blacharz 721[01] z1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Sylwester Wesołowski

Wykonywanie elementów i przedmiotów z blachy
z zastosowaniem maszyn i urządzeń 721[01].Z1.03







Poradnik dla nauczyciela




Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Bartłomiej Marcinkiewicz

mgr inż. Teresa Traczyk

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Sylwester Wesołowski

Konsultacja:

mgr inż. Jolanta Skoczylas

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[01].Z1.03
Wykonywanie elementów i przedmiotów z blachy z zastosowaniem maszyn i urządzeń,
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu blacharz.







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI



1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Trasowanie przestrzenne

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Gięcie i prostowanie blach

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Gięcie i prostowanie prętów i płaskowników

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Zwijanie sprężyn

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Rodzaje giętarek i ich zastosowanie

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

5.6. Zapotrzebowanie na materiał do wykonania elementów lub przedmiotów

22

5.6.1. Ćwiczenia

22

5.7. Kontrola jakości wykonania

25

5.7.1. Ćwiczenia

25

5.8. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony

środowiska

27

5.8.1. Ćwiczenia

27

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
7. Literatura

29
43

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy

Państwu

Poradnik

dla

nauczyciela „Wykonywanie elementów

i przedmiotów z blachy z zastosowaniem maszyn i urządzeń”, który będzie pomocny
w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie blacharz 721[01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym

uwzględnieniem

aktywizujących

metod

nauczania,

np.

pokazu

z objaśnieniem, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testów w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.
Jednostka

modułowa

„Wykonywanie

elementów

i

przedmiotów

z

blachy

z zastosowaniem maszyn i urządzeń” stanowi jeden z elementów modułu 721[01].Z1 i jest
zaznaczona na poniższym schemacie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

721[01].Z1.01

Posługiwanie się podstawowymi

pojęciami z zakresu blacharstwa

721[01].Z1

Technologia robót blacharskich


















Schemat układu jednostek modułowych

721[01].Z1.02

Wykonywanie elementów i przedmiotów

z blachy z zastosowaniem narzędzi ręcznych

721[01].Z1.05

Wykonywanie elementów

i przedmiotów z blachy metodami

obróbki plastycznej i cieplnej

721[01].Z1.03

Wykonywanie elementów

i przedmiotów z blachy

z zastosowaniem maszyn

i urządzeń

721[01].Z1.04

Wykonywanie elementów

i przedmiotów z blachy

z zastosowaniem operacji

mechanicznej obróbki skrawaniem

721[01].Z1.06

Wykonywanie nierozłącznych połączeń blach

721[01].Z1.08

Wykonywanie konserwacji i naprawy

elementów i konstrukcji z blachy

721[01].Z1.07

Wykonywanie montażu i demontażu elementów

i zespołów blacharskich

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać podstawowe materiały blacharskie

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu blacharstwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

dobierać materiały narzędzia i sprzęt do prac blacharskich,

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji,

wykonywać wyroby z blachy,

planować proces wyrobów z blachy,

rozróżniać rodzaje maszyn,

odczytywać i interpretować rysunki wyrobów z blachy,

organizować stanowiska składowania i magazynowania,

dobierać sposób i środki transportu do rodzaju materiału,

posługiwać się dokumentacją warsztatową,

dobierać dokumentację techniczno-warsztatową do realizacji zadań,

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,

dobierać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej, w zależności
od prowadzonych prac blacharskich,

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przewidywać i zapobiegać
zagrożeniom,

oceniać własne możliwości w działaniach indywidualnych i zespołowych,

stosować zasady współpracy w grupie,

uczestniczyć w dyskusji, prezentacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować proces gięcia blachy,

rozróżnić rodzaje giętarek,

zaplanować wykonywanie elementów i przedmiotów z blachy za pomocą gięcia,

określić operacje towarzyszące gięciu,

dobrać narzędzia ręczne i mechaniczne, przyrządy pomiarowe, maszyny i urządzenia do
gięcia blachy,

wskazać elementy i wyjaśnić działanie urządzeń i maszyn do gięcia,

zorganizować stanowisko do pracy na giętarce,

wykonać gięcie blachy narzędziami mechanicznymi oraz elektronarzędziami,

wykonać wybrane operacje obróbki plastycznej: gięcie i prostowanie płaskowników,
gięcie i prostowanie blach, zwijanie sprężyn,

sporządzić zapotrzebowanie na materiały do wykonania elementu lub przedmiotu,

ocenić jakość i prawidłowość prac wykonanych za pomocą gięcia,

dobrać środki ochrony indywidualnej do pracy wykonywanej z użyciem giętarki
mechanicznej,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska podczas wykonywania pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Blacharz 721[01]

Moduł:

Technologia robót blacharskich 721[01].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie elementów i przedmiotów z blachy
z zastosowaniem maszyn i urządzeń. 721[01].Z1.03

Temat: Wykonanie wieszaka z blachy stalowej płaskiej ocynkowanej gr. 0,5 mm zgodnie

z dokumentacją

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania elementów z blachy na podstawie

dokumentacji.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zorganizować stanowisko pracy,

zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

wytrasować kształt wieszaka zgodnie z dokumentacją,

wyciąć dany kształt,

wykonać odpowiednie gięcia,

dokonać korekt swojej pracy wg dokumentacji,

zaprezentować efekt swojej pracy,


Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów

zespoły dwuosobowe.


Czas: 3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne

dokumentacja do wykonania wieszaka,

blacha stalowa płaska ocynkowana gr. 0,5 mm,

rysik,

liniał,

nożyce ręczne do blachy prawe i lewe,

nożyce gilotynowe,

krawędziarka,

młotek drewniany,

literatura z rozdziału 7 dotycząca gięcia i prostowania blach.

Przebieg zajęć

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instrukcja wykonania.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

każdy uczeń wykona wieszak z blachy (czas trwania 3 godziny dydaktyczne),

przygotowuje materiał i narzędzia,

uczeń po otrzymaniu materiału przystępuje do trasowania, wycinania i kształtowania
elementu (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela),

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu naprawy
osłony,

6. Po wykonaniu pracy uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
9. Uczniowie prezentują efekty swojej pracy.

10. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Wykonywanie wyrobów z blachy przy użyciu
narzędzi ręcznych. Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj narzędzia ręczne
stosowane do trasowania, cięcia i kształtowania blach.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i ukształtowanych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Blacharz 721[01]

Moduł:

Technologia robót blacharskich 721[01].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie elementów i przedmiotów z blachy
z zastosowaniem maszyn i urządzeń. 721[01].Z1.03

Temat: Trasowanie kształtu elementu według dokumentacji

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności trasowania przestrzennego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zorganizować stanowisko pracy,

zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

ustawić przedmiot na płycie traserskiej,

trasować linie zgodnie z dokumentacją i przyjętą metodą,

zaprezentować efekt swojej pracy,

dokonać oceny ćwiczenia.

Metody nauczania:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 300 min.

Środki dydaktyczne:

przedmiot do trasowania (walec z blachy, sześcian, przedmiot o kształtach
krzywoliniowych itp.),

dokumentacja techniczna (rysunek techniczny prezentujący zakres obróbki przedmiotu),

notatnik,

przybory do pisania,

płyta traserska,

znaczniki słupkowe,

pryzma,

kątownik,

przymiar liniowy,

rysik,

– literatura z rozdziału 7 dotycząca trasowania przestrzennego.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

– uczniowie wysłuchują instruktażu nauczyciela,
– uczniowie obserwują jak nauczyciel wykonuje trasowanie przestrzenne,
– każdy uczeń przygotowuje swoje stanowisko pracy,
– każdy uczeń wykonuje ćwiczenie polegające na trasowaniu przedmiotu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

6. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
8. Uczniowie prezentują swoje prace.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: „Trasowanie przestrzenne”.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Trasowanie przestrzenne

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz metodę trasowania w zależności od rodzaju (wielkości i kształtu) przedmiotu.

Zadanie wykonaj w formie opisowej. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze zgromadzonymi na stanowisku przedmiotami,
2) ustalić oraz zapisać rodzaj przedmiotu i metodę trasowania,
3) zapisz ustalenia na kartce,
4) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
5) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6) zaprezentować efekt swojej pracy,
7) dokonać oceny ćwiczenia pod względem trafności dobrania metody trasowania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przedmioty do trasowania (walec z blachy, sześcian, przedmiot o kształtach
krzywoliniowych itp.),

notatnik,

przybory do pisania,

literatura rozdziału 7 dotycząca trasowania przestrzennego.


Ćwiczenie 2

Wykonaj dowolną metodą trasowania linii obróbki na udostępnionym przedmiocie

wg załączonej dokumentacji technicznej. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
4) ustalić metodę trasowania,
5) ustawić przedmiot na płycie traserskiej,
6) trasować linie zgodnie z dokumentacją i przyjętą metodą,
7) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
9) zaprezentować efekt swojej pracy,

10) dokonać oceny ćwiczenia pod względem dokładności trasowania linii.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

przedmiot do trasowania (walec z blachy, sześcian, przedmiot o kształtach
krzywoliniowych itp.),

dokumentacja techniczna (rysunek techniczny prezentujący zakres obróbki przedmiotu),

notatnik,

przybory do pisania,

płyta traserska,

znaczniki słupkowe,

pryzma,

kątownik,

przymiar liniowy,

rysik,

literatura rozdziału 7 dotycząca trasowania przestrzennego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Gięcie i prostowanie blach

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj wieszak z blachy stalowej płaskiej ocynkowanej grubości 0,5 mm zgodnie

z dokumentacją Plan zapisz w zeszycie. Sporządź notatke po zakończeniu ćwiczenia.
Zaprezentuj i oceń efekty swojej pracy.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) zapoznać się z dokumentacją,
4) wytrasować kształt wieszaka wg załączonej dokumentacji,
5) wyciąć wytrasowany zarys wieszaka,
6) wykonać operację gięcia wieszaka,
7) dokonać ewentualnych korekt,
8) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
10) zaprezentować efekt swojej pracy,
11) dokonać oceny ćwiczenia pod względem estetyki wykonania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

blacha stalowa płaska ocynkowana gr. 0,5 mm,

rysik,

liniał,

nożyce ręczne bo blachy,

nożyce gilotynowe,

krawędziarka,

młotek drewniany,

dokumentacja do zadania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca gięcia i prostowania blach.


Ćwiczenie 2

Wykonaj ozdobę w postaci sześcianu z blachy stalowej płaskiej ocynkowanej o grubości

0,5 mm, wg załączonej dokumentacji, którą dostaniesz od nauczyciela. Sporządź notatkę
po zakończeniu ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) zapoznać się z dokumentacją,
4) wytrasować sześcian,
5) wyciąć sześcian,
6) ukształtować sześcian,
7) połączyć elementy ze sobą zgodnie z dokumentacją,
8) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
10) zaprezentować efekt swojej pracy,
11) dokonać oceny ćwiczenia pod względem dokładności wykonania ozdoby.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blacha stalowa ocynkowana o grubości 0,5 mm,

rysik,

liniał,

nożyce ręczne do blachy,

nożyce gilotynowe,

krawędziarka,

młotek drewniany,

dwuróg blacharski,

literatura z rozdziału 7 dotycząca gięcia i prostowania blach.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Gięcie i prostowanie prętów i płaskowników

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wygnij z płaskownika 3x30 mm element zgodnie z dokumentacją, którą dostaniesz

od nauczyciela. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) zapoznać się z dokumentacją,
4) uciąć płaskownik na żądany wymiar,
5) ukształtować element zgodnie z dokumentacją,
6) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
8) zaprezentować efekt swojej pracy,
9) dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości wykonania elementu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

płaskownik,

imadło,

klocki dystansowe do imadła,

młotek ślusarski,

piłka do ciecia metali,

przymiar metrowy

kątownik,

dokumentacja wykonywanego elementu,

literatura z rozdziału 7 dotycząca gięcia płaskowników.


Ćwiczenie 2

Sporządź wykaz potrzebnych narzędzi do operacji prostowania płaskownika. Sporządź

notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) sporządź wykaz niezbędnych narzędzi do operacji prostowania,
2) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
3) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
4) zaprezentować efekt swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia pod względem prawidłowego doboru narzędzi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

literatura z rozdziału 7 dotycząca prostowania płaskowników.


Ćwiczenie 3

Wykonaj operację prostowania płaskownika 2x30 mm przy użyciu narzędzi ręcznych.

Zaprezentuj i oceń efekty swojej pracy. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) wyprostować płaskownik,
4) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
5) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6) zaprezentować efekt swojej pracy,
7) dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości wykonania prostowania płaskownika.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

płaskownik,

kowadło,

młotek ślusarski,

notatnik,

literatura z rozdziału 7 dotycząca prostowania płaskowników.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Zwijanie sprężyn

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Ustal ilość drutu ø 3 mm potrzebną do zwinięcia sprężyny o średnicy wewnętrznej

20 mm i ilości zwojów 30. Specyfikację określająca ilość zwojów, średnicę sprężyny
i średnicę drutu otrzymasz od nauczyciela. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze specyfikacją określająca ilość zwojów, średnicę sprężyny i średnicę

drutu,

2) obliczyć ze wzoru długość drutu,
3) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
4) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
5) zaprezentować efekt swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości zwinięcia sprężyny.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

metoda projektów.


Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

przybory do pisania,

lista danych w postaci tabeli określającej średnicę sprężyny, grubość drutu i liczbę
zwojów,

literatura z rozdziału 7 dotycząca zwijania sprężyn.


Ćwiczenie 2

Wykonaj zwinięcie sprężyny sposobem ręcznym wg załączonej dokumentacji, którą

dostaniesz od nauczyciela. Zapisz plan w zeszycie Sporządź notatkę po zakończeniu
ć

wiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3) zapoznać się z dokumentacją,
4) ustalić ilość drutu do zwinięcia sprężyny,
5) dobrać trzpień o odpowiedniej średnicy,
6) zamocować drut na trzpieniu,
7) umieścić trzpień w imadle,
8) zwinąć sprężynę,
9) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
11) zaprezentować efekt swojej pracy,
12) dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości zwinięcia sprężyny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

trzpień,

drut na sprężynę,

notatnik,

przybory do pisania,

lista danych w postaci tabeli określającej średnicę sprężyny, grubość drutu i liczbę
zwojów,

szczypce płaskie uniwersalne (kombinerki),

rękawice ochronne,

literatura z rozdziału 7 dotycząca zwijania sprężyn.

Ćwiczenie 3

Wykonaj zwinięcie sprężyny za pomocą wiertarki wg załączonej dokumentacji, którą

dostarczy ci nauczyciel. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) ustalić ilość drutu do zwinięcia sprężyny,
4) dobrać trzpień o odpowiedniej średnicy,
5) zamocować drut na trzpieniu,
6) umieścić trzpień w uchwycie wiertarki,
7) zwinąć sprężynę,
8) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,

10) zaprezentować efekt swojej pracy,
11) dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości zwinięcia sprężyny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

trzpień (zakładany do wiertarki),

drut na sprężynę,

notatnik,

przybory do pisania,

lista danych w postaci tabeli określającej średnicę sprężyny, grubość drutu i liczbę
zwojów,

szczypce płaskie uniwersalne (kombinerki),

wiertarka,

rękawice ochronne,

klocek drewniany z otworem (prowadnica drutu),

literatura z rozdziału 7 dotycząca zwijania sprężyn.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Rodzaje giętarek i ich zastosowanie

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj próbnego gięcia blachy stalowej o gr. 0,5 mm pod kątem 45° na krawędziarce

przelotowej. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) sporządzić wykaz maszyn i narzędzi,
4) ułożyć blachę we właściwym miejscu w krawędziarce,
5) opuścić belkę górną,
6) dokonać gięcia,
7) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
9) zaprezentować efekt swojej pracy,
10) dokonać oceny ćwiczenia pod względem sposobu posługiwania się krawędziarką.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

blacha stalowa o gr. 0,5 mm,

krawędziarka,

notatnik,

Dokumentacja Techniczno-Ruchowa krawędziarki,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca rodzaju krawędziarek.


Ćwiczenie 2

Dokonaj wymiany listew znajdujących się w belkach górnej i gnącej, krawędziarki

przelotowej. Dokumentację techniczno ruchową krawędziarki dostaniesz od nauczyciela.
Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) zapoznać się z dokumentacją techniczno ruchową giętarki,
4) dokonać wymiany listew,
5) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
6) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
7) zaprezentować efekt swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia pod względem sposobu wymiany listew krawędziarki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

krawędziarka przelotowa,

listwy,

zestaw kluczy płaskich i nasadowych,

notatnik,

Dokumentacja Techniczno Ruchowa krawędziarki,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca rodzaju giętarek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.6. Zapotrzebowanie na materiały do wykonania elementów lub

przedmiotów

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Obliczyć minimalną, wystarczającą wielkość arkusza blachy do wycięcia elementu

przedstawionego na rysunku, który dostaniesz od nauczyciela. Sporządź notatkę
po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) zapoznać się z dokumentacją (rysunkiem przedstawiającym rozwinięcie wyrobu),
4) obliczyć gabaryty arkusza blachy (dodając 10 mm marginesy z każdej strony wyrobu),
5) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
6) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
7) zaprezentować efekt swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia pod względem prawidłowego obliczenia wielkości arkusza

blachy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

przybory do pisania,

dokumentacja techniczna (rysunek przedstawiający rozwinięcie wyrobu),

literatura z rozdziału 7 dotycząca zapotrzebowania materiałowego.


Ćwiczenie 2

Sporządź kartę rozkroju dla wyrobu przedstawionego na rysunku, który dostaniesz

od nauczyciela. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23


Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) zapoznać się z dokumentacją (rysunkiem przedstawiającym rozwinięcie wyrobu),
4) ustalić rodzaj materiału (blachy),
5) ustalić ułożenie elementów na arkuszu,
6) wypełnić kartę rozkroju,
7) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
9) zaprezentować efekt swojej pracy,

10) dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości wykonania karty rozkroju.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

przybory do pisania,

dokumentacja techniczna (rysunek przedstawiający rozwinięcie wyrobu),

czysty blankiet karty rozkroju,

przybory do kreślenia,

literatura z rozdziału 7 dotycząca zapotrzebowania materiałowego.

Ćwiczenie 3

Na udostępnionym arkuszu blachy stalowej czarnej rozplanuj ułożenie wyrobu

do wycięcia tak, aby zmieściło się jak najwięcej elementów. Sporządź notatkę po zakończeniu
ć

wiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) pobrać arkusz blachy z miejsca składowania,
4) zapoznać się z rysunkiem technicznym przedstawiającym rozwinięcie rysunku,
5) ustalić ułożenie elementów na arkuszu,
6) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
8) zaprezentować efekt swojej pracy,
9) dokonać oceny ćwiczenia pod względem prawidłowego rozmieszczenia elementów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

notatnik,

przybory do pisania,

dokumentacja techniczna (rysunek przedstawiający rozwinięcie wyrobu),

rysik,

liniał,

kątownik,

miara,

cyrkiel traserski,

arkusz blachy stalowej czarnej lub ocynkowanej (wymiary arkusza powinny pozwolić
na wytrasowanie kilku elementów przedstawionych w dokumentacji).

literatura z rozdziału 7 dotycząca zapotrzebowania materiałowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.7.

Kontrola jakości wykonania

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie karty kontroli jakości danego wyrobu, którą dostaniesz od nauczyciela,

dobierz potrzebne narzędzia pomiarowe w celu sprawdzenia poprawności wykonania Zapisz
plan w notatniku. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) wybrać potrzebne narzędzia pomiarowe,
4) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
5) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6) zaprezentować efekt swojej pracy,
7) dokonać samooceny pracy pod względem prawidłowego dobrania narzędzi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

karty kontroli jakości,

narzędzia pomiarowe,

literatura z rozdziału 7 dotycząca kontroli jakości wykonania,

notatnik.


Ćwiczenie 2

Na podstawie karty instrukcyjnej kontroli jakości, dokonaj kontroli wskazanego

elementu. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) zapoznać się z kartą kontroli,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

4) przygotować narzędzia do wykonania ćwiczenia,
5) dokonać kontroli jakości elementu,
6) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
8) zaprezentować efekt swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy pod względem kontroli jakości elementu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

element do skontrolowania,

narzędzia pomiarowe,

karta instrukcyjna kontroli jakości,

literatura z rozdziału 7 dotycząca kontroli jakości wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

5.8. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej i ochrony środowiska

5.8.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz środki ochrony indywidualnej do pracy wykonywanej z użyciem giętarki

mechanicznej. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
5) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6) zaprezentować efekt swojej pracy,
7) dokonać oceny ćwiczenia pod względem prawidłowego doboru środków ochrony

indywidualnej.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

ś

rodki ochrony indywidualnej,

giętarka mechaniczna,

literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów bhp podczas robót blacharskich.


Ćwiczenie 2

Dobierz środki ochrony indywidualnej do pracy wykonywanej z użyciem giętarki

ręcznej. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy

i ergonomii,

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
5) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6) zaprezentować efekt swojej pracy,
7) dokonać oceny ćwiczenia pod względem prawidłowego doboru środków ochrony

indywidualnej.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

ś

rodki ochrony indywidualnej,

giętarka ręczna,

literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów bhp podczas robót blacharskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Wykonywanie
elementów i przedmiotów z blachy z zastosowaniem maszyn i urządzeń”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1–14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15–20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.d, 3.c, 4.b, 5.b, 6.b, 7.b, 8.d, 9.d, 10.d, 11.b, 12.a,

13.c, 14.b, 15.c, 16.a, 17.d, 18.d, 19.d, 20.d.

Plan testu

N

r

za

d

an

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

eg

o

ri

a

ce

lu

P

o

zi

o

m

w

y

m

ag

a

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Rozpoznać rodzaj materiału używanego do zwijania sprężyn

A

P

a

2.

Określić, z czego wynika wielkość arkusza blachy potrzebnej
do wykonania wyrobu

C

P

d

3.

Omówić zasady doboru trzpienia do zwinięcia sprężyny

B

P

c

4.

Ustalić, która część blachy podczas gięcia ulega rozciąganiu
Obliczyć długość drutu do zwinięcia sprężyny

C

P

b

5.

Określić rodzaj przedmiotów poddawanych zabiegom
trasowania przestrzennego

A

P

b

6.

Zdefiniować cel stosowania znacznika słupkowego

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

7.

Uporządkować kolejne czynności przy trasowaniu
przestrzennym

B

P

b

8.

Opisać sposób gięcia płaskowników

B

P

d

9.

Omówić, jakie będą konsekwencje nieprawidłowego gięcia
płaskowników

B

P

d

10.


Nazwać urządzenie przedstawione na rysunku

C

P

d

11.

Podać, jakiej grubości blachę można giąć przy pomocy
krawędziarki

C

P

b

12.

Podać, w jakim urządzeniu znajdują się stemple i matryce

C

P

a

13.

Określić, jaki element wyznacza krawędź gięcia
w krawędziarce przelotowej

C

P

c

14.

Nazwać maszynę do gięcia blach

A

P

b

15.

Określić, w jaki sposób można dokonać gięcia blach

D

PP

c

16.

Obliczyć długość drutu do zwinięcia sprężyny

D

PP

a

17.

Obliczyć średnicę trzpienia do nawinięcia sprężyny

D

PP

d

18.

Określić minimalna szerokość przejścia pomiędzy stołami
warsztatowymi w przypadku pracy jednego pracownik

D

PP

d

19.


Omówić, od czego zależy wielkość skrótu

D

PP

d

20.

Określić minimalną powierzchnię wolnej przestrzeni podłogi
na jednego pracownika w pomieszczeniu stałej pracy

D

PP

d







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz
za poprawną.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

11. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Sprężynę zwija się z

a) drutu.
b) płaskownika.
c) płaskownika o grubości min. 1 mm.
d) drutu o średnicy maksymalnie 3 mm.


2. Wielkość arkusza blachy przeznaczonej do wykonania jednego egzemplarza wyrobu

wynika z

a) rodzaju blachy.
b) sposobu wycinania.
c) ilości egzemplarzy wyrobu.
d) wielkości rozwinięcia wyrobu.


3. Dlaczego trzpień powinien być mniejszy od średnicy sprężyny?

a) Aby sprężyna lepiej działała.
b) Z powodu własności plastycznych drutu.
c) Z powodu właściwości sprężystych drutu.
d) Aby sprężyna nie ulegała nadmiernemu rozciągnięciu.


4. Która część blachy podczas gięcia ulega rozciąganiu?

a) Część środkowa.
b) Strona zewnętrzna.
c) Strona wewnętrzna.
d) Strona wewnętrzna i zewnętrzna.

5. Trasowanie przestrzenne wykonujemy na przedmiotach

a) płaskich.
b) bryłowych.
c) zanieczyszczonych.
d) finalnie wykończonych.


6. Znacznik słupkowy służy do

a) kreślenia okręgów.
b) nanoszenia linii prostych.
c) odnoszenia kątów prostych.
d) podtrzymywania przedmiotu trasowanego.


7. Pierwszą czynnością podczas trasowania jest

a) trasowanie okręgu.
b) czyszczenie materiału.
c) trasowanie linii prostych.
d) obranie bazy traserskiej.


8. Gięcie płaskowników walcowanych na zimno należy wykonywać

a) dowolnie.
b) zawsze na krawędziarkach.
c) równolegle do kierunku walcowania.
d) prostopadle od kierunku walcowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

9. Przyjęcie nieprawidłowego kierunku gięcia płaskowników walcowanych na zimno

spowoduje

a) złamanie płaskownika.
b) powstanie rys na powierzchni .
c) powstanie pęknięć na powierzchni.
d) powstanie rys i pęknięć na powierzchni.


10. Na rysunku przedstawiono urządzenie do

a) gięcia blachy.
b) gięcia płaskowników.
c) prostowania płaskowników.
d) gięcia płaskowników i prętów.


11. Przy pomocy krawędziarek można giąć blachę o grubości do

a) 1 mm.
b) 2 mm.
c) 3 mm.
d) 4 mm.

12. Stempel i matryca są elementami znajdującymi się w

a) zaginarce.
b) krawędziarce.
c) krawędziarce przelotowej.
d) krawędziarce nieprzelotowej.


13. W krawędziarce przelotowej krawędź gięcia wyznacza

a) stempel.
b) krawędź belki dolnej.
c) krawędź belki górnej.
d) krawędź belki posiadającej możliwość obrotu.


14. Maszyna do gięcia blach to

a) walcarka.
b) zawijarka.
c) walcownica.
d) krawędziarka.

15. Gięcie blach można wykonywać

a) tylko na zimno.
b) tylko na gorąco.
c) na zimno lub na gorąco.
d) na zimno ale tylko blachy o dużych przekrojach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

16. Jakiej długości drutu potrzeba do zwinięcia sprężyny o średnicy 20mm złożona z 8 zwojów?

a) 456,6 mm.
b) 499,8 mm.
c) 502,6 mm.
d) 513,1 mm.

17. Trzpień powinien być mniejszy od średnicy sprężyny o

a) 1/2.
b) 1/3.
c) 1/4.
d) 1/5.

18. Minimalna szerokość przejścia pomiędzy stołami warsztatowymi w przypadku pracy

jednego pracownika powinna wynosić

a) 50 cm.
b) 55 cm.
c) 65 cm.
d) 75 cm.

19. Wielkość skrótu zależy od

a) grubości blachy.
b) promienia gięcia.
c) długości elementu.
d) promienia gięcia i grubości blachy.


20. Ile wynosi minimalna powierzchnia wolnej przestrzeni podłogi na jednego pracownika

w pomieszczeniu stałej pracy?

a) 0,75 cm

2

.

b) 1,5 m

2

.

c) 1,8 m

2

.

d) 2,0 m

2

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie elementów i przedmiotów z blachy z zastosowaniem maszyn
i urządzeń


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Numer

pytania

ODPOWIEDŹ

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

TEST 2
Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Wykonywanie
elementów i przedmiotów z blachy z zastosowaniem maszyn i urządzeń”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1–14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15–20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.c, 3.d, 4.a, 5.b, 6.d, 7.d, 8.c, 9.d, 10.c, 11.b, 12.d,

13.d, 14.c, 15.c, 16.d, 17.d, 18.a, 19.d, 20.d.

Plan testu

N

r

za

d

an

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

eg

o

ri

a

ce

lu

P

o

zi

o

m

w

y

m

ag

a

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Scharakteryzować metody zwijania sprężyn

C

P

b

2.

Podać sposoby kształtowania końców sprężyn

B

P

c

3.

Podać znaczenie średnicy średniej sprężyny

C

P

d

4.

Określić jak podaje się drut podczas zwijania ręcznego

B

P

a

5.

Dobrać narzędzia traserskie do przedmiotów trasowanych

C

P

b

6.

Scharakteryzować sposób użytkowania wzornika

C

P

d

7.

Podać cel stosowania farby traserskiej

C

P

d

8.

Omówić, w jaki sposób należy giąć pręty i płaskowniki

B

P

c

9.

Ustalić sposób prostowania krótkich odcinków płaskowników

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

10. Dokonać podziału krawędziarek ze względu na ich rodzaj

C

P

c

11.

Ustalić, na jaką szerokość można zaginać blachy na zaginarce
nieprzelotowej

C

P

b

12.

Określić na podstawie, czego można dokonać kontroli jakości
danego wyrobu

C

P

d

13.

Scharakteryzować, jakie informacje zawiera dokumentacja
stosowana do kontroli jakości

C

P

d

14. Określić, która część blachy podczas gięcia ulega ściskaniu

C

P

c

15.


Określić sposób prostowania blach

D

PP

c

16.


Ustalić, jakie narzędzie służy do ręcznego zaginania blach

C

PP

d

17. Ustalić minimalną wysokość stołu warsztatowego

C

PP

d

18.

Scharakteryzować, jakie rodzaje dokumentów normują proces
technologiczny w produkcji seryjnej.

D

PP

a

19.

Obliczyć wymiary arkusza blachy potrzebnego do wycięcia
prostokąta o wymiarach 230x250 mm z marginesami 1 cm
z każdej strony

D

PP

d

20.

Ustalić minimalną szerokość przejścia pomiędzy stołami
warsztatowymi w przypadku pracy jednego pracownika

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz
za poprawną.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

11. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Sposobem ręcznym zwijamy sprężynę

a) wiertarką.
b) w imadle.
c) w zwijarce.
d) na kowadle.


2. Jak kształtuje się końce sprężyny rozciąganej?

a) Obcina się.
b) Szlifuje się.
c) Zwija się w półpierścień.
d) Łączy się z poprzednim zwojem.


3. Średnica średnia sprężyny oznacza

a) średnicę zewnętrzną.
b) średnicę wewnętrzną.
c) średnicę zewnętrzną powiększoną o grubość drutu.
d) średnicę wewnętrzną powiększoną o połowę grubości drutu.


4. Podczas zwijania ręcznego drut podaje się

a) z ręki.
b) z bębna.
c) ze szpuli.
d) z trzpienia.

5. Przedmioty ciężkie i krzywoliniowe trasujemy za pomocą

a) słupków traserskich.
b) skrzynek traserskich.
c) przymiarów traserskich.
d) kątowników traserskich.


6. Wzornik przykładamy do

a) bazy traserskiej.
b) płyty traserskiej.
c) znacznika słupkowego.
d) przedmiotu trasowanego.


7. Powlekanie przedmiotu farbą traserską wykonujemy w celu

a) ukrycia wad przedmiotu.
b) oczyszczenia przedmiotu.
c) ukrycia trasowanych linii.
d) uwidocznienia trasowanych linii.


8. Podczas gięcia prętów i płaskowników należy element giąć do uzyskania

a) żądanego kąta.
b) rys na giętym elemencie.
c) kąta nieco większego od żądanego.
d) kąta nieco mniejszego od żądanego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

9. Prostowanie krótkich odcinków płaskowników wykonuje się na

a) prasie.
b) krawędziarce.
c) płycie betonowej.
d) płycie stalowej lub kowadle.


10. Krawędziarki można podzielić na

a) przejściowe i stałe.
b) przelotowe i stacjonarne.
c) przelotowe i nieprzelotowe.
d) przejściowe i nieprzejściowe.

11. Na zaginarce nieprzelotowej można zaginać blachy na szerokość

a) 5–10 mm.
b) 5–15 mm.
c) 5–20 mm.
b) 10–15 mm.


12. Kontroli jakości wykonuje się na podstawie karty

a) rozkroju.
b) technicznych.
c) materiałowych.
d) instrukcyjnych.


13. W dokumentacji stosowanej do kontroli jakości można znaleźć

a) opis techniczny.
b) instrukcję BHP.
c) rysunek techniczny.
b) rysunek warsztatowy elementu.

14. Która część blachy podczas gięcia ulega ściskaniu?

a) część środkowa.
b) strona zewnętrzna.
c) strona wewnętrzna.
d) strona wewnętrzna i zewnętrzna.

15. Prostowanie blach można wykonywać

a) tylko na zimno.
b) tylko na gorąco.
c) na zimno lub na gorąco.
d) na zimno ale tylko blachy o dużych przekrojach.


16. Do ręcznego zaginania blachy służą

a) klepaki.
b) gładziki.
c) równiaki.
d) zaginadła.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

17. Minimalna wysokość stołu warsztatowego to

a) 65 cm.
b) 70 cm.
c) 75 cm.
d) 85 cm.


18. W produkcji seryjnej, sposób ułożenia wycinanych elementów względem arkusza podaje

a) karta rozkroju.
b) karta-kwit pobrania materiału.
c) Instrukcja wykonania wyrobu.
d) dokumentacja techniczna wyrobu.

19. Jakie wymiary posiadał będzie arkusz blachy potrzebny do wycięcia prostokąta

o wymiarach 230x500 mm z marginesami 1cm z każdej strony?

a) 231x501 mm.
b) 232x502 mm.
c) 240x510 mm.
d) 250x520 mm.


20. Minimalna szerokość przejścia pomiędzy stołami warsztatowymi w przypadku pracy

jednego pracownika powinna wynosić

a) 50 cm.
b) 55 cm.
c) 65 cm.
d) 75 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie elementów i przedmiotów z blachy z zastosowaniem maszyn
i urządzeń


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Numer

pytania

ODPOWIEDŹ

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

7. LITERATURA


1. Kawecki J., Świdzinski J., Zgorzelski S.: Blacharstwo. WSiP, Warszawa 1960
2. Mac S.: Obróbka metali z materiałoznastwem. WSiP, Warszawa 1996
3. Stojanowski J.: Blacharstwo karoseryjne. WSiP, Warszawa 1974
4. Szenejko W.: Blacharstwo samochodowe. Wyd. Komunikacji i Łączności, Warszawa 1967
5. Rączkowski Bogdan: BHP w praktyce.
6. Praca zbiorowa pod redakcją Witolda Ziewca.: Technologia cz. I. Materiały do wykładów.

Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego, Radom 1998

7. Poradnik inżyniera i technika budowlanego ARKADY Warszawa 1986
8. Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 1992
9. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych. Tom I

Budownictwo ogólne część 1. ARKADY, Warszawa 1990

10. W. Martinek, Z. Michnowski: Dekarstwo i blacharstwo budowlane, Warszawa 1999


