background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Lidia Staniszewska 

 

 

 

 

 

Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu 
blacharstwa 721[01].Z1.01 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 

mgr inŜ. Jarosław Sadal 

mgr inŜ. Teresa Traczyk 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Lidia Staniszewska 

 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Jolanta Skoczylas 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  721[01].Z1.01 
Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu blacharstwa, zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu blacharz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Materiał nauczania 

11 

5.1.   Materiały stosowane w blacharstwie 

11 

5.1.1.   Ćwiczenia 

11 

5.2.   Narzędzia, przyrządy, maszyny i urządzenia blacharskie 

13 

5.2.1.   Ćwiczenia 

13 

5.3.   Operacje blacharskie 

15 

5.3.1.   Ćwiczenia 

15 

5.4.   Metody kształtowania blach. Metody formowania blach wielkowymiarowych 

18 

5.4.1.   Ćwiczenia 

18 

5.5.   Sposoby łączenia blach  

 

20 

5.5.1.   Ćwiczenia 

20 

5.6.    Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 

ochrony środowiska 

22 

5.6.1.   Ćwiczenia 

22 

6.    Ewaluacja osiągnięć 

25 

7.    Literatura 

40 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie blacharz 721[01].  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, które uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  pokazu  z  objaśnieniem,  tekstu 
przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
róŜnego rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka modułowa „Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu blacharstwa” 

zawarta  jest  w  module  721[01].Z1  „Technologia  robót  blacharskich”  i  jest  zaznaczona  na 
schemacie na stronie 4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

721[01].Z1.06 

Wykonywanie nierozłącznych 

połączeń blach

 

 

721[01].Z1 

Technologia robót blacharskich

 

 

721[01].Z1.01 

Posługiwanie się podstawowymi 

pojęciami z zakresu blacharstwa 

 

 

721[01].Z1.02 

Wykonywanie elementów 

 i przedmiotów z blachy  

z zastosowaniem narzędzi ręcznych

 

 

721[01].Z1.03 

Wykonywanie elementów 

 i przedmiotów z blachy  

z zastosowaniem maszyn  

i urządzeń 

 

721[01].Z1.04 

Wykonywanie elementów 

 i przedmiotów z blachy  

z zastosowaniem operacji mechanicznej 

obróbki skrawaniem 

 

721[01].Z1.05 

Wykonywanie elementów 

 i przedmiotów z blachy  

metodami obróbki plastycznej  

i cieplnej 

721[01].Z1.07 

Wykonywanie konserwacji  

i naprawy elementów 

 i konstrukcji z blachy 

721[01].Z1.08 

Wykonywanie montaŜu  

i demontaŜu elementów  

i zespołów blacharskich

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

– 

określać własne prawa i obowiązki, 

– 

uczestniczyć w dyskusji, prezentacji i obronie prezentowanego przez siebie stanowiska, 

– 

poczuwać się do odpowiedzialności za zdrowie i Ŝycie własne oraz innych, 

– 

stosować  podstawowe  zasady  etyczne  (rzetelnej  pracy,  punktualności,  uczciwości, 
odpowiedzialności,  

– 

współpracować w grupie z uwzględnieniem podziału zadań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

rozróŜnić  blachy,  taśmy,  kształtowniki,  rury,  pręty,  druty  stosowane  w  robotach 
blacharskich,  

− 

rozróŜnić elementy maszyn i mechanizmy, 

− 

rozróŜnić narzędzia i przyrządy do robót blacharskich, 

− 

wyjaśnić zasadę działania podstawowych maszyn i urządzeń blacharskich, 

− 

scharakteryzować operacje blacharskie: trasowanie, gięcie, cięcie, gwintowanie, piłowanie, 

− 

rozróŜnić sposoby łączenia blach, 

− 

scharakteryzować  podstawowe  metody  kształtowania  blach:  zwijanie,  wywijanie,  zaginanie, 
wciąganie, wgłębianie, wyoblanie, fałdowanie, Ŝłobienie, 

− 

rozróŜnić metody formowania blach wielkowymiarowych, 

− 

określić zasady kontroli jakości wykonanych prac blacharskich, 

− 

zidentyfikować zagroŜenia poŜarowe na stanowisku pracy blacharza, 

− 

dobrać środki ochrony indywidualnej w zaleŜności od rodzaju wykonywanej pracy, 

− 

określić  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  ochrony 
ś

rodowiska obowiązujące podczas wykonywania robót blacharskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1

 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Blacharz 721[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Podstawy techniczne blacharstwa 721[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu 
blacharstwa 721[01].Z1.01 

Temat: 

Rozpoznawanie 

podstawowych 

materiałów 

blacharskich 

określanie  

 ich zastosowania 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania materiałów blacharskich i określanie 

ich zastosowania. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

wymienić cechy róŜnych materiałów blacharskich, 

− 

rozpoznać róŜne materiały blacharskie na podstawie znajomości ich cech, 

− 

korzystać z norm i tablic dotyczących materiałów blacharskich, 

− 

korzystać z komputerowej bazy danych dotyczącej materiałów blacharskich, 

− 

odczytać parametry materiałów blacharskich z podstawie norm i tablic, 

− 

określić, do jakich celów moŜna stosować poszczególne materiały,  

− 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

próbki róŜnych materiałów blacharskich, 

− 

normy i tablice zawierające parametry materiałów blacharskich, 

− 

komputerowa baza danych dotycząca materiałów blacharskich. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

 uczniowie pracują w grupach dwuosobowych. 

 
Czas: 90 min. 
 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie. 
 
Zadanie dla ucznia: 
Wspólnie  z  kolegą  obejrzyjcie  i  rozpoznajcie  materiały  blacharskie,  które  otrzymacie  
od  nauczyciela.  Uzgodnijcie  ich  nazwy  i  określcie  ich  zastosowanie.  Zaprezentujcie 
wykonane ćwiczenie. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom szczegółowych celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą ćwiczenia praktycznego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
Faza właściwa 
Praca metodą ćwiczenia praktycznego. 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jakie materiały stosuje się do robót blacharskich? 
2.  Jakie cechy zewnętrzne materiałów blacharskich pomagają w ich identyfikacji? 
3.  Jakie jest przeznaczenie poszczególnych materiałów blacharskich? 
Faza II. Planowanie 
1.  Określ miejsce wykonania ćwiczenia. 
2.  Zaplanuj materiały do wykonania ćwiczenia. 
3.  Zaplanuj warunki do prezentacji ćwiczenia. 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  oglądają  przygotowane  eksponaty  materiałów 

blacharskich.  

2.  Uczniowie zastanawiają się, które cechy eksponatów są pomocne w ich identyfikacji. 
3.  Uczniowie proponują nazwy eksponatów. 
4.  Uczniowie proponują zastosowanie eksponatów. 
5.  Uczniowie konsultują z nauczycielem swoje ustalenia. 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie uzgadniają nazwy eksponatów. 
2.  Uczniowie określają zastosowanie eksponatów. 
3.  Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie. 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  zespołach,  czy  poprawnie  nazwano  eksponaty  i  określono  ich 

zastosowanie. 

Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel 
podsumowuje  całe  ćwiczenie,  określa,  jakie  nowe  umiejętności  zostały  ukształtowane,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i w jaki sposób moŜna uniknąć ich w przyszłości. 
 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  zwraca  uwagę  na  mocne  i  słabe  strony  wykonanego 
ć

wiczenia. 

 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  właściwości  i  zastosowania  róŜnych  blach.  Na 
podstawie  uzyskanych  informacji,  opisz  w  zeszycie  zastosowanie  blachy  stalowej 
ocynkowanej do robót blacharskich. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Blacharz 721[01] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

 

 

Podstawy techniczne blacharstwa 721[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Posługiwanie 

się 

podstawowymi 

pojęciami  

z zakresu blacharstwa 721[01].Z1.01 

Temat: RozróŜnianie narzędzi i przyrządów do robót blacharskich 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróŜniania  narzędzia  i  przyrządów  do  robót 

blacharskich 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

rozróŜnić narzędzia i przyrządy do robót blacharskich, 

− 

podać zastosowanie narzędzi i przyrządów do robót blacharskich 

− 

podać zasady korzystania z narzędzi i przyrządów do robót blacharskich 

− 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

róŜne narzędzia i przyrządy do robót blacharskich dostępne w pracowni szkolnej, 

− 

plansze, tablice, foliogramy ilustrujące narzędzia i przyrządy do robót blacharskich, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

 uczniowie pracują w grupach dwu lub trzyosobowych. 

 
Czas: 90 min. 
 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Zadanie dla ucznia: 

Obejrzyj  wspólnie  z  kolegami  narzędzia  i  przyrządy  do  robót  blacharskich,  które 

otrzymacie  od  nauczyciela.  Rozpoznajcie  je,  uzgodnijcie  ich  nazwy  i  określcie  
ich zastosowanie. Zaprezentujcie wykonane ćwiczenie. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą ćwiczenia praktycznego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
Faza właściwa 
Praca metodą ćwiczenia praktycznego. 
Faza I. Informacje 
1.  Pytania prowadzące: 
2.  Jakie narzędzia i przyrządy stosuje się do robót blacharskich? 
3.  Jakie jest przeznaczenie poszczególnych narzędzi i przyrządów do robót blacharskich? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

Faza II. Planowanie 
1.  Określ miejsce wykonania ćwiczenia. 
2.  Zaplanuj zestaw narzędzi i przyrządów do wykonania ćwiczenia. 
3.  Zaplanuj warunki do prezentacji ćwiczenia. 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  oglądają  przygotowane  narzędzia  i  przyrządy  

do robót blacharskich  

2.  Uczniowie  zastanawiają  się,  które  cechy  narzędzi  i  przyrządów  są  pomocne  

w ich identyfikacji.  

3.  Uczniowie proponują właściwe nazwy narzędzi i przyrządów. 
4.  Uczniowie proponują zastosowanie poszczególnych narzędzi i przyrządów. 
5.  Uczniowie konsultują z nauczycielem swoje ustalenia. 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie uzgadniają nazwy narzędzi i przyrządów.  
2.  Uczniowie określają zastosowanie narzędzi i przyrządów.  
3.  Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie. 
Faza V. Sprawdzanie 
Uczniowie sprawdzają w zespołach, czy poprawnie nazwano narzędzia i przyrządy oraz, czy 
porawnie określono ich zastosowanie. 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel 
podsumowuje  całe  ćwiczenie,  określa,  jakie  nowe  umiejętności  zostały  ukształtowane,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i w jaki sposób moŜna uniknąć ich w przyszłości. 
 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  zwraca  uwagę  na  mocne  i  słabe  strony  wykonanego 
ć

wiczenia. 

 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  narzędzi  i  przyrządów  stosowanych  do  robót 
blacharskich.  Na  podstawie  uzyskanych  informacji,  opisz  w  zeszycie  zasady  posługiwania  
się noŜycami ręcznymi do cięcia blachy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5. MATERIAŁ NAUCZANIA 

 

5.1. Materiały stosowane w blacharstwie

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

  Rozpoznaj  rodzaje  blach,  które  przygotuje  Ci  nauczyciel.  Na  kartkach  samoprzylepnych 

zapisz ich oznaczenia, przyklej je do właściwych blach, a następnie objaśnij te oznaczenia. 
 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć zestaw próbek blach przygotowany przez nauczyciela, 
2)  rozpoznać blachy, 
3)  posłuŜyć  się  tablicami  oznaczeń  blach  lub  komputerową  bazą  danych  o  materiałach 

w celu odszukania i prawidłowego zapisania oznaczeń blach, 

4)  przyporządkować oznaczenia do poszczególnych próbek blach, 
5)  zapisać oznaczenia na kartkach samoprzylepnych, 
6)  przykleić kartki z oznaczeniami do właściwych blach, 
7)  objaśnić oznaczenia blach, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

zestaw próbek blach, 

– 

tablice oznaczeń blach lub komputerowa baza danych o materiałach, 

– 

kartki samoprzylepne, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca materiałów stosowanych w blacharstwie. 

 
Ćwiczenie 2 

Odczytaj z tablic dostępnych w pracowni szkolnej stopnie twardości próbek blach, które 

wskaŜe  Ci  nauczyciel.  Zapisz  oznaczenia  na  kartkach  samoprzylepnych  i  przyklej  je  do 
odpowiednich próbek. Wyjaśnij, w jakich skalach zapisano te stopnie twardości. Wytłumacz, 
jaka jest zaleŜność między stopniem twardości blachy, a jej tłocznością. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć próbki blach przygotowanych przez nauczyciela, 
2)  przeanalizować tablice twardości blach, 
3)  dobrać właściwe oznaczenie twardości dla poszczególnych próbek blach, 
4)  zapisać symbole twardości na kartkach samoprzylepnych, 
5)  przykleić kartki do odpowiednich próbek blach, 
6)  wyjaśnić, w jakich skalach zapisano te stopnie twardości, 
7)  wytłumaczyć, jaka jest zaleŜność między stopniem twardości blachy, a jej tłocznością. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

próbki blach, 

− 

tablice twardości blachy, 

− 

kartki samoprzylepne, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7 dotycząca właściwości materiałów stosowanych w blacharstwie. 

 
Ćwiczenie 3 

Do  wyrobów  blacharskich  wypisanych  na  tablicy  przez  nauczyciela  dobierz  materiał, 

z którego powinno się je wykonać. Uzasadnij pisemnie swój wybór. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  właściwości  i  przeznaczenie  wymienionych  przez  nauczyciela  wyrobów 

blacharskich, 

2)  dobrać materiał do wykonania tych wyrobów, 
3)  uzasadnić pisemnie swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

notatnik, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zastosowania materiałów w blacharstwie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5.2. Narzędzia, przyrządy, maszyny i urządzenia blacharskie 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Spośród  wszystkich  narzędzi  do  robót  blacharskich  dostępnych  w  pracowni  szkolnej, 

wybierz  zestaw  do  trasowania  i  przygotuj  stanowisko  do  trasowania  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy i ergonomii. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć wszystkie narzędzia blacharskie w pracowni szkolnej, 
2)  wybrać zestaw narzędzi do trasowania, 
3)  przygotować  stanowisko  do  trasowania  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy i ergonomii, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

narzędzia blacharskie w pracowni szkolnej, 

− 

literatura z rozdziału 7 dotycząca narzędzi do trasowania. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Spośród  wszystkich  narzędzi  do  robót  blacharskich  dostępnych  w  pracowni  szkolnej, 

wybierz  zestaw  do  wykonywania  pomiarów  i  objaśnij  zastosowanie  oraz  sposób  uŜycia 
poszczególnych narządzi. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć wszystkie narzędzia blacharskie w pracowni szkolnej, 
2)  wybrać narzędzia słuŜące do wykonywania pomiarów, 
3)  objaśnić zastosowanie oraz sposób uŜycia poszczególnych narzędzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia blacharskie w pracowni szkolnej, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca sprzętu blacharskiego. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Na  podstawie  nabytych  wiadomości  o  maszynach  blacharskich,  opracuj  pisemnie 

instrukcję obsługi maszyny wskazanej przez nauczyciela, a następnie porównaj ją z instrukcją 
producenta  tej  maszyny.  Przeanalizuj  z  kolegą  zauwaŜone  róŜnice.  Zaprezentuj  wykonane 
ć

wiczenie.  

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć wskazaną Ci przez nauczyciela maszynę blacharską, 
2)  przeanalizować, jakie operacje blacharskie moŜna wykonać na tej maszynie, 
3)  przeanalizować  dozwolone  i  niedozwolone  zachowania  pracownika  obsługującego  

tę maszynę, 

4)  sporządzić pisemnie instrukcję obsługi tej maszyny, 
5)  porównać wykonaną instrukcję z instrukcją wydaną przez producenta, 
6)  wychwycić i przeanalizować róŜnice, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

maszyna blacharska w pracowni szkolnej, 

– 

instrukcja obsługi tej maszyny wydana przez producenta, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca maszyn blacharskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

5.3. Operacje blacharskie 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Nazwij operacje blacharskie widoczne na planszach przygotowanych przez nauczyciela. 
 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć i przeanalizować plansze przedstawiające róŜne operacje blacharskie, 
2)  nazwać operacje blacharskie widoczne na planszach. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

plansze przedstawiające róŜne operacje blacharskie, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca operacji blacharskich. 

 
 
Ćwiczenie 2 
 

Opisz,  w  jaki  sposób  wykonałbyś  trasowanie  wymiarów  przedmiotu  na  arkuszu  blachy 

stalowej  ocynkowanej  według  rysunku.  Następnie  oblicz,  ile  materiału  potrzeba  do 
wykonania tego przedmiotu (sporządź zapotrzebowanie materiałowe). Zaprezentuj wykonane 
ć

wiczenie 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  opisać wymagany w ćwiczeniu sposób trasowania wymiarów, 
2)  zapoznać się z dokumentacją przygotowaną przez nauczyciela, 
3)  obliczyć,  ile  materiału  potrzeba  do  wykonania  zaprojektowanego  w  dokumentacji 

przedmiotu, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja do wykonania ćwiczenia, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca trasowania. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  rysunki  –  rzuty  i  przekroje  wyrobu  blacharskiego  wskazanego  przez 

nauczyciela.  Na  podstawie  tych  rysunków  sporządź  zestawienie  materiałów  niezbędnych  do 
jego wykonania. Uwzględnij sposób wykonania wyrobu. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać  rysunki  –  rzuty  i  przekroje  wyrobu  blacharskiego  wskazanego  przez 

nauczyciela, 

2)  obliczyć  ilość  materiału  potrzebną  do  wykonania  tego  wyrobu,  uwzględniając  sposób 

jego wykonania (rodzaj połączeń, metody kształtowania), 

3)  sporządzić zestawienie ilości obliczonych materiałów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

model wyrobu blacharskiego, 

− 

przybory kreślarskie, 

− 

papier milimetrowy, 

− 

kalkulator, 

− 

notatnik, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  kreślenia  rysunków  roboczych  i  obliczania  ilości 
materiałów na wyroby blacharskie. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Scharakteryzuj  pisemnie  gięcie  ręczne  arkusza  cienkiej  blachy  miedzianej.  Spośród 

narzędzi  i  sprzętu  dostępnych  w  szkolnej  pracowni  blacharskiej  wybierz  te,  które 
wykorzystałbyś do wykonania tej operacji. Uzasadnij, dlaczego chciałbyś je wykorzystać. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować pisemnie sposób gięcia blachy miękkiej, 
2)  wybrać narzędzia i sprzęt dostępne w pracowni, które chciałbyś wykorzystać do gięcia, 
3)  uzasadnić wybór narzędzi i sprzętu, 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia i sprzęt blacharski dostępny w pracowni szkolnej, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca gięcia blachy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

5.4.  Metody  kształtowania  blach.  Metody  formowania  blach 

wielkowymiarowych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Obejrzyj  film  dydaktyczny  (lub  foliogram)  przedstawiający  róŜne  metody  kształtowania 

blach. Wynotuj zauwaŜone przez Ciebie metody kształtowania blach i uŜywany do tego celu 
sprzęt. Porównaj własne notatki z notatkami kolegów. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film lub foliogram przygotowany przez nauczyciela, 
2)  zanotować w notatniku nazwy metod kształtowania blach, które zauwaŜyłeś na filmie lub 

na foliogramie, 

3)  porównać własne notatki z notatkami kolegów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

film dydaktyczny lub foliogram przedstawiający metody kształtowania blach, 

– 

zestaw do wyświetlania filmów (lub zestaw do wyświetlania foliogramów), 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca metod kształtowania blach. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Spośród  sprzętu  dostępnego  w  szkolnej  pracowni  blacharskiej,  dobierz  zestaw  do 

wykonania  kształtowania  blachy  metodą  wciągania  blachy  sposobem  ręcznym.  Zaprezentuj 
wykonane ćwiczenie uzasadniając wybór, którego dokonałeś. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć sprzęt do robót blacharskich dostępny w pracowni szkolnej, 
2)  wybrać zestaw, który posłuŜy do kształtowania blachy metodą wciągania, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie – uzasadnić dokonany wybór. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

sprzęt do robót blacharskich dostępny w pracowni szkolnej, 

– 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  przeznaczenia  sprzętu  do  robót  blacharskich  i  metod 
kształtowania blach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

5.5. Sposoby łączenia blach  

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Nazwij przedstawione na planszach przygotowanych przez nauczyciela sposoby łączenia 

blach. Wyjaśnij sposób ich wykonania. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  przygotowane  przez  nauczyciela  plansze  przedstawiające  sposoby  łączenia 

blach, 

2)  nazwać poszczególne połączenia, 
3)  wyjaśnić, w jaki sposób się je wykonuje. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

plansze przedstawiające róŜne sposoby łączenia blach, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca sposobów łączenia blach. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Z  otrzymanego  od  nauczyciela  zestawu  eksponatów  przykładowych  połączeń  blach  na 

róŜne  sposoby,  wybierz  te,  które  są  wadliwie  wykonane.  Wyjaśnij,  na  czym  polegają  wady 
tych połączeń. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć przygotowane przez nauczyciela eksponaty połączeń blach, 
2)  przeanalizować poprawność wykonania połączeń, 
3)  wybrać z zestawu te eksponaty, które są wadliwie wykonane, 
4)  wyjaśnić, na czym polegają wady tych połączeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne

– 

zestaw połączeń blach na róŜne sposoby, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca sposobów łączenia blach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

5.6.  Przepisy 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Zidentyfikuj  zagroŜenia  poŜarowe  na  szkolnym  stanowisku  pracy  blacharza  wskazanym 

przez  nauczyciela.  Ustal  sposoby  zapobiegania  tym  zagroŜeniom,  a  następnie  wynotuj  je 
w notatniku.  Wypisz  czytelnie  zagroŜenia  i  sposoby  zapobiegania  na  dwóch  odrębnych 
tablicach,  które  następnie  umieścisz  nad  stanowiskiem  pracy,  którego  one  dotyczą.  Zastosuj 
kolorystykę  tablic  tak,  aby  zagroŜenia  identyfikował  kolor  czerwony,  a  sposoby  ich 
uniknięcia kolor zielony. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć wskazane przez nauczyciela stanowisko blacharskie w pracowni szkolnej, 
2)  zidentyfikować zagroŜenia poŜarowe na tym stanowisku, 
3)  ustalić sposoby zapobiegania zidentyfikowanym zagroŜeniom, 
4)  zapisać je w notatniku, 
5)  wykonać tablice zgodnie z poleceniem zawartym w treści ćwiczenia, 
6)  umieścić wykonane tablice w widocznym miejscu na stanowisku blacharskim, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

jedno ze stanowisk blacharskich w pracowni szkolnej wraz z wyposaŜeniem, 

− 

notatnik, 

− 

przybory do pisania i rysowania, 

− 

linijki, 

− 

kolorowy karton, 

– 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  bezpieczeństwa  przeciwpoŜarowego  na  stanowisku 
pracy blacharza. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Spośród  asortymentu  dostępnego  w  pracowni  szkolnej  dobierz  -  zgodnie  z  przepisami 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  odzieŜ  ochronną  i  środki  ochrony  osobistej  dla  blacharza 
wykonującego  prace  na  wysokości  w  temperaturze  3°C.  Wyjaśnij,  jaką  rolę  mają  spełnić 
poszczególne części odzieŜy i ochrony.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć odzieŜ ochronną i środki ochrony indywidualnej dostępne w pracowni szkolnej, 
2)  wybrać odzieŜ ochronną i środki ochrony indywidualnej zgodnie z poleceniem zawartym 

w treści ćwiczenia, 

3)  wyjaśnić rolę poszczególnych części odzieŜy i ochron. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

odzieŜ ochronna i środki ochrony indywidualnej dla blacharza, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca wyposaŜenia pracowników w odzieŜ ochronną i środki 
ochrony indywidualnej. 

 
Ćwiczenie 3 

 

Spośród  asortymentu  dostępnego  w  pracowni  szkolnej  dobierz  -  zgodnie  z  przepisami 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  odzieŜ  ochronną 

ś

rodki  ochrony  osobistej  dla  blacharza 

sortującego blachę. Wyjaśnij, jaką rolę mają spełnić poszczególne części odzieŜy i ochrony.  

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć odzieŜ ochronną i środki ochrony indywidualnej dostępne w pracowni szkolnej, 
2)  wybrać odzieŜ ochronną i środki ochrony indywidualnej zgodnie z poleceniem zawartym 

w treści ćwiczenia, 

3)  wyjaśnić rolę poszczególnych części odzieŜy i ochron. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ś

rodki ochrony indywidualnej dla blacharza, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca wyposaŜenia pracowników w odzieŜ ochronną i środki 
ochrony indywidualnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

Ćwiczenie 4 
 

Scharakteryzuj  prawidłowy  sposób  piłowania  blachy.  Zademonstruj  prawidłowy  sposób 

trzymania pilnika podczas piłowania. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować prawidłowy sposób piłowania blachy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
3)  umieścić blachę w imadle i zamocować ją tak, aby się nie przesuwała, 
4)  wybrać odpowiedni pilnik, 
5)  uchwycić pilnik tak, aby duŜy palec znalazł się na trzonku, a pozostałe obejmowały go od 

spodu, 

6)  lewą rękę ułoŜyć zgiętymi palcami na końcu pilnika, 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

stół blacharski, 

– 

imadło, 

– 

pilnik, 

– 

blacha, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca wykonywania operacji blacharskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  do  jednostki  modułowej  „Posługiwanie  się  podstawowymi  pojęciami  

z zakresu blacharstwa”

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–13 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 14–20 są z poziomu ponadpodstawowego, 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.d,  2.d,  3.a,  4.d,  5.b,  6.a,  7.c,  8.d,  9.c,  10.b,  11.b,  12.b

13.b, 14.c, 15.b, 16.a, 17.b, 18.c, 19.a, 20.d

 

Plan testu 

 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Podać definicję cechowania 

2.  Identyfikować blachę według wyglądu 

3. 

Odczytywać potrzebną informację na podstawie 
oznaczenia kształtownika 

4.  Identyfikować przyrząd 

5.  Podać przeznaczenie wymienionego narzędzia 

6.  Identyfikować maszynę na podstawie rysunku 

7.  Zastosować narzędzia w określonym celu 

8.  Zastosować maszynę w określonym celu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

9.  Identyfikować maszynę, znając jej część 

10.  Podać informację o znaczeniu operacji 

11.  Zastosować narzędzie w sposób bezpieczny 

12.  Ustalić ilość pracowników do obsługi maszyny 

13. 

Identyfikować 

proces 

technologiczny  

na podstawie rysunku  

14.  Analizować powstający problem 

PP 

15.  Analizować powstający problem 

PP 

16.  Przewidzieć, co się stanie w opisanej sytuacji 

PP 

17.  Rozstrzygnąć problem 

PP 

18.  Przewidzieć, co się stanie w opisanej sytuacji 

PP 

19. 

Analizować opis i ustalać rodzaj maszyny na 
podstawie opisu 

PP 

20.  Przewidzieć, co się stanie w opisanej sytuacji 

PP 

 
Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 

są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  
za poprawną. 

8.  Test 

zawiera 

zadania 

poziomu 

podstawowego 

zadania 

poziomu 

ponadpodstawowego,  które  mogą  przysporzyć  Ci  trudności  (dotyczy  to  zadań  
o numerach od 14 do 20). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja,

 

− 

zestaw zadań testowych,

 

− 

karta odpowiedzi.

 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  
 
1.  Cechowanie blach polega na 

a)  nadaniu blasze cech plastyczności. 
b)  wyszczególnieniu w raporcie cech fizycznych blachy. 
c)  wyszczególnieniu w raporcie cech mechanicznych blachy. 
d)  wyszczególnieniu informacji odnośnie wytwórcy, rodzaju powierzchni, jakości, 

wymiarów, znaku stali. 

 
2.  Charakterystyczną srebrno-szarą barwę i powłokę z tzw. kwiatem, posiada blacha 

a)  cynkowa. 
b)  miedziana. 
c)  stalowa czarna. 
d)  stalowa ocynkowana. 

 
 
3.  Z oznaczenia ∟60 x 60 x 5 wynika, Ŝe długość ramienia kątownika wynosi 

a)  60 mm. 
b)  65 mm. 
c)  120 mm. 
d)  125 mm. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

4.  Na zamieszczonym niŜej rysunku widoczny jest 

            

 

a)  kątomierz. 
b)  suwmiarka. 
c)  mikromierz. 
d)  przymiar tarczowy. 

 
5.  NoŜyce proste zwykłe słuŜą do  

a)  cięcia blach w miejscach trudnodostępnych. 
b)  cięcia krótkich odcinków blach po liniach prostych. 
c)  cięcia bardzo długich odcinków blach po liniach prostych. 
d)  cięcia krótkich odcinków blach po liniach prostych i krzywych. 

 
6.  Na zamieszczonym niŜej rysunku widoczne są noŜyce  

 

a)  stołowe. 
b)  krąŜkowe. 
c)  mechaniczne gilotynowe. 
d)  ręczne zmechanizowane. 

 
7.  Aby ukształtować blachę nie pozostawiając na niej śladów młotka, naleŜy uŜyć 

a)  zaginadła. 
b)  kowadełka. 
c)  młotka drewnianego. 
d)  młotka metalowego. 

 
8.  Gięcie blachy naleŜy wykonać na 

a)  zwijarce. 
b)  Ŝłobiarce. 
c)  wyoblarce. 
d)  krawędziarce. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

9.  Wrzeciono z osadzonym wzornikiem jest częścią  

a)  gilotyny. 
b)  zwijarki. 
c)  wyoblarki. 
d)  krawędziarki. 

 

10.  Trasowanie to czynności zmierzające do wyznaczenia 

a)  najkrótszej trasy podawania materiałów między maszynami. 
b)  punktów i linii, według których będzie wykonywana obróbka. 
c)  wyznaczenia bezpiecznych punktów i linii wokół pracujących maszyn. 
d)  technologicznej trasy obiegu materiałów poddawanych obróbce w zakładzie 

blacharskim. 

 

11.  Aby bezpiecznie wykonać cięcie blachy noŜycami ręcznymi, naleŜy podczas przecinania 

blachy 
a)  unieść rękojeści noŜyc do dołu. 
b)  unieść rękojeści noŜyc ku górze. 
c)  przechylić noŜyce lekko w lewo. 
d)  przechylić noŜyce lekko w prawo. 

 

12.  Do obsługi gilotyny wystarczy 

a)  jeden pracownik. 
b)  dwóch pracowników – podawca i odbiorca. 
c)  trzech pracowników – podawca, odbiorca i pomocnik. 
d)  czterech pracowników – podawca, odbiorca i dwóch pomocników. 

 

13.    Na zamieszczonym niŜej rysunku widoczne jest 

 

 

a)  tłoczenie lachy na prasie. 
b)  zwijanie blachy na zwijarce. 
c)  Ŝłobienie blachy na Ŝłobiarce. 
d)  wyoblanie blachy na wyoblarce. 

 

14.    Jeśli blacha podczas wyoblania nie poddaje się kształtowaniu, to moŜe oznaczać, Ŝe ma 

a)  małą zdolność do odkształceń spręŜystych. 
b)  duŜą zdolność do odkształceń spręŜystych. 
c)  małą zdolność do odkształceń plastycznych. 
d)  duŜą zdolność do odkształceń plastycznych. 

 

15.  Blacha, która przez wiele lat poddawana była wpływom warunków atmosferycznych  

i pokryła się zielonkawą patyną, to blacha 

a)  cynkowa. 
b)  miedziana. 
c)  stalowa czarna. 
d)  stalowa ocynkowana. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

 
 

16.  Jeśli podczas lutowania blach blacharz zastosuje temperaturę lutownicy wyŜszą, niŜ 

temperatura topnienia blachy, to 
a)  uszkodzi blachę. 
b)  uszkodzi lutownicę. 
c)  wykona bardzo trwałe połączenia. 
d)  połączy materiał nawet bez uŜycia lutowia. 

 

17.  Naprawianie bezpieczników we własnym zakresie jest 

a)  dozwolone. 
b)  całkowicie zabronione. 
c)  zabronione niepełnoletnim. 
d)  dozwolone tylko doświadczonym pracownikom. 

 

18.  JeŜeli podczas cięcia blachy w miejscach trudnodostępnych blacharz posłuŜy się 

niewłaściwym rodzajem noŜyc, to 
a)  uszkodzi noŜyce. 
b)  szybko wykona zadanie. 
c)  niedokładnie wykona zadanie. 
d)  nie będzie to miało wpływu na jakość wykonanego zadania i stan noŜyc. 

 

19.  Z opisu:  

„Roboczą  częścią  maszyny  są  trzy  podłuŜnie  ustawione  walce,  zamontowane  
na  dwóch  Ŝeliwnych,  połączonych  ze  sobą  ramach.  Dwa  napędzające  walce  poruszają  
się  przeciwbieŜnie  i  słuŜą  do  przesuwania  wkładanej  między  nie  blachy  w  stronę 
trzeciego walca, który powoduje (…) blachy” 

 

wynika, Ŝe jest to 
a)  zwijarka. 
b)  Ŝłobiarka . 
c)  wyoblarka. 
d)  krawędziarka. 

 

20.  Jeśli przed trasowaniem blacha zostanie pomalowana wodnym roztworem kredy, to 

a)  poprawi się jej odporność na korozję. 
b)  zwiększy się jej podatność na obróbkę mechaniczną. 
c)  zwiększy się widoczność krzywizn i nierówności blachy. 
d)  zwiększy się czytelność nanoszonych na blachę linii traserskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu blacharstwa 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

 

14 

 

 

15 

 

 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

Test 2 

Test do jednostki modułowej „Posługiwanie się podstawowymi pojęciami  
z zakresu blacharstwa” 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–13 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 14–20 są z poziomu ponadpodstawowego, 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.c, 3.d, 4.d, 5.c, 6.a, 7.d, 8.b, 9.c, 10.b, 11.d, 12.d, 13.a

14.a, 15.b, 16.a, 17.b, 18.a, 19.c, 20.b

 

Plan testu 

 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Interpretować zachowanie się blachy pod 
wpływem konkretnego czynnika 

2. 

Identyfikować kształtownik na podstawie 
oznaczenia 

3.  Podać zastosowanie narzędzia 

4. 

Wskazać do zastosowania właściwe narzędzie  
w celu uniknięcia opisanego problemu 

5.  Identyfikować narzędzie na podstawie rysunku 

6. 

Podać zastosowanie maszyny do określonego 
celu 

7. 

Podać zastosowanie maszyny do określonego 
celu 

8. 

RozróŜnić maszyny na podstawie opisu 
charakterystycznych części 

9. 

Rozpoznać rodzaj wykonywanej operacji  
na podstawie rysunku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

10. 

Podać sposób stosowania narzędzia w celu 
rozwiązania opisanego problemu 

11. 

Rozpoznać 

rodzaj 

wykonywanej 

operacji  

na podstawie rysunku 

12. 

Analizować  przyczynę  powstawania  uszkodzeń 
blachy 

13. 

Wskazać  sposób  łączenia  określonej  blachy  
ze względu na jej szczególne właściwości 

14. 

Przewidzieć, 

co 

się 

stanie 

opisanych 

warunkach 

PP 

15. 

Znaleźć 

właściwe 

rozstrzygnięcie 

opisanej 

sytuacji 

PP 

16. 

Przewidzieć, 

co 

się 

stanie 

opisanych 

warunkach 

PP 

17. 

Ustalić  zaleŜność  jakości  obróbki  od  konkretne 
go czynnika 

PP 

18. 

Przewidzieć, 

co 

się 

stanie 

opisanych 

warunkach 

PP 

19. 

Analizować opis i ustalać rodzaj maszyny na 
podstawie opisu 

PP 

20. 

Analizować przyczynę powstawania uszkodzeń 
blachy 

PP 

 
Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości)  

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 

są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz  kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  
za poprawną. 

8.  Test zawiera zadania z poziomu podstawowego i z poziomu ponadpodstawowego, które 

te mogą przysporzyć Ci trudności. (dotyczy to zadań o numerach od 14 do 20). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja,

 

− 

zestaw zadań testowych,

 

− 

karta odpowiedzi.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  
 

1.  Blachy czarne pod wpływem wilgoci  

a)  matowieją. 
b)  ciemnieją. 
c)  rdzewieją. 
d)  stają się kruche i łamliwe. 

 

2.  Na zamieszczonym niŜej rysunku widoczny jest przekrój 

           

 

a)  kątownika. 
b)  teownika. 
c)  dwuteownika 
d)  ceownika. 

 

3.  Przebijak słuŜy do 

a)  cechowania blach. 
b)  przebijania kształtowników metalowych. 
c)  wykonywania otworów o średnicy do 10 mm w blachach o grubości do 2 mm. 
d)  wycinania otworów o średnicy większej niŜ 10 mm w blachach o grubości powyŜej 

 2 mm. 

 
4.  Aby  zapobiegać  „wciąganiu”  blachy  podczas  cięcia  jej  na  noŜycach  ręcznych 

gilotynowych, stosuje się 
a)  popychacz. 
b)  stabilizator. 
c)  przytrzymywacz. 
d)  belkę dociskową. 
 

5.  Na zamieszczonym niŜej rysunku widoczne są 

 

a)  stołowe. 
b)  krąŜkowe. 
c)  ręczne zmechanizowane. 
d)  mechaniczne gilotynowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36 

6.  Zwijanie blachy, bednarki lub drutu naleŜy wykonać na 

a)  zwijarce. 
b)  Ŝłobiarce. 
c)  wyoblarce. 
d)  krawędziarce. 

 

7.  Profilowanie i zaginanie blachy naleŜy wykonać na 

a)  zwijarce 
b)  Ŝłobiarce. 
c)  wyoblarce. 
d)  krawędziarce. 

 

 

8.  Dwa  przeciwbieŜnie  obracające  się  wałki,  wykonujące  profilowanie  blachy  

są charakterystyczną częścią roboczą 
a)  zwijarki. 
b)  Ŝłobiarki. 
c)  wyoblarki. 
d)  krawędziarki. 

 

9.  Na zamieszczonym niŜej rysunku widoczne jest 

          

 

a)  Ŝłobienie blachy. 
b)  prostowanie blachy. 
c)  gięcie blachy na desce. 
d)  odcinanie blachy poprzez ostukiwanie młotkiem. 

 

10.  Aby uniknąć zdeformowania blachy podczas jej cięcia noŜycami ręcznymi, naleŜy 

a)  ustawić noŜyce równolegle do powierzchni blachy. 
b)  ustawić noŜyce prostopadle do powierzchni blachy. 
c)  pochylić noŜyce w lewo w stosunku do powierzchni blachy. 
d)  pochylić noŜyce w prawo w stosunku do powierzchni blachy. 

 

11.   Na zamieszczonym niŜej rysunku widoczne jest 

 

a)  zaginanie blachy. 
b)  wyoblanie blachy. 
c)  fałdowanie blachy.  
d)  ręczne zwijanie blachy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37 

12.  NaleŜy  przypuszczać,  Ŝe  podczas  próby  łączenia  blach  cynkowych  na  rąbek  podwójny 

nastąpi 
a)  złamanie blach. 
b)  rozciągnięcie blach. 
c)  skurczenie się blach. 
d)  niedopasowanie blach do siebie. 

 

13.  Arkusze blachy cynkowej powinno się łączyć przewaŜnie na zwoje ze względu na jej 

 

a)  kruchość.  
b)  twardość. 
c)  spręŜystość. 
d)  plastyczność. 

 

14.  Jeśli  podczas  lutowania  blachy  blacharz  podgrzeje  lutowie  do  temperatury  niŜszej,  niŜ 

temperatura topnienia lutowia, to 
a)  uszkodzi blachę. 
b)  nie roztopi lutowia. 
c)  wykona bardzo trwałe połączenia. 
d)  połączy blachy nawet bez uŜycia lutowia. 

 
 

15.  Podczas uŜywania nitownika pneumatycznego 

a)  nie  naleŜy  włączać  dopływu  powietrza  przed  zetknięciem  bijaka-nagłównika  

z trzonem nitu. 

b)  naleŜy  włączyć  dopływ  powietrza  jeszcze  przed  zetknięciem  bijaka-nagłównika  

z trzonem nitu. 

c)  dopływ  powietrza  przed  zetknięciem  bijaka-nagłównika  z  trzonem  nitu  moŜe 

włączyć tylko brygadzista. 

d)  dopływ  powietrza  przed  zetknięciem  bijaka-nagłównika  z  trzonem  nitu  moŜe 

włączyć tylko doświadczony blacharz. 

 

16.  Gdyby dźwignia noŜyc stołowych nie posiadała przeciwwagi, to 

a)  nóŜ blokowałby się. 
b)  nóŜ opadałby samoczynnie. 
c)  blacha wciągałaby się wzdłuŜ linii cięcia. 
d)  cięta blacha miałaby nierówne krawędzie. 
 

17.  Na jakość powierzchni kształtowanej blachy podczas wyoblania nie ma wpływu 

a)  czas wyoblania. 
b)  smarowanie blachy. 
c)  siła nacisku wyoblaka. 
d)  jakość powierzchni wyoblaka. 
 

18.  Podgrzewanie blachy podczas kształtowania moŜe spowodować 

a)  zwiększenie jej spręŜystości. 
b)  wygładzenie kształtowanej powierzchni. 
c)  zwiększenie podatności na kształtowanie. 
d)  zmniejszenie podatności na kształtowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

38 

19.  Z opisu: 

„Maszyna  składa  się  z  dwóch  obracających  się  przeciwbieŜnie  wałków  osadzonych  
w Ŝeliwnej podstawie. Na skraju tych wałków mocuje się wyprofilowane krąŜki robocze, 
między którymi następuje profilowanie blachy”, 
wynika, Ŝe jest to 
a)  zwijarka. 
b)  Ŝłobiarka. 
c)  wyoblarka. 
d)  krawędziarka. 
e)   

 

20.  Jeśli  podczas  wgłębiania  blachy  pojawią  się  na  niej  nierówności  i  wgłębienia,  to  moŜe  

to świadczyć o tym, Ŝe 
a)  uŜyto zbyt grubej blachy. 
b)  uŜyto zbyt cienkiej blachy. 
c)  masa uŜytego młotka była za duŜa. 
d)  powierzchnia wzornika nie była gładka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

39 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu blacharstwa 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

 

14 

 

 

15 

 

 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

40 

7. LITERATURA 
 

1.  Górecki A.: Technologia ogólna, podstawy technologii mechanicznych. WSiP, Warszawa 1993 
2.  Kawecki J., Świdziński J., Zgorzelisk S.: Blacharstwo. WSiP, Warszawa 1991 
3.  Martinek W., Michnowski Z.: Dekarstwo i blacharstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999