.

2. Przy symbolowym zapisie tolerancji wałków i otworów należy stosować

a) dla wymiarów wewnętrznych (otworów) małe litery,
b) dla wymiarów zewnętrznych (wałków) małe litery,
c) wielkość liter (małe/duże) nie ma znaczenia,
d) dla wymiarów zewnętrznych (wałków) duże litery.

3. Wymiary, którymi określa się na rysunkach technicznych postać geometryczną części

maszyn, dzieli się na
a) cztery rodzaje,
b) dwa rodzaje,
c) trzy rodzaje,
d) pięć rodzajów.

4. Odchyłką zarysu przekroju wzdłużnego nie jest

a) stożkowość,
b) wygięcie,
c) baryłkowość,
d) graniastość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

5. Wymiarem mieszanym nazywamy

a) odległość osi symetrii,
b) średnicę wałka,
c) głębokość otworu nieprzelotowego,
d) szerokość rowka,

6. Pasowania części maszynowych są oznaczane

a) cyframi,
b) literami,
c) literami i cyframi,
d) umownymi symbolami,

7. Wymiary graniczne dla wymiaru tolerowanego liczbowo

12

,

0

24

,

0

50

wynoszą

a) 50,12 mm i 50,24 mm,
b) 49,88 mm i 49,76 mm,
c) 50,36 mm i 49,64 mm,
d) 50,00 mm i 50,36 mm,


8. Podziałka noniusza występująca w przyrządach pomiarowych służy do

a) łatwiejszego dokonywania pomiarów głębokich otworów,
b) zwiększenia dokładności odczytywania pomiarów,
c) dokonywania pomiarów wymiarów pośrednich,
d) mierzenia długich przedmiotów,

9. Wzorcem długości jest

a) przymiar kreskowy,
b) promieniomierz,
c) suwmiarka,
d) zestaw płytek wzorcowych.

10. Sprawdziany służą do

a) określania rzeczywistego wymiaru,
b) pomiaru tolerancji wykonanego przedmiotu,
c) określania stanu powierzchni,
d) stwierdzenia czy wymiar jest prawidłowy lub nie.


11. Pomiaru skoku gwintu dokonujemy

a) przez porównanie go z wzorcem zarysu gwintu,
b) przymiarem kreskowym,
c) suwmiarką,
d) kątownikiem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

12. Ustawienie noniusza suwmiarki wskazuje wymiar

a) 50,00 mm,
b) 50,50 mm,
c) 50,90 mm,
d) 46,00 mm,


13. Do konserwacji narzędzi pomiarowych stosujemy

a) smar grafitowy,
b) wazelinę,
c) wosk,
d) terpentynę.

14. Do pomiaru kątów służy:

a) suwmiarka,
b) mikrometr,
c) kątomierz,
d) czujnik dźwigniowy,


15. Przedstawiony na rysunku znak chropowatości określa

a) powierzchnię uzyskaną bez zdjęcia warstwy materiału,
b) powierzchnię uzyskaną dowolnym sposobem obróbki,
c) powierzchnię uzyskaną metodą galwaniczną,
d) powierzchnię uzyskaną przez zdjęcie warstwy materiału (na przykład skrawaniem).


16. Odchyłką zarysu przekroju poprzecznego jest

a) siodłowość,
b) baryłkowość,
c) graniastość,
d) wygięcie,

17. Za pomocą przyrządów mikrometrycznych można dokonywać pomiarów z dokładnością

a) 0,1 mm,
b) 0,01 mm,
c) 0,05 mm,
d) 0,001 mm,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

18. Metoda pomiarowa porównawcza polega na

a) bezpośrednim odczytaniu wskazania narzędzia pomiarowego,
b) na porównaniu mierzonej wartości ze znaną wartością tej samej wielkości,
c) na wykorzystaniu sprawdzianów szczękowych i tłoczkowych,
d) na bezpośrednim mierzeniu innych wielkości i wykorzystywaniu znanej zależności

tych wielkości od wielkości, której wartość miała być wyznaczona.


19. Do pomiaru średnicy większych otworów z dokładnością do 0,01 mm służy

a) głębokościomierz mikrometryczny,
b) przymiar kreskowy,
c) suwmiarka,
d) średnicówka mikrometryczna,


20. Do bezpośrednich pomiarów kątów o różnej wartości służą

a) kątomierze uniwersalne,
b) kątowniki,
c) sprawdziany,
d) wzorcowe płytki kątowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie pomiarów warsztatowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie pomiarów
warsztatowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

14 zadań 1–3, 4, 6, 8–10, 12, 13, 15, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,

6 zadań 5, 7, 11, 14, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.c, 3.a, 4.b, 5.d, 6.a, 7.c, 8.d, 9.a, 10.b, 11.b, 12.a, 13.b,

14.d, 15.d, 16.c, 17.b, 18.b, 19.b, 20.c.

Plan testu 2

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna odpowiedź

1.

Określić wymiar tolerowany

A

P

b

2.

Rozróżnić rodzaje wymiarów liniowych

B

P

c

3.

Dobrać przyrządy pomiarowe do
pomiaru i sprawdzania elementów
konstrukcyjnych z blachy

C

P

a

4.

Dokonać zamiany tolerowania
symbolowego na liczbowe

A

P

b

5.

Zmierzyć podstawowe wielkości
geometryczne

C

PP

d

6.

Określić właściwości metrologiczne
przyrządów pomiarowych

A

P

a

7.

Określić pasowanie na podstawie
oznaczenia i wartości luzów

C

PP

c

8.

Sklasyfikować przyrządy pomiarowe

C

P

d

9.

Wyjaśnić pojęcie mierzenia
i sprawdzania

C

P

a

10.

Zakonserwować i przechować przyrządy
pomiarowe

C

P

b

11.

Rozróżnić metody pomiarowe

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

12.

Określić wymiar tolerowany

A

P

a

13.

Zorganizować stanowisko do pomiarów
zgodnie z przepisami bhp i wymaganiami
ergonomii

C

P



b

14. Określić wymiar tolerowany

C

PP


d

15. Zinterpretować wyniki pomiarów

B

P


d

16.

Wyjaśnić pojęcie mierzenia
i sprawdzania

C

PP


c

17.

Posłużyć się Polskimi Normami,
dokumentacją konstrukcyjną
i technologiczną

C

P

b

18.

Określić właściwości metrologiczne
przyrządów pomiarowych

A

P

b

19. Sklasyfikować przyrządy pomiarowe

C

PP

b

20.

Dobrać przyrządy pomiarowe do
pomiaru i sprawdzania elementów
konstrukcyjnych z blachy

C

P


c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania pomiarów warsztatowych, w tym:

14 poziomu podstawowego,

6 poziomu ponadpodstawowego

2. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi wstawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a
następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.

4. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
5. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

6. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Wymiar tolerowany liczbowo składa się

a) z dwóch wymiarów wyrażonych liczbami,
b) z trzech wymiarów wyrażonych liczbami,
c) z czterech wymiarów wyrażonych liczbami,
d) z pięciu wymiarów wyrażonych liczbami.


2. Wymiarem pośrednim nazywamy wymiar

a) średnicy otworu,
b) długości wałka,
c) odległość osi symetrii otworów,
d) głębokość rowka.


3. Pomiaru średnicy podziałowej gwintu można dokonać

a) mikrometrem do gwintów,
b) suwmiarką,
c) przymiarem kreskowym,
d) sprawdzianem do gwintów.


4. Przy symbolowym zapisie tolerancji wałków i otworów należy stosować

a) dla wymiarów wewnętrznych (otworów) małe litery,
b) dla wymiarów zewnętrznych (wałków) małe litery,
c) wielkość liter (małe/duże) nie ma znaczenia,
d) dla wymiarów zewnętrznych (wałków) duże litery.

5. Liniałem sinusowym można dokonywać pomiarów

a) wymiarów wewnętrznych,
b) wymiarów zewnętrznych,
c) skoku gwintu,
d) kątów.


6. Za pomocą przyrządów suwmiarkowych można dokonywać pomiarów z dokładnością

a) 0,1 mm, 0,05 mm, 0,02 mm,
b) 0,01 mm, 0,03 mm, 0,04 mm,
c) 1 mm, 0,5 mm, 1,5 mm,
d) 0,5 mm, 0,001 mm, 0,002mm.


7. Pasowanie według zasady stałego otworu jest to pasowanie utworzone z

a) wałkiem podstawowym,
b) wałkiem i otworem podstawowym,
c) otworem podstawowym,
d) wymiarem nominalnym wałka.


8. Promieniomierz służy do

a) sprawdzania szczelin,
b) sprawdzania skoku gwintów,
c) sprawdzania kątów,
d) sprawdzania promieni oraz zaokrągleń wypukłych i wklęsłych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

9. Wzorcem długości jest

a) przymiar kreskowy,
b) promieniomierz,
c) suwmiarka,
d) zestaw płytek wzorcowych.


10. Do konserwacji narzędzi pomiarowych stosujemy

a) smar grafitowy,
b) wazelinę,
c) wosk,
d) terpentynę.


11. Metoda pomiarowa porównawcza polega na

a) bezpośrednim odczytaniu wskazania narzędzia pomiarowego,
b) na porównaniu mierzonej wartości ze znaną wartością tej samej wielkości,
c) na wykorzystaniu sprawdzianów szczękowych i tłoczkowych,
d) na bezpośrednim mierzeniu innych wielkości i wykorzystywaniu znanej zależności

tych wielkości od wielkości, której wartość miała być wyznaczona.


12. Wymiar tolerowany określają:

a) dwa wymiary graniczne,
b) jeden wymiar graniczny,
c) trzy wymiary graniczne,
d) cztery wymiary graniczne.

13. Temperatura w pomieszczeniu, w jakiej powinny odbywać się pomiary wynosi

a) +18°C,
b) +20°C,
c) +22°C,
d) +25°C.


14. Zamienność częściowa w budowie maszyn stosowana jest w produkcji

a) jednostkowej,
b) seryjnej,
c) seryjnej i masowej,
d) masowej.


15. Wskazanie mikrometru przedstawionego na rysunku wynosi

a) 21,00 mm,
b) 21,50 mm,
c) 21,75 mm,
d) 21,64 mm,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

16. Odchyłką zarysu przekroju poprzecznego jest

a) siodłowość,
b) baryłkowość,
c) graniastość,
d) wygięcie.


17. Wartość parametrów chropowatości powierzchni R

a

i R

z

podawane są w

a) mm,
b) µm,
c) cm,
d) nm,


18. Za pomocą przyrządów mikrometrycznych można dokonywać pomiarów z dokładnością

a) 0,1 mm,
b) 0,01 mm,
c) 0,05 mm,
d) 0,001 mm,


19. Podziałka noniusza występująca w przyrządach pomiarowych służy do

a) łatwiejszego dokonywania pomiarów głębokich otworów,
b) zwiększenia dokładności odczytywania pomiarów,
c) dokonywania pomiarów wymiarów pośrednich,
d) mierzenia długich przedmiotów,

20. Do pomiaru kątów służy

a) suwmiarka,
b) mikrometr,
c) kątomierz,
d) czujnik dźwigniowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie pomiarów warsztatowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA

1. Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000
2. Jakubiec W. Malinowski J.: Metrologia wielkości geometrycznych. WNT, Warszawa 1993
3. Malinowski J.: Pomiary długości i kąta w budowie maszyn. WSiP, Warszawa 1998
4. Malinowski J.: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa 1993
5. Praca zbiorowa pod redakcją Reymer B.: Mały poradnik mechanika. WNT, Warszawa 1994
6. Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2001
7. Malinowski J.: Pomiary długości i kąta. WNT, Warszawa 1974
8. Struzik Cz.: Pracownia techniczna. PWSZ Warszawa, 1973
9. Lipski R.: Technologia dla Z.S.M. PWSZ Warszawa 1974
10. Górecki A.: Technologia ogólna WSiP S.A. Warszawa 2006
11. Polskie Normy dotyczące zawodu blacharz.

