„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Tomasz Madej
Analizowanie prostych układów elektrycznych
721[01].O1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Sylwester Wesołowski
mgr inż. Jarosław Sadal
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Tomasz Madej
Konsultacja:
mgr inż. Jolanta Skoczylas
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[01].O1.03
Analizowanie prostych układów elektrycznych, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu blacharz
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Materiał nauczania
12
5.1. Prąd elektryczny
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Pole magnetyczne i elektromagnetyzm
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Podstawowe elementy i układy elektryczne
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Obwody elektryczne prądu stałego i przemiennego
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
5.5. Wykorzystanie schematów i instrukcji
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6. Dobór i obsługa przyrządów pomiarowych
23
5.6.1. Ćwiczenia
23
5.7. Maszyny i urządzenia elektryczne
26
5.7.1. Ćwiczenia
26
5.8. Instalacje elektryczne
29
5.8.1. Ćwiczenia
29
5.9. Bezpieczeństwo obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych
31
5.9.1. Ćwiczenia
31
5.10. Podstawy elektroniki i automatyki
33
5.10.1. Ćwiczenia
33
5.11. Zabezpieczenie urządzeń napędowych
34
5.11.1. Ćwiczenia
34
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
36
7. Literatura
49
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Analizowanie prostych układów
elektrycznych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie blacharz 721[01].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ć
wiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym zadania
o różnym stopniu trudności.
W tym rozdziale podano również:
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
721[01].O1
Podstawy techniczne
blacharstwa
721[01].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
721[01].O1.04
Rozpoznawanie materiałów
i podstawowych technik
721[01].O1.03
Analizowanie pracy
prostych układów
elektrycznych
721[01].O1.02
Posługiwanie się
dokumentacją techniczną
721[01].O1.05
Wykonywanie pomiarów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z podstawowych praw elektroniki i elektrotechniki,
−
rozpoznawać obwody prądu stałego i przemiennego,
−
badać obwody prądu stałego i przemiennego,
−
dokonać analizy działania oraz zastosowania podstawowych elementów elektrycznych
i elektronicznych,
−
wykonać montaż układu analogowego i cyfrowego,
−
dokonać pomiaru układów analogowych i cyfrowych,
−
zbadać podstawowe elementy elektroniczne,
−
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
wyjaśnić podstawowe pojęcia oraz wielkości charakteryzujące obwody elektryczne,
−
rozróżnić źródła i odbiorniki energii elektrycznej,
−
rozróżnić podstawowe elementy obwodu elektrycznego,
−
włączyć przyrządy pomiarowe w obwód elektryczny,
−
dokonać pomiaru podstawowych wielkości elektrycznych: napięcia, natężenia prądu,
rezystancji i mocy oraz zinterpretować wyniki,
−
scharakteryzować budowę oraz wyjaśnić działanie podstawowych maszyn i urządzeń
elektrycznych,
−
odczytać symbole elementów elektrycznych umieszczone na schematach,
−
rozróżnić elementy instalacji elektrycznej: przyrządy, łączniki, osprzęt instalacyjny oraz
zabezpieczenia,
−
wskazać przeznaczenie podstawowych elementów elektronicznych,
−
odczytać schematy prostych układów elektronicznych,
−
wyjaśnić działanie prostych układów automatyki,
−
skorzystać z katalogów, poradników i dokumentacji technicznej maszyn i urządzeń
elektrycznych,
−
określić zasady bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych,
−
zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas wykonywania pomiarów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca:
.............................................................................
Modułowy program nauczania:
Blacharz 721 [01]
Moduł:
Podstawy techniczne blacharstwa 721[01].O1
Jednostka modułowa:
Analizowanie
prostych
układów
elektrycznych
721[01].O1.03
Temat: Obwody elektryczne prądu stałego i przemiennego
Cel ogólny: Poznanie podstawowych właściwości i sposobów obliczania obwodów
elektrycznych prądu stałego i przemiennego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
zdefiniować pojęcie obwodu elektrycznego,
−
wyjaśnić pojęcie schematu elektrycznego,
−
wyjaśnić pojęcia element obwodu elektrycznego, węzeł obwodu elektrycznego, gałąź
obwodu, kontur obwodu elektrycznego,
−
podać klasyfikację obwodów elektrycznych,
−
podać właściwości szeregowego połączenia oporników,
−
podać właściwości równoległego połączenia oporników,
−
podać prawo Ohma,
−
podać I i II prawo Kirchhoffa,
−
omówić źródło napięcia i prądu,
−
zdefiniować pojęcie prądu zmiennego i przemiennego,
−
podać zależność określającą natężenie skuteczne,
−
podać zależność określającą napięcie skuteczne,
−
podać zależność na moc i pracę prądu elektrycznego,
−
omówić obwód RL szeregowy,
−
omówić obwód RC szeregowy,
−
omówić obwód RLC szeregowy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Czas: 4 jednostki dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
przybory do pisania,
−
przybory kreślarskie,
−
kalkulator,
−
zeszyt do ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące
1. Jakie są właściwości szeregowego połączenia oporników?
2. Jakie są właściwości równoległego połączenia oporników?
3. Jak brzmi prawo Ohma?
4. Jak brzmi I prawo Kirchhoffa?
5. Jak brzmi II prawo Kirchhoffa?
6. Jaka jest definicja źródła napięcia?
7. Jaka jest definicja źródła prądu?
8. Jaka jest definicja prądu zmiennego i przemiennego?
9. Jaka jest zależność określająca natężenie skuteczne?
10. Jaka jest zależność określająca napięcie skuteczne?
11. Jaka jest zależność określająca moc i pracę prądu elektrycznego?
12. Jakie są właściwości szeregowego obwodu RL?
13. Jakie są właściwości szeregowego obwodu RC?
14. Jakie są właściwości obwodu szeregowego RLC?
Faza II. Planowanie
1. W jaki sposób obliczamy rezystancję zastępczą oporników połączonych szeregowo?
2. W jaki sposób obliczmy rezystancję zastępczą oporników połączonych równolegle?
3. W jaki sposób możemy sprawdzić słuszność prawa Ohma?
4. W jaki sposób możemy sprawdzić słuszność praw Kirchhoffa?
5. W jaki sposób oznaczamy źródło napięcia i prądu?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracując w zespołach proponują schematy układów pomiarowych
do sprawdzenia słuszności prawa Ohma oraz I i II prawa Kirchhoffa.
2. Uczniowie zastanawiają się nad sposobem doboru mierników.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność narysowanych schematów oraz toku
rozumowania podczas rysowania połączeń w schematach elektrycznych.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie rysują na papierze formatu A4 schematy układów elektrycznych.
2. Uczniowie dobierają elementy układów zgodnie ze schematami.
3. Uczniowie łączą układy zgodnie ze schematami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie
sprawdzają
w
zespołach
poprawność
zaprojektowanych
układów
i wykonanych połączeń. Nauczyciel sprawdza poprawność montażu układów.
2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela włączają zasilanie układu.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność działania układów.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły
im trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
Zakończenie zajęć
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
Praca domowa
Wymień podstawowe prawa dotyczące obwodów prądu stałego oraz je omów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca:
.............................................................................
Modułowy program nauczania:
Blacharz 721 [01]
Moduł:
Podstawy techniczne blacharstwa 721[01].O1
Jednostka modułowa:
Analizowanie
prostych
układów
elektrycznych
721[01].O1.03
Temat: Prąd elektryczny
Cel ogólny: Poznanie podstawowych właściwości prądu elektrycznego oraz sposobu
obliczania natężenia prądu elektrycznego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
zdefiniować pojęcie prądu elektrycznego,
−
zdefiniować pojęcie natężenia prądu elektrycznego,
−
podać jednostkę natężenia prądu elektrycznego,
−
wyjaśnić, od czego zależy kierunek przepływu prądu elektrycznego,
−
zdefiniować pojęcie gęstości prądu elektrycznego,
−
zdefiniować pojęcia: prąd przewodzenia, przesunięcia i unoszenia,
−
zdefiniować pojęcie napięcia elektrycznego,
Metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Czas: 2 jednostki dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
przybory do pisania,
−
przybory kreślarskie,
−
kalkulator,
−
zeszyt do ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. W jaki sposób definiuje się prąd elektryczny?
2. W jaki sposób definiuje się natężenie prądu elektrycznego?
3. Jaka jest jednostka natężenia prądu elektrycznego?
4. Od czego zależy kierunek przepływu prądu elektrycznego?
5. W jaki sposób definiuje się gęstość prądu elektrycznego?
6. W jaki sposób definiuje się: prąd przewodzenia, prąd przesunięcia, prąd unoszenia?
7. W jaki sposób definiuje się napięcie elektryczne?
Faza II. Planowanie
1. W jaki sposób obliczamy natężenie prądu elektrycznego?
2. W jaki sposób obliczamy gęstość prądu elektrycznego?
3. W jaki sposób obliczamy napięcie elektryczne?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracując w grupach proponują metody obliczania natężenia prądu
elektrycznego, gęstości prądu oraz napięcia elektrycznego.
2. Uczniowie zastanawiają się nad sposobem obliczenia wyżej wymienionych wielkości.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność podanych zależności.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie piszą na papierze zależności pozwalające obliczyć natężenie prądu
elektrycznego, gęstość prądu oraz napięcie elektryczne.
2. Uczniowie opisują podane zależności.
3. Uczniowie montują obwody elektryczne.
4. Uczniowie podają jednostki podanych zależności.
Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność zaprojektowanych układów i wykonanych
połączeń. Nauczyciel sprawdza poprawność montażu układów.
2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela włączają zasilanie układu.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność działania układów.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły
im trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
Zakończenie zajęć
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności.
Praca domowa
Wypisz zależności pozwalające obliczyć natężenie prądu elektrycznego, gęstość prądu oraz
napięcie elektryczne
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Prąd elektryczny
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz, ile będzie wynosić napięcie między punktami A i B, jeżeli potencjał jednego
punktu wynosi V
1
= 5 V, a potencjał drugiego V
2
= 12 V.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać założenia do ćwiczenia,
2) narysować rysunek do ćwiczenia,
3) obliczyć napięcie między punktami A i B,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
przybory kreślarskie,
–
przybory do pisania,
–
kalkulator,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca prądu elektrycznego.
Ćwiczenie 2
Oblicz, ile wynosi natężenie prądu elektrycznego i gęstość prądu w przewodzie
o przekroju S = 6 mm
2
, przez który przepływa 4
⋅
10
20
elektronów w czasie t = 2 s. Ładunek
elektronu e = -1,6
⋅
10
-19
C
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać założenia do ćwiczenia,
2) narysować rysunek do ćwiczenia,
3) obliczyć gęstość prądu elektrycznego,
4) obliczyć natężenie prądu elektrycznego,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
przybory kreślarskie,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca prądu elektrycznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Pole magnetyczne i elektromagnetyzm
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz, ile wynosi wartość wektora indukcji magnetycznej w odległości 5 cm
od prostoliniowego przewodnika, przez który płynie prąd o natężeniu 5 A?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać odpowiednie określenia dotyczące indukcji magnetycznej,
2) odszukać odpowiednie wzory dotyczące indukcji magnetycznej,
3) wykonać obliczenia indukcji magnetycznej,
4) przeanalizować otrzymany wynik,
5) zaprezentować wynik otrzymanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne
−
przybory do pisania,
−
kalkulator,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca pola magnetycznego i elektromagnetyzmu.
Ćwiczenie 2
Przez prosty przewód o długości 10 cm, umieszczony prostopadle do linii pola
magnetycznego o indukcji o wartości 20 mT, płynie prąd o natężeniu 1 A. Oblicz wartość siły
działającej na ten przewód?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać odpowiednie określenia dotyczące siły działającej na przewód z prądem
umieszczony w polu magnetycznym,
2) odszukać odpowiednie wzory dotyczące siły działającej na przewód z prądem
umieszczony w polu magnetycznym,
3) wykonać obliczenia,
4) przeanalizować otrzymany wynik,
5) zaprezentować efekt swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne,
Ś
rodki dydaktyczne
−−−−
przybory do pisania,
−−−−
kalkulator,
−−−−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca pola magnetycznego i elektromagnetyzmu.
Ćwiczenie 3
Pole magnetyczne o indukcji 0,2 T jest ustawione prostopadle do płaszczyzny rysunku
ze zwrotem skierowanym za płaszczyznę rysunku. W tym polu wisi poziomo przewodnik
o masie 0,5 kg i długości 1 m. Oblicz natężenie prądu, jaki należy przepuścić przez
przewodnik, aby naciąg nici zmniejszył się dwukrotnie w stosunku do naciągu wywołanego
ciężarem przewodnika.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać odpowiednie określenia dotyczące natężenia prądu w polu magnetycznym,
2) odszukać odpowiednie wzory dotyczące natężenia prądu w polu magnetycznym,
3) wykonać obliczenia,
4) przeanalizować otrzymany wynik.
5) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
przybory do pisania,
−−−−
kalkulator,
−−−−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca pola magnetycznego i elektromagnetyzmu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Podstawowe elementy i układy elektryczne
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie1
Mając dany schemat elektryczny przedstawiony na rysunku poniżej wypisz symbole
zastosowane w tym schemacie. Zaprezentuj symbole elementów obwodów elektrycznych
na tablicy.
Rys. 1 do ćwiczenia 1. [11].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przerysować schemat obwodu elektrycznego do notatnika,
2) wypisać oznaczenia symboli zastosowanych w schemacie elektrycznym,
3) nazwać wypisane symbole elementów,
4) zaprezentować symbole na tablicy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
przybory do pisania,
−−−−
przybory kreślarskie,
−−−−
notatnik,
−−−−
literatura z rozdziału 7 dotycząca podstawowych elementów i układów elektrycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Ćwiczenie 2
Mając dany schemat elektryczny urządzenia dzwonkowego przedstawionego na rysunku
poniżej wypisz elementy i symbole zastosowane w tym schemacie. Zaprezentuj symbole
elementów obwodów elektrycznych na tablicy.
Rys. 1 do ćwiczenia 2. Schemat elektryczny dzwonka: 1 – styki S zwarte, młoteczek H oddalony od klosza
dzwonka B
m
, 2 – styki S rozwarte, młoteczek uderza w klosz [11].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przerysować schemat obwodu elektrycznego do notatnika,
2) wypisać oznaczenia symboli zastosowanych w schemacie elektrycznym,
3) nazwać wypisane symbole elementów,
4) zaprezentować symbole na tablicy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne
−−−−
przybory do pisania,
−−−−
przybory kreślarskie
−−−−
notatnik,
−−−−
literatura z rozdziału 7 dotycząca podstawowych elementów i układów elektrycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Obwody elektryczne prądu stałego i przemiennego
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Mając dany schemat pomiarowy oraz tabele przedstawione poniżej sprawdź prawo
Ohma. Przedstaw otrzymane wyniki oraz dokonaj ich analizy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić wykaz aparatury dotyczący ćwiczenia,
2) połączyć układy pomiarowe dotyczące ćwiczenia,
3) dokonać niezbędnych obliczeń dla potrzeb ćwiczenia,
4) sporządzić wykres,
5) przeprowadzić analizę wyników,
6) wyciągnąć wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
przybory kreślarskie,
−
przybory do pisania,
−
aparatura kontrolno-pomiarowa,
−
notatnik,
−−−−
literatura z rozdziału 7 dotycząca obwodów elektrycznych prądu stałego i przemiennego.
U Rs Ro
Rys. 1 do ćwiczenia 1. Schemat układu pomiarowego do ćwiczenia [opracowanie własne].
A
V
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Tabela 1 do ćwiecznia 1. Tabela obliczeniowa do schematu pomiarowego przedstawionego na rysunku 1
[opracowanie własne].
R1
/
R2
/
U
I
R1
U
I
R2
Cv
α
U
CA
α
I
Cv
α
U
CA
α
I
Lp
V/dz
dz
V
A/dz
dz
A
Ω
V/dz
dz
V
A/dz
dz
A
Ω
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Rśr
Rśr
Charakterystyka I = f(U):
R1 = ..... . [Ω] R2 = ..... . [Ω]
U Rs
Rys. 2 do ćwiczenia 1. Schemat układu pomiarowego do ćwiczenia [opracowanie własne].
Tabela 2 do ćwiczenia 1. Tabela obliczeniowa do schematu pomiarowego przedstawionego na rysunku 2
[opracowanie własne].
U
I
R
Cv
Α
U
CA
α
I
Lp.
V/dz
Dz
V
A/dz
dz
A
Ω
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Rśr.
Charakterystyka I = f(U)
Ćwiczenie 2
Dwa rezystory o rezystancjach R
1
= 20 Ω i R
2
= 40 Ω połączono szeregowo włączając
do źródła o napięciu U = 12 V. Oblicz rezystancję zastępczą obwodu oraz spadki napięcia
na poszczególnych rezystorach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
V
A
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać założenia do zadania,
2) wypisać wielkości szukane do zadania,
3) narysować poglądowy rysunek do zadania,
4) dokonać niezbędnych obliczeń,
5) przeprowadzić analizę wyników,
6) wyciągnąć wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
przybory do pisania,
–
przybory kreślarskie,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca obwodów elektrycznych prądu stałego i przemiennego.
Ćwiczenie 3
Do obwodu składającego się z czterech rezystorów połączonych szeregowo doprowadzono
napięcie U = 220 V. Obliczyć rezystancję zastępczą obwodu, prąd w obwodzie i spadki
napięcia na poszczególnych rezystorach, jeżeli R
1
= 8 Ω, R
2
= 16 Ω, R
3
= 10 Ω, R
4
= 21 Ω.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać założenia do zadania,
2) wypisać wielkości szukane do zadania,
3) narysować poglądowy rysunek do zadania,
4) dokonać niezbędnych obliczeń,
5) przeprowadzić analizę wyników,
6) wyciągnąć wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
przybory do pisania,
–
przybory kreślarskie,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca obwodów elektrycznych prądu stałego i przemiennego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Wykorzystanie schematów i instrukcji
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie instrukcji zasilacza stabilizowanego dokonaj jego charakterystyki
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) napisać przeznaczenie urządzenia,
2) wypisać podstawowe parametry pracy (moc, napięcie),
3) narysować układ połączeń urządzenia,
4) wypisać podstawowe wielkości zabezpieczeń,
5) wypisać czynności związane z uruchomieniem urządzenia,
6) wypisać czynności związane z zatrzymaniem pracy urządzenia przy pracy normalnej
i awaryjnej,
7) wymienić zasady postępowania w razie awarii
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie praktyczne,
−
metoda przewodniego tekstu.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
zasilacz stabilizowany,
−
instrukcja zasilacza stabilizowanego,
−
dokumentacja techniczna zasilacza stabilizowanego,
−
przybory kreślarskie,
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca wykorzystania schematów i instrukcji.
Ćwiczenie 2
Na podstawie instrukcji zasilacza ZA REG dokonaj jego charakterystyki. Wypisz
parametry pracy zasilacza, procedury postępowania w przypadku awarii zasilacza. Dokonaj
interpretacji otrzymanych wyników.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uważnie instrukcje obsługi zasilacza ZA REG,
2) wypisać parametry pracy zasilacza ZA REG,
3) przeanalizować dokumentację techniczną,
4) odczytać
informacje
zawarte
na
schemacie
ideowym
zasilacza
urządzenia
elektronicznego,
5) odczytać informacje zawarte na schemacie montażowym zasilacza urządzenia
elektronicznego
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne
Ś
rodki dydaktyczne:
–
zasilacz stabilizowany,
–
instrukcja zasilacza stabilizowanego,
–
dokumentacja techniczna zasilacza,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca wykorzystania schematów i instrukcji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6. Dobór i obsługa przyrządów pomiarowych
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Mając dane napięcie 220 V oraz natężenie prądu elektrycznego wynoszące 0,5 A oblicz
moc pobieraną przez odbiornik?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać założenia do zadania,
2) wypisać wielkości szukane do zadania,
3) dokonać niezbędnych obliczeń,
4) przeprowadzić analizę wyników,
5) wyciągnąć wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia,
6) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
przybory kreślarskie,
–
przybory do pisania,
–
aparatura kontrolno-pomiarowa,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca podstaw miernictwa elektrycznego.
Ćwiczenie 2
Dokonaj pomiaru i regulacji napięcia stałego. Dobierz aparaturę kontrolno-pomiarową.
Zaprezentuj otrzymane wyniki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić wykaz aparatury w celu wykonania pomiaru napięcia i prądu,
2) połączyć układy pomiarowe w celu wykonania pomiaru napięcia i prądu,
3) dokonać pomiarów i regulacji napięcia stałego,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
4) przeanalizować wyniki,
5) zinterpretować wyniki,
6) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
aparatura kontrolno-pomiarowa,
–
przybory kreślarskie,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca podstaw miernictwa elektrycznego.
U U= 24V
Rys. 1 do ćwiczenia 2. Schemat układu pomiarowego [opracowanie własne].
Tabela 1 do ćwiczenia 2. Tabela pomiarowa do schematów pomiarowych [opracowanie własne].
Zakres
α
max
Cv
α
U
Lp.
V
dz
V/dz
dz
V
1.
2.
U
1
Rs U
2
Rys. 7. Schemat układu pomiarowego [opracowanie własne].
V
V
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Tabela 2 do ćwiczenia 2. Tabela pomiarowa do schematu pomiarowego [opracowanie własne].
Cv
Α
U
1
U
2
U
2
/U
1
Położenie
Suwaka
Lp.
V/dz
Dz
V
V
V
Skrajne
dolne
1.
¼
dług.
2.
Środ-
kowe
3.
¾
dług.
4.
Skrajne
Górne
5.
R
d
U Rs V
w
V
b
Rys. 3 do ćwiczenia 2. Schemat układu pomiarowego [opracowanie własne].
Tabela 3 do ćwiczenia 2. Tabela pomiarowa do schematu pomiarowego [opracowanie własne].
n
1
=
n
2
=
Lp.
U
w
U
b
n1·U
b
∆
U
U
w
U
b
n2·U
b
∆
U
Kl.
dokł.
1.
2.
3.
4.
5.
V
V
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
5.7. Maszyny i urządzenia elektryczne
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na stanowisku pomiarowym znajduje się silnik bocznikowy prądu stałego. Wypisz dane
znajdujące się na tabliczce znamionowej, zanotuj je a następnie oblicz moment oraz
sprawność silnika.
1. Dane znamionowe
TYP
………………….
zn
P
………………….
[kW]
n
U
………………….
[V]
n
I
………………….
[A]
wn
I
………………….
[A]
n
n
………………….
[obr/min]
2. Obliczyć na podstawie danych:
a) Moment na wale silnika odpowiadający znamionowemu,
]
.........[
..........
3
10
55
,
9
m
N
n
n
zn
P
n
M
⋅
=
⋅
=
b) Sprawność przy obciążeniu znamionowym silnika,
.........
..........
3
10
=
⋅
⋅
=
n
I
n
U
zn
P
n
η
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać oględzin silnika bocznikowego prądu stałego,
2) znaleźć tabliczkę znamionową,
3) wypisać dane znajdujące się na tabliczce znamionowej silnika,
4) obliczyć moment na wale silnika oraz sprawność,
5) wyciągnąć wnioski,
6) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Ś
rodki dydaktyczne:
–
przybory do pisania,
–
przybory kreślarskie,
–
kalkulator,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca maszyn i urządzeń elektrycznych.
Ćwiczenie 2
Mając daną tabliczkę znamionową silnika prądu stałego odczytaj a następnie zapisz
podstawowe parametry pracy silnika.
Rys. 1 do ćwiczenia 2. Wygląd tabliczki znamionowej do ćwiczenia [11].
1. Dane znamionowe
TYP
………………….
zn
P
………………….
[kW]
n
U
………………….
[V]
n
I
………………….
[A]
wn
I
………………….
[A]
n
n
………………….
[obr/min]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać oględzin silnika prądu stałego,
2) znaleźć tabliczkę znamionową,
3) wypisać dane znajdujące się na tabliczce znamionowej silnika,
4) wyciągnąć wnioski,
5) zaprezentować efekt swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
przybory do pisania,
–
przybory kreślarskie,
–
kalkulator,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca maszyn i urządzeń elektrycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
5.8. Instalacje elektryczne
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj połączenia układów instalacji według poniższych schematów. Zaprezentuj
otrzymane układy oraz je omów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić wykaz aparatury,
2) połączyć układy pomiarowe,
3) dokonać niezbędnych obliczeń,
4) przeprowadzić analizę wyników,
5) wyciągnąć wnioski,
6) zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
przybory kreślarskie,
–
aparatura kontrolno-pomiarowa,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca instalacji elektrycznych.
Rys. 1 do ćwiczenia 1. Łącznik jednobiegunowy – jednobiegunowe załączanie i wyłączanie lamp: a) schemat
wieloliniowy, b)schemat jednoliniowy [opracowanie własne].
Ćwiczenie 2
Mając dany rysunek z fragmentem instalacji elektrycznej rozpoznaj elementy wchodzące
w skład tej instalacji. Wypisz i nazwij elementy wchodzące w skład instalacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Rys. 1 do ćwiczenia 2. Schemat instalacji elektrycznej [opracowanie własne].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przerysować układy instalacji elektrycznej,
2) wypisać symbole zastosowane w podanej instalacji elektrycznej,.
3) nazwać te symbole,
4) przerysować symbole instalacji elektrycznej,
5) zaprezentować symbole na tablicy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne
Ś
rodki dydaktyczne:
–
przybory kreślarskie,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
rysunek instalacji elektrycznej,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca instalacji elektrycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
5.9. Bezpieczeństwo obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na
stanowisku
laboratoryjnym
znajduje
się
wyłącznik
różnicowo-prądowy
zabezpieczający instalację elektryczną. Na podstawie oględzin wyłącznika, wypisz jego
parametry znamionowe oraz dokonaj ich interpretacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) dokonać oględzin zewnętrznych wyłącznika różnicowo-prądowego,
2) wypisać w notatniku parametry pracy wyłącznika różnicowo-prądowego,
3) nazwać te parametry,
4) zinterpretować parametry pracy wyłącznika różnicowo-prądowego.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
wyłącznik różnicowo-prądowy,
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca bezpieczeństwa obsługi maszyn i urządzeń
elektrycznych.
Ćwiczenie 2
Na stanowisku laboratoryjnym znajduje się wyłącznik nadmiarowo – prądowy
zabezpieczający instalację elektryczną. Na podstawie oględzin wyłącznika, wypisz jego
parametry znamionowe oraz dokonaj ich interpretacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) dokonać oględzin zewnętrznych wyłącznika nadmiarowo-prądowego,
2) wypisać w notatniku parametry pracy wyłącznika nadmiarowo-prądowego,
3) nazwać te parametry,
4) zinterpretować parametry pracy wyłącznika nadmiarowo-prądowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
wyłącznik nadmiarowo-prądowy,
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca bezpieczeństwa obsługi maszyn i urządzeń
elektrycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
5.10. Podstawy elektroniki i automatyki
5.10.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na stanowisku laboratoryjnym rozmieszczone są różne elementy elektroniczne.
Rozpoznaje te elementy a następnie dokonaj krótkiej ich prezentacji?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać elementy elektroniczne,
2) nazwać te elementy,
3) dokonać krótkiej ich prezentacji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
elementy elektroniczne
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca podstaw elektroniki i elektrotechniki.
Ćwiczenie 2
Na stanowisku laboratoryjnym rozmieszczone są różne elementy automatyki. Rozpoznaje
te elementy a następnie dokonaj krótkiej ich prezentacji?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznać elementy automatyki,
2) nazwać te elementy,
3) dokonać krótkiej ich prezentacji.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
elementy automatyki,
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca podstaw elektroniki i elektrotechniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
5.11. Zabezpieczenie urządzeń napędowych
5.11.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Mając daną maszynę elektryczną, zaproponuj zabezpieczenia do tej maszyny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić rodzaje zabezpieczeń,
2) wypisać w notatniku dane znamionowe maszyny elektrycznej,
3) dobrać do danych znamionowych rodzaj zabezpieczenia,
4) uzasadnić dobór zastosowanego zabezpieczenia
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
dowolna maszyna elektryczna,
−
zabezpieczenia napędowe maszyn i urządzeń elektrycznych,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca zabezpieczeń urządzeń napędowych.
Ćwiczenie 2
Mając daną maszynę wykorzystywaną do prac blacharskich, zaproponuj zabezpieczenia
do tej maszyny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić rodzaje zabezpieczeń,
2) wypisać w notatniku dane znamionowe maszyny,
3) dobrać do danych znamionowych rodzaj zabezpieczenia,
4) uzasadnić dobór zastosowanego zabezpieczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Ś
rodki dydaktyczne:
−
dowolna maszyna wykorzystywana do prac blacharskich,
−
zabezpieczenia napędowe maszyn i urządzeń elektrycznych,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca zabezpieczeń urządzeń napędowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘC UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test
do
jednostki
modułowej
„Analizowanie
prostych
układów
elektrycznych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania 1–7, 9, 12–14, 20 są z poziomu podstawowego,
–
zadania 8, 10, 11, 15–19 są z poziomu ponadpodstawoego
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
–
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
–
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
–
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
–
bardzo dobry - za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 8 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.b, 3.b, 4.a, 5.a, 6.d, 7.b, 8.a, 9.b, 10.c, 11 c, 12.b, 13.b,
14.b, 15.b, 16.c, 17.c, 18.c, 19.c, 20.c.
Plan testu
Nr
zadania
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Podać sposób ochrony przez samoczynne
wyłączenie zasilania
A
P
b
2.
Podać sposób ochrony przed skutkami
nadmiernego wzrostu napięcia wskutek
wyładowania atmosferycznego
A
P
b
3.
Rozpoznać na rysunku wyłącznik
A
P
b
4.
Rozpoznać na rysunku wyłącznik
A
P
a
5.
Wskazać środki ochrony układu
oddechowego
A
P
a
6.
Wskazać środki ochrony wzroku
A
P
d
7.
Wskazać środki ochrony podczas
lutowania elementów elektronicznych
A
P
b
8.
Wskazać zastosowanie opaski uciskowej
C
PP
a
9.
Wskazać sposób udzielania pierwszej
pomocy
C
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
10.
Wskazać sposób masażu serca
C
PP
c
11.
Wskazać sposób udrożnienia dróg
oddechowych podczas wypadku przy
pracach monterskich
C
PP
c
12.
Podać jednostkę natężenia prądu
elektrycznego
A
P
b
13.
Podać definicję konduktacji
A
P
b
14.
Rozpoznać na schemacie silnik
C
P
b
15.
Rozpoznać na rysunku symbol
C
PP
b
16.
Rozpoznaje na rysunku symbol
C
PP
c
17.
Rozpoznać na rysunku symbol
C
PP
c
18.
Wskazać sposób pomiaru rezystancji
C
PP
c
19.
Rozpoznać na schemacie symbole
C
PP
c
20.
Rozpoznać na rysunku symbol
C
P
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym
się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności.
5. Test składa się z zadań o różnym stopniu trudności
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. Dla każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi a, b, c, d.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
Tylko jedna odpowiedź jest poprawna. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Ochrona przez samoczynne wyłączenie zasilania polega na
a) zasilaniu odbiornika za pomocą transformatora separacyjnego lub przetwornicy.
b) szybkim wyłączeniu instalacji spod napięcia, gdy nastąpi zwarcie części będącej pod
napięciem fazowym z dostępną częścią przewodzącą.
c) zastosowaniu w fabrycznie produkowanych urządzeniach izolacji o parametrach
ograniczających do minimum możliwości porażenia prądem elektrycznym.
d) odizolowaniu od ziemi urządzeń elektrycznych.
2. Najlepszym środkiem ochrony przed skutkami nadmiernego wzrostu napięcia wskutek
wyładowania atmosferycznego jest zastosowanie
a) bezpieczników topikowych.
b) wyłączników nadmiarowo-prądowych.
c) odgromników.
d) wyłączników różnicowoprądowych.
3. Na rysunku przedstawiono
a) wyłącznik nadprądowy.
b) wyłącznik różnicowoprądowy.
c) stycznik,
d) przekaźnik bistabilny.
4. Fotografia przedstawia
a) wyłącznik nadprądowy.
b) wyłącznik różnicowoprądowy.
c) stycznik.
d) przekaźnik bistabilny.
5. Środkiem ochrony układu oddechowego są
a) maska ochronna.
b) rękawice ochronne.
c) nakrycie głowy.
d) ubranie robocze.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
6. Środkiem ochrony wzroku są
a) maska ochronna.
b) rękawice ochronne.
c) nakrycie głowy.
d) okulary ochronne.
7. W celu ochrony rąk podczas lutowania elementów elektronicznych należy zastosować
a) maskę ochronną.
b) rękawice ochronne.
c) nakrycie głowy.
d) ubranie robocze.
8. Opaskę uciskową należy stosować
a) w każdym przypadku krwawiącej rany.
b) w przypadku obcięcia lub oderwania kończyny.
c) w przypadku zmiażdżenia kończyny.
d) w przypadku skaleczenia.
9. W czasie udzielania pierwszej pomocy tętno sprawdza się
a) po obu stronach szyi, używając kciuka i pozostałych palców.
b) po jednej stronie szyi, trzema środkowymi palcami.
c) kciukiem na przegubie ręki.
d) po jednej stronie szyi, jednym palcem.
10. Masaż serca należy wykonywać przez uciskanie
a)
1
/
3
dolnej części mostka.
b) lewej połowy klatki piersiowej.
c) górnej części mostka.
d) ½ dolnej części mostka.
11. Najskuteczniejszą i najprostszą metodą udrożnienia dróg oddechowych podczas wypadku
przy pracach monterskich jest
a) wyciągnięcie i przytrzymanie języka.
b) przygięcie głowy do mostka.
c) usunięcie ciał obcych z jamy ustnej i odgięcie głowy do tyłu.
d) odgięcie głowy do tyłu.
12. Jednostką natężenia prądu elektrycznego jest
a) volt.
b) amper.
c) wat.
d) ohm.
13. Konduktancją nazywamy
a) iloraz napięcia i prądu.
b) odwrotność rezystancji.
c) przewodność właściwą metali.
d) iloraz prądu i napięcia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
14. Na schemacie znajduje się schemat silnika
a) silnika obcowzbudnego.
b) silnika bocznikowego
c) silnika szeregowego
d) silnika szeregowo-bocznikowego
15. Element oznaczony na rysunku to
a) rezystor.
b) kondensator.
c) cewka. C
d) źródło napięcia.
16. Symbol przedstawiony na rysunku przedstawia
a) ranzystor.
b) tyrystor.
c) diodę.
d) fototranzystor.
17. Symbolem E
1
, E
2
, E
3
na rysunku oznaczono
a) voltomierz.
b) rezystancja
c) źródło napięcia
d) kondensator.
18. Do pomiaru rezystancji służy
a) amperomierz.
b) voltomierz.
c) omomierz.
d) watomierz.
19. Na schemacie montażowym urządzenia symbolem C oznacza się
a) opornik.
b) diodę
c) kondensator.
d) cewkę.
20. W układzie elektrycznym symbolem oznacza się
21. voltomierz,
22. watomierz,
23. amperomierz,
24. omomierz.
A
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...................................................................................................................
Analizowanie prostych układów elektrycznych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
Zadania
Odpowiedzi
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
Test 2
Test
do
jednostki
modułowej
„Analizowanie
prostych
układów
elektrycznych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania 1–7, 9, 12, 13, 14, 20 są z poziomu podstawowego,
–
zadania 8, 10, 11, 15–19 są z poziomu ponadpodstawoego
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry - za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 8 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.b, 3.a, 4.b, 5.c, 6.c, 7.a, 8.c, 9.c, 10.a, 11.d, 12.a, 13.c,
14.a, 15.c, 16.c, 17.b, 18.b, 19.c, 20.a.
Plan testu
Nr
zadania
Cel operacyjny (mierzone
osiągnięcia ucznia)
Kategoria celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Podać jednostkę napięcia
elektrycznego
A
P
a
2
Podać definicje konduktancji
A
P
b
3
Podać jednostkę mocy czynnej
A
P
a
4
Rozpoznać symbol
przedstawiony na rysunku
A
P
b
5
Rozpoznać symbol
przedstawiony na rysunku
A
P
c
6
Rozpoznać symbol
przedstawiony na rysunku
A
P
c
7
Podać wartość częstotliwości
A
P
a
8
Podać oznaczenie przedstawione
na rysunku
C
PP
c
9
Podać symbol przedstawiony na
rysunku
C
P
c
10
Podać wartość napięcia na
podstawie tabliczki zasilającej
C
PP
a
11
Rozpoznać miernik do pomiaru
napięcia
C
PP
d
12
Podać prawo Ohma
A
P
a
13
Podać prawo Kirchhoffa
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
43
14
Podać prawo Kirchhoffa
C
P
a
15
Obliczyć rezystancję zastępczą
C
PP
c
16
Obliczyć rezystancję zastępczą
C
PP
c
17
Obliczyć rezystancję zastępczą
C
PP
b
18
Obliczyć wartość prądu
C
PP
b
19
Obliczyć wartość napięcia
C
PP
c
20
Wskazać zagrożenie podczas
demontażu urządzenia
elektrycznego
C
P
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności.
5. Test składa się z zadań o różnym stopniu trudności.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. Dla każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi a, b, c, d.
Tylko jedna odpowiedź jest poprawna. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia!
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
44
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Jednostką napięcia elektrycznego jest
a)
volt.
b)
amper.
c)
wat.
d)
ohm.
2. Konduktancją nazywamy
a)
iloraz napięcia i prądu.
b)
odwrotność rezystancji.
c)
przewodność właściwą metali.
d)
iloraz prądu i napięcia.
3. Jednostka mocy czynnej jest
a)
wat.
b)
voltoamper.
c)
var.
d)
ohm
4. Element oznaczony na rysunku to
a)
rezystor.
b)
kondensator.
c)
cewka.
d)
ź
ródło napięcia.
5. Element przedstawiony na rysunku to
a)
dioda.
b)
tranzystor.
c)
fotodioda.
d)
fototranzystor.
6. Symbol przedstawiony na rysunku przedstawia
a)
tranzystor.
b)
tyrystor.
c)
diodę.
d)
fototranzystor.
C
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
45
7. Jedną z podstawowych właściwości napięcia zasilającego urządzenie elektryczne jest
częstotliwość sieciowa, która wynosi
a)
50 Hz,
b)
60 Hz,
c)
70 Hz,
d)
80 Hz.
8. W układzie jak na rysunku poniżej symbolem W oznaczono
a)
voltomierz.
b)
amperomierz.
c)
watomierz.
d)
omomierz.
9. W układzie jak na rysunku
poniżej
symbole
V
oznaczono
a)
amperomierz.
b)
watomierz.
c)
voltomierz.
d)
ż
arówkę.
U
10. Na podstawie tabliczki znamionowej umieszczonej na rysunku poniżej napięcie
zasilające to urządzenie wynosi:
a)
220/380 V,
b)
122/240 V,
c)
220/280 V,
d)
120/380 V
V
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
46
11. Do pomiaru napięcia elektrycznego wykorzystujemy
a)
amperomierz.
b)
watomierz.
c)
omomierz.
d)
woltomierz.
12. Zależność pomiędzy natężeniem prądu I, napięciem V oraz opornością R w obwodzie
elektrycznym zapisana wzorem U = RI nazywamy prawem
a)
Ohma
b)
Kirhoffa
c)
Pascala
d)
Newtona
13. Prawo dotyczące bilansu napięć w obwodzie elektrycznym nazywamy prawem
a)
I Kirchhoffa.
b)
Ohma
c)
II Kirchhoffa
d)
Pascala
14. Prawo dotyczące bilansu prądów w węźle obwodu elektrycznego nazywamy prawem
a)
I Kirchhoffa.
b)
Ohma
c)
II Kirchhoffa
d)
Pascala
15. Rezystancja zastępcza szeregowo połączonych trzech rezystorów o opornościach
Ω
=
10
5
1
R
,
Ω
=
4
1
2
R
,
Ω
=
4
2
3
R
wynosi
a)
Ω
10
4
.
b)
Ω
10
8
.
c)
Ω
4
5
.
d)
Ω
5
4
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
47
16. Rezystancję zastępczą obwodu równoległego oblicza się wg wzoru
a)
b)
c)
d)
17. W układzie na rysunku rezystancja zastępcza wynosi
a)
1 R
b)
2 R
c)
3 R
d)
0,5 R
18. Woltomierz o rezystancji wewnętrznej R
v
= 200 kΩ wskazuje napięcie U = 10 V. Prąd
w woltomierzu wynosi
a)
40 µA.
b)
50 µA.
c)
60 µA.
d)
70 µA.
19. W grzejniku o rezystancji R = 55 Ω wartość prądu wyniosła I = 4 A. Napięcie
doprowadzone do grzejnika wynosi
a)
180 V.
b)
200 V.
c)
220 V.
d)
230 V.
20. Podczas demontażu urządzenia elektrycznego może nastąpić
a)
porażenie prądem elektrycznym.
b)
zjawisko kompatybilności elektrycznej.
c)
szybkie wyłączenie instalacji spod napięcia.
d)
migotanie komór serca.
n
Z
R
R
R
R
1
.....
1
1
2
1
+
+
=
n
Z
R
R
R
R
.....
1
2
1
+
+
=
n
Z
R
R
R
R
1
.....
1
1
1
2
1
+
+
=
n
Z
R
R
R
R
.....
2
1
+
+
=
R
2R
R
R
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
48
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...................................................................................................................
Analizowanie prostych układów elektrycznych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
Zadania
Odpowiedzi
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
49
7. LITERATURA
1. Bolkowski S.. Elektrotechnika. WSIP. Warszawa 2005
2. Chochowski A.: Elektrotechnika z automatyką. Ćwiczenia. WSiP, Warszawa 1996
3. Gerhard Bartodziej, Eugeniusz Kałuża. Aparaty i urządzenia elektryczne. WSIP.
Warszawa 1997
4. Januszewski S, Sagan T, Szczucki F, Świątek H. Eksploatacja urządzeń elektrycznych
i energoelektronicznych. Wydawnictwo ITE. Radom 1999
5. Jerzak M.: Bezpieczeństwo i higiena pracy w budownictwie. PWN, Warszawa 1980
6. Kurdziel R.: Elektrotechnika. Część 1 i 2. WSiP, Warszawa 1997
7. Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy dla szkół zasadniczych. WSiP,
Warszawa 2000
8. Markiewicz A.: Zbiór zadań z elektrotechniki. WSiP, Warszawa 1972
9. Praktyczna elektrotechnika ogólna. Wydawnictwo REA. Warszawa 2002
10. www.elektroda.pl
11. www.swiatelektroniki.pl
12. www.wikipedia.org.